Неизбежна самоотбрана

Дискусия в 'Закони и Стандарти' започната от FreeMan, 18 Март 2012.

1. didarai

didarai Редовен Потребител

Публикации:
    2,486
    Мисля , че приеха горното . И да не са , неизбежната отбрана си я има в закона отдавна . Просто трябва да "се ползва по предназначение " . Достатъчно застреляни с ОО пред маса свидетели има и са оправдани . Ако нападението е прекратено (дори крачка назад може да се тълкува така ) , няма неизбежна отбрана . Та ... просто внимавайте какво приказвате , а най-добре нищо , преди с адвокат.

svremeto харесва това.
  2. shstanchev

shstanchev Модератор Модераторски Екип ФТДМ

Публикации:
    2,184
    от:
    Ловеч
    Колега, цитирам ти наказателния кодекс!

"Чл. 12. (1) Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана - за да се защитят от непосредствено противоправно нападение държавни или обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели.

(2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението.

(3) (Нова - ДВ, бр. 62 от 1997 г., изм., бр. 120 от 1997 г., бр. 75 от 2006 г.)[​IMG] Няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище."

Ловният ми автомат е на удобно място, законен е и имам достатъчно патронки!!!
    Закона не ме спира да се защитавам !!!!!!!!!!!

Не давай на колегите неграмотни съвети!

Имаш право да противодействаш на нападател с всякакви средства, стига да не ги притежаваш незаконно.
    Т.е. нападат те с вилица или нож или т.н. в дома ти. Всеки един предмет (нож, бухалка, брадва, сатър...) или законно притежавано оръжие (като в моя случай) можеш да ползуваш без притеснение.

SvilenP and Djack like this.
  3. mario321

mario321 Потребител

Публикации:
    99
    от:
    Гр.Пещера
    Тези закони съм ги чел отдавна, още преди да съм с чз-то, от моите колеги в работата никой не би гръмнал нападател ако той не е въоръжен с огнестрелно и не стреля пръв, няма да обеснявам и да споря защо , но нека влезне нападател примерно с нож и ти го гръмни. После ще е интересно и много грамотно.

4. shstanchev

shstanchev Модератор Модераторски Екип ФТДМ

Публикации:
    2,184
    от:
    Ловеч
    Не искам никой да ми влиза в дома ми и да ме напада, но направи ли го, ще направя всичко възможно да му е за последно!
    После... неизбежно ще има, и ще приключи в моя полза.
    Пък ти и колеги те ти се обаждайте на когото си искате че ви нападат с ГОЛ нож в дома ви, пък после за вас дали ще има!?
    Аз през това време ще си ползвам правата по закон!

SvilenP харесва това.
  5. mario321

mario321 Потребител

Публикации:
    99
    от:
    Гр.Пещера
    Е и в моя дом ако влезе нападател нямо му чета вестник.
    Голия му нож ще види как се прави студено огъване на винкела на точното място !!!

Karlito/Man харесва това.
  6. st_beer

st_beer Редовен Потребител

Публикации:
    2,923
    от:
    Ямбол
    На удобно място казваш? Колко да е удобно като трябва да ти е в касата заключен ;). Ако не е там не говори добре ако ти врътнат една проверка изненадваща.
    В нашата къща са идвали вече няколко пъти и то по никое време без предупреждение.
    Пази боже да няма такива ситуации с нападатели и дано не ни се случват. Иначе ако се случи нещо такова няма лабаво ще се браним кой с каквото има под ръка законно или пък не.
    :cheers::cheers:

Karlito/Man, MTR-77 and dberov like this.
  7. dberov

dberov Редовен Потребител

Публикации:
    2,833
    Нашите закони са така написани че могат да се тълкуват според човека, сиреч за едно и също деяние могат да те оправдаят или осъдят.
    !!!! Сегашната конституция на САЩ !!!.....е приета през 1787 г. Първите десет поправки, наречени Закон за правата, са ратифицирани през 1791 г. а втората поправка е приета през 1789г. и гласи: "Правото на хората да съхраняват и носят оръжие не трябва да бъдат нарушавани!" а точка 2 и 3 от Декларация за правата гласят:
    2. Разрешава на гражданите да притежават оръжия, с които да се отбраняват.
    3. Гарантира неприкосновеността на домовете на хората.

Написано просто и ясно, тези закони не са променяни и се спазват до ден днешен и това в една млада държава с 230 годишна история. Спрямо техните закони, ние сме точно с 230 години назад от тях.

Последна промяна: 1 Март 2017
    Karlito/Man, SvilenP, staif and 2 others like this.
  8. ilian

ilian Потребител

Публикации:
    964
    от:
    Ловеч
    По закон оръжието се съхранява в касата,но имам право да си го вадя когато си поискам,например за почистване;).
    Пък и ходя на лов постоянно и рядко се задържа в касата:rambo:

svremeto and Djack like this.
  9. staif

staif Редовен Потребител

Публикации:
    1,405
    оръжие в каса не държа па било то и прашка,на нива без оръжие не ходя и на мангал-крадец не прощавам-и те така вече 25 години професионално "изкривяване".. ;):cheers:прости ли се-разчува се ;)

Niki, astra, Karlito/Man and 5 others like this.

Сподели Тази Страница

Софтуер за Интернет Доставчици и Кабелни Оператори | Мартеници Галена