PCP на МЕТАН - споделяне на опит, проблеми, решения...

joro_ihr

Редовен Потребител
Точно аз за това пълня двете на веднъж, като системата ми е стандартна все едно зареждат автомобил и не знаят какво се случва. Колкото по-малко се знае, по-добре.
Не карам наметан и двете са ми за хобито.
 

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
Не е проблема за почерпката >.<
За сега не мога да си позволя 2 :)
Благодаря със здраве. :cheers:
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Взимаш си една метанова поне 18 литра. Но да не е над 24 щото е тежка. 7 - 8 литрова ще я пълниш всяка седмица. Аз даже по 2 пъти ходя. Подаръци оставям, за да имам очи пак да ида. Иначе се обаждах във фирма за бутилки. Имат на поръчка бутилки специално за метан които са сертифицирани и маркирани за ръчен пренос, тоест не е задължително да са монтирани в кола. По думите на човека, не би трябвало да има проблем в нито една метан станция да ти откажат пълнене на такава. Но е скъпо. Тук намерих в нета една 21 литра олекотена с живот до 2032 година. Направихме и поставка за колата и сега си я пълним 2 пъти седмично щото Суматрата и Биг борето са лакоми пушки...
 

lynx

Редовен Потребител
Вече от две места чувам, че разни проверяващи органи са се разшетали из газостанции и метанстанции.
http://dnes.dir.bg/news/damtn-gazovi-butilci-23190446?nt=4
Съветвам колегите, които зареждат с метан да почакат няколко дни, докато се размине бурята...
 

andi

Редовен Потребител
146763876698573410192.jpg Хроно тест на един стар Франкенщайн в 5,5мм
За проба го засилих до 95дж, но после го оставих на 60дж с 1,17
Много добре му се отрази тунинга - повече от 40 изстрела плато с 60дж от 220 см3 .
60дж при 100 бара - това на въздух е много по трудно, сега колегите пак ще кажат , че е невъзможно .
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
Преди 3-4 дни ми отказаха категорично да ми заредят 7 литровата бутилка. Показах паспорт и протокол от изпитания, помолих най-учтиво, но онзи направо ми се скара: "който иска да ти я напълни тази малка бутилка, аз такава отговорност не поемам!" Свих рамене и кротко си тръгнах, макар че все на тази метан станция съм зареждал и за сметката ми от 20ст., винаги съм оставял по 1-2 лева.
Не зная какво конкретно го накара този да ми откаже, но се надявам да не стане масова тенденция...
Ако някой колега знае или се досеща за някаква текуща причина да отказват пълнене на малки бутилки, моля споделяйте, за да знаем как да успокояваме нещата. Каквото и да си говорим, много сме зависими от отношението на метан станциите. Този направо ми развали деня... :(
 

dberov

Редовен Потребител
Хич да не ти пука!
Имал съм подобни случаи, в началото са ми отказвали и директно драсвам на друга метан станция. Никога не съм се прибирал празен.
Един път ми се скара тоя с маркуча, взимах с мен един колега дето се познава със собственика, врътна му един телефон и отидох пак при същия дето ме изгони. От тогава проблеми ЙОК.
 

astra

Редовен Потребител
Благодаря за куража! :)
Аз все гледам да съм кротък и щедър, защото в крайна сметка завися от човека със шланга. И като ме напъди този намусен младеж реших, че е възможно да има промяна на политиката за малки бутилки, колкото и да са законни и с всички документи на ръка. Естествено, на другата метан станция ми я напълниха и се зарадваха на бакшиша, но на мен ми се скапа деня. Още повече, че първата станция ми беше по пътя за стрелбището, а сега ще трябва да я заобикалям...
 

lynx

Редовен Потребител
Както писах малко по-нагоре в темата, от началото на юли шетат разни проверяващи из газ станциите.
Най-вероятно трябва да мине малко време, за да се успокоят нещата.
Явно и на газаджиите им е изнервено покрай проверките и предпочитат да не ти свършат работата :lol:
 

Niki

Редовен Потребител
Астра,ти как я носиш за зареждане тая бутилка?Да не я размяташ на ръка през цялата бензиностанция?Слагаш я в багажника или на задната,отварящ и казваш на оня шамшал да пълни.Как така ще ти се развика,бе!Еба ги в ординарците!
 

astra

Редовен Потребител
Слагаш я в багажника
Именно! Въпреки това, навря си главата в багажника, огледа я и отсече - не пълнел малки бутилки!
Ами развика се, защото му се бяха насъбрали два автобуса и едно такси да зарежда, но аз си изчаках кротко реда без да бързам. Винаги съм им оставял по лев-два отгоре на колегите му на тази станция и си въобразявах, че на доброто ще ми отвърнат с добро. Притесних се, че може да са им дали инструкции да ни пъдят, че и без това печалбата им от нас е никаква, а рискуват нередности...
 

andi

Редовен Потребител
Ако се навреш когато зареждат такситата и рейсовете - може да те отсвирят . Ако се навреш когато се сменят 1ва и 2ра смяна -може да те отсвирят.
Ако отидеш когато нямат работа - ще те зареди и лаф ще си направи с теб , за да му мине времето .
 

astra

Редовен Потребител
Изглежда си прав т.е. изцяло зависим от кефа и настроението на ординареца със шланга... Колкото и да са ни законни и бутилките и паспортите към тях.
Ники, за Пловдив става дума, за станцията на 4-ти км.
 

astra

Редовен Потребител
Колеги, надявам се, че е по темата и моля за съвет.
Ползвам 7 литрова, стоманена бутилка за метан, но ми е малка като обем. Бих искал бутилка с по-голяма вместимост, но ... да не е по-тежка, защото нещо я закъсах с краката и трудно мъкна тежести... :( Може ли да ми подскажете възможни решения. Останал съм с впечатлението, че има бутилки и от по-леки материали, но не съм наясно относно фирмите които ги продават, вместимости, цени... Моля, за малко информация.
Благодаря!
 

bibiko

Редовен Потребител
.....ползвам 7 литрова, стоманена бутилка за метан, но ми е малка като обем. ..бих искал бутилка с по-голяма вместимост, ... да не е по-тежка, защото нещо я закъсах с краката и трудно мъкна....
:bravo::bravo: Купувам 7 литрова бутилка за метан, таман ми е по обем-на лични! :lol: Ама сериозно, аз откога чакам този момент! :)
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Има в обявите в ОЛХ всякакви. В Пловдив има един дето иска по 3 лв./литър. Излизат му понякога хубави бутилки. Има до 100 литра. А за да няма никакви проблеми по принцип има бутилки които са маркирани че са за ръчен пренос. Обаждах се навремето при вносител на Дрегер мисля. Човека отсреща беше много разбран. Обясних му за какво иде реч. Каза ДА - има такива бутилки. По скъпи са малко но на метан станция нямат право да те върнат с такава маркирана за ръчен пренос. Можеш да звъниш на защита на потребителя. Ако питаш мен една 14-17 литрова си вземи и си монтирай едно такова в багажника и ще пълниш навсякъде..

https://fobosgas.com/product/1226/stoyka-za-zakrepvane-na-tsilindrichni-butilki.html
 

dberov

Редовен Потребител
Може ли да ми подскажете възможни решения. Останал съм с впечатлението, че има бутилки и от по-леки материали, но не съм наясно относно фирмите които ги продават, вместимости, цени... Моля, за малко информация.
Благодаря!

Ако искаш лека бутилка си взимаш карбонова. Празна стоманена 7 литрова бутилка тежи към 8-10 кила а карбоновата пълна ще тежи толкова, празна е 4кг, теглото е приблизително според производителя.
Ето една 7 литрова Карбонова като пример.

https://www.aliexpress.com/store/pr...SCUBA-Diving-Tank-on/1949720_32704054312.html
 

astra

Редовен Потребител
По принцип искам нова бутилка, с дълъг срок на безопасна работа, от официален дистрибутор - затова и не ги заглеждам обявите за употребявани. Не искам и китайска бутилка. Преди време писах запитване до някакъв варненски вносител на китайски бутилки, но не пожелаха да ми отговорят. Може ли да ми подскажете координати/линк на някои европейски производители и дистрибутори за БГ, че съвсем си нямам идея, пък аз вече ще питам и уточнявам какво да избера.

@bibiko - колега, още не ми е станала за продаване, но веднага щом й намеря заместител, ще те имам предвид на лични.
 
Нагоре