Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

qtex

Потребител
Аз ли нещо не схванах с тая и зима и сняг? ???
Какво общо има със стрелба без нарушение или пък каране на кола в пресечена местност?

И в двата случая:
1. Стрелба по мишени, извън населено място и т.н. с оръжие, за което има уведомление.
2. Коране на кола през дълбок сняг и горски пътеки.

...не виждам нарушение, за което могат да ги спрат, че и да се правят на големи отворковци, но това обикновено става, защото са "опиянени от властта" и наистина се мислят за голяма работа.

Ако не е ме видял да стрелям по животно, нямам кръв и пера/козина по мен и не нося прасно изчистен звяр ;) за какво нарушение въобще си говорим?
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Защо се оплаквате от бюрокрация?????????
Вие сами си я създавате!
Носите им пушките на крак! Ама булпапи става ли? Ама как ще докажа, че е 19,0003 Дж, че да не я регистрирам! Ще си платя таксата! Ся за некви 2-3-5лв. няма да го правя на проблем! И т.н. и т.н. и т.н.!!!!!!!
Не се оплаквайте, а действайте според закона!!!
Докато сме такива шушумиги ще я има и бюрокрацията!

Аз на пук си пратих документите на 17.09.2011г. с препоръчано писмо с обратна разписка и адресирано до Началника на РПУ-то.
Преди известно време минах и си взех уведомлението.
Нито съм носил, нито съм показвал, нито съм се обяснявал.
Законът не вменява подобни задължения от наша страна!!!
 

Andy Iron

Потребител
DANNY написа:
................. НО си представи, че ти я вземат до изясняване на мощноста. Питам се в какъв ли вид ще си я получиш след време? И по-важното, кога ще е това време?
Тук пак сме в сферата на фантазиите и на хипотезата "казал-рекъл". По Закона за МВР полицейските служители нямат правомощие да изземват.
"Изземване" се допуска единствено в хипотезата на чл.153, т.8 от ЗОББВПИ - да изземват огнестрелното оръжие от лице, което го пренася без издадения Европейски паспорт за огнестрелно оръжие, до представянето му на компетентния орган;
Та в резюме за неразбралите - "ИЗЗЕМВАНЕ ДО ИЗЯСНЯВАНЕ НА МОЩНОСТТА" е превишаване на правомощията на полицейските органи, което е престъпление от общ характер.
Могат да ти разпоредят да се явиш с пушката за замерване на мощността, което е друга бира!
 

FreeMan

Редовен Потребител
Andy Iron написа:
DANNY написа:
................. НО си представи, че ти я вземат до изясняване на мощноста. Питам се в какъв ли вид ще си я получиш след време? И по-важното, кога ще е това време?
Тук пак сме в сферата на фантазиите и на хипотезата "казал-рекъл". По Закона за МВР полицейските служители нямат правомощие да изземват.
"Изземване" се допуска единствено в хипотезата на чл.153, т.8 от ЗОББВПИ - да изземват огнестрелното оръжие от лице, което го пренася без издадения Европейски паспорт за огнестрелно оръжие, до представянето му на компетентния орган;
Та в резюме за неразбралите - "ИЗЗЕМВАНЕ ДО ИЗЯСНЯВАНЕ НА МОЩНОСТТА" е превишаване на правомощията на полицейските органи, което е престъпление от общ характер.
Могат да ти разпоредят да се явиш с пушката за замерване на мощността, което е друга бира!

Напълно съгласен!
Невероятно е колко лесно човек се отказва от правата си.
Освен задължения всеки гражд. на Р.Б. има и права, които трябва да устоява.
Закона е над всички и да съдиш полицай който е закононарушител е право и задължение на всеки който иска да живее в правова държава.
Това че има някъде "селски бек" който тормози и малтретира е поради факта че същите го траят и допускат като с това насърчават съществуванието им.
 

FreeMan

Редовен Потребител
При мен са идвали 2 пъти по време на стрелба.
Подхождат внимателно и с респект, особено като видят че съм пренебрежителен към тяхното присъствие.
Съответно съм и дружелюбен - нямам против да си поговорим, но ако има индикации за своеволия - сменям тона.

Докато има държание на страх да не би чичко милиционер да ми огъне пушката защото така му се приискало или гузност че виждаш ли може и нещо да ми открият нередно - положението не само че ще си остане такова, но и ще се влоши.

Дали е акт от катаджия или опит за неправомерно изземване на оръжие - щом е закононарушение - ще има съд, ако се налага.
Катаджиите с които се срещахме в съда със сигурност подхождат по-различно към следващите след мен.
Но докато има такива да ги насърчават със двайсеттачки или гледат като напикано мушкато - ще има и злоупотреби и своеволия.

Закона е и за двете страни и те го знаят, но и ти трябва да им го покажеш че го знаеш.
 

cilindura

Редовен Потребител
Здравейте колеги, относно мечтите на някои хора за нов закон, моето мнение е следното. Какво значи АКО бе колега barbaron, ами какво ще стане ако комета удари земята, а? Ами ако се напия като цървул и се кача в колата, а? Ами какво ще стане ако превъртелият бивш военен грабне законно притежавания си пистолет и започне да стреля по хората, а?
Какво значи свободна продажба на пневматично оръжие. В закона точно и ясно е написано, че закупеното пневматично оръжие с мощност над 24 джаула трябва да бъде уведомено в полицията. Нали си го уведомил, ти вече си регистриран. Ти си регистриран точно така както е регистриран и колегата с огнестрелно оръжие. Така че всички сме еднакво отговорни пред закона. Какъв фен си ти на пневматиката като бленуваш за ограничения??? В свободното си време ходя да стрелям на стрелбище, където 90% от стрелящите са настоящи и бивши полицаи и военни и нито един от тях не е изказал подобни съмнения като на колегата barbaron - какво щяло да стане ако... Ще стане това което ще стане, а ударите на закона ще ги понесе този, който гo е пристъпил. Уведомителният режим е също толкова законен както и разрешителният за огнестрела. Никога и никъде и никой не може да гарантира какво ще е поведението на притежателя на ваздушно или огнестрелно оръжие. До ден днешен не съм чул убитите с въздушни пушки да са повече от убитите с огнестрелно оръжие и автомобили. Законът е такъв какъвто е и всички трябва да го спазват. Ние сме една от държавите с изключително либерален закон относно пневматичното оръжие и това трябва да го ценим и браним всички, а не да ровичкаме и да търсим под вола теле. Истинският фен на пневматичното оръжие би трябвало да брани правата дадени от закона, а не да предполага какво би се случило ако...
 

batnan

Редовен Потребител
Имам един въпрос,Гамо екстрим СО2 подлежи ли на регистрация по рекламите го дават 220 м/с с гамо тс-22 което по калкулатура ми дава 34.51 джаула :eek: а в това ревю http://www.pyramydair.com/blog/2009/07/ ... html най-силната енергия която е измерена е 15.55 foot-pounds което е 21 джаула?? За кое ще се хванат лошите ако решат да ми правят проблеми??И ако сега реша да я регистрирам дали няма да ми натресат някоя глоба?
 

lynx

Редовен Потребител
Изкарай си тапия от някой магазин, който е оторизиран да замерва дулна енергия и си носи бележката с теб, когато ходиш да стреляш.
 

FreeMan

Редовен Потребител
Всеки трябва да си знае правата, както гражданите, така и полицаите.
Знанието на правата не трябва да води до арогантност и грубост, както и липса на респект и уважение от която и да е страна, но това ще предпази всяка от тях от своеволия и нарушение на правата на другата страна!

Действията се развиват в Молдова Украйна и Беларус където органите на реда често будят страх и своеволничат а и са далеч от Европейската общност...

http://vbox7.com/play:b9c152c6 - със субтитри
http://vbox7.com/play:39989212&al=2&vid=8007087 - със суб.
http://vbox7.com/play:05a2cb12&al=2&vid=5149155 - със суб.
http://vbox7.com/play:d5e58c32&al=2&vid=5149155 - руски
http://vbox7.com/play:48ff9916&al=2&vid=5137496 - руски

Малко и от БГ но типично с недомлъвки и про полицайско, но все пак са съдействали за заснимането, а и няма нужда да се насажда омраза или липса на уважение. http://vbox7.com/play:1333414f&al=2&vid=5137496
 

C/E

Потребител
Колеги,

знам, че срока за уведомяване на КОС за придобиване на въздушно оръжие е 14 дни...има ли друг срок някъде упоменат, ако оръжието е придобито в чужбина?

???
 

go_panch

Потребител
C/E написа:
Колеги,

знам, че срока за уведомяване на КОС за придобиване на въздушно оръжие е 14 дни...има ли друг срок някъде упоменат, ако оръжието е придобито в чужбина?

???
Член 54 т2 от закона:
Когато лицата по ал. 1 са придобили оръжие по ал. 1 в друга държава членка, те са
длъжни в 4-месечен срок след придобиването да уведомят началника на РУ на МВР по
местонахождението на обекта за съхранение или по постоянния адрес на физическото лице.
Та с други думи имаш 4 месеца от датата на фактурата.
 

zack

Потребител
Да ви питам имам 2 пушки, за които нямам никакъв документ, четох, четох и установих,
че е добре да ида до VIP-а и там да ми издадат удостоверение за мощността, което да мъкна с мен.
Друго не трябва да правя, нали? И така не би трябвало да имам проблеми с ченгетата?
Тия двете пушки са с малка мощност, 7-8 джаула.

Поздрави,
zAcK
 

cdman

Администратор
По принцип е така , за такива пушки няма нужда от регистрация - и с удостоверение можеш да минеш - друг е въпроса дали ще имаш проблеми с полицията - зависи къде ще те хванат с тези пушки :) - ако си в гората и стреляш по хартия нямаш грижи - ако стреляш в града по каквото и да е - никаква хартийка няма да ти помогне.
 

sevdaka80

Редовен Потребител
Как можем да регистрираме не регистрирана въздушна пушка без да отнесем глоба,има ли вратички.Благодаря предварително.
 

vanko

Редовен Потребител
sevdaka80 написа:
Как можем да регистрираме не регистрирана въздушна пушка без да отнесем глоба,има ли вратички.Благодаря предварително.

Можеш да я регистрираш когато искаш! Нали сега си я купил ;) Бях забравил един газов патлак и реших да го регистрирам преди 20тина дни.Никакви проблеми!
 

sevdaka80

Редовен Потребител
Там е проблема че съм ходил,така както казваш обясних като човек,а те ми отговориха може ама първо ще ме глобят 500лв. и тогава,аз им отговорих че ще я нарежа пушката със шлаифа и ще я хвърля в ѝовковския язовир.Това защото изпуснах срока за навременно регистриране,понеже не бях дълго време в страната.
 

dberov

Редовен Потребител
Тази година само за два месеца купих и продадох 3 пушки и един пистолет. При покупко-продажба се прави копие в два екземпляра на договора и уведомлението за продавача и купувача като купувача трябва да я регисрира в 14 дневен срок а продавача да я отчисли в същия срок като оригинала на уведомлението остава в КОС където е била регистрирана от продавача.

Другия вариант е да имаш документ за покупка от магазина където е упоменато че пушката е под 24 J но точно този модел дето е най мощния на ГАМО не зная как ще стане.
Аз имам една която е под 24 J но е купувана от дядо ми преди 60 години и ходих при шефа на КОС който ми в личен приятел и го питах дали може да се направи нещо и човека ми пошушна да я прибирам щото ако ме хванат ще отнеса 500лв. глоба, не ставало ако няма документ.

Та май варианта с некролога колкото и да не е морален си е доста добра идея. Имам познати които така си озакониха доходи като изкараха голяма сума пари зад граница и се върнаха с уж наследени от катастрофирал техен приятел Немец.... ;)
 

dwado

Потребител
ами ако договора за покупко-продажба е сключен например в румъния и пушката е купена от румънец ... или някъде другаде из EU където няма ограничения за джаули и за регистрация ??
тръсваш им един договор на английски и най-много да искат превод от агенция за преводи.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Най-безпроблемно и независещо от настроението и компетентността на КОС-джията е да си направиш тест като за под 24 Дж и тогава нямаш нужда да му се "явяваш" на крака или да докарваш от 9 кладенеца вода.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре