Палатки и къмпинг

A

Anonymous

Гост
Да, тия правят яка искра, но предимството на твоята е, че освен искрата, ти дава и това, което да запалиш с нея.
Необходимо е нещо (прахан), което да хване тази искра. В някои случаи може да се окаже доста трудно да си намериш такова нещо в околността, или като го намериш, то да е влажно. А меката магнезиева сплав, от която е направено това блокче, си е винаги с теб, пали се лесно дори и мокра и гори с много висока температура, така че има шанс да запалиш и леко влажни съчки.
А иначе металната пръчка отстрани на блокчето е именно такава magnesium rod запалка. Силата на искрата може да ти се струва недостатъчна, защото ползваш инструмент, с който не успяваш да остържеш добре повърхността. Трябва да отнемеш материал, за да са получи искра.
 
A

Anonymous

Гост
Меката магнезиева сплав от блокчето не е толкова мека и не ще да се пали, това е проблема. Затова препоръчвам другия модел. Забелязах, че от пръчка може да се настържат внимателно и без резки движения стружки, които да се запалят, така и успях да запаля няколко пъти вестник. По принцип това и представляват шведските запалки, една такава голяма пръчка, която обаче не е магнезиева, понеже е доста плътна и тежка като за размерите си. Не случайно наричат това нещо fire steel. От тази пръчка могат да се настържат стружки, и след това да се запалят, не е задължително да се използва единствено като кремък.
 
A

Anonymous

Гост
Значи просто си попаднал на несполучлив модел. Четох за тях в един сайт за бушкрафт и оцеляване, много ги хвалеше автора, но предупреди, че има и ментета.

Преди време си купих нещо интересно. Да го наречем "вечен кибрит".
Малка кутийка, малко по-малка от кибритена, пригодена за ключодържател, с къса верижка и закопчалка. На едната й страна е залепена такава магнезиева пръчка, но по-тънка. В кутийката има отвор, в който се завива "кибритената клечка" - метална тръбичка, с фитил и стоманена пластинка на върха. В отвора се капва малко течност за Зипо и "клечката се завива в него (има О-пръстен, да не се изпарява).
Като ти потрябва огън, само развиваш "клечката", драсваш по магнезиевата пръчка и фитилът се запалва. Палиш каквото си решил, духваш я и я завиваш на мястото й.
Напълно водоустойчиво и донякъде ветроустойчиво.
 

Вячеслав

Потребител
Dejmos написа:
Значи просто си попаднал на несполучлив модел. Четох за тях в един сайт за бушкрафт и оцеляване, много ги хвалеше автора, но предупреди, че има и ментета.

Преди време си купих нещо интересно. Да го наречем "вечен кибрит".
Малка кутийка, малко по-малка от кибритена, пригодена за ключодържател, с къса верижка и закопчалка. На едната й страна е залепена такава магнезиева пръчка, но по-тънка. В кутийката има отвор, в който се завива "кибритената клечка" - метална тръбичка, с фитил и стоманена пластинка на върха. В отвора се капва малко течност за Зипо и "клечката се завива в него (има О-пръстен, да не се изпарява).
Като ти потрябва огън, само развиваш "клечката", драсваш по магнезиевата пръчка и фитилът се запалва. Палиш каквото си решил, духваш я и я завиваш на мястото й.
Напълно водоустойчиво и донякъде ветроустойчиво.


Това е интересно . Дай сайт и снимки ,че веднъж осрах цяла пералня с пране с тоя колиев перманганат. Тези по нашите магазини не са тези от предаванията по Дискавъри за оцеляване. Всеки който ходи на къмпинг се нуждае от нещо надеждно. Дай линк за поръчки ако можеш. :)
 
A

Anonymous

Гост
6da5e552d822.jpg

Забравих да сложа нещо за мащаб. Размери около 3х4х1 см.
Линк не мога да дам, купих ги преди повече от година от един рибарски магазин на пазара в Русе (май бяха по 2 лв. или 2,50), не знам дали се продават някъде онлайн.
 
A

Anonymous

Гост
Мислиш ли?
Тази смешка да загрее водата до температура, достатъчна да причини изгаряне?!

Виж, ако серпентината на хладилника се замени с единична вакуумна соларна тръба (някой ми беше казал, че една такава струва 30-ина лв) или нклк такива, а ведрата - с резервоар с височина колкото на наклонената вакуумна тръба, може и да се получи. Със сигурност ще се получи, стига някой да не обърка тотално нещата. И определено ще върши по-добра работа от горепосочената смешка.
 
A

Anonymous

Гост
Наскоро намерих една гъба, за която реших, че е праханова и се амбицирах да си направя прахан.
Съвети и рецепти намерих тук:
http://xenos-bushcraft.com/blog/?p=2904
В края има мой коментар, в който описах резултата от опитите ми да направя прахан и един горе-долу успешен експеримент. А, да. Успях да се поизгоря, толкова бързо се разпали прахана.
 
A

Anonymous

Гост
Bear Grylls използва такава гъба за да акумолира огън, мисля че беше епизода в Шотландия. Гъбата даже не беше обработена, просто я откъсна, подпали леко едното крайче и тя започна да тлее. След това я уви с малко зелен мъх и я пъхна в раницата. В края на деня тя все още си тлееше във вътрешността и така запали огън.
 

praetorian

Редовен Потребител
Сега остава да ми кажете, откъде да си намеря калиева селитра... :quiet:Впрочем, като дете си правех прахан по традиционния метод. ;)Вонята е зверска :crazy:, а резултата впечатляващ.Даже наскоро си намерих чакмака, останал от някой от прадедите ми и който използвах за секване на искрата.
 
A

Anonymous

Гост
praetorian може ли малко подробности за кремъка и чакмака?
А калиев нитрат не се намира лесно. По принцип се продава в магазините за химически принадлежности, но както пише в статията, има възможна двойна употреба и затова трудно го дават. Преди доста години си бях купил малко, мисля че се наложи да лъжа продавача, че е за ецане на платки или нещо от рода (бях ученик в радиотехникума още).
В сайта, дето съм го линкнал, има и други рецепти, без смрад или селитра. Може да не са чак толкова ефективни, но човек се съобразява с това, с което разполага. Може и в агроаптеките да се намери, нали е тор. А вероятно може и с друг нитрат да се замести. Сещам се за амониева селитра (но не знам за тор дали се продава в чист вид) и за натриева селитра (ползва се за подправка за месо, така че ако я намериш, ще е 100%).
 

ivofox

Редовен Потребител
Това е моята палатка,за 60лв.от практикер.Двуслойна с 2000-воден стълб.
А обзавеждането вътре е с надуваем дюшек 180см на 200см и изглежда така :-[


 

praetorian

Редовен Потребител
Dejmos написа:
praetorian може ли малко подробности за кремъка и чакмака?
А калиев нитрат не се намира лесно. По принцип се продава в магазините за химически принадлежности, но както пише в статията, има възможна двойна употреба и затова трудно го дават. Преди доста години си бях купил малко, мисля че се наложи да лъжа продавача, че е за ецане на платки или нещо от рода (бях ученик в радиотехникума още).
В сайта, дето съм го линкнал, има и други рецепти, без смрад или селитра. Може да не са чак толкова ефективни, но човек се съобразява с това, с което разполага. Може и в агроаптеките да се намери, нали е тор. А вероятно може и с друг нитрат да се замести. Сещам се за амониева селитра (но не знам за тор дали се продава в чист вид) и за натриева селитра (ползва се за подправка за месо, така че ако я намериш, ще е 100%).
Ами, то няма много подробности...Кремъка е от диканя(дано не се налага да обяснявам, какво е това).Чакмака е елипсовиден, от твърдозакалена стомана.При удар на едното в другото хвъркат искри като от електрожен ;).Няколко влакна прахан се полагат върху кремъка и се стискат заедно с него и при удар с чакмака се подпалват.Всичко това(прахан, чакмак и кремък) носех в кожена торбичка от бичи м...де :crazy: ;).
А за калиевата - точно, защото се прави черен барут с нея не се продава никъде.
 
A

Anonymous

Гост
Ще се наложи ;)

Знам, че кремъкът е некъф камък. С жълто-кафяв до керемиден цвят. Да кажем, че все пак ще се сдобия с някакво подходящо желязо за чакмак. Ама откъде кремък?

Накрая ще взема да разчитам на Fire rod (магнезиевите запалки), но с такова май не ми трябва прахан, с тия 3000 градуса...

П.П. Всъщност, с описаната и снимана по-горе запалка и Fire rod не ми трябва. А и тази запалка бледнее пред една батерия и снопче стоманена вълна. Също и разни химии мога да ползвам... Просто съм любопитен и искам да пробвам кремъка, и да си имам един.
 

praetorian

Редовен Потребител
Кремъка, приятелю, е в основата на развитието на човечеството.90% от сечивата са изработвани от него - върхове на копия и стрели, ножове, стъргалки и всякакви острия.Това е много твърд камък с мисля че аморфна структура като на стъклото.Та както и да е де.Дикнята е инструмент за вършеене на жито, представлява дървена платформа, на долната страна на която са набити пластини от кремък-отделят сламата от житото.Та това е кремъка.За чакмак може да използваш и черупка от лагер :).Искрите, изсечени от кремъчна пластина с остър ръб могат да се сравнят с тези на магнезиева запалка.
 

DANNY

Редовен Потребител
Темата е "Палатки и къмпинг".
Сега идва зимата и не е много за Палатки и къмпинг. И затова ще ви покажа с каво се здобих днес с/у скромната сума от 68лв. Риболовния магазин до нас.
Зимата ще ходим да стреляме по баири със сняг в извън градски условия и тези ботушки ми се сториха много подходящи.
Основата е Гумена. Има моменти когата газиш сняг от долу да излезе вода. Тези са екстра за такова време.
Посредата имат и един колан от дебело и широко велкро с който се пристягат.
Нагоре са от дебел промазан плат с тънак донапран отвътре.
Имат и специален термо чорап от много дебел вълнен плат с алумииево фолио.
Направо са Супер :yahoo:

Ето и снимки
IMG_6083.jpg


IMG_6085.jpg


IMG_6084.jpg


IMG_6086.jpg


IMG_6087.jpg


IMG_6088.jpg


IMG_6089.jpg
 
A

Anonymous

Гост
Честито, със здраве да ги носиш и дано да има хубава зима тази година.
 
Нагоре