Самоделни PCP-та

братушка

Редовен Потребител
Ивайло, поне веднъж прочети това, което пишат по-умни и от двама ни хора.
В случая обърни внимание на понятия съсредоточени и распределени напрежения.

1 тонн.
 

andro

Потребител
Правено за Русия поне така си го преведох.И като го гледам ,най-малкото е отлично балансирано .
 

Attachments

  • .jpg
    .jpg
    80.1 KB · Прегледи: 347
  • 2.jpg
    2.jpg
    61.7 KB · Прегледи: 283
  • 3.jpg
    3.jpg
    54.5 KB · Прегледи: 299
  • 4.jpg
    4.jpg
    73.6 KB · Прегледи: 357
A

Anonymous

Гост
Ето една картинка:
dc1c94538754.jpg

Налягането оказва сила от един тон върху всяка тапа. Силите са срещупосочни, така че би трябвало да се съберат.
Защо в случая това да не е така? Къде изчезва едната сила?
Още повече, написаното от по-умните хора и линкнато от теб (сопромата) показва КАК се изчислява напрежението в детайла при приложена една сила, но не показва ЗАЩО тази сила е една в нашия случай. Още по-малко го ДОКАЗВА.
Силно се надявам да си прав, а аз да греша. Пострадалите ще са по-малко.

Не си дал линк към съответната тема в руския форум. И там не са очаровани от идеята. Към края даже има шега, че може и уплътненията да се пропуснат, да се лепи с локтайт...
 

братушка

Редовен Потребител
OK.
Ето темата:
http://talks.guns.ru/forummessage/30/741814.html
Сами оцените харесаха идеята или не. За мен това не е важно. Никого не карам на сила.

Има само един факт: там отговора на въпрос "1 или 2 тона" дахох не аз и всички се съгласиха. Без исключение. Ти си единствен, който не приема сопромата.

Няма да ти обяснявам защо е така. Точно на мен все едно няма да повярваш. Има си учебници по въпроса - чети тях.
 

dilom08

Редовен Потребител
Ето този път (най после) :p Dejmos не е прав.
Dejmos, помисли, ако твърдо захванеш едната тапа за цилиндъра къде ще изчезне половината усилие от шпилката.
[/quote]

Ще се понесе от там, където тапата е захваната твърдо. Според мен Деймос си е прав. в посочения от него случай, когато и двете тапи се държат само на шпилката, налягането действа на площ от 10 кв. см( площа от сбора на двете тапи). А при площ от 10 кв.см усилието с което се натоварва шпилката е разбира се двойно.
 
A

Anonymous

Гост
big_dragon написа:
Dejmos, помисли, ако твърдо захванеш едната тапа за цилиндъра къде ще изчезне половината усилие от шпилката.

Tам е работата... никъде не изчезва ;) Дали ще има втора тапа, или усилието ще е в/у дъното на цилиндъра... разлика няма.
 

dilom08

Редовен Потребител
Един хипотетичен пример:
Вземаме една цев. точно по средата правим проходен отвор. от двете страни на цевта пъхаме по една съчма. после подаваме налягане през отвора( както при изтрел от БК). Според мен и двете съчми щр излетят от двата срещиположни края на цевта с примерно еднаква скорост.

След това на мястото на едната съчма правим неподвижна тапа. пак подаваме (същото)налягане и съответно излета само една съчма. Дали скоростта с която ще излети ще е пак същата или ще е различна. Помислете.
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
Djeimos е прав определено.При 2 подвижни тапи на шпилката ще действа двойна сила от колкото на 1!Ако единия край е дъното на цилидера сила върху него действа,но тя действа на самия резервуар и на захвата на тапата а в случая и двете тапи се държат на шпилката и двете са свободни без допълнително захващане==> действат 2 сили в противоположни посоки==> силата действаща на едната тапа *2== силата която действа на шпилката!
 

andro

Потребител
Питах, обаче явно ореолите ви пречат !Как тогава три омнусни болчета ф 5мм задържат тапата при 200ат?Да не би напречното им сечение да е по голямо от 12мм шпилка?
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Разликата е там, че докато при единия случай действа сила на опън, при другия случай говорим за сила на срез.
 

братушка

Редовен Потребител
Добре де хора - какво ни интересува?

Интересува ни дали шпилката ще се скъса по средата и при какво усилие.
Все ни е тая какви са тапите, как и къде са закрепени. Интересува ни пръта между 2 точки, в които този прът е закрепен.

Сега си представтвете дълъг болт, който с единия си край е зазидан в стената. Започваме да го теглим за свободния край (няма значение как сме се хванали за него) с усилие, да речем 100 кила.
В мястото на закрепване на болта към стената се образува сила, противодействаща на тегленето и удържаща болта на място. Накъде е насочена тя и какво значение има?

А сега сравнете графика на тези сили с рисунката на Ивайло.
Или още по-добре прочетете правилни учебници вместо да създавате излишен смут.

Усилието, раскъсващо шпилката ще е 1 тон.
 

братушка

Редовен Потребител
Когато в справочна литература пишат :
Болты М12 класса 8.8 держат около 2.9тонны а М10 около 1.9тонны
Имат предвид, че държи и като прът на разкъсване и самата резба.

Иначе в сопромата си има начини за расчет и на максимални усилие за резбата отделно и за късане на пръта отделно. И двете трябва да се вземат предвид при расчета на конструкцията.
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
А коя марка пушки използват тази технология???Понеже на мен ми се вижда доста рискована може да се получи изтрел тип бренеке.От къде сме сигурни,че в кристалната решетка на метала няма дефект,а един такъв дефект при това усилие може да се окаже фатален.Не виждам смисъл при положение,че има доста изпробвани методи да се опитваме да правим нещо понеже ще е ново.Аз не бих рискувал с подобно нещо,предпочитам да надуя резервуара с 50 бара повече от препоръчаното от колкото да закрепа тапите така.

п.с-Но да върнах се малко назад в механиката съгласен съм,че силата все ще си е еднаква с 1 подвижна тапа или с 2!
 

братушка

Редовен Потребител
А коя марка пушки използват тази технология??? Понеже на мен ми се вижда доста рискована може да се получи изтрел тип бренеке.От къде сме сигурни,че в кристалната решетка на метала няма дефект,а един такъв дефект при това усилие може да се окаже фатален.
Никоя. Аз го измислих преди 2 дни.

Стандартната тапа на резба също може да стане на бренеке със същия успех. Просто ще откъсне парче тръба по "последната витка" и си готов.
Ето тук:


До сега не видях никой да пресмята надлъжната деформация на изтънената тръба точно на това място.
А е много опасно място!



ПС:
предпочитам да надуя резервуара с 50 бара повече от препоръчаното от колкото да закрепа тапите така.
Това не ти го препоръчвам при който и да е начин на закрепване.
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Тук въобще не си прав.
При братушките имаше доста експерименти
и по видове резби , и по дължини на резби, и по
място на "о" пръстена (преди или след резбата)
При това доста грамотно поставени,със замери и до разрушаване.
 

Loki

Потребител
Стандартната тапа на резба също може да стане на бренеке със същия успех. Просто ще откъсне парче тръба по "последната витка" и си готов.

Предполага се, че при избора на тръба се взима напредвид и изтъняването за резбата..

Идеята с шпилката изобщо не ми допадна- освен отнемането на обем и прибавянето на тегло, за да държи резбата е логично тапите да са от същия материал като шпилката, което значи още екстра утежняване...
При тръбната резба усилието се разпределя на мн по-голяма площ, и сглобката е по-надеждна..

BAD TORO написа:
Тук въобще не си прав.
При братушките имаше доста експерименти
и по видове резби , и по дължини на резби, и по
място на "о" пръстена (преди или след резбата)
При това доста грамотно поставени,със замери и до разрушаване.

Дайте някакъв линк или разяснение къде да се поставят О-пръстените и колко да е дълга резбата.. :)
 

братушка

Редовен Потребител
Идеята с шпилката изобщо не ми допадна- освен отнемането на обем и прибавянето на тегло, за да държи резбата е логично тапите да са от същия материал като шпилката, което значи още екстра утежняване...
Не си напълно прав.
Тапите наистина ще трябва да са стоманени, но те се получават доста по-малки и от варианта с резба в тръбата и от при 3 напречни болта и заемат доста по-малко място в тръбата (почти никакво). В зависимост от конкретните размери възможно да има и по-голям полезен обем и по-малък спрямо другите варианти.
И този и другите конструктиви си имат своите предимства и своите недостатъци.
Безусловното предимство на този начин е много по-лесна изработка в любителски условия, със стандартните резби и "ненакърняването" на тръбата.

Пак повтарям - това е просто още един вариант. Той не отменя и не поставя под съмнение другите конструкции.
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Никой не оспорва идеята!
Просто по-лесно е да се изтъкнат недостатъците, ако предимствта не се
виждат веднага, или са под съмнение.
За момента единственото предимство е лесна изработка ( на коляно )
Оттук нататък:
-загуба на обем от шпилката, но се печели обем от по-малкото вкарване на тапите в тръбата.
-увеличаване на теглото с това на шпилката и от материала на тапите ( те трябва и да иамт достатъчна за резбата дължина).
-редуктора задължително трябва да е във външно тяло (ако самия той не се ползва за задна тапа)
 
Нагоре