Haenel 312 , 311

stelibg

Потребител
И аз имах терзания да смазвам ли маншета или не на моята пружинка АА TX200 MK3, докато не прочетох документацията и. Там изрично пишеше, че НЕ СЕ смазва. Предполагам важи и за останалите пружинки и маншети.
 

Evanko

Потребител
За моя маншет, изрично пишеше да се накисне за 15 минути в смазка. :eek: Виж няколко поста по-нагоре.
 

stelibg

Потребител
За стари маломощни пушки -7 джаула с кожен маншет наистина трябва да има смазка по маншета. Моята пушка цялата беше в консервационна смазка и след два изстрела разбрах, че нещо не е така, защото димеше като 50 кубиково балканче :). Прочетох инструкцията и разбрах къде бъркам - маншета ми е силиконов и не понася смазка.
 

Evanko

Потребител
stelibg написа:
защото димеше като 50 кубиково балканче :).

;) ;) Moята също дими /дизели/, ама с чистене и стреляне намалява. По ме притеснява, това че купих по-силната пружина и сега точността падна рязко. Четох из форума, че може да стане така, ама чак пък толкоз не съм очаквал. Мисля да сложа старата пружина и да видим тогава кво се случва :yes:
 
A

Anonymous

Гост
stelibg написа:
И аз имах терзания да смазвам ли маншета или не на моята пружинка АА TX200 MK3, докато не прочетох документацията и. Там изрично пишеше, че НЕ СЕ смазва. Предполагам важи и за останалите пружинки и маншети.
В повечето ръководства пише че прожината не се смазва. Това е голямата измама за да кихаш после пари за нова прожина, сегмент и евентуално бутало.
Смазката Аби е силиконова и до сега никога не ми се е случвало пушките ми да дизелират.
Също така, силиконовата смазка е най-добрата защита от неблагоприятни атмосферни условия. Моите пушки cа натъпкани със смазката здраво откъм прожината - увеличава компресията и намалява фрикцията на буталото/сегмента.
Няма никакви проблеми при по-ниски температури.


Abbey LT2 Gun Grease:

Maximises power from airgun springs

Ensures smooth, fast action

Improves performance & reliability

Reduces maintenance & wear

Use on Springs, Trigger mounting & release mechanisms,

loading bolts, firing pin & and all moving parts where excellent slip and

anti corrosive properties are required



Abbey Gunlube SM50:

Excellent lubricant for all airgun washers

Improves performance through smoother action

Maximises power reducing drag

Non gumming & non dieselling in air guns

Excellent rust inhibitor

Recommended lubricant for high velocity moving parts, air gun compression chambers, firing pins in all sporting guns, any area where sliding friction encountered.
 
A

Anonymous

Гост
stelibg написа:
У дома имам Napier Gun Grease http://www.shootingshop.com/products/napier-gun-grease-tube-25ml-tube-217.aspx
Дали е подходяща за смазване маншета на пружинка. Пропуснах да отбележе, че маншета ми е силиконов

От това което четох мисля че може. Пише "the moving parts" което означава движещите се компоненти.
За Аби знам 100% а и аз самия я позвам винаги. Ако изкаш изчакай аз ще попитам в Понеделник.
 

angelmr

Редовен Потребител
Кожения маншет на хаенела задължително се смазва. Ако е сух създава прекалено голямо триене и началната скорост е сравнима с тази на пистолет, пробвано е. :)
Загубата на точност вероятно е предимно от дизела. И аз имам една такава 16 джаулова и се чудя дали да не експериментирам с нея.
 
A

Anonymous

Гост
Малко над 170м/с. Пише го на стр.80 тук

Книгата може да се купи от същия магазин, който продава и рез. части за Хаенелите. Интересна е. В момента в Е-гън се продава един модел, който бях виждал само в нея.
Хаенел 552
 

JoroHondata

Новодошъл
Здравейте колеги
Преди около 3-4 години съм конструирал усилена пружина за Haenel 312, поради факта, че притежавам две такива пушки.
Колеги, ползвали пружините твърдят, че пушките стават по- силни, но това довежда и до своите недостатъци (по- голям откат).
Аз лично съм доволен, защото съм постигнал именно това, което искам от тази пушка с точно тази по- усилена пружина (скоростта ако си спомням правилно се повишава до стойности 220-240 м/сек- ще ги измеря и ще ги коригирам ако е необходимо).

Видях в предишни постове какви пружини се слагат в Haenel 312 (и предполага, че и при други пишки е така...), и нямам думи... как може да се слагат пружини (независимо какви са) без да са изпилени крайните навивки ???

За всеки модел пружинна пушка е възможно да се направи (конструира) пружина с по- висока мощност именно за конкретната пушка (личното ми мнение е, че не трябва да се разменят/използват пружини от различни модели пушки).
Поздрави
 

chopara

Потребител
Тони написа:
Малко над 170м/с. Пише го на стр.80 тук

Книгата може да се купи от същия магазин, който продава и рез. части за Хаенелите. Интересна е. В момента в Е-гън се продава един модел, който бях виждал само в нея.
Хаенел 552
Бях гледал тази пушкя някаде, косура и беше че заради лоста за зареждане не можеш да сложиш оптика, но тук доста просто са решили проблема.
 

cilindura

Редовен Потребител
Здравейте колеги, представям ви тунинговано бутало на Хаенел 312. Кое ме накара да тунинговам буталото? Въпросната пушка ми беше донесена от новак във форума. Човекът искаше да му сменя маншета. Отваряйки пушката се оказа, че гьоненият маншет се бе превърнал в парцал, който вместо да създава компресия и да олеснява движението на буталоно напред, затормозяваше и погасяше енергията на пружината. Оказа се и че следите от стругарския нож при струговането на буталото са изпълнявали ролята на пила и по този начин бяха образували коловоз във вътрешността на цилиндъра. Наложи се чрез шлайфане да тунинговам буталото, което е видно от снимките. Също така шлайфах и цилиндъра, като увеличих диаметъра му с 3 десети. След това пристъпих към изработката на маншет от английски маншет за Гамо 1250. Ако забелязвате конструирал съм и специална сърцевина на маншета от няколко детайла, непозволяваща неговото завъртане и предотвратяваща евентуални утечки на въздух, в посока обратна на движението на буталото.
Поздрави на всички колеги от цилиндъра! :cheers:
 

Attachments

  • P1212856 (Small).JPG
    P1212856 (Small).JPG
    34.1 KB · Прегледи: 400
  • P1212857 (Small).JPG
    P1212857 (Small).JPG
    35.9 KB · Прегледи: 359
  • P1212858 (Small).JPG
    P1212858 (Small).JPG
    35.9 KB · Прегледи: 384
  • P1212859 (Small).JPG
    P1212859 (Small).JPG
    35.8 KB · Прегледи: 316
  • P1212860 (Small).JPG
    P1212860 (Small).JPG
    34.3 KB · Прегледи: 350
  • P1212861 (Small).JPG
    P1212861 (Small).JPG
    31.2 KB · Прегледи: 331
  • P1212863 (Small).JPG
    P1212863 (Small).JPG
    35.9 KB · Прегледи: 365
  • P1222865 (Small).JPG
    P1222865 (Small).JPG
    37.8 KB · Прегледи: 326
  • P1222866 (Small).JPG
    P1222866 (Small).JPG
    36.5 KB · Прегледи: 362
A

Anonymous

Гост
Освен добре изглеждащо бутало и цилиндър, как повлия тунинга на основните параметри на пушката?
 

cilindura

Редовен Потребител
Колега carex, аз не съм правил тунинга за да изглеждат добре детайлите от снимките. Тунинга съм го направил, за да възвърна живота на пушката в момента с чиста съвест бих казал, че тя вече е абсолютно нова. По тази методика всеки един Хаенел може да бъде съживен и дори да ви надживее. Относно техническите параметри постигнати след тунинга то е видно, че те са повече от отлични. Преди моята намеса пушката плюеше чашките с начална скорост от 90 метра в секунда. Тъй като собственикът пожела пушката да бъде усилена се наложи да поставя пружина с дебелена на телта 3,2 мм и вътрешен диаметър по - малък от този на оригиналната пружина. За целта се наложи да престържа външно един от детайлите на пушката, върху който се нахлузва и ляга челото на пружината. Пушката стана доста по - силна от нова. Мога да кажа, че точността на изстрела не е нарушена.За начална скорост не мога да кажа, тай като не се сетих да я измеря, защото съм затрупан с още една камара ръждилници, които трябва да бъдат съживени, но ще помоля собственика ако желае да я замерим.
 

pitarpan_80

Новодошъл
признавам си аз съм новака във форума, :) "
пу6ката наистина стана 4удесна, с премерена сила, която не повлия на послови4ната то4ност на хайнела.
Последният служи за развлечение на баща ми вярно пове4е от 15 години, но съвсем я окъса откъм мощност и точност поради тази при4ина след като прочетох във този форум че има алтернативи се реших да му я стегна понеже му е слабост.
Попаднах на коректен и точен човек, който я направи като нова. Пожелавам му да е жив и здрав :cheers: естествено и на вси4ки вас
 

JoroHondata

Новодошъл
Здравейте
Въпроса ми е дали колегата cilindura е използвал конструираните от мен пружини за Haenel 312 ?
Имам подозрение, че не е така- конструираните от мен пружини се монтират абсолютно свободно в пушката без да се налага каквото и да е престъргване.
Според моите спомени е възможно да се направи още по- усилена пружина за тази пушка, което и смятам да направя в близките седмици.
Поздрави
 
Нагоре