Машини и инструменти.

Gadnqra

Редовен Потребител
Благодаря, приятели. Търся точно такъв, по-солиден перфоратор. Имам и Макита, от която съм много доволен.
 

valcholakov

Редовен Потребител
Колеги Николай пита за настолна машина, и от двете Хариса е по добра.Иначе една цифрова координатна машина е още по хубава от която и да е фреза.И морз 2 никак не е малък за тази машина .

Това е другият вариант.
Ще трябва тема стрелба с видии
 

Frankeiy

Потребител
Та за перфоратора-това нито е JCB,нито е перфоратор,нито е къртач.
Това е нещо средно,демек нещо като нищо-супер бавно за пробиване на много на брой дупки.(аз монтирам синтетична хидроизолация и перфоратора ми е от основните инструменти.).
Много голямо и неудобно за целодневна работа.
А пък за интензивно къртене е прекалено слаб.Но все пак става примерно да разшириш отвора за новата дограма...но на почивки.
И все пак за мен перфоратор и къртач са две машини които нямат място в едно боди.
Накрая- за интензивно перфориране от Девалт нагоре,за интензивно къртене Хилти.
Мое мнение.
Поздрави.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
От къртене не се интересувам. Интересува ме пробиване в бетон и здравина и издържливост на това натоварване. Имам Makita HR2470, от която съм много доволен, но ми се искаше да разчитам и на нещо по-голямо и мощно, без да давам една чанта пари.
 

Frankeiy

Потребител
Имаш си прекрасна машина за вкъщи.
Обхвата който покрива оня кютук е вертикално пробиване с ''дебели'' видии.
Не че Макитата не може,просто е по бързооборотна,от което видията заминава по бързо(ако е некой ефтинджос).
Другото което се сещам,е че с Макитата ако влезеш между две арматури започва да боксува(едно щракане все едно превърта патронника),а големия дЗвер с истинска видия просто минава през арматурата,трудно,но минава.
Ама не вярвам,че вкъщи всеки ден ще дупчиш с ф20 примерно.
Поздрави.
 

valcholakov

Редовен Потребител
Ако не ти трябва къртене това е добро решение

Имам такова Hilti te14 от 15 год. Купено втора ръка ползвано е много интензивно включително и от други хора. Тая машина не знае назад. Механиката е с масло не с грес
 

texel

Новодошъл
Макитата ако не я ползваш професионално и е истинска ще я ползват и децата ти.Все пак ако искаш погледни и на парксайт има машина 1500w 5j и на steinhaus 1500w 5.5j.Имам втората използвам я за въртене на бор корона за контакти Ф68 в плътна тухла на удар . До ф18бургия бетон пробивал съм 30см стена без проблем.Има ли желязо не знам машина която да пробие.Цената е почти наполовина на JCB и получи ли голяма повреда отива в кофата без да ме е яд.
 

Georgi Atanasov

Редовен Потребител
Здравейте, в последно време доста се замислям за някой малък струг с който да се изработват/полират детайли свързани с хобито, обаче идея си нямам по какво да се заглеждам и какви функции му трябват… абе в общи линии съм доста бос по темата и нямам много време да обиколя разни работилници и да събера инфо… а пък имам мерак, така че всякакви насоки ще са от полза. Важното е да не е с много големи габаритни размери и да е монофазен, а не на последно място и цената - върти ми се нещо от порядъка до около 1500лв.
 

valcholakov

Редовен Потребител
Здравейте, в последно време доста се замислям за някой малък струг с който да се изработват/полират детайли свързани с хобито, обаче идея си нямам по какво да се заглеждам и какви функции му трябват… абе в общи линии съм доста бос по темата и нямам много време да обиколя разни работилници и да събера инфо… а пък имам мерак, така че всякакви насоки ще са от полза. Важното е да не е с много големи габаритни размери и да е монофазен, а не на последно място и цената - върти ми се нещо от порядъка до около 1500лв.
 

Д-р Най

Потребител
Здравейте, в последно време доста се замислям за някой малък струг ...
Търсиш малък струг, свързан с хобито, но не знаеш какво ти трябва.
Като начало ни насочи какви са твоите изисквания към машината- най- напред дължина, диаметър на обработвания детайл. От тук тръгваме: часовникарски, хоби, среден струг- според дължината и диаметъра на детайла.
Ако диаметърът на отвора на шпиндела е по- голям от заготовката,то може да се обработва и детайл по- дълъг от междуцентровото разстояние.
А трябва ли да има самоход? Ако се обработват дълги /и не само дълги/ детайли е добре да има самоход- поне надлъжен.
Ще се обработват ли резби /разбира се, не само с плашка и метчик/?- трябва да има ходов винт и набор зъбни колела, монтирани на тъй наречената лира.
В какво помещение ще го разположиш?- В мазе, гараж, на терасата, в кухнята? Това има значение с какъв електромотор ще се задвижва/заради шума/- писал си монофазен, но оттук възниква въпросът как ще се регулират оборотите /може с ремъчни шайби с различен диаметър/.
На струг се извършва основно обработка на цилиндрични повърхнини, нарязване на резби, притриване-вътрешни и външни , разпробиване , райбероване и други операции /забравил съм ги с годините/ , голяма част от които рядко или никога няма да ползваш.
Ако ти трябва за не особено сложни и габаритни детайли- разгледай часовникарските.
За по- сложни детайли с резби- виж хоби стругове- в ОЛХ и Базар излизат обяви за TOS MN80 , Hobbymat, по- рядко за TSA 16 /те не са часовникарски, както ги определят в обявите/.
Ако имаш място, може да разгледаш и С8- той е със скоростна кутия за шпиндела, подавателна кутия за самохода/надлъжен и напречен/ и ходовия винт.
Китайските също са вариант, но наскоро някъде видях, че някои нямат лява резба /не е много логично да се конструира така, след като има лира и ходов винт/.
Аз лично имам един TSA 16 ,който задвижвам с правотоков двигател на Динамо -Сливен -от по- големите, с електронно управление и достатъчно добро поддържане на оборотите при натоварване.
Ако има въпроси- тук или на лично.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
За дребни детайли, напълно достатъчен е и китаец, с двигател 0,750 kw и отвор на шпиндела 38 мм. Имам такъв и съм доволен. Ползвам го, буквално абсолютно всеки ден, от 2 години и работи безотказно.
 

Georgi Atanasov

Редовен Потребител
Търсиш малък струг, свързан с хобито, но не знаеш какво ти трябва.
Като начало ни насочи какви са твоите изисквания към машината- най- напред дължина, диаметър на обработвания детайл. От тук тръгваме: часовникарски, хоби, среден струг- според дължината и диаметъра на детайла.
Ако диаметърът на отвора на шпиндела е по- голям от заготовката,то може да се обработва и детайл по- дълъг от междуцентровото разстояние.
А трябва ли да има самоход? Ако се обработват дълги /и не само дълги/ детайли е добре да има самоход- поне надлъжен.
Ще се обработват ли резби /разбира се, не само с плашка и метчик/?- трябва да има ходов винт и набор зъбни колела, монтирани на тъй наречената лира.
В какво помещение ще го разположиш?- В мазе, гараж, на терасата, в кухнята? Това има значение с какъв електромотор ще се задвижва/заради шума/- писал си монофазен, но оттук възниква въпросът как ще се регулират оборотите /може с ремъчни шайби с различен диаметър/.
На струг се извършва основно обработка на цилиндрични повърхнини, нарязване на резби, притриване-вътрешни и външни , разпробиване , райбероване и други операции /забравил съм ги с годините/ , голяма част от които рядко или никога няма да ползваш.
Ако ти трябва за не особено сложни и габаритни детайли- разгледай часовникарските.
За по- сложни детайли с резби- виж хоби стругове- в ОЛХ и Базар излизат обяви за TOS MN80 , Hobbymat, по- рядко за TSA 16 /те не са часовникарски, както ги определят в обявите/.
Ако имаш място, може да разгледаш и С8- той е със скоростна кутия за шпиндела, подавателна кутия за самохода/надлъжен и напречен/ и ходовия винт.
Китайските също са вариант, но наскоро някъде видях, че някои нямат лява резба /не е много логично да се конструира така, след като има лира и ходов винт/.
Аз лично имам един TSA 16 ,който задвижвам с правотоков двигател на Динамо -Сливен -от по- големите, с електронно управление и достатъчно добро поддържане на оборотите при натоварване.
Ако има въпроси- тук или на лично.
Тук за мен възникват повече въпроси от колкото отговори :) както казах нямам представа какъв точно трябва да е и за това се опитвам тук да открадна малко инфо на готово.
С него например искам да мога да си правя клапани на пушките както и външни и вътрешни резби за да мога да си прехвърлям цевите от една пушка на друга. Замислил съм да си направя някаква универсална резба на цевите които имам и да им направя сменяеми трансферпортове като на fx, и така например като ми омръзне някоя пушка да я продам с оригиналната и цев а другата да си остане при мен за следващо пушкало…. Разни такива идеи ми се въртят в главата но колко е осъществимо не знам…
А и май трябва да е накой по новичък за който се намират лесно части, понеже то си е машина и рано или късно ще трябват…
 

Д-р Най

Потребител
Значи трябва ти да правиш клапани- имаш нужда от доста точен струг, а не някоя разпоретина, на която тепърва да обираш луфтове и да преправяш / като някои от турските и китайски пушки/.
Трябва да обработваш цеви- отворът на шпинделът трябва да е с поне 1-2мм по- голям от външния диаметър на обработвания детайл- съответно от външния диаметър на цевта. На моята пушка ,например цевта е с външен диаметър 18мм. За да мога да я обработвам /не цялата по външната повърхнина/ тя трябва да се "промуши през патронника и отвора на шпиндела и да остане да стърчи отляво, а за обработка отдясно на челюстите да остане приблизително 30-40мм.
За резби- трябва да има ходов винт /да не се бърка със самоход/ за надлъжния супорт и набор от зъбни колела, които се нареждат по определен начин и задвижват ходовия винт от шпиндела. Много има да се говори за металообработващите машини и като започне да ти се изяснява едно- друго, ще можеш до задаваш по- конкретни въпроси и да получиш по- точни отговори.
 

Georgi Atanasov

Редовен Потребител
Значи трябва ти да правиш клапани- имаш нужда от доста точен струг, а не някоя разпоретина, на която тепърва да обираш луфтове и да преправяш / като някои от турските и китайски пушки/. .......
Така вече почват да ми поизясняват нещата, за което благодаря.
Пределно ми е ясно че това си е цяла наука и професия която не се учи за ден и два, просто към момента наистина нямам необходимите знания за да задам по-конкретни въпроси.
До колкото разбирам ( например) за да направя резба на 20 мм тръба отвора на шпиндела трябва да е поне 25мм ?
Тоест стругче което на скоро гледах с 38мм отвор на шпндела и 300мм от център до център би ми свършило работа?

И аз съм с такъв китаец, със 750 вата инверторен мотор. Доста тихо работи. Първоначално поръчах най-ниския клас китаец с мотор 550 вата, но поне беше с метални зъбчатки...пристигна стругче с пластмасови....това как скрибуца, ужас и безумие...
Благодаря много, основно това беше замисъла на питането ми- да не си купя нещо което няма да върши работа и да се чудя какво да го правя после.
Благодаря за инфото, доста ми беше полезно.
 
Последна промяна от модератор:

Д-р Най

Потребител
...
До колкото разбирам ( например) за да направя резба на 20 мм тръба отвора на шпиндела трябва да е поне 25мм ?
Тоест стругче което на скоро гледах с 38мм отвор на шпндела и 300мм от център до център би ми свършило работа?
За външна резба на детайл с /примерно/ външен диаметър 20мм не е нужно чак отвор на шпиндела 25мм. Достатъчно е да премине свободно през шпиндела. А универсалът може да захваща и детайли с по- голям диаметър от вътрешния на шпиндела/особено ако разполагаш с обратни челюсти/ и не превишава дължината на междуцентровото разстояние.
 

Д-р Най

Потребител
И да може да нарязва И резба 19 tpi.
Да, хубаво е да може да се обработват и цолови резби. На моето стругче ходовият винт е с цолова резба и за да може да се нарязват метрични резби, в комплекта със зъбни колела има едно, което е със 127 зъба.
 
Нагоре