Самоделни PCP-та

andi

Редовен Потребител
Браво на находчивостта проявена преди години , тогава когато повечето от нас не са и чували за ПЦП ! Ако скороста е над 250 мс , би имало интересно приложение .
А нормалното бренеке 16 кал е по леко - 25-28гр . Цевите на 16 кал (16\70 , 16\65) имат тестови щампи от 600(мн стари) , 650 или 700 атм . Фабричните нормални патрони развиват до 550 атм (за по сигурно) , норм бренекета 16 кал. имат нач скорост 350-400 мс .

пп. На новите ловни пушки има щампи до 1370 и дори до 1630 бара :eek: :eek: :eek:
 

andro

Потребител
Моето мнение е че освен големия калибър и съответния гърмеж ,няма нищо впечатляващо.Отделно, че практическото законосъобразно приложения на този калибър е възможноста да потроши бая неща.Сто процента ,собственика на подобно творение ,ако няма собствен компресор ,ще се види в чудо .Мисля ,че едно 6.5 мм. пцп с да речем 100 j енергия ,ще свърши по -добра работа.Коментирам практическото приложение .
 

HellBoY

Потребител
Аз не виждам проблем и в калибър 5,5 при 60-70дж. Освен възрастен глиган , какво друго ще му се опре при правилно "приложен" истрел в убойната зона ... все пак живеем в България , не в Африка :D Нооо закона забранява лова с въздухарки и затуй ще си стреляме само по хартиени мишени и капачки :yes:
 

dinkata

Редовен Потребител
Може ако му гърмят и некви други с коренно различна пушка от другия край ;) ;)
 

andi

Редовен Потребител
andro , в сегашно време със знанията , материалите и технологиите до които имаме достъп , ще измислим нещо което ще свърши по -добра работа . Но преди повече от 5 год откъде цев 6.35 , откъде съчми , откъде резервуар ? Човека дори се е усетил , че 16ти е по добре от 12ти кал . Предполагам му е вършила работата за която е измислена ?

Динка , що да не ! Това не е диво прасе , около 40 кг е , стреля му от 15 м , то седи за снимка ?!?
 

qtex

Потребител
Същото -> http://www.youtube.com/ ***махнах пълния линк, че да не нарушавам пак правилата...
С т'ва PBA от по-малко от 10 м. е напълно възможно... да не говорим, че няма общо в нашите прасете.
Искам да видя някой достатъчно смел да цели с въздухарка някой 200 кг. нерез докато бяга към него като товарен влак... ;) :crazy:
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Не съм сигурен дали ще се навия със суматрата и 5 пъти повече дж да стрелям по диво прасе,а ако не падне????
 
A

Anonymous

Гост
scandalo написа:
Не съм сигурен дали ще се навия със суматрата и 5 пъти повече дж да стрелям по диво прасе,а ако не падне????
Тогава си правиш един приклад по поръчка
От едната страна scandalo гони прасето, от другата, прасето гони scandalo :D.
 

praetorian

Редовен Потребител
От гледана точка на безопасност, не е ли малко рисковано ???.Имам предвид, шпилката трябва да е с бая дълги резби, или с голямо сечение.От друга страна, така не ти ли заминава полезния обем?
 

братушка

Редовен Потребител
Правена намерки, без правилни предварителни расчети всяка една схема е рискована.

Това не е панацея. Просто още един вариант, който има свои предимства, но и свои недостатъци.
В зависимост от размери и материали такава схема вероятно ще има малко по-малък полезен обем. Но пък стандартните резби от порядъка на М10 - М12 за шпилката много по-лесно и по-сигурно се правят със стандартните метчици и флашки отколкото резбата М27х1,25 в тънката стена на тръбата със струг.
А вероятно може да се намери и готова шпилка с подходящи якостни характеристики. И никаква намеса по самата тръба.
 

praetorian

Редовен Потребител
Да, тук определено си прав.Мисля, че шпилка от пружинна стомана ще свърши идеална работа, само дето е ръждаема.
 

братушка

Редовен Потребител
Повечето резервоари са ръждаеми. Химическа оксидация помага.


ПС: резервоар Ф25 вътрешно има площта на тапата ~5см2 и при 200бар изпитва усилие 1 тон.
Болты М12 класса 8.8 держат около 2.9тонны а М10 около 1.9тонны

При этом есть классы прочности выше 8.8
 
A

Anonymous

Гост
братушка написа:
ПС: резервоар Ф25 вътрешно има площта на тапата ~5см2 и при 200бар изпитва усилие 1 тон.
Плюс още един тон за другата тапа. И М10 ще се скъса.
Минаваме на М12. С посочените данни излиза, че на 200 бара ще има почти 50% запас от издържливост, колкото е запаса на резервоара. При дължина на резервоара примерно 40 см., тази шпилка ще даде 45 куб. см. мъртъв обем (от около 200 куб. см.). Това не е малко, 22% от обема на резервоара, но освен мъртвия обем ще добави около 350 грама към теглото на пушката.
 
A

Anonymous

Гост
братушка написа:
Плюс още един тон за другата тапа. И М10 ще се скъса.
Без "Плюс още един тон". Един тон.
http://www.sopromat.in.ua/textbook/axial-tension
Хайде не ме карай да ти рисувам, но ако се наложи и това ще направя.
Имаш две тапи. Всяка от тях със сечение 5 кв.см. Налягането е между тях и тласка всяка от тях навън със сила 200 кг на кв.см. И в резултат имаш две сили от по един тон. Едната насочена наляво, другата надясно.
Това, което ми линкваш, се отнася до метален елемент, който има опора в единия край. А тук имаме два свободни края, всеки от който изпитва сила 1 тон.
Освен ако не смяташ да правиш такава конструкция на пушката, че да има външни укрепващи елементи по резервоара, които да поемат този един тон усилие на тапата откъм БК, без механични деформации.

Андро, никой не ни кара да го пробваме. Но ако някой реши да го пробва, тази дискусия може да му е полезна. А липсата й - много опасна.
 

andro

Потребител
Колеги, ако тия двеста килограма са на квадратен сантиметър излиза че целия резервуар го напъват 80т!При 40см.дължина и ф 3см. :eek:Може и да бъркам ???Абе нали налягането във всяка точка е едно и също?
 
A

Anonymous

Гост
Не бъркаш.
Затова бутилките за високо налягане са толкова дебелостенни. И колкото по-голям обем, толкова по-дебели. Сравни една запалка и бутилка за пропан-бутан.
 
Нагоре