Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

andi

Редовен Потребител
lynx написа:
Тези прочути "200 метра извън населено място" се цитират от години, но никой не знае от къде дойдоха.
Да не се окаже, че една лъжа, изречена 100 пъти се превръща в истина?
Преди време изчетох всички закони и наредби, които ни касаят и никъде не съм срещал споменаваните 200-та метра ???

Рачо ,сигурно поне 5-6 пъти съм писал че тези двеста метра не ни касаят и от къде идват ( По стечение на обстоятелсвата ми се налага да знам "първоизточника" ;) ) Коментирал съм и наредба N 1 , имало е и дискусия по темата . Но от толкова бля-бля наистина вече трудно се намира важното . Или задаването на многократно задаван въпрос и последващото "услужливо" пълненене на 2-3 страници с дъвкани неща, вместо модераторите да скръцнат да се чете първо .
В тази връзка, ако може Модератор да премести пост 310 в началото на темата .
 

lynx

Редовен Потребител
andi написа:
Рачо ,сигурно поне 5-6 пъти съм писал че тези двеста метра не ни касаят и от къде идват ( По стечение на обстоятелсвата ми се налага да знам "първоизточника" ;) ) Коментирал съм и наредба N 1 , имало е и дискусия по темата . Но от толкова бля-бля наистина вече трудно се намира важното . Или задаването на многократно задаван въпрос и последващото "услужливо" пълненене на 2-3 страници с дъвкани неща, вместо модераторите да скръцнат да се чете първо .
В тази връзка, ако може Модератор да премести пост 310 в началото на темата .

:offtopic:
Да Анди, може и повече пъти да си го писал, но когато други 20 души не пропускат да ги упоменат тия 200 метра, хората на кого да повярват?
Затова сметнах за важно да издиря в кой Нормативен Акт е упоменато това, че всички го цитират непрестанно.
 
A

Anonymous

Гост
dberov написа:
Интересно, значи ако пътувам из България и си нося пушката с мен и реша да стрелям някъде аз трябва да зная закона на всяка община кой кмет какво е разпоредил понеже той може да е различен за всяка община, така както се приема закона за местни данъци и такси за колите например, във всяка община данъка е различен че и с тоя закон същата работа....
За съжаление е така. Има едно правило: "Незнанието не оправдава нарушителя." Т.е. трябва да знаем, а ако не знаем, контрата е у нас.
 

leopardars

Потребител
Има едно правило: ако се правиш на "Пi4", ще патиш. Ако обясниш, че стреляш по мишени за удоволствие и не пречиш (застрашаваш) на никой няма да има последствия. Органите на реда са хора и винаги можеда се разбереш с тях.
 

ininia

Потребител
ФТКС
Не мога да си сдържа да не реагирам на това,което преди малко видях по ТВ7.Показват "протест" на ромите от кв.Хр.Ботев за прострелването на 17 год.крадец на желязо в ж.п.депото вПодуене.Нагло е да искаш отмъщение на човек,който си е изпълнил дълга да пази държавната собственост,а да оправдаваш крадеца.Оказа се че мангалите са си създали боен отряд и практически всеки ден се опитват да крадат.
Ако този охранител го осъдят,само след седмица това депо ще престане да съществува.
Крайно време е да се промени Закона и когато някой ти взезне в имота не поканен,да имаш право да стреляш,без да понесеш последствия!
Имайте предвид,че на този квартал в София прозвището му е "Абисиния".По сведения на самите цигани там при около 5000 жители там има и около 10000 пришълци от страната.Външен човек през квартала почти не си позволява да премине

П.П.Прощавайте,в яда съм сбъркал и това съм публикувал тук,вместо в темата за самозащита.Истината е,че моят баща е строителят на това депо и съм свързан емоционално с него.
Ако модераторите преценят,да го преместят.
 

FreeMan

Редовен Потребител
ininia написа:
Не мога да си сдържа да не реагирам на това,което преди малко видях по ТВ7.Показват "протест" на ромите от кв.Хр.Ботев за прострелването на 17 год.крадец на желязо в ж.п.депото вПодуене.Нагло е да искаш отмъщение на човек,който си е изпълнил дълга да пази държавната собственост,а да оправдаваш крадеца.Оказа се че мангалите са си създали боен отряд и практически всеки ден се опитват да крадат.
Ако този охранител го осъдят,само след седмица това депо ще престане да съществува.
Крайно време е да се промени Закона и когато някой ти взезне в имота не поканен,да имаш право да стреляш,без да понесеш последствия!
Имайте предвид,че на този квартал в София прозвището му е "Абисиния".По сведения на самите цигани там при около 5000 жители там има и около 10000 пришълци от страната.Външен човек през квартала почти не си позволява да премине

П.П.Прощавайте,в яда съм сбъркал и това съм публикувал тук,вместо в темата за самозащита.Истината е,че моят баща е строителят на това депо и съм свързан емоционално с него.
Ако модераторите преценят,да го преместят.

Подкрепям напълно!
Само здрави и категорични закони подкрепени със здрави и категорични действия ще спрат ескалиращата безнаказана престъпност на всички нива.
Вместо разни полит. палячовци да се правят на мъже пред камерите, да започнат да радеят за България и да работят за нея, не за себе си.
Дали са роми или други - закона трябва да се прилага сурово за да се спре това което се развива.
 
A

Anonymous

Гост
Чисто емоционално и аз подкрепям написаното. А рационално - да трябват сериозни мерки, обмислени закони и най-вече воля те да бъдат прилагани, за да се пребори проблема циганска престъпност. Трябва да бъдат приучени да уважават чуждата собственост, защото те сега не го правят, дори нямат усещането, че вършат нещо незаконно - "Ние не крадем, само бЕрем тухли (желязо)!" И някак да им се даде да разберат, че да се съберат на стадо и да проявяват агресия при най-малкия проблем е в тяхна вреда... ако се наложи чисто физически да бъдат убеждавани в това.

Но ако трябва да бъдем обективни, не разполагаме с достатъчно информация, за да заемем позиция в конкретния случай и се съмнявам, че ще научим всичко... Много е деликатно положението в подобни ситуации, много е тънка границата между изпълнение на задълженията от охраната и саморазправа. Спомнете си случая "Опиц"...
 

mytra87

Новодошъл
Здравейте на всички ,изчел съм всичко подробно за закона писано във форума просто искам консултация с Вас притежателите на комети ,за да не допусна грешка а Вие сте се зблъскали с това доста преди мен.Мисля да си взема Cometa Fusion Star 5.5mm ,дават и 270 м/с която не е реална и много бързо ще падне под 220м/с .Та въпроса ми е след като взема пушката мисля да я прострелям и да направя към 500 изстрела след това да я занеса до ВИПА в Пловдив да я замериме мисля, че със сигурност ще е под 24дж.с този сертификат вече мога да съм спокоен и не е необходима регистрация.Ако бъркам ме поправете или Ви моля за съвет,благодаря на всички предварително !
 

fishermaniac

Потребител
Тази комета ако някога изкара 270 м/с в кал 5.5 ще повече от чудо,според мен е невъзможно.Най-добре я замери още като я купиш с хронограф на някой приятел.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Най добре си направи уведомление,и от там на татък шапка на тояга.Нито боли нито искат пари.Не ми се пише ,защото е писано вече,колко разправии може да ти спести ;)
 

dilom08

Редовен Потребител
При нас вече не приемат уведомления за пушки без да има удостоверение че пушката е над 24 джаула. Пращат те да ти я замерят и ако се окаже че е над 24 дж. тогава ти приемат уведомлението. Не е както по-рано да уведомяваш за всичко което си искаш. Явно и на тях им омръзна да се занимават с излишни неща, като да ги уведомяваш за всякакви пляцалки под 24 дж.
 

Иван Димов

Потребител
Така и трябва да бъде.Като знам само колко Б-та , Славии ,Хаенели и др.има в хората и по колко пъти се препродават... :eek: Не им завиждам на КОС. ;)
 

njatanasow

Редовен Потребител
dilom08 написа:
При нас вече не приемат уведомления за пушки без да има удостоверение че пушката е над 24 джаула. Пращат те да ти я замерят и ако се окаже че е над 24 дж. тогава ти приемат уведомлението. Не е както по-рано да уведомяваш за всичко което си искаш. Явно и на тях им омръзна да се занимават с излишни неща, като да ги уведомяваш за всякакви пляцалки под 24 дж.
Те сами си го изпросиха :D
 

ангел иванов

Потребител
Някой,който е продавал пушка с договор може ли да постне копие какво трябва да се напише в него,или снимка ?
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Заповядай Ангеле, аз с този договор си продадох Пушката само трябва да оправиш данните за града и т.н. ;)

ДОГОВОР ЗА ПОКУПКО - ПРОДАЖБА

Днес, ....................2011г., в гр. Пловдив, между:

1......................................................................., ЕГН.................................., адрес...................................................................., л.к.№.........................., изд. на ......................... от МВР - ..................
наричан по-долу ПРОДАВАЧ,
и
2. ......................................................, ЕГН ................................, адрес – гр.......................... ул..................................................., л.к.№..................., изд. На...............г. от МВР-Пловдив наричан по-долу КУПУВАЧ.

На основание чл.183 и сл. от Закона за задълженията и договорите
СЕ СКЛЮЧИ НАСТОЯЩИЯТ ДОГОВОР И СТРАНИТЕ СЕ СПОРАЗУМЯХА ЗА СЛЕДНОТО:

I. ПРЕДМЕТ НА ДОГОВОРА
Чл.1, (1). Продавачът прехвърля на Купувача правото на собственост върху неогнестрелно оръжие (пневматично) със следните технически характеристики:
Вид: спортен пневматичен пистолет (компресионен)
Марка: Hatsan
Модел: 125
Калибър 5.5 mm / .22
Сериен номер:................................
Допълнителни характеристики: с дулна енергия от 30 (тридесет) джаула.
наричана по-долу Вещта, срещу цена, която купувачът се задължава да му заплати в размера и при условията, уговорени с настоящия договор.
(2).Продавачът декларира, че вещта не е обременена с недостатъци.

II. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ПРОДАВАЧА
Чл.2. Продавачът е длъжен:
А) да прехвърли правото на собственост върху вещта на купувача след плащане на цената;
Б) да съобщи на купувача за претенциите на трети лица към вещта, когато има такива;
В) да предаде на купувача вещта съгласно правилата на чл.3 от настоящия договор;
Чл.3. Продавачът е длъжен да предаде Вещта на Купувача веднага след изплащане на цената.
Чл.4.(1), При предаването на Вещта Продавачът осигурява на Купувача необходимото според обстоятелствата време да я прегледа за недостатъци.
(2) Когато вещта не отговаря на изискванията за нейното предназначение, Купувачът следва да уведоми незабавно Продавача. Ако купувачът не стори това, Вещта се смята за одобрена, освен за недостатъци, които не могат да бъдат открити при обикновен оглед.

III. ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КУПУВАЧА
Чл.5. Купувачът е длъжен:
1. да заплати на продавача уговорената цена съгласно правилата на чл.6 от този договор;
2. да получи вещта в срока, посочен по-горе;
3. да прегледа вещта при получаването й и, ако има възражения, да уведоми незабавно Продавача.
Чл.6. Купувачът заплаща на Продавача цена в размер на ............... (...........................) лева в брой.

IV. ОТГОВОРНОСТ
Чл.7. (1) Продавачът отговаря за недостатъците на продадената вещ, които намаляват съществено нейната цена или нейната годност за употреба и не са били съобщени на Купувача.
(2) В случаите по предходната алинея Купувачът разполага с някое от следните права:
1. да върне вещта и да иска обратно сумата, която е дал до момента заедно с разноските за продажбата;
2. да задържи Вещта и да иска намаляване на цената;
3. да отстрани недостатъците за сметка на Продавача;
4. да иска да му бъде предадена вещ без недостатъци в замяна на тази, която е получил с недостатъци.
(3) Отговорността на продавача за недостатъци отпада, ако те не са мубили съобщени незабавно от купувача, освен ако продавачът е знаел за тях.
Чл.8. Купувачът има правата по предходния член и когато Вещта е погинала или е била повредена, ако това е станало поради нейните недостатъци или поради случайно събитие.
Чл.9. (1) В случай че бъде съдебно отстранен от закупената вещ, Купувачът има право да иска от продавача платената до момента сума и съдебните разноски.
(2) Продавачът не носи отговорност по правилата на предходната алинея, когато Купувачът е знаел за претенциите на трети лица върху вещта.

V. ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ КЛАУЗИ
Чл.10. Заплащането на цената и предаването на Вещта става при подписването на договора.
Чл. 11. (1) Страните по настоящия договор следва да отправят всички съобщения и уведомления помежду си само в писмена форма.
(2) Писмената форма се смята за спазена и когато те са отправени по електронна поща, телефакс или друго техническо средство, което изключва възможността за неточно възпроизвеждане на изявлението.
Чл. 12. Настоящият договор може да бъде изменен или допълнен от страните с отделно споразумение, облечено в писмена форма.
Чл. 13. (1) Страните ще решават споровете, възникнали по повод изпълнението на настоящия договор, чрез разбирателство и взаимни отстъпки.
(2) Когато постигането на съгласие се окаже невъзможно, страните ще отнесат спора пред съда.
Чл. 14. За неуредените с този договор въпроси се прилагат разпоредбитена гражданското законодателство на Република България.

Настоящият договор се състави в два еднакви екземпляра - по един за всяка от страните.

Продавач: ..................... Купувач: ........................
........................................................... .............................................................
(име, презиме и фамилия) (име, презиме и фамилия)
 

ininia

Потребител
ФТКС
:) Ех, Любо, Кой адвокат ти написа толкова сложен договор за една въздухарка?
Достатъчен е свободен текст с дата,имена,пушка и данни за това. :) :cheers:
Нали не продаваш танк? :cheers:
 

vanko

Редовен Потребител
ангел иванов написа:
Някой,който е продавал пушка с договор може ли да постне копие какво трябва да се напише в него,или снимка ?

Ето с такъв договор съм продавал Ачо (кратък и ясен)

_ЗА_ПОК.ПРОД._НА_ПУШКА_55ba8_30480201.jpg
 

Ivory

Потребител
Преди две години ми искаха договор за да мога да си отпиша Хатсана , приди седмица си продадох другия Хатсан и вчера като ходих да го отпиша не са ми искали договор, стана много по бързо и лесно от преди две години .Не са искали договор и на човека на когото я продадах за да може той да си я регистрира .
 

ininia

Потребител
ФТКС
Явно на косаджиите вече им е писнало от нас и почват да опростяват процедурите.
Кой им е крив - сами си го вкараха.Хората им казваха,ама не!
Дано в новия парламент някой успее да промени закона.Или може би не - така си е добре. ;) :lol:
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре