shooter
Потребител
Това е регламента на състезанието
става дума за стрелкова дисциплина с пневматични пушки, която се провежда на открито
Регламент.
Открито състезание по дисциплина "Фийлд-Таргет".
Регистрация на участниците.
Регистрация на участниците ще се извършва на място. За всеки участник в регистрационните формуляри ще се вписва следното:
- Двете имена;
- НИК на форума (ако има);
- Номинации, в които планира да участва;
- Пушка, с която планира да участва.
Регистрационна вноска.
Регистрационна вноска се събира непосредствено на мястото на провеждане на мероприятието. За да участва в Чемпоната стрелецът е длъжен да се зарегистрира в щаба на Състезанието и да внесе регистрационна вноска в размера 2 (два) лв. За регистрация участникът е длъжен да посочи:
- Двете си имена (по възможност - НИК на форума);
- Моделът на пушката;
- Моделът на мерника;
- Видът (моделът) на исползваните чашки;
- а също така да се распише, че е запознат с правилата на техниката на безопасността.
Зрителите посещават състезанието безплатно.
Призове.
Победителите и призьорите в състезанието ще получат дипломи и символични награди във вид на кутийки със чашки за въздушно оръжие, които ще се осигурят за сметка на регистрационната такса.
Други организационни въпроси.
- Участниците и зрителите на Чемпионата е добре да се погрижат за ядене и пиене самостоятелно;
- Консумация на алкохолни и слабоалкохолни питиета на Състезанието се забранява както за участниците, така и за зрителите;
- Свободни стрелби на Състезанието се съгласуват на място;
- Организиране на транспорт до мястото на състезанието за участниците и зрителите без лични коли НЕ се предвижда.
Field Target (стрелба по падащи мишени).
Програма на състезанието.
Чемпионат по Field Target ще се проведе на открито пространство.
Планира се да бъдат монтирани 20 падащи мишени в 10 коридора, по 2 мишени на коридор.
Всеки участник ще прави до 2 изстрела във всяка мишена - общо до 40 зачетни изстрела. Поразяване на мишената от първи изстрел се зачитат като 2 точки, от втори като 1 точка, не поразяването и със двата изстрела като 0 точки. След това по 10 най-добри участника във всеки клас пушки ще стрелят още по 20 изстрела - 20 мишени, по един изстрел в мишената. Поразяването ще се зачита като 2 точки, пропуск - като 0 точки. В случая, когато участниците са показали еднакви резултати и тези резултати влизат в 10 най-добри, то се допускат всички стрелци с такива резултати. Като резултат финалистите ще стрелят по 40 мишени.
Участниците се делят на 2 стрелкови категории:
- пушки PCP (този клас включва всички пушки от компресионен тип: PCP, Multi-Pump, Single-Pump, CO2 и др.);
- пушки ПБП (пружинно бутални. Пушки с GasRam ще се включват в този клас).
Хронометраж (Засичане на времето).
3,5 минути за подготовка и минаване на една стрелкова пътечка за всички. Ако стрелецът не е успял да произведе всички изстрели за 3,5 минути, то останалите изстрели се смятат за пропуск. На финала се дават 2,5 минути на коридор.
Времето ще се засича за всички коридори заедно (едновременно) от съдия на огнева линия.
Минимална дистанция за стрелби е 10м., максимална - 50м.
Размери на зона за поразяване на мишените: мишени със зона на поражение 15мм се установяват до 13 метра, 25мм - до 20м., останалите мишени са със зона на поражение 40мм.
Положения за стрелба.
Всички, при които пушката се опира само на тялото на стрелеца, а самият стрелец се опира на земята в не повече от 3 точки. Ремъци, стойки, двуноги и други подобни са забранени. Всички останали приспособления за стрелба - ръкавици, куртки, килимчета за сядане, наколенки са разрешени.
На 8 стрелкови коридора ще бъдат разрешени всички положения за стрелба по правилата на ФТ (тялото не трябва да допира в земята с повече от 3 точки), в 2 от коридорите ще се стреля прав.
Участниците на състезания ще се организират в отбори по 3 човека - единият участник стреля, вторият съдийства (следи резултатите от изстрелите), трети вдига падналата мишена. След като единият участник приключва с изстрелите, стрелците си разменят ролите. Стрелковата линия се смята за премината когато всичките трима стрелци приключват стрелбите или изтича предвиденото за стрелба време.
След преминаването през всичките 10 коридора всички стрелци от отбора (три човека) подписват протокол на резултати на отбора. След това този протокол се предава на главен съдия на състезание за внасяне на резултатите в основен протокол.
За победител се смята участникът събрал най-голям брой точки.
Първите 3 призови места във всяка категория ще бъдат наградени с дипломи и символични награди.
В случай на еднакъв резултат при стрелците, претендиращи за призови места се обявява надстрелване от 2 изстрела - по един изстрел по мишените на една от линиите.
На състезанията по ФТ е забранено:
- ползване на лазерни далекомери от участниците, при употреба на такъв съответния стрелец се дисквалифицира;
- ползване на ремъци, двуноги и други подставки за поддържане на пушката при стрелбата (ремъкът може да се ползва само за пренасяне или окачване на рамо по време на стрелбата на други участници или през почивките);
- използване на калибри, по-големи от 6,5мм.;
- преминаване от една стрелкова линия към друга със заредено оръжие;
- да се зарежда оръжие извън мястото за стрелба;
- да се излиза на стрелковата поляна. В случай на преднамерено излизане зад линия, ограничаваща мястото за стреляне, на съответния участник не се зачитат всички поразени мишени на този стрелкови коридор, а именно - всички мишени на този стрелкови коридор се смятат за пропуснати;
- участниците нямат право да участват в поставянето на мишени, както и да влизат на територията на стрелковата поляна по време на тази процедура или след това;
- на огнева линия е забранено да се говори на висок глас, да се шуми, да се отклонява внимание на стрелящите;
- по време на стрелбите се забранява ползването на фотоапарати със светкавица. По време на награждаване това ограничение не действа.
В случай на нестандартна ситуация (несъгласие с резултата на изстрела, нарушаване на ТБ или Правилата на състезанието, неправилно установени мишени и т.н.) стрелецът може да подаде протест по следващият начин: по време на стрелкова сесия стрелецът вдига ръка за да привлече внимание на Главен съдия или съдия на линия към възникналия проблем. Ако всички въпроси са урегулирани на място, протестът се смята за разрешен. В противен случай след преключване на стрелкова сесия участникът подава протест в писмен вид на името на Главен съдия. Главен съдия и неговите помощници разглеждат протеста и дават отговор също в писмен вид. Това решение се смята за окончателно. Стрелецът може да подаде протест само за своя 'проблем', подаване на протест от името на друг участник се забранява и се смята за неспотрменско поведения.
В случай, когато стелец има проблеми с оръжие и има нужда произведе изстрел (да разреди, да провери оръжие) това може да се направи само след разрешение на съдия и в негово присътствие, като се посочва причина на проблема. Във всички останали случаи случайни непроизволни изстрели се смятат за пропуск.
За еднократно нарушаване на правилата стрелецът получава предупреждение. При повторно, стрелецът се отстранява от състезание без възстановяване на вноската за състезание.
Забележка: всички наказания може да налага САМО Главен съдия на състезанието.
Техника на безопасността.
1. Винаги да се борави с пневматично оръжие, като със заредено.
2. Никога не насочвайте оръжие към нещо, по което не планирате да стреляте. В никакъв случай не насочвайте оръжие към хора.
3. Оръжие винаги трябва да е насочено в посока на мишените, а при пренасяне с цевта нагоре.
4. Никога не държите пръста върху спусъка, дори когато оръжие не е заредено и без чашка в цевта. Пръста докосва спусъка само след прицелване. Преди това той може да се държи върху предпазна скоба.
5. Да се зарежда оръжие и да се слага чашка се разрешава само на огнева позиция.
6. Внимателно подбирайте мишени за стрелба. Имайте предвид траекторията на пилета на чашката при пробиване на мишената, при рикошет или пропуск.
7. При стрелба с пушка с монтиран оптически мерник отчитайте факта, че оста на цевта се намира по-долу от мерната линия. Възможно чашката да удари предмети, намиращи се близо до пушката, които не се виждат през мерника или такива, които се виждат по-долу от мерната линия, но могат да се окажат срещу цевта.
8. При прицелване през оптически мерник не допирайте мерник до лицето. Пневматично оръжие притежава (има) откат (рита) и при изстрела е възможна травма на вежда или око.
9. Контролирайте територия, където се води стрелба. Особено когато се ползва оптически мерник. При стрелби в групи не допускайте участниците да минават зад огнева линия (или зад линия на дулния срез, перпендикулярна на линия на стрелбата).
10. При стрелба на малки дистанции (по-малки от 10м.) ползвайте предпазни очила.
11. Не предавайте един на друг заредено оръжие.
12. Не оставяйте оръжие заредено.
13. Старайте се да не оставяте оръжие без надзор.
14. Не докосвайте чуждо оръжие без разрешението на собственика.
15. Не пипайте оръжие, ако в района на мишените има хора. Дори когато оръжие не е заредено или без чашка.
16. Когато не водят стрелби (при преместване по стрелбище) дръжте оръжие отворено (с отворен затвор, с пречупена цев), но не и заредено и с чашка.
17. Преди стрелбата проверявайте техническо състояние на оръжие, стегнати ли са основните болтове.
18. Не разглобявайте заредено оръжие.
19. Ремонт, настройка и проверка работоспособността на оръжие се прави на специално подготвени места със соблюдение на всички предпазни мерки.
20. При провеждане на стрелби се назначава старши и всички безпрекословно трябва да изпълняват неговите команди, в противен случай се отстраняват от стрелбите.
21. Създаване на шум, викане, разговори на висок глас на огнева позиция, които да отклоняват внимание на стрелеца се смятат за лоши манери.
Организация и съдийство.
Състезание се обслужва от съдийска бригада.
Главен Съдия отговаря за организирането на целия процес по съденето на състезание. Протоколен отдел организира регистрация на участниците, води статистика на стрелбите, окачва резултатите на информационна дъска. Съдии в полето (полеви съдии) помагат на Главен Съдия, проследяват организация на стрелкови места, контролират изпълняването на правилата за безопасност и правилата на стрелбата от страна на стрелците, засичат времето, помагат за водене на информационна дъска. В случай на неправилна установка на мишените оправят проблема, осигуряват подбоядисване на убойна зона.
Съдия на огнева позиция. Провежда стрелкови сесии (матчи) и осигурява ред на огневи позиции. Контролира изпълнение на всички изисквания на безопасността. В случай на неспортсменско поведение обявява предупреждения на участници. При повторно нарушение може да дисквалифицира участника до края на деня/състезанието. Отказ да се подчини на съдия на огнева позиция е основание за отстраняване на участника от територия на стрелбището.
В случай на свяка непредвидена ситуация съдия има право да спре състезание и след консултация с други съдии да обяви текущи резултати за окончателни. По възможност всички участници трябва да имат възможност да завършат стрелбите. Не може да се започва състезание, ако е очебийно, че всички участници няма да успеят да завършат стрелбите (например с настъпването на тъмнината, дъжд или друго).
Отговорник за мишените. Отговаря за маркирането на всяка една мишена. Той отговаря за поставяне на мишени в правилен ред, за сваляне на мишени в правилен ред и своевременна доставка на мишени при Главен Съдия.
Статистик. Води официална бюлетина на състезание.
Главен Съдия. Главен Съдия ръководи персонал и самият процес на пресмятане на точки. Той е длъжен да координира своите действия със статистик. В зона на работа на Главен Съдия по никакъв повод не се допускат участници.
става дума за стрелкова дисциплина с пневматични пушки, която се провежда на открито
Регламент.
Открито състезание по дисциплина "Фийлд-Таргет".
Регистрация на участниците.
Регистрация на участниците ще се извършва на място. За всеки участник в регистрационните формуляри ще се вписва следното:
- Двете имена;
- НИК на форума (ако има);
- Номинации, в които планира да участва;
- Пушка, с която планира да участва.
Регистрационна вноска.
Регистрационна вноска се събира непосредствено на мястото на провеждане на мероприятието. За да участва в Чемпоната стрелецът е длъжен да се зарегистрира в щаба на Състезанието и да внесе регистрационна вноска в размера 2 (два) лв. За регистрация участникът е длъжен да посочи:
- Двете си имена (по възможност - НИК на форума);
- Моделът на пушката;
- Моделът на мерника;
- Видът (моделът) на исползваните чашки;
- а също така да се распише, че е запознат с правилата на техниката на безопасността.
Зрителите посещават състезанието безплатно.
Призове.
Победителите и призьорите в състезанието ще получат дипломи и символични награди във вид на кутийки със чашки за въздушно оръжие, които ще се осигурят за сметка на регистрационната такса.
Други организационни въпроси.
- Участниците и зрителите на Чемпионата е добре да се погрижат за ядене и пиене самостоятелно;
- Консумация на алкохолни и слабоалкохолни питиета на Състезанието се забранява както за участниците, така и за зрителите;
- Свободни стрелби на Състезанието се съгласуват на място;
- Организиране на транспорт до мястото на състезанието за участниците и зрителите без лични коли НЕ се предвижда.
Field Target (стрелба по падащи мишени).
Програма на състезанието.
Чемпионат по Field Target ще се проведе на открито пространство.
Планира се да бъдат монтирани 20 падащи мишени в 10 коридора, по 2 мишени на коридор.
Всеки участник ще прави до 2 изстрела във всяка мишена - общо до 40 зачетни изстрела. Поразяване на мишената от първи изстрел се зачитат като 2 точки, от втори като 1 точка, не поразяването и със двата изстрела като 0 точки. След това по 10 най-добри участника във всеки клас пушки ще стрелят още по 20 изстрела - 20 мишени, по един изстрел в мишената. Поразяването ще се зачита като 2 точки, пропуск - като 0 точки. В случая, когато участниците са показали еднакви резултати и тези резултати влизат в 10 най-добри, то се допускат всички стрелци с такива резултати. Като резултат финалистите ще стрелят по 40 мишени.
Участниците се делят на 2 стрелкови категории:
- пушки PCP (този клас включва всички пушки от компресионен тип: PCP, Multi-Pump, Single-Pump, CO2 и др.);
- пушки ПБП (пружинно бутални. Пушки с GasRam ще се включват в този клас).
Хронометраж (Засичане на времето).
3,5 минути за подготовка и минаване на една стрелкова пътечка за всички. Ако стрелецът не е успял да произведе всички изстрели за 3,5 минути, то останалите изстрели се смятат за пропуск. На финала се дават 2,5 минути на коридор.
Времето ще се засича за всички коридори заедно (едновременно) от съдия на огнева линия.
Минимална дистанция за стрелби е 10м., максимална - 50м.
Размери на зона за поразяване на мишените: мишени със зона на поражение 15мм се установяват до 13 метра, 25мм - до 20м., останалите мишени са със зона на поражение 40мм.
Положения за стрелба.
Всички, при които пушката се опира само на тялото на стрелеца, а самият стрелец се опира на земята в не повече от 3 точки. Ремъци, стойки, двуноги и други подобни са забранени. Всички останали приспособления за стрелба - ръкавици, куртки, килимчета за сядане, наколенки са разрешени.
На 8 стрелкови коридора ще бъдат разрешени всички положения за стрелба по правилата на ФТ (тялото не трябва да допира в земята с повече от 3 точки), в 2 от коридорите ще се стреля прав.
Участниците на състезания ще се организират в отбори по 3 човека - единият участник стреля, вторият съдийства (следи резултатите от изстрелите), трети вдига падналата мишена. След като единият участник приключва с изстрелите, стрелците си разменят ролите. Стрелковата линия се смята за премината когато всичките трима стрелци приключват стрелбите или изтича предвиденото за стрелба време.
След преминаването през всичките 10 коридора всички стрелци от отбора (три човека) подписват протокол на резултати на отбора. След това този протокол се предава на главен съдия на състезание за внасяне на резултатите в основен протокол.
За победител се смята участникът събрал най-голям брой точки.
Първите 3 призови места във всяка категория ще бъдат наградени с дипломи и символични награди.
В случай на еднакъв резултат при стрелците, претендиращи за призови места се обявява надстрелване от 2 изстрела - по един изстрел по мишените на една от линиите.
На състезанията по ФТ е забранено:
- ползване на лазерни далекомери от участниците, при употреба на такъв съответния стрелец се дисквалифицира;
- ползване на ремъци, двуноги и други подставки за поддържане на пушката при стрелбата (ремъкът може да се ползва само за пренасяне или окачване на рамо по време на стрелбата на други участници или през почивките);
- използване на калибри, по-големи от 6,5мм.;
- преминаване от една стрелкова линия към друга със заредено оръжие;
- да се зарежда оръжие извън мястото за стрелба;
- да се излиза на стрелковата поляна. В случай на преднамерено излизане зад линия, ограничаваща мястото за стреляне, на съответния участник не се зачитат всички поразени мишени на този стрелкови коридор, а именно - всички мишени на този стрелкови коридор се смятат за пропуснати;
- участниците нямат право да участват в поставянето на мишени, както и да влизат на територията на стрелковата поляна по време на тази процедура или след това;
- на огнева линия е забранено да се говори на висок глас, да се шуми, да се отклонява внимание на стрелящите;
- по време на стрелбите се забранява ползването на фотоапарати със светкавица. По време на награждаване това ограничение не действа.
В случай на нестандартна ситуация (несъгласие с резултата на изстрела, нарушаване на ТБ или Правилата на състезанието, неправилно установени мишени и т.н.) стрелецът може да подаде протест по следващият начин: по време на стрелкова сесия стрелецът вдига ръка за да привлече внимание на Главен съдия или съдия на линия към възникналия проблем. Ако всички въпроси са урегулирани на място, протестът се смята за разрешен. В противен случай след преключване на стрелкова сесия участникът подава протест в писмен вид на името на Главен съдия. Главен съдия и неговите помощници разглеждат протеста и дават отговор също в писмен вид. Това решение се смята за окончателно. Стрелецът може да подаде протест само за своя 'проблем', подаване на протест от името на друг участник се забранява и се смята за неспотрменско поведения.
В случай, когато стелец има проблеми с оръжие и има нужда произведе изстрел (да разреди, да провери оръжие) това може да се направи само след разрешение на съдия и в негово присътствие, като се посочва причина на проблема. Във всички останали случаи случайни непроизволни изстрели се смятат за пропуск.
За еднократно нарушаване на правилата стрелецът получава предупреждение. При повторно, стрелецът се отстранява от състезание без възстановяване на вноската за състезание.
Забележка: всички наказания може да налага САМО Главен съдия на състезанието.
Техника на безопасността.
1. Винаги да се борави с пневматично оръжие, като със заредено.
2. Никога не насочвайте оръжие към нещо, по което не планирате да стреляте. В никакъв случай не насочвайте оръжие към хора.
3. Оръжие винаги трябва да е насочено в посока на мишените, а при пренасяне с цевта нагоре.
4. Никога не държите пръста върху спусъка, дори когато оръжие не е заредено и без чашка в цевта. Пръста докосва спусъка само след прицелване. Преди това той може да се държи върху предпазна скоба.
5. Да се зарежда оръжие и да се слага чашка се разрешава само на огнева позиция.
6. Внимателно подбирайте мишени за стрелба. Имайте предвид траекторията на пилета на чашката при пробиване на мишената, при рикошет или пропуск.
7. При стрелба с пушка с монтиран оптически мерник отчитайте факта, че оста на цевта се намира по-долу от мерната линия. Възможно чашката да удари предмети, намиращи се близо до пушката, които не се виждат през мерника или такива, които се виждат по-долу от мерната линия, но могат да се окажат срещу цевта.
8. При прицелване през оптически мерник не допирайте мерник до лицето. Пневматично оръжие притежава (има) откат (рита) и при изстрела е възможна травма на вежда или око.
9. Контролирайте територия, където се води стрелба. Особено когато се ползва оптически мерник. При стрелби в групи не допускайте участниците да минават зад огнева линия (или зад линия на дулния срез, перпендикулярна на линия на стрелбата).
10. При стрелба на малки дистанции (по-малки от 10м.) ползвайте предпазни очила.
11. Не предавайте един на друг заредено оръжие.
12. Не оставяйте оръжие заредено.
13. Старайте се да не оставяте оръжие без надзор.
14. Не докосвайте чуждо оръжие без разрешението на собственика.
15. Не пипайте оръжие, ако в района на мишените има хора. Дори когато оръжие не е заредено или без чашка.
16. Когато не водят стрелби (при преместване по стрелбище) дръжте оръжие отворено (с отворен затвор, с пречупена цев), но не и заредено и с чашка.
17. Преди стрелбата проверявайте техническо състояние на оръжие, стегнати ли са основните болтове.
18. Не разглобявайте заредено оръжие.
19. Ремонт, настройка и проверка работоспособността на оръжие се прави на специално подготвени места със соблюдение на всички предпазни мерки.
20. При провеждане на стрелби се назначава старши и всички безпрекословно трябва да изпълняват неговите команди, в противен случай се отстраняват от стрелбите.
21. Създаване на шум, викане, разговори на висок глас на огнева позиция, които да отклоняват внимание на стрелеца се смятат за лоши манери.
Организация и съдийство.
Състезание се обслужва от съдийска бригада.
Главен Съдия отговаря за организирането на целия процес по съденето на състезание. Протоколен отдел организира регистрация на участниците, води статистика на стрелбите, окачва резултатите на информационна дъска. Съдии в полето (полеви съдии) помагат на Главен Съдия, проследяват организация на стрелкови места, контролират изпълняването на правилата за безопасност и правилата на стрелбата от страна на стрелците, засичат времето, помагат за водене на информационна дъска. В случай на неправилна установка на мишените оправят проблема, осигуряват подбоядисване на убойна зона.
Съдия на огнева позиция. Провежда стрелкови сесии (матчи) и осигурява ред на огневи позиции. Контролира изпълнение на всички изисквания на безопасността. В случай на неспортсменско поведение обявява предупреждения на участници. При повторно нарушение може да дисквалифицира участника до края на деня/състезанието. Отказ да се подчини на съдия на огнева позиция е основание за отстраняване на участника от територия на стрелбището.
В случай на свяка непредвидена ситуация съдия има право да спре състезание и след консултация с други съдии да обяви текущи резултати за окончателни. По възможност всички участници трябва да имат възможност да завършат стрелбите. Не може да се започва състезание, ако е очебийно, че всички участници няма да успеят да завършат стрелбите (например с настъпването на тъмнината, дъжд или друго).
Отговорник за мишените. Отговаря за маркирането на всяка една мишена. Той отговаря за поставяне на мишени в правилен ред, за сваляне на мишени в правилен ред и своевременна доставка на мишени при Главен Съдия.
Статистик. Води официална бюлетина на състезание.
Главен Съдия. Главен Съдия ръководи персонал и самият процес на пресмятане на точки. Той е длъжен да координира своите действия със статистик. В зона на работа на Главен Съдия по никакъв повод не се допускат участници.