Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

dilom08

Редовен Потребител
почнете ли много да се обяснявате...............................
Ако сте си в правото - искайте който ви проверява да ви обяснява кое е нередно и кое сте нарушили. Ако не може да посочи какво сте нарушили или кое е нередно в това което правите- прав му път.
 

hyankov

Потребител
ХолдОвъ написа:
Нямаш право да среляш в населено място без значение колко е мощноста..
Само че не е точно така, или по-скоро това не е изчерпателно.
Прав си, само че специално за София се говори за територията на цялата община, а не просто 'населено място' (т.е. квартал или още по-лошо, 'град').

5. употребата и носенето на огнестрелни, газ-сигнални, пневматични и други оръжия и устройства, както и на взривни вещества, извън определените за целта места И по начин, създаващ опасност или застрашаващ безопасността, спокойствието, здравето и живота на гражданите.
източник
Според мен въпроса тук е как се интерпретира 'и' в текста отгоре. Според мен трябва да е 'или'.

Всъщност, така както е формулирано, за да си в нарушение трябва да си извън стрелбище ('определените за целта места') И да застрашаваш някой. С други думи, и да си в рамките на града, ако не застрашаваш и не безпокоиш някой, уж не си в нарушение. Освен ако самия град София си няма някакъв друг устав, който е да е с по-голям приоритет отколкото Общината...
 

klmn

Потребител
Изстрел от въздушна пушка рани в главата 5-годишно момченце в Пордим. Малкият Цветомир си играел на улицата, докато 26-годишният Светослав Христов стрелял по разни мишени из двора си. При един от изстрелите обаче чашката на пневматичното оръжие се забива в главата на детето. То е откарано по спешност в плевенската болница. Лекарите са извадили сачмата и са го освободили за домашно лечение. Разследването на местната полиция установи, че стрелецът Христов бил пиян, когато стрелял с 4,5-милиметровата пушка в двора си. За него има 2 заявителски материала за блудство и кражба, както и една присъда за блудство. Предал е даброволно оръжието си, обясниха от МВР. Само преди два дни в Момчилград 58-годишен мъж бе сериозно наранен от своя приятел по чашка след неволна стрелба с въздушна пушка. Криминалисти са на мнение, че трябва да се затегне контролът при издаване на разрешителни за този вид оръжие.
Евгени Горанов
Колега,не знам ква подлога джорналя е тоя,който го е писал,но -
1 Пише се "доброволно",а не дАброволно
2 За такива "оръжия" не се иска разрешително,това не е огнестрелно.
3 Абе,може и да си пуснал някакъв майтап,ами линка ми се стори към вестник,дето има идиоти да го четат. ;)
 

petkof

Редовен Потребител
Преди няколко години,когато нямаше ПЦП-та,журналист беше написал "Изстрел от въздушен пистолет оглуши селския площад"! ! ! :eek:
:lol: :lol: :lol:
 

klmn

Потребител
От такива простотии на джурналята утре милиционерите ще решат,че требе разрешително за брадва или кирка да си вземем от пазара,дали не причиняват по-големи поражания при пиянски селски свади от въздухарка 4,5.. :crazy:
Всеки носи отговорност за действията си,оръжието не стреля само,а пък некои със законни огнестрелни нещо изпотрепаха разни девойки,а други и семействата си..
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
То нали знаеш че у кирката живеят много джаули.. ;) ;) Мен пък сега ме привика косаджията че забелязал че не съм с постоянен адрес в Троян а с временен и каза че трябва сега да пререгистрирам пушкалата в Козлодуй.. Наистина като отворих закона пише "постоянния адрес на лицето" .. :pardon:
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
CaMyPau написа:
То нали знаеш че у кирката живеят много джаули.. ;) ;) Мен пък сега ме привика косаджията че забелязал че не съм с постоянен адрес в Троян а с временен и каза че трябва сега да пререгистрирам пушкалата в Козлодуй.. Наистина като отворих закона пише "постоянния адрес на лицето" .. :pardon:


...да уведомят писмено началника на РУ на МВР по местонахождение на обекта за съхранение (Троян) или по постоянния адрес на физическото лице ...
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Божо, това от кой член е . Аз видях в чл.54 мисля...

Чл. 54. (1)
Български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, физически и юридически лица, регистрирани като търговци по реда на Търговския закон, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са длъжни в 14-дневен срок след придобиване на газово и сигнално оръжие и /или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула да уведомят писмено началника на РУ на МВР по местонахождение на обекта за съхранение или по постоянния адрес на физическото лице.

В стария закон може да съм се излъгал, но там пишеше или по регистрация на юридическото лице, или по постоянен адрес на лицето.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Аз също бях в подобна позиция и исках да си регистрирам пушките в Казанлък - Да .... ама НЕ, нашия Косаджия му показах съответния член 54 ама той си го разбира както му е удобно (не можеш да спориш някои хора и това си е :-\ ) и ме прати в Пловдив да си регистрирам всичко ( а един приятел в Добрич), и сега ако искам да купя или продам пушка ми излиза през г....а, че трябва да се разкарвам до Пловдив - аман от глупостите на някой хора, все гледат на глупав и луд да те направят :wall: :wall:
 

hyankov

Потребител
дай пълномощно на някой в съответния град и няма да ти се налага да се разкарваш ти :D
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
hyankov написа:
дай пълномощно на някой в съответния град и няма да ти се налага да се разкарваш ти :D
Не става на всякъде май искат лично да се отиде някъде, като ходих да прехвърлям Хасана във Второ управление в Пловдив искаха и двамата да присъстваме, не само с представени документи да минат нещата, когато пък ми прехвърлиха ПЦП-то в 5-то районо, пак тръгна нещо косаджията да ми обяснява за присъствие на продавача, и му викам де го пише това и как си представя да дойде лично от Варна продавача в работен ден да прехвърляме пушката ??? Та съгласи се и с документите които представих де - нямам думи направо :wall:
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
soundmax написа:
Аз също бях в подобна позиция и исках да си регистрирам пушките в Казанлък - Да .... ама НЕ, нашия Косаджия му показах съответния член 54 ама той си го разбира както му е удобно (не можеш да спориш някои хора и това си е :-\ ) и ме прати в Пловдив да си регистрирам всичко ( а един приятел в Добрич), и сега ако искам да купя или продам пушка ми излиза през г....а, че трябва да се разкарвам до Пловдив - аман от глупостите на някой хора, все гледат на глупав и луд да те направят :wall: :wall:


Те могат да те правят луд ,но ставаш такъв в момента, в който им тръгнеш по гайдата!!!
Просто си дръжте на това, което пише в закона!!!
Аз примерно си пуснах уведомлението по пощата в последния момент. Нарочно. С обратна разписка и получател Началника на РУ-то ми. След месец си взех бележката без да съм платил такса, без да съм носил пушки, без да съм носил документи и без да съм се явявал лично.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Днес пак се виждах с нашия КОС-аджия. Оказа се че жената която работи в туристическия дом е негова съпруга. Та се засякохме и аз му споменах за цитата който Божидар ми прати. Той пък ми показа закона който е на неговия комютър и член 54 изглеждаше така:

Чл. 54. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 73 от 2012 г., в сила от 25.09.2012 г.) Български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, физически и юридически лица, регистрирани като търговци по реда на Търговския закон, лица, създадени със закон или с акт на Министерския съвет, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са длъжни в 14-дневен срок след придобиване на газово и сигнално оръжие и/или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула да уведомят писмено началника на РУ на МВР по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице.

Това го копирам оттук:

http://www.ciela.net/freestategazette/OpenDocument.aspx?id=2135696097

Иначе в сайта на МВР члена изглежда така :

http://www.mvr.bg/NR/rdonlyres/F38A3EDA-8950-4C04-9712-ECEC7FEDD41F/0/ZOVVPI.pdf

Чл. 54. (1)
Български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, физически и юридически лица, регистрирани като търговци по реда на Търговския закон, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са длъжни в 14-дневен срок след придобиване на газово и сигнално оръжие и /или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула да уведомят писмено началника на РУ на МВР по местонахождение на обекта за съхранение или по постоянния адрес на физическото лице.

Показах му и този текст. Той наистина се заинтригува и даже отвори да види и други членове за да види дали са нанесени последните изменения от септември. Каза че ги има но повече вярва на текста който има на компютъра си. Като се прибрах погледнах в държавен вестник. Има стария закон в който текста е
местонахождение на обекта за съхранение или по постоянния адрес на физическото лице
и също "Закона за изменение и допълнение" в който не се споменава за член 54 да е променен в тази си част. Вече не знам на кой да вярвам. Ако има някой юрист нека да каже.
 

bor1968

Потребител
Вярното е това дето е обнародвано в държавен вестник! Освен ако след това няма изменения и допълнения.
Всичко друго е ала-бала.
:cheers:
 

Fire Horse

Потребител
Основен принцип в правото е: Lex posterior derogat priori в превод от латински значи "Последващ закон отменя предходния". В случая "закон" следва да се тълкува стеснително, имайки предвид само правната норма на чл.54.
В старата си редакция чл.54 предвиждаше уведомяване при две алтернативни хипотези - "местонахождение на обекта за
съхранение (разбирай място на съхранение на пушкалото) или по постоянния адрес на физическото лице".
В новата си редакция пак са две алтернативни хипотези за уведомяване:"по адреса на управление на юридическото лице или по постоянния адрес на физическото лице".
При сравнение на стар и нов хипотезис на правната норма се установява, че от 25.09.2012г. е отпаднала правната възможност за уведомяване по местонахождение на обекта на съхранение, като на нейно място има нова възможност за уведомяване - по адреса на управление на ЮЛ. Считам, че тази възможност е въведена заради ЮЛ, които са лицензирани по ЗЧОД и извършват охранителна дейност с газ-сигнално оръжие.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Това означава че всички, които са уведомили ПО по адрес на съхранение все едно не са го направили, защото това не е законосъобразно. Сега всички които са с временна адресна регистрация трябва да пратят писмо или да ходят до родните си места за да уведомяват там за оръжията си, въпреки че самите оръжия не се намират там. Според мен това е неправилно, защото обезсмисля идеята на закона. Давам пример. Някой е стрелял с ВО в населеното място в което се водя по постоянен адрес, в близост до адреса на който се водя аз. Какво ще стане? Ще търсят мен, въпреки че живея на 200 км оттам и оръжието което имам си е при мен.. Пълна безсмислица..
 

Fire Horse

Потребител
Не е така. Съответнвите обществени отношения се уреждат с нормативния, който е бил в сила към момента. Т.е. всички уведомления по местонахождение на обекта за съхранение до дата 25.09.2012г. са законосъобразни и правилни.
ЗНА - Чл. 14. (1) Обратна сила на нормативен акт може да се даде само по изключение, и то с изрична разпоредба.
Т.е. обратна сила на изменения чл.54 може да се въведе по изключение и с изрична разпоредба, което, евентуално, би направило уведомленията по местонахождение на обекта за съхранение незаконосъобразни. Такава обратна сила не е въведена и няма да бъде въведена.
Айде стига консулти, че ме чакат клиенти.
 
A

Anonymous

Гост
Колеги нов съм и искам да си купя въздушна пушка втора ръка, че е по евтино ;). Някой има ли си на представа как става регистрацията в служба КОС. За нови знам, че трябват документа от покупката и лична карта и заявление.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре