Haenel 312 , 311

buratino

Новодошъл
Здравейте,на всички колеги в тоя форум!
Нов съм тук и до сега само чета,но сега реших да пиша..
От декември месец м.г.съм горд собственик на Хайнел312.Чудесен екземпляр.Веднага го тунинговах с нова пружина от Жоро Хондата.Човека беше така добър да ми изпрати и полиамиден маншет,и аз съм му много признателен :cheers:.С тази пружина пушката заработи доста добре,но нямам хроно и не знам колко добре.Всеки случай аз още я догласвам оттук-оттам.
Сега на срещата в Ботево ще я нося и ако ще идва някой колега с такава пушка,ще се радвам да обменим опит
П.С.Пушката ми е с монтирано откатно устройство и моля предишния и собственик(ци)да пишат...
Поздрави
Георги
 

angelmr

Редовен Потребител
Задължително пиши след това какви са били резултатите от замерването. Както и каква е групираността на тази пушка.
По въпроса за противооткатното устройство, хаенелите фабрично имат нещо подобно. Имат едно гумено съединение което свързва меко челото на цилиндъра със корпуса на пушката, така че най-големите вибрации от удъра на буталото да бъдат погълнати.
 

buratino

Новодошъл
Задължително ще пиша...
Тук откатното у-во е добавено.Нещо като на Файнверкбау.Поставено е под цилиндъра в приклада.
И е доста тежичко де...
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
buratino написа:
Задължително ще пиша...
Тук откатното у-во е добавено.Нещо като на Файнверкбау.Поставено е под цилиндъра в приклада.
И е доста тежичко де...
Колега казва се противооткатно устройство, че все едно излиза че добавяш откат или допълнителен такъв към пушката ;) ;)
 

andro

Потребител
Остави бележките ,ами я качи ако можеш снимка на това противооткатно устройство,че имам цял Ханел на парчета и чака да го събера.
 

buratino

Новодошъл
Нямам фото,но на Ботево ще помоля някой да го фотне и да качи снимки,че не знам как.
То не е фабрично.Правено е от някой.
Поздрави!
 

andro

Потребител
Пиши има ли полза от него ,че то става мамата си трака ,пружинка с две безоткатни системи :crazy:май твоя Ханел е уникат.
 

buratino

Новодошъл
Може би ползата ще я установи някой добър стрелец.Аз не съм толкова добър,пък и сега с по силната пружина като че ли не работи най добре.Мое мнение.На Ботево ще я пипнат (предполагам)правилни ръце и ще кажат.Михаил Абрамов не беше особено очарован,но на него не му хареса и пружината.Казва ,че е силничка а тази пушка е за фина стрелба.Но тепърва има да се пробва.И се надявам човека направил устройството да чете тук и да се обади...
Поздрави!
Георги
 
A

Anonymous

Гост
Грешка . Не съм аз майстора. Просто го бях срещал в другия форум и издирих снимките . И аз имах навремето такава пушка , та за това ме заинтересува. :) :p :cheers:
 

hloros

Новодошъл
Колеги,имам едно питане!Серийния номер на въпросната източно германска пушка има ли нещо общо с годината и месеца на производство? Знам само че са с 5 и 6 цифрени номера.Ако някой знае нещо ,моля да обясни. P. S. Научих че има конвенция за взаимно признаване на контролните щемпели,уникалната маркировка и фабрично наложените номера подписана на 1 юли 1969г.(упомената в новия закон) Е да ,ама аз не знам езици,и не знам къде да търся подробности!
 

andro

Потребител
Днес и моето Ханелче простреля!Смених около 30 процента от механиката ,остана да сложа нов лост за зареждане ,тоя върши работа, но е пробит от предишния собственик че и и огънат от опитите да сложи яка пружина.Ремонта ще ми излезе колкото да купя такъв на старо ,но удоволствието да видиш как отписана пушка стреля и то добре е голямо. :)
 

pitarpan_80

Новодошъл
Koлеги скъса ми се шината която свързва лоста за зареждане и буталото, има едни у6и които се движат в цилиндъра и от там поддава и се къса при зареждане,, ако някой е решил подобен проблем 6те му бъда благодарен..
поздрави на вси4ки
има4е отива за 4асти ;)
 
A

Anonymous

Гост
Не си писал от къде си , но свържи се с колеги от групата в твоя район . Не вярвам да ти откажат помощ . Има доста опитни колеги , за които няма да представлява трудност да ти помогнат . :)
 

pitarpan_80

Новодошъл
в момента се намирам в 6умен.
ако не мога да я оправя до края на седмицата 6те си взема нова пак тази за 4асти.


Всички ще бъдем доволни ако следващия път използваш "ч" и "щ" вместо 4 и 6.
 

andro

Потребител
Днес окончателно реанимирах Ханела!С поставянето на новия зареждащ лост и нов кожен маншет завърши въстановяването на това творение на бившата ГДР.И се изкефих на стрелбата с 7 J .пушка на 30 метрова дистанция.С неудоволствие обаче забелязах че ми е трудно да виждам през диоптричния мерник ,май ще ми трябват очила ,все пак възраста си казва думата на физиката ама не и на ума ,все ми се стреля и дават пари за пушки. :crazy:
 

lynx

Редовен Потребител
Андро, не е от годините.
Стрелянето с диоптрици си е жив мазохизъм и мъчителна досада, губи се кефа от стрелбата ;)
Живеем в 21-ви век и е редно да поставиш нещо съвременно върху пушката.
Дано само твоя Хаенел не е със "странните" лястовичи опашки, въпреки че и това се лекува но е по-голяма разправия.
 

angelmr

Редовен Потребител
lynx написа:
Андро, не е от годините.
Стрелянето с диоптрици си е жив мазохизъм и мъчителна досада, губи се кефа от стрелбата ;)
Живеем в 21-ви век и е редно да поставиш нещо съвременно върху пушката.
Дано само твоя Хаенел не е със "странните" лястовичи опашки, въпреки че и това се лекува но е по-голяма разправия.

Не съм съгласен стрелбата с диоптричен прицел не е нито мазохизъм, нито се губи удоволствието. Просто трябва да знаеш за какво става диоптричния и за какво не става. А спортния диоптричен прицел не става за нищо друго освен за спортна стрелба по подходящите контрастни мишени.
 

andro

Потребител
Този Ханел ,беше нагледно доказателство ,какво става с оръжието когато някой иска да го прави по мощно.Ще се опитам да кача снимки на последствията от подобни интервенции,при мен още малко е останало да унищожат пушката. :(Унищожен ,счупен цилиндър ,счупен предпазителен лост,унищожена малка щанга за зареждане и прецакан маншет,пружина яка и нагъната , бутало наварявано в задния край ,изкривен и продупчен на неподходящо място зареждащ лост.. :pardon: Добре че останалото беше в добро състояние ,а спусъка си е направо вълшебен. :)
 

Andy Iron

Потребител
pitarpan_80 написа:
в момента се намирам в 6умен.
ако не мога да я оправя до края на седмицата 6те си взема нова пак тази за 4асти.


Всички ще бъдем доволни ако следващия път използваш "ч" и "щ" вместо 4 и 6.
Питърпан, ако пишеш на фонетика и не знаеш разположението на клавишите за набиране на българските букви при фонетична подредба на компютърната клавиатура - виж тук:
http://www.fmi.uni-sofia.bg/fmi/logic/s ... onetic.htm
 
Нагоре