Машини и инструменти.

Ввладо

Потребител
Колеги Николай пита за настолна машина, и от двете Хариса е по добра.Иначе една цифрова координатна машина е още по хубава от която и да е фреза.И морз 2 никак не е малък за тази машина .
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Намерих в Русе, 2 български, настолни бормашини ПН-161. Изглеждаха добре и реших днес, да ги огледам и тествам. Като габарити и тегло, са почти еднакви с Хариса. Като цена - 2 пъти по-евтини. Реших да взема едната, ако всичко и е наред и работи безупречно. Разгледах и предложенията по големите търговски вериги - трагедия. Пробвах и въпросния Райдър и други машини от неговия клас - също трагедия. Чисто нови машини, имат луфтове и биене, все едно са работили 80 години. Така, че май ще си прибера един старец и ще си кютам с него. След огледа, ще споделя резултати.
 
Последна промяна:

Gadnqra

Редовен Потребител
Оказа се, че машините изглеждат добре само на снимки. И двете са много стари и имат липсващи елементи. Работят, но и на двете, шпинделите имат луфтове и играят кючек. Вероятно им трябват нови лагери, но няма да съм аз човека, който ще ги ремонтира. Поне не и за толкова пари - 800 лв. Толкова им искат на всяка. Намерих и една в идеално състояние. Оказа се, че е извадена от скрапа и възстановявана - нови лагери, патронник, ремък и боя. Цената и е 1250 лв. Реших да огледам и Хариса - стабилна машина е, без луфтове и доста стегната, но и тя се оказа трифазна. Ще помисля, коя от двете да взема.
 
Последна промяна:

Ввладо

Потребител
Цените са близки ,предимството на ПНа е че е с двускоростен двигател и от там повече обороти като избор.С един инвентор тока се оправя но и той е пари.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Веднага бих я взел, но все още не мога да спра да се дразня, че за един скрап на 42 години, искат 1250 лева. Ама това е нищо - днес се чух с друг продавач. Каза, че машините са, като нови - сменил е шайби, мотор, лагери и още неща. И цената е 2400 лв.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Веднага бих я взел, но все още не мога да спра да се дразня, че за един скрап на 42 години, искат 1250 лева. Ама това е нищо - днес се чух с друг продавач. Каза, че машините са, като нови - сменил е шайби, мотор, лагери и още неща. И цената е 2400 лв.
Ники няма случайни неща, старите машини ако са поддъражини както трябва имат огромен ресурс, да не говорим, че в старите машини не са пестили качествени материали (защото са предвидени някои модели за производствени нужди и здраво натоварване), а в новото производство не е баш така, особенно пък ако е нисък клас машината. Ето сравнение с нащо хоби -ние имаме пушки, които пак са на по 40 + години ама са си ТОП до ден днешен като се грижим за тях, а изработката е просто перфектна ;)
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Да не забравяме,че професионалната техника не е просто по- качествена а е и средство за производство!!!(демек,цената е производствени разходи+принадена стойност+търговска надценка на дребно+ ако искаш да изкарваш пари ще трябва и да даваш... :) !!!
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
за един скрап на 42 години, искат 1250 лева
След 42 години, като тръгнеш да продаваш този скраб, може да му търсиш аналогична цена.
След толкова време, от пародията райдър, пък и хариса - папер няма да е останал.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
То е ясно, че ще ви послушам. Затова се реших да взема българската машина. Нямам голям избор, а наистина не ми се купуват боклуци. Тази поне, ще служи и на сина ми, ако един ден му потрябва.
 

Attachments

  • Screenshot_20230601_020739_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20230601_020739_Samsung Internet.jpg
    241.5 KB · Прегледи: 90
  • Screenshot_20230601_020746_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20230601_020746_Samsung Internet.jpg
    249.7 KB · Прегледи: 91
  • Screenshot_20230601_020752_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20230601_020752_Samsung Internet.jpg
    279.8 KB · Прегледи: 90
  • Screenshot_20230601_020758_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20230601_020758_Samsung Internet.jpg
    392.2 KB · Прегледи: 92
  • Screenshot_20230601_020804_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20230601_020804_Samsung Internet.jpg
    310.5 KB · Прегледи: 92
Последна промяна:

Д-р Най

Потребител
Ако може моите скромни 5 стотинки в темата: имайте предвид, че ако патронникът е на конус към шпиндела на бормашината не може да се използва за фрезова работа, понеже е предвиден само за осово натоварване. При радиално натоварване патронникът се разхлабва и излиза от конуса.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Ако се подава по малко и с малка стъпка,няма проблем.
 
Последна промяна:

Mutata

Потребител
Тя е доста напред с материала. Преди имаше друг неин канал с много повече видеа, но нещо изчезна.
 
Последна промяна от модератор:

Gadnqra

Редовен Потребител
Някой има ли мнения и отзиви за ел. инструментите на JSB? Загледал съм един перфоратор.
 

Attachments

  • Screenshot_20231212_071219_Chrome.jpg
    Screenshot_20231212_071219_Chrome.jpg
    100.2 KB · Прегледи: 31

Laferrari63

Редовен Потребител
Ники, мой приятел има винтоверт и бормашина на JCB , постоянно ми ги хвали цена/качество, защото аз съм с Raider, ама ми се е налагало да ги ползвам сигурно 5 пъти за последните 3 години... Предполагам ще е качествен. Багерите в София, които виждам по обектите масово са JCB, но може би няма да има общо. На тъста ми всичко е Makita, а там какво хвалене пада... :D

https://tashev-galving.com/promo/49...dno-sds-plus-18-v-1-2-j-0-4800-ud-min-dhr171z

Виж тук уж са намалени от 480лв на 320 лв. Магазина ми е близо до офиса, ако нещо решиш да взимаш от София и няма доставка, звънкай! Паля колата и отивам да го взимам.
 

texel

Новодошъл
Ники за фирмата JSB нищо лошо не съм чул.Ако си се спрял обаче на този модел ако можеш го виж на живо в Практикер.6j е сериозен удар и ако не може да се намаля при монтажи(на картини,лампи)рискуваш да отлепиш мазилката от стената.Тежи близо 6.5кг което при монтажи цял ден не е много приятно на ръцете.Това по скоро е за къртене и пробиване на отвори през стена.
 
Нагоре