Машини и инструменти.

kokodjambo

Потребител
От къртене не се интересувам. Интересува ме пробиване в бетон и здравина и издържливост на това натоварване. Имам Makita HR2470, от която съм много доволен, но ми се искаше да разчитам и на нещо по-голямо и мощно, без да давам една чанта пари.
Искам да похваля марката Blackdecker английска е но нещата им са много качествени и на много ниски цени в сравнение със скъпите и добре познати марки Makita и Hilti. Много майстори българи по англия бръмчат професионално с black decker по обектите и аз имам бормашина разпробивал съм сумати бетонни стени из различни панелки из софия където съм живял и тухлени къщи из лондон дето съм наемал. Включително врата на мазе в панелка те имат много корав бетон на носещите стени и каса със анкер болтове в дебела стена и под и не се спира пред нещо и ъглошлафите са им добри имат и майсторски сгъваеми масички. Мисля и за напред да съм с тая марка нови бормашините са им 200лв а в olx ги има и за 100лв. Само няколко дълги бургии си поръчай за бетон от алито и Mr.Bricolage и няма спирка.



 
Последна промяна:

valcholakov

Редовен Потребител
Искам да похваля марката Blackdecker английска е но нещата им са много качествени и на много ниски цени в сравнение със скъпите и добре познати марки Makita и Hilti. Много майстори българи по англия бръмчат професионално с black decker по обектите и аз имам бормашина разпробивал съм .....
С тая ударна дрелка да дупчиш бетон/панелки/ е все едно да помпаш 0,5 литра бутилка на 250бара с ръчна помпа
За бетон трябва ПЕРФОРАТОР!
 
Последна промяна от модератор:

wakafaka

Редовен Потребител
Относно инструменти,машини,масла,батерий, и много други добавям този канал в Youtube
Човека е отделил много време за тестове на какво ли не и наистина предоставя много подробна информация за работите които е тествал.Надявам се да помогне на много хора освен мен.

Отделно добавям няколко сайта от които си набавям следните работи и съм доволен от тях:
Качествени ръчни инструменти,лагери,семеринги,О-пръстени(стандартни NBR 70) и т.н. Руди ООД
Евтини райбери и хубави бургий(HSS Co) си набавям от Ташев Галвинг

Евтини метчици и плашки намерих тук.Има доста голяма наличност на ситни резби(трябваха ми комплект от 9х0.5 и 30х1 и ги имаше и двете) .Човека също продава и стругарски инструменти.

Иначе инструменти DeWalt са супер.Само не ги купувайте от OLX или други съмнителни места.Имат мноООООого копия.

Батерий NI-MH(никел метал хидридни) АА или ААА на нормални цени с реални капацитети.

Тези фрезери които по принцип са за CNC машини но аз поръчах един да го пробвам с дрелката.Оказа се много качествен и здрав за парите си(5-6 лева беше).За съжаление няма такива с по-малки диаметри за да се поставят на дремел(най-малкия е Ф4мм).

Виждам че някои хора са им нужни и евтини честотни инвертори влиза 1 фаза 220в излизат 3 фази 220в за регулиране на оборотите на 3 фазни мотори. Колко държат още не знам.От няколко месеца ползвам инвертора(4kW) за контрол на мотора на струг 1,5kW.След вкарване на данните от мотора струга С8 вече има сила да ти навие ръката на шпиндела дори и на ниски обороти.
Цените им са: 4 kW е около 52 долара без доставката, 2.2kW e 37долара без доставка което си е доста евтино за тази електроника.
 
Последна промяна:

miteto77bv

Потребител
Здравейте колеги,реших да си купя струг,но нямам никаква представа какъв модел и марка да взема.
Препоръчайте ми нещо.
Бюджетът е 3500лв..
 

Д-р Най

Потребител
Здравейте колеги,реших да си купя струг,но нямам никаква представа какъв модел и марка да взема.
Препоръчайте ми нещо.
Бюджетът е 3500лв..
Адашче, почвам да се повтарям, ама като начало кажи какви са ти изискванията за машината:
1. Само за себе си ли ще изработваш детайли, за себе си и за близки приятели, или за да печелиш от изработване на детайли за други?
2. Какви са максималните габарити на детайлите, които искаш да обработваш?
3. Каква е сложността на детайлите- само външна и вътрешна обработка на цилиндрични повърхнини или ще има нарязване на външни и вътрешни резби, обработка на конусни повърхнини и други тънкости?
4. Каква точност трябва да постигнеш?
5. Колко ти е голямо помещението, в което да разположиш машината и къде се намира/ за да нямаш проблеми със съседи заради шума/?
6. С какво захранване разполагаш- монофазно, трифазно?
7. И още доста въпроси....?
 

miteto77bv

Потребител
Адашче, почвам да се повтарям, ама като начало кажи какви са ти изискванията за машината:
1. Само за себе си ли ще изработваш детайли, за себе си и за близки приятели, или за да печелиш от изработване на детайли за други?
2. Какви са максималните габарити на детайлите, които искаш да обработваш?
3. Каква е сложността на детайлите- само външна и вътрешна обработка на цилиндрични повърхнини или ще има нарязване на външни и вътрешни резби, обработка на конусни повърхнини и други тънкости?
4. Каква точност трябва да постигнеш?
5. Колко ти е голямо помещението, в което да разположиш машината и къде се намира/ за да нямаш проблеми със съседи заради шума/?
6. С какво захранване разполагаш- монофазно, трифазно?
7. И още доста въпроси....?
Помещението е достатъчно голямо за да побере и голям струг.
Шума няма проблем.
Ток има и трифазен и монофазен.
Според мен е добре да могат да се нарязват резби.
В началото със сигурност ще го ползвам за себе си,по нататък не знам.
 

glavanov55

Редовен Потребител
На против Ники с5 са наистина стари но поради морална остарялост почти не се използваха в производството а в ремонтни работилници и пр. В тези работилници вероятноста да бъдат счупени беше много по голяма от това да бъдат с износени паралели Така че може да се намери и читава машина .Препоръчвам струга да е с байонетно захващане на патронника а не с конус и гайка.
 

DGman

Редовен Потребител
А ти сещаш ли се в тия работилници кой,как ги е използвал експлоатирал и как са потдържани

А ти сещаш ли се в тия работилници кой,как ги е използвал експлоатирал и как са потдържани
ПП не се заяждам
 

Gadnqra

Редовен Потребител
С5 е струг, създаден за работа серийно производство, на тежки серии, в 3 сменен, 24 часов режим. Изключително корав и сполучлив, но за времето си - около 60-те години на миналия век. Тези машини са вече на 60+ години и шансът да се уцели читава бройка е малък. Да не говорим, за тия години, какво се случва с повечето от тези стругове, които са ползвани, обслужвани и съхранявани неправилно.
 

glavanov55

Редовен Потребител
По времето когато се произвеждаха с 10 с 11 паралелно се произвеждаха и с5.В заводите в производството се ползваха предимно двата модела поради бтрзия ход за предвижване на супорта и пълния нортов механизъм който позволява нарязване на почти всякакви резби и притежаваха по големи морзове на шпиндела и задното седло водеши за по голяма стабилност между машина режещ инструмент и детайл.
Другите модели се ползваха в спомагателните звена и не бяха натоварени.Друг е въпроса за чупенето но една машина не е като човека -има части за това стига паралелите и предния лагер да са читави. Един от първите ми стругове беше с 5 и бях много доволен от точноста му но по нищо не може да се мери с с10и с 11 с които се сдобих по късно .Така че съвета ми е че с 5 прегледан от специалист може да бърши добра работа за хора от хобито които вае пак трябва да имат базови знания по стругарство.
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
C11 е много добра машина, но за хубава бройка ще трябва да се увеличи бюджета. Аз лични бих препоръчал Ц5, но да си търпелив и да търсиш добре съхранявана и обгрижвана машина. Преди бая години се продаде една с консервационна смазка чисто нова, но такиви вече няма :). Ц11 за нашите цели е излишно голяма и мощтна, но ако ще въртиш големи детайли направо си търси ц11. Друг вариант е КАРТ, който се води високопрецизен струг, но си е хоби стругче до колкото съм чел. ТОС-овете са хубави машини също. Бъди търпелив и чакай твоята бройка.
 

miteto77bv

Потребител
Не видях никой да пише за C8,ако трябва да се избира межди C5 и C8 коя е по добрата машина?
Като гледам цените другите варинти ми идват доста по скъпи..
 
Последна промяна:

glavanov55

Редовен Потребител
с8 си е стругче за училищата и за дребни детайли. С5 е струг за производствени цели .
 
Нагоре