Моят автомобил.

hlapeto

Потребител
За сега съм сигурен само в летните . Относително
тихи , икономични , стабилни на вода и безкомпромисни на сухо :
uniroyal-rainexpert-3.jpg


Зимни до момента не съм открил безкомпромисни.
...обаче смених колата и усещам , че ще ми е през к..а за гумите през следващия сезон!
:yes:
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Когато избираш зимни гуми има доста неща, с които е добре да се съобразиш.
Повечето гледат за най-добре класираните при тестовете, но не се зачитат в условията и параметри на тестовете.
Например, прекрасни на сняг, много добри на лед, средни на дъжд и киша, задоволителни на сухо.
При повечето автомобили пробега е обратно пропорционален при така изброените качества.
И затова водещо трябва да е степента на ползването на тези им качества.
Аз също последните две зими не съм преобувал колата, точно заради това.
Но когато се е наложило, не съм закъсвал и на сняг и на лед, ама това е друга история за широките ми крачоли.
Затова, при параметрите на използване които Кирчо посочи, е добре да се изберат зимни гуми с поне два канала. V-образните не са за предпочитане при сегашните мокри или сухи но безснежни зими.
 
Последна промяна:

petkof

Редовен Потребител
peko е безкомпромисно точен в съветите си,както винаги.Карал съм зимни гуми с канали,с А-симетрична шарка и т.н., но препоръчах V-образните Мишелини, защото с тези гуми съм си спестил много пъти викането на пътна помощ за вадене на колата от преспи и кални пътища.Това си избива разликата с по-евтини гуми само от веднъж.
 

boko4545

Потребител
https://www.nokiantyres.com/tyres/passenger-car/winter-tyres/ ....това е марката,според - модел според ползването.От около 30години карам в дългите скандинавски зими и съм карал каквото се сетиш от марки и варианти,Марката е най доброто което съм карал,след макс 4 години сменям зимните гуми без значение на дълбочината на протекторите.Винаги слагам зимни гуми с шипове/не са задължителни тука/.....:) ...при зимните гуми икономията е майка на мизерията.........
 

sts1969

Редовен Потребител
Добре де, аз карам предимно по асфалт, и то на къси разстояния. За цялата зима, я има 5 дена със сняг, я няма. В повечето случаи, пътищата са мокри, а не заснежени. На каква шарка да се спра ???
 

andi

Редовен Потребител
В скандинавия ти трябва една гума , Смолян втора, Варна друга , ама Пловдив и Хасково я видим сняг, я не . И през деня е на киша.
Ама тоя сух асфалт как ги яде зимните , не е истина . Моите са си на джанти , и ги слагам чак когато и ако завали (само предните сменям) . Седят макс по 3 месеца на година , и изкарват само 2 сезона . Ако не обикалях толкова на гости зимата , щях да си купя всесезонни вместо зимни - изкарват повече, и на мокър и сух асфалт са по стабилни .
 

lynx

Редовен Потребител
Моите са си на джанти , и ги слагам чак когато и ако завали (само предните сменям) . Седят макс по 3 месеца на година , и изкарват само 2 сезона .
Така и не се разбра какво става с тия зимни гуми, задължителни ли са или не.
Февруари го гласуваха на първо четене, че стават задължителни от 1-ви ноември до 31-ви март.
След това така и не се разбра кога и дали влиза в сила, второ четене и т.н.....
А днес чета, че от 01-11-2016 започвала акция "Зима":
http://dnes.dir.bg/news/mvr-smjana-avtomobilnite-gumi-aktzia-zima-24159649?nt=4
 

sts1969

Редовен Потребител
Така и не се разбра какво става с тия зимни гуми, задължителни ли са или не.
Аз ги слагам когато падне трайно температурата на асфалта под 10 градуса, за да има смисъл от по-меката смес на каучука. По-друго си вози колата когато я преобуя в зимни гуми, няма нищо общо с "тракането" на летните гуми по студения асфалт.
 

darakchiev_77

Новодошъл
За сега съм се спрял на този модел на Falken hs449.jpg . Не съм ги използвал досега, но
чета доста добри мнения за тях.
 

barbaron

Редовен Потребител
Някой знае ли в по големите вериги магазини дали се продават "Шило, авариен комплект за лепене на гуми"? като това:
https://www.olx.bg/ad/shilo-komplekt-za-lepene-na-gumi-ID3TzSe.html

... нямам време да чакам доставки, защото утре трябва да съм я направил гумата... Нужно ми е ако някъде има - да ида и да си взема и да действам веднага, че една видия ми е намерила най-дебелия грайфер баш...
 

hlapeto

Потребител
Зимни гуми с V-образна шарка е като да си с яка мацка на банкет , ама само докато дойде приятеля и.
Разбирай докато дойде снега.
V-образната шарка на протектора при зимната гума е просто имитация . Да , имаш зимна гума , но тя не е за никъде другаде освен за града , където се предполага че пътищата са малко или много почистени . Справка - бившата кола на жена ми , която е с мишлени с V-образна шарка от около четири години ! И не щото са много яки , а просто защото съобразено с годишния и пробег в км (на жена ми) ми е все тая дали ще кара със зимни гуми през лятото , така или иначе през 3-4 години трябва да ги сменям , защото са се напукали от старост , а пробега им е около 8000 км .
Като падне сняг ходим с моята кола !

Колкото до Нокиан-a , пълен боклук за доста пари : меки , шумни и бързо износващи се , а което е още по-лошо износват се неравномерно - проверено!

И да спомена за всеки случай - не сравнявайте гуми протектор 145 срещу 235 .
Карал съм Опел Корса 1.2 с гуми Дебика и съм ходил на такива места в снега , че ако почна да разправям ще ме обявите за "Майстор на късия разказ" , но това е друга тема .
 

dberov

Редовен Потребител
Здравейте колеги, имам една питанка за съвет към хора с опит.
Отскоро карам джип Мitsubishi Оutlander 4x4 постоянно зацепен. Преди няколко дни се натресох в дупка, ударих едната гума и и стана цицина, гумата ми почна да изпуска и искам да я сменя. Гумаджията обаче каза че щом автомобила е постоянно зацепен 4х4 то не може да се смени само едната гума а трябвало да сменя и четирите, трябвали да бъдат еднакви понеже можело да стане проблем нещо с раздатката, диференциалите и т.н. Питах го не може ли да сменя поне двете гуми, той вика че не може и дори да сложа с еднакъв цолаж и мерки ако грайфера е различен пак било проблем.
Четох из форуми но никъде не пише нищо по въпроса.
Не виждам логика да стане някакъв проблем ако сложа 2 еднакви гуми с еднакъв цолаж и мерки като другите две.

Ще съм благодарен за вашето мнение и съвет също и за марка бюджетни зимни гуми 215/60/16. Четох за Debica но не мога да се спра на модел, да гледам ли шарката да е подобна на моите.


.
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Разлика от мм два в диаметъра не е проблем, но по-голяма наистина не е препоръчителна. Ако имат износване по- голямо от това, сменяй. Смени си поне 2-те на съответния мост. Различните производители според качествата на използваните смеси ги правят и с различна височина на грайферите. Вида няма значение, важни са външните диаметри на колелото да са еднакви.
 

andi

Редовен Потребител
Трябва да са една марка , модел, скоростен и тегловен индекс . А грайфера да е приблизително еднакъв .
И гумите ги въртиш често предни-задни, ако са без посока и накръст . Аз летните ги въртя поне 2 пъти междинно за един сезон .
 

dberov

Редовен Потребител
Моите ги мериха при застрахователя, 5мм грайфер, почти нови са и без посока.
А защо трябва да са от една марка, модел, скоростен и тегловен индекс ???
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Нали ти написах, заради използването на различни видове смеси при изработването им. От там и гумите имат различни степени на деформация при движение, както и различен темп /степен на износване. От това зависи какъв ще е радиуса им при търкаляне, съответно определящ ъгловата скорост. И налягането също трябва да е еднакво.
 
Последна промяна:

andi

Редовен Потребител
иначе имат различно тегло , еластичност и съпротивление при търкаляне . А това в зависимост от систамата 4х4 може да е проблем . Не знам твоята каква е .
 

dberov

Редовен Потребител
Е това ми е гумата, сега видях че има предлагане в БГ което ме успокои.
Значи ако намеря 2 от същия модел ще е най добре но ако същия модел не се предлага ... ???

2.jpg 1.jpg
 

sts1969

Редовен Потребител
Здравейте колеги, имам една питанка за съвет към хора с опит.
Мите, ако разликата в диаметрите е над допустимите граници, ESP системата няма да ти позволи да вдигнеш на 120-125км/ч. пробвай и ще разбереш. :cheers:
 

dberov

Редовен Потребител
Ами намерих в наличност само тези два модела от линка, значи хич не разбирам и затова питам, ще станат ли тия които са XL.

http://www.avtogumi.bg/oscommerce/advanced_search_result.php?s=215&h=/60&r=R16&manufacturers_id=25&categories_id=2

Като стана белята сложих другите гуми с летите джанти и тия са в гаража иначе щях да изляза да направя снимка на шарката но намерих една дето съм мерил грайфера, не е същата но долу горе е подобна...

3.jpg
 
Последна промяна:
Нагоре