Разбивачи на митове

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Колеги, пускам експериментално тази тема, в която подобно на едноименното забавно-техническо предаване по Дискавъри ще можем да споделяме наблюдавани от нас практически опровержения или потвърждения на теоретични принципи и схващания относно пневматиката. Мисля, че могат да се получат интересни дискусии и ако и вие смятате така - споделете мнението си или просто публикувайте наблюдавано от вас "разбиване на мит". Ако считате, че темата е излишна - също споделете. Дискусионни теми има достатъчно в нашия форум и модераторите в миг ще бият шута на настоящата :).

И така - Мит №1:
"С процеса на слягане на бойната бружина при пружинните пушки скоростта на изстрела спада. След смяна на уморената пружина очакваме вдигане на скоростта"
Разбиване: Пушката ми Гамо CFX направи 4500 изстрела с оригиналната си пружина - всичките от първите до последния с 209-210м/с. Наскоро усетих промяна в звука при зареждане и увеличаване усукващия момент при изстрел - сигнал за посукване на пружината. Така се и оказа. Пружината се беше изметнала и беше изгубила 3.5 см от оригиналната си дължина. Смених я с нова. При осезаемо по-силен откат с новата пружина /критерий че наистина е доста по-силна/ и съответно сменени профилактично маншет и всички уплътнения, пушката дава същите 209 м/с :bravo:.
Имам и други "митове" в торбичката, ама като за начало - стига :).
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Архитекта написа:
Колеги, пускам експериментално тази тема, в която подобно на едноименното забавно-техническо предаване по Дискавъри ще можем да споделяме наблюдавани от нас практически опровержения или потвърждения на теоретични принципи и схващания относно пневматиката. Мисля, че могат да се получат интересни дискусии и ако и вие смятате така - споделете мнението си или просто публикувайте наблюдавано от вас "разбиване на мит". Ако считате, че темата е излишна - също споделете. Дискусионни теми има достатъчно в нашия форум и модераторите в миг ще бият шута на настоящата :).

И така - Мит №1:
"С процеса на слягане на бойната бружина при пружинните пушки скоростта на изстрела спада. След смяна на уморената пружина очакваме вдигане на скоростта"
Разбиване: Пушката ми Гамо CFX направи 4500 изстрела с оригиналната си пружина - всичките от първите до последния с 209-210м/с. Наскоро усетих промяна в звука при зареждане и увеличаване усукващия момент при изстрел - сигнал за посукване на пружината. Така се и оказа. Пружината се беше изметнала и беше изгубила 3.5 см от оригиналната си дължина. Смених я с нова. При осезаемо по-силен откат с новата пружина /критерий че наистина е доста по-силна/ и съответно сменени профилактично маншет и всички уплътнения, пушката дава същите 209 м/с :bravo:.
Имам и други "митове" в торбичката, ама като за начало - стига :).
коментар 1:
ако беше оставил стария маншет,може би темата нямаше да я има.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Т.е ... ? Каква е връзката, за същия този настрел и преди е сменян маншет /профилактично, не поради видими дефекти/ и все такава е била скоростта / и докато е нов и след като се поотърка, и на сухо сложен, и леко намазан - все тая :)/
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Една птичка пролет не прави, пък и luft9waffe е намекнал също нещо, до сега експериминтирам с 2 пружини (оригинални) и те уверявам резултата е съсвсем друг, а ако си сменя профилактично уплътнението се получавт други резултати и с 2-те пружини едната е на около 6500-7000 истрела а другата на по-малко от 500 и при едни и същи условия (еднакви уплътнения еднакви утежнители) съсвсем различно е попадението(групата) във височина на едно и също разстояние. Пък старата ми дианска пружина до такава степен отслабна, че вече за нищо не става колкото и да я натягам .... както и да е има много писано за това мисля из всички теми. Та мита си е май май верен според мен ;) давай следващия.
Сега се сетих и за един друг мит -според хората с въздушни пушки не можело да се уцелват мишенки и правят групи на 100 + метра ;) ;)
 

andro

Потребител
Твърдението е на хора с огнестрелно оръжие,които не са хващали възд.пушка,по точно някаква сериозна пневматика.Когато видят за какво иде реч ,ситуацията е друга.Прасето от клипа с Хънтъра ,мит или реалност?
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Точно за намека попитах - какво пречи новият маншет на новата пружина да даде по-голяма скорост ? Като се поотърка ще даде ли? Няма да даде, според моите наблюдения при предишните маншети. От тази смяна минаха 500 изстрела, все еднакво си стреля пушката. И все така си рита - поне 30% по-силно отколкото при последните изстрели със старата пружина. И къде отиват тези 30%...?
Все пак една птичка ... може и други да докара и да стане пролет :). Да изчакаме преди да бръкна пак в торбичката за друг технически куриоз.
 

didarai

Редовен Потребител
andro написа:
.....Прасето от клипа с Хънтъра ,мит или реалност?
На Кометата смених само пружината с нова.Преди даваше 155 м/с с 1 гр.,с новата дава 190 м/с.
--------------------
За прасето се съмнявам силно.Далечко е доста,с дебела кожа и мускули,а и с такива малки джаули за да падне трябва да е уцелено в жизненоважен орган,но да пробие до него и да го увреди.За да се гътне веднага трябват доста джаули и пак не е сигурно.
Веднъж стрелях край река.До нея бяха изхвърлени пресни обезкостени(месото по тях беше червено,а костта розова) странни черепи.Казвам странни,щото съм работил доста като готвач,но такова животно не съм готвил.Приличаха на агнешки главите,но по-големи и с по-дълги муцуни(за магарешки си мисля,но не съм сигурен,а на какво сме ги изяли бог знае ???) .Та от 7 метра стрелях със 125-цата в челата им с TS22,с които тогава Хасана даваше 200 м/с.Пробиваше челата,без никакво усилие.Направо откъртваше цели парчета навътре.Метеора също ги проби с лекота.Така, че може би и прасе е възможно да се гътне,но чак пък както в клипа и то с гамо :-\ ,не ми се вярва.
 

mdinkov

Редовен Потребител
не бих казал ,че в техниката има куриози ,повечето трудно разбираеми процеси са дължат на незнание и не осведомяване . хората по принцип не разучават нещата в детайле и това им се вижда странно , като например идиално изгладения цилиндър при пружинките дава по-ниска скорост от леко грапавия . има си много лесно обяснение но повечето хора имат изграден възглед и не искат да приемат различната действителност .
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Пацо,нищо не намеквам.просто си пипнал 2 от променливите в уравнението,а резултатът е същия.
в същото време,без да познавам модела,съм сигурен,че може да мята 1-грамки с по-висока скорост.
за мен новият маншет се движи все още малко по-трудно и компенсира по-здравата пружина.с времето пружината ще поотслабне,маншетът ще се "поочупи" и скоростта пак ще си е същата,но с по-приятно усещане при изстрел.
а и между субективното усещане на отката и самата му сила често има разлика-правил съм експерименти с една и съща пушка с гп,което съм настройвал в диапазона 150-265мс с фтт.най-приятно си стреля в диапазона 190-215мс(усещане за най-слаб откат).
сравнително обективен е теста с чашка върху капачката на турета за вертикални настройки на оптиката-при мен най-инертна остава чашката при 225-240мс-тук и точността е най-добра.
според мен,ако си туширал ефекта от усукването на стоманената пружина,си си "направил" пушката.
 
A

Anonymous

Гост
andro написа:
Прасето от клипа с Хънтъра ,мит или реалност?
Интересен въпрос.Мисля,че дистанцията не е много голямa,но не разбирам защо калибъра е .177 и как прасето стои неподвижно на може би 25-30 метра а зад него лаят кучета.Конкретния клип,мисля че е с чиста рекламна цел.Но на теория един добре премерен изстрел би трябвало да свърши работа.Смятал съм си някакви неща преди с Chairgun и с 260 мс и 1 гр проектил мисля,че излизаха едни 25j на 40 метра.Говоря малко наизуст,защото нямам chairgun сега и ако бъркам,моля да ме поправите.Мен ме интересува ако пробие и засегне важен орган за колко време би дало фира.Както и каква енергия е нужна за да бъде пробит черепа(не само на прасе).Но все пак това е спортен форум и подозирам,че може да ни се скарат,затова ако имате някакво инфо може и на лични,както сметнете за добре. :cheers:

PS:Тия PBA Raptor не съм ги пробвал,но нещо не ми вдъхват доверие.А и говорим за това клипче,нали?
http://video.yahoo.com/watch/55316/1079652
 

luft9waffe

Редовен Потребител
клипът май не беше за пушката,а за чашките-Gamo PBA-0,33g в .177.неоловни чашки с формата на про-магнум,мн твърди.
1250(gamo etreme)би трябвало да ги изстрелва с 360-380мс и ако улучи(наистина АКО при тая скорост)25-30кг прасе в главата,ще го свали сигура.
 

andi

Редовен Потребител
клипа е като бразилски сериал - забавление за дядо и внуче !
не говорите сериозно че някои му вярва , НАЛИ ???
 

didarai

Редовен Потребител
Сега видях ,че ставало въпрос,за Гамо Хънтър 1250.По инерция помислих,че става въпрос за Уиспъра и широко коментирания клип с дивото прасе.Който си е нереален.
http://www.youtube.com/watch?v=bKqrvsDpm7M
На този с 1250 ми се вижда разстоянието 10-15 м. и може би е възможно да го гътнеш.Но...да си мисли някой,че с въздухарка ще ходи на лов за диви прасета :lol: .Ако въпроса е само "възможно ли е?",мисля ,че да,но така както падна наистина в главата(мозъка)трябва да е уцелено.В тялото да се гътне :-\ не ми се вярва.
 
A

Anonymous

Гост
Според мой познат ловец, ако прасето е заградено от повече кучета, стои на място. Забива се в някой гъсталак и гледа да докопа някое куче.
За мен изстрелът не е невъзможен, но е много труден. Черепът на прасето е пословично здрав, но всеки череп си има слаби места - ушните канали, очните вдлъбнатини и др. Ако добре се познава анатомията и имаш умението (и шанса, защото не стои чак толкова неподвижно) да уцелиш, може и да падне.
 

st_beer

Редовен Потребител
На клиповете и на двата нямам никаква вяра особено на показния от didarai за Уиспъра. На него се вижда ясно че изстрела по дивото прасе изобщо не е от въздушна пушка. Каква пушилка се вдига само от преминалия през прасето куршум и забил се в земята.
Това обаче не означава че е невъзможно да бъде повалено животно с внушителни размери с въздушна пушка. Там обаче вече играя много неща калибър,скорост,муниция и т.н. Мисля обаче най важно е да се познава много добре устройството на гадината и всяка нейна точка където е най уязвима. Като пример ще дам човешкото тяло което има толкова много такива точки че дори не е нужно да те прострелват удрят силно или нещо от рода. Просто който познава тези точки е необходимо само да ги притисне с пръст и да накара човек да стане безпомощен или още по лошо.
Ако някой човек има познания на тези точки на животните и има точен мерник то за него няма да е проблем с какво го цели било то въздухарка,тояга,фунийка и т.н.
 

братушка

Редовен Потребител
като например идиално изгладения цилиндър при пружинките дава по-ниска скорост от леко грапавия .
Те това е за тук.

На клипа с прасето вярвам на 100%.
най важно е да се познава много добре устройството на гадината и всяка нейна точка където е най уязвима.
Это в огнестреле есть винтовки из которых можно попасть буйволу в пятку, а у него рога отвалятся. У нас ситуация кардинально иная. Если я на охоте доставлю свои 50Дж в глаз волку волку – он мой. А если пульну 100Дж, но хвост, то никому от этого радости не будет.

Други митове:
- Колкото е по-яка пружината - толкова е по-голяма скоростта;
(всъщност има граница, когато с увеличаването сила на пружината скоростта дори започва да пада)
- Колкото е по-голям калибъра - толкова по-малко го вее вятъра;
(имахме пространна дискусия за калибрите, масите на куршумите и Балистичния Коефициент...)
- Колкото повече е енергията на куршума - толкова по-гарантирано се "повалят" неламаринените мишени;
(при повечето попадения куршумът излиза от другата страна и "отнася" със себе си повечето енергия, в целта остава само мъничка част от изначалната енегрията на куршума)
- Пневматиката е по-тиха от огнестрела :)
- Колкото по-голям е заглушителят - толкова по-добре може да заглушава;
- Колкото е по-голям "ЗУМ" на мерника - толкова по-точно се стреля;
- Колкото е по-голямо Ф има вертикалния "перепуск" в РСР-то - толкова по-голяма е скоростта;
- Редуктор е хубаво нещо :)


Ще се сетя и за още :)
 

s73r01d

Потребител
За тежеста и за вятъра е така, не знам каква дискусия е водена, но по-големите калибри на една и съща марка/модел амуниция са с по-добър балистичен коефициент. Съответно вятъра им влияе по-малко поради по-малкото време във въздуха до достигане на целта при еднаква начална скорост, не енергия!

И за редуктора също грешиш, хубаво нещо е! За проходния отвор мога да поспоря, защото вече имам резултати от собствени тестове.

За останалите митове мога да се съглася, особено за тишината :crazy: :rambo: :bomb:
 

братушка

Редовен Потребител
Съответно вятъра им влияе по-малко поради по-малкото време във въздуха до достигане на целта при еднаква начална скорост,
Заблуда :pardon:
http://forum.airguns.bg/http://forum.ai ... 363#p41363

И за редуктора също грешиш, хубаво нещо е!
Може да поспорим :)
Попадах на достатъчно случаи да го псуват, че се е прецакал в най-неподходящ момент: на състезание или в самото начало на ловния излет...

За проходния отвор мога да поспоря, защото вече имам резултати от собствени тестове.
Ами, сподели ги.
 

Беселин

Потребител
andro написа:
Твърдението е на хора с огнестрелно оръжие,които не са хващали възд.пушка,по точно някаква сериозна пневматика.Когато видят за какво иде реч ,ситуацията е друга.Прасето от клипа с Хънтъра ,мит или реалност?

Аз мисля реалност е клипа с прасето и Хънтъра.Макар и да стрелях почти опрял надулника в черепа на вече мъртвото прасе мисля пушката би се справила от дистанцията показана на клипа.Черепа беше пробит и сачмата(Диаболо Баракуда) така и не я намерих.Вероятно се е забила, в някоя друга кост в долната част на черепната кутия.Да не говорим, че прасето от клипа беше около 50кг. мисля, а домашното миналата коледа беше около 120-130кг.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Колеги, хубаво е че тръгна приказката в тази тема, но идеята ми беше да се публикуват и дискутират реални практически наблюдавани "разбивания", а не просто че дадено схващане е мит и ... толкова. Подобни дискусии неподкрепени с фактически експерименти има много из другите дискусионни теми и споровете относно някои твърдения не са приключили и до днес. Ако настоящата тема ви е интересна - номерирайте публикуваните от вас митове, за да може колегите които пишат коментар лесно да насочат вниманието ни към съответния мит.
И понеже не се давам лесно - допълвам относно Мит №1: Логично е отъркването на маншета и омекването на пружината да се компенсират взаимно в процеса на настрел, но чак пък толкова точна компенсация ... не ми се вярва да е възможна. Ето доказателството: вярно е, че по време на цитираните от мен 4500 изстрела с една пружина имах междинни смени на маншет. Но реално смених на 2000-ния изстрел с нов и след 500 изстрела върнах оригиналния. Т.е - 4000 изстрела бяха направени с един единствен маншет и неговото износване не промени скоростта, както и временното поставяне на чисто нов не я намали. Факт :)!
 
Нагоре