МИШЕНИ - снимки. За мунициите и групите.

llcoolj

Редовен Потребител
Корекция при вятър се прави винаги, без значение от дистанцията.
Знаеш ли че съм бил на състезание по Бенчрест с мишени наредени на 25 метра, имаше кофти вятър и при прицелване в първата мишена, изстрела попадаше във втората а понякога и в третата, пък на 240 метра дето ще направиш тая мишена във кофти вятър не шанс а магия трябва да е било.


Митак, съгласен съм с казаното от теб. Това с корекцията при вятър на близки дистанции важи при стрелба с чашки. При стрелба със слъгове на дистанция до 50 метра, до сега никога не съм слагал корекция, какъвто и вятър да е имало (може да не е бил много силен , когато съм стрелял). Слъга се влияе много по малко от вятъра в сравнение с чашката. Пробвал съм на дистанция от 100 метра по алуминиев кен от бира 500 мл при вятър. Корекцията , която съм давал при стрелба със слъгове е да се целя в самия край на кена, а при стрелба с чашки, наслагвам мислено още 2 кена , че да имам попадение.
 

dberov

Редовен Потребител
Митак, съгласен съм с казаното от теб. Това с корекцията при вятър на близки дистанции важи при стрелба с чашки. При стрелба със слъгове на дистанция до 50 метра, до сега никога не съм слагал корекция, какъвто и вятър да е имало (може да не е бил много силен , когато съм стрелял). Слъга се влияе много по малко от вятъра в сравнение с чашката. Пробвал съм на дистанция от 100 метра по алуминиев кен от бира 500 мл при вятър. Корекцията , която съм давал при стрелба със слъгове е да се целя в самия край на кена, а при стрелба с чашки, наслагвам мислено още 2 кена , че да имам попадение.
Ако ще с най точния снайпер на света да се сетреля, винаги се взимат под внимание метереологичните условия и се прави корекция. Пък и тук разискваме не стрелба на 100 метра по кенче а дупа в дупка на 4 броя при дистанция 240 метра или нищо общо едното с другото.
А каква е оптиката и увеличението от клипчето?
Описано е под видеото.
Rifle: KalibrGun Cricket .22
Scope: Hawke 6.5-20x42 - Magnification x 6.5 - Zero is 50m / 54yd Pillet: Exsact Heavy JSB 1.175gr/5.53mm - Energy: 46 joules, 34ft Camera: Casio EXILIM EX-ZR200
Rangefinder: Bushnell Yardage Pro
 

silver bullet

Редовен Потребител
Колеги купете си уред за измерване на вятъра този е на достъпна цена: https://www.isd-bg.com/anemometar-vetromer-102579-caldwell-wind-wizard-ii

При вятър над 2.5 м/с групата на 50 метра с 22 LR се отваря с повече от 1 см и попадения дупка в дупка са невъзможни. Същото се отнася и за слъговете в 5.5 и 6.35. При вятър над 4 м/с въобще не ходя да стрелям, защото група под 2.5 см на 50 метра е невъзможна. Не е като да не съм мерил вятъра с посочения уред и разстоянието до мишената с лазерна ролетка точна до 2 мм. И да знам колко голяма е разликата при вятър 1.5 м/с спрямо вятър около 3.5 м/с.

За супер точна стрелба и вятър над 2.5 м/с просто забравете. Между поривите на вятъра да може, но само между поривите. Това е факт, който съм установил от личен опит. Око да види ръка да пипне.
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител

silver bullet

Редовен Потребител
Въпроса ти е хем шеговито зададен, хем най-важния въпрос при стрелба на открито. :bravo:За съжаление меря вятъра само от позицията за стрелба. При мишената дори само на 50 метра вятъра може да е по-силен или по-слаб. Преди стрелях на една кариера в покрайнините на София. И мястото където бях паркирал колата беше по назавет от мястото където слагах мишената. Понеже стрелях вътре от колата през отворения прозорец. Вятъра почти не се усещаше. И когато съм подавал ръка да го меря с уреда. Съм бил много изненадан, че има пориви с над 3 м/с. На мишената веднага се усещат флаерите. Много хора си мислят, че флаерите са тяхна грешка. Или са в резултат на по-лека или по-тежка съчма/слъг. Но много често флаерите са от пориви на вятъра.

Затова казах, че най-важния въпрос при стрелбата на открито е вятъра. И ако някой си мисли, че на 50 метра не влияе на слъгове е в голяма заблуда. Ако стреля с 35 ти калибър слъгове тежки 158 или 180 грейна с балистичен коефициент 0.2 може и да не влияе осезаемо вятър от 4 м/с. Но при 5.5 и 6.35 влиянието е голямо и стават флаери от поривите на вятъра.

Вятъра не духа като вентилатор с еднаква сила и посока за да мести еднакво всеки път проектилите.
 
Последна промяна:

joro_ihr

Редовен Потребител
Въпроса ти е хем шеговито зададен, хем най-важния въпрос при стрелба на открито. :bravo:За съжаление меря вятъра само от позицията за стрелба. При мишената дори само на 50 метра вятъра може да е по-силен или по-слаб. Преди стрелях на една кариера в покрайнините на София. И мястото където бях паркирал колата беше по назавет от мястото където слагах мишената. Понеже стрелях вътре от колата през отворения прозорец. Вятъра почти не се усещаше. И когато съм подавал ръка да го меря с уреда. Съм бил много изненадан, че има пориви с над 3 м/с. На мишената веднага се усещат флаерите. Много хора си мислят, че флаерите са тяхна грешка. Или са в резултат на по-лека или по-тежка съчма/слъг. Но много често флаерите са от пориви на вятъра.

Затова казах, че най-важния въпрос при стрелбата на открито е вятъра. И ако някой си мисли, че на 50 метра не влияе на слъгове е в голяма заблуда. Ако стреля с 35 ти калибър слъгове тежки 158 или 180 грейна с балистичен коефициент 0.2 може и да не влияе осезаемо вятър от 4 м/с. Но при 5.5 и 6.35 влиянието е голямо и стават флаери от поривите на вятъра.

Вятъра не духа като сешуар с еднаква сила и посока за да мести еднакво всеки път проектилите.
По скоро не си разбрал съвсем правилно въпроса. Вятъра освен, че мени скоростта си, на различна дистанция е различна, а често е и с различна посока.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Въпроса ти е хем шеговито зададен, хем най-важния въпрос при стрелба на открито. :bravo:За съжаление меря вятъра само от позицията за стрелба. При мишената дори само на 50 метра вятъра може да е по-силен или по-слаб. Преди стрелях на една кариера в покрайнините на София. И мястото където бях паркирал колата беше по назавет от мястото където слагах мишената. Понеже стрелях вътре от колата през отворения прозорец. Вятъра почти не се усещаше. И когато съм подавал ръка да го меря с уреда. Съм бил много изненадан, че има пориви с над 3 м/с. На мишената веднага се усещат флаерите. Много хора си мислят, че флаерите са тяхна грешка. Или са в резултат на по-лека или по-тежка съчма/слъг. Но много често флаерите са от пориви на вятъра.

Затова казах, че най-важния въпрос при стрелбата на открито е вятъра. И ако някой си мисли, че на 50 метра не влияе на слъгове е в голяма заблуда. Ако стреля с 35 ти калибър слъгове тежки 158 или 180 грейна с балистичен коефициент 0.2 може и да не влияе осезаемо вятър от 4 м/с. Но при 5.5 и 6.35 влиянието е голямо и стават флаери от поривите на вятъра.

Вятъра не духа като вентилатор с еднаква сила и посока за да мести еднакво всеки път проектилите.
Колега да си чувал за флагове и перки?
То по твоите думи,не трябва да се провеждат състезания по бенчрест.....ми то смисъла е точно в това,да компенсираш вятъра по посока и сила!:cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
Гледах да не се обаждам, но всеки, който е стрелял на 100+ метра много добре е схванал нещата.
Едно от които е, няма как с въздухарка и оптика х6 да направиш група от 4 проектила ,"дупка у дупка" на 240 метра.
Най-малкото, не може всеки път да се прицелваш в една и съща точка...
Оръжието на тази дистанция е почти без значение, проектилите също. Някои огнестрелни са много по-добри от други такива, а също и от всички вуздухарки.
Да са 2 проектила с допряни попадения ще се съгласим, че късмет съществува.
Но 4 е чиста проба "Студио Фантастика".
Нека колегата PCP не ми се сърди, но трябва да сме реалисти.
В клипчето на Беров много ясно се вижда на тия космически дистанции, как става прицелването :confused: и какво може да се очаква като резултат.
:cheers:
 

silver bullet

Редовен Потребител
Ако приемем, че група от 20 см в диаметър е реално постижима на 240 метра с въздушно оръжие. Може да сметнем относителнтата вероятност за такава група от 4 ри изстрела. 20х20х4=1600. При 1600 изстрела има шанс за такава група. Ако човек има голям късмет може и да го направи. Но това е чист късмет. Пушката не го може, защото проектила не го може на тази дистанция. Разлика от само 3 м/с в скоростта и попадението по вертикала ще избяга с няколко сантиметра на 240 метра дистанция. Разлика в тежеста на тези 4 ри слъга и отново ще избяга вертикала с няколко сантиметра. Така че такава група е чист късмет. Но защо човек да не сподели този късмет с другите. :cheers:
 
Последна промяна:

silver bullet

Редовен Потребител
Колега да си чувал за флагове и перки?
То по твоите думи,не трябва да се провеждат състезания по бенчрест.....ми то смисъла е точно в това,да компенсираш вятъра по посока и сила!:cheers:
Колега никога няма да отида на състезание, защото според моята представа за живота. Единственият човек с който трябва да се съревноваваш е този, който си бил ти самият вчера. Това не е моя мисъл, а е мъдрост на Лао Дзъ. Имам представа за много неща, за безкрайно много неща никога няма да разбера, защото съм просто човек. Мишените по които стрелям от години са кръгчета очертани около 1 стотинка, започвам от 50 метра. Нямам никакво желание да се хваля и още по-малко да се състезавам с който и да е. Може да съм по-добър стрелец от всеки в този форум. Може да съм и най-слабия стрелец от всички. За мен е важно да ставам по-добър от себе си вчера. Бъди жив и здрав. Казвам го искрено и го желая искрено. :cheers: Нямам против другите да се състезават, нито да се хвалят. Радвам се на техните успехи.
 
Последна промяна:

njatanasow

Редовен Потребител
Колега никога няма да отида на състезание, защото според моята представа за живота. Единственият човек с който трябва да се съревноваваш е този, който си бил ти самият вчера. Това не е моя мисъл, а е мъдрост на Лао Дзъ. Имам представа за много неща, за безкрайно много неща никога няма да разбера, защото съм просто човек. Мишените по които стрелям от години са кръгчета очертани около 1 стотинка, започвам от 50 метра. Нямам никакво желание да се хваля и още по-малко да се състезавам с който и да е. Може да съм по-добър стрелец от всеки в този форум. Може да съм и най-слабия стрелец от всички. За мен е важно да ставам по-добър от себе си вчера. Бъди жив и здрав. Казвам го искрено и го желая искрено. :cheers: Нямам против другите да се състезават, нито да се хвалят. Радвам се на техните успехи.
Колега разбирам ,че си се обидил.Нямал съм това за цел за което се извинявам!
Да не мислиш, че като стрелям почти всеки ден се състезавам с някого....разбира се ,че е с мен!Но венеца на тази стрелба е състезанието,там виждаш до къде си успял.Не съм ги измислил аз състезанията,а както ти визираш много по мъдри хора.Колкото до хвалбата....ако имаш в предвид колегата с мишената на 240 метра недей.Това е невъзможна мишена която няма нищо общо с късмета,шанса и каквото ти дойде на ум.Мога много да напиша по тази тема но....
Написах ти за флаговете и перките ,но ти не си разбрал нищо.Никакъв ветромер няма да ти помогне за подобряване на стрелбата.По добре ходи в закрити стрелбища да стреляш,но там ще разбереш само какво може пушката ти ,а не ти самия!Със здраве!:cheers:
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Ники, няма да се съглася с част от последното ти изречение.
ходи в закрити стрелбища да стреляш,но там ще разбереш само какво може пушката ти ,а не ти самия!Със здраве!:cheers:
На закрито може да видиш много грешки за които въобще не си се и досещал, че допускаш. Там най лесно се тренира еднообразния хват, прикладване, спускане и т.н. Лично аз се удивих колко голямо внимание трябва да се отделя на хвата и на прикладването. Не,че не го знаех и прилагах и по рано, но в залата на закрито се вижда влиянието на всичко.
 

silver bullet

Редовен Потребител
Колега разбирам ,че си се обидил. Нямал съм това за цел за което се извинявам!
Да не мислиш, че като стрелям почти всеки ден се състезавам с някого....разбира се ,че е с мен!Но венеца на тази стрелба е състезанието,там виждаш до къде си успял. Не съм ги измислил аз състезанията,а както ти визираш много по мъдри хора.Колкото до хвалбата....ако имаш в предвид колегата с мишената на 240 метра недей.Това е невъзможна мишена която няма нищо общо с късмета,шанса и каквото ти дойде на ум.Мога много да напиша по тази тема но....
Написах ти за флаговете и перките , но ти не си разбрал нищо. Никакъв ветромер няма да ти помогне за подобряване на стрелбата.По добре ходи в закрити стрелбища да стреляш,но там ще разбереш само какво може пушката ти ,а не ти самия!Със здраве!:cheers:
Колега нима си мислиш, че не съм чувал за флаговете? Имаш ли представа, че за мен състезанията по бенч на 50 метра с 22 LR са безсмислени. Защото ще ви премажа като валяк охлюв. Не съм горд от това, че стрелям по-точно от 99.99% от хората. Но съм тъжен от липсата им на въоръжение, че някои хора могат да ходят по въже над пропасти или да катерят скали соло без подсигуровка. Един колега каза тук, че е изстрелял над 500 хиляди чашки. И аз съм избягал хиляди километри в парка, но Бен Джонсън не съм станал. Но за стрелбата съм много по-добър от теб и дори от най-точните от вас. Просто да го знаеш. И няма да ти го докажа. Живей с представата си за света. Не знаеш нищо за мен. И никога няма да разбереш.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Колега нима си мислиш, че не съм чувал за флаговете? Имаш ли представа, че за мен състезанията по бунч на 50 метра с 22 LR са безсмислени. Защото ще ви премажа като валяк охлюв. Не съм горд от това, че стрелям по-точно от 99.99% от хората. Но съм тъжен от липсата им на въоръжение, че някои хора могат да ходят по мъже над припасти или да катерят скали соло без подсигуровка. Един колега каза тук, че е изстрелял над 500 хиляди чашки. И аз съм избягал хиляди километри в парка, но Бен Джонсън не съм станал. Но за стрелбата съм много по-добър от теб и дори от най-точните от вас. Просто да го знаеш.
Щом казваш.....само че това са само думи.Трябва и доказателства!;)
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Но за стрелбата съм много по-добър от теб и дори от най-точните от вас
Просто от любопитство да те питам това във всяка една стрелкова дисциплина и видове стрелба ( от маса, седнал, прав, коляно и т.н.), или без значение от вида стрелба и оръжието ? Аз поне си знам, че не съм най най по ама и не ми е чак такава самоцел да съм на върха, защото от върха има само една посока - НАДОЛУ ;)
Въпреки че стрелям ФТ, за мен стрелбата си ми остава хоби за да ми носи и удоволствие независимо от резултатите :) А най-ценното бе, че открих страхотни приятели :cheers:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Може бе хора аз съм ОК с това, по интересното е, че цитира Лао Дзъ и цитира нещо много хубаво от него, но дали го е разбрал що се крие? Философията на будизма не е да се крием и тайничко да се правим на най-великите, а напротив .... принципа е да се помага на хората да се осъваршенстват и изкарат най-доброто от себе си, да си открит към света, да помагаш на останалите, да им показваш грешките евентуално и т.н. Та пак си ми остава актуален въпроса на каква база колегата реши, че е най-добрия и защо останалите грешим, и как грешим 99,99% за да можем да си подобрим уменията в стрелбата в това хоби. Да разбираме ли колега, че през годините само си ни гледал сеира, ето още един актуален въпрос ? И не, не е чисто заяждане това, просто една от кофтито човешки черти които и аз притежавам - любопитството. Без лоши чувства :cheers:
 
Последна промяна:
Нагоре