Haenel 312 , 311

boybey

Потребител
Колега JoroHondata ,
Не смяташ ли че всяка цев е проектирана за определена сила на пружината , а оттам скорост и точност?
На моя Хайнел съм слагал силни пружини, но без положителен ефект. Откатът стана силен и рязък дотолкова, че да чувствам болка в кокалчето на пръста, с който натискам спусъка. Нямаше голям ефект.
Ако резбата на цевта е по-"завита" (сигурно си има технически термин), цевта е точна до определена сила на пружината. С увеличаване на скоростта на чашката в цевта вече се затруднява завъртането и по пътя на нарезите, забавя се движението, и скоростта не се увеличава пропорционално на силата. Чашката приплъзва по нарезите без да се завърти достатъчно и излита неподготвена да спазва направлението на оста на въртене (оста на цевта).
И обратно - по-"изправените" витки дават възможност на силни пружини да постигат по-бързо засилване в цевта и ако и завъртането по нарезите е правилно изчислено, се постига максимална точност.
Други фактори са: утежнение на буталото, дължина на цевта, дълбочина на нарезите, размер, тегло и материал на чашката, и др.
В заключение - не мъчи Хайнела. Толкова може, но пък го може!
 

angelmr

Редовен Потребител
boybey написа:
Колега JoroHondata ,
Не смяташ ли че всяка цев е проектирана за определена сила на пружината , а оттам скорост и точност?
На моя Хайнел съм слагал силни пружини, но без положителен ефект. Откатът стана силен и рязък дотолкова, че да чувствам болка в кокалчето на пръста, с който натискам спусъка. Нямаше голям ефект.
Ако резбата на цевта е по-"завита" (сигурно си има технически термин), цевта е точна до определена сила на пружината. С увеличаване на скоростта на чашката в цевта вече се затруднява завъртането и по пътя на нарезите, забавя се движението, и скоростта не се увеличава пропорционално на силата. Чашката приплъзва по нарезите без да се завърти достатъчно и излита неподготвена да спазва направлението на оста на въртене (оста на цевта).
И обратно - по-"изправените" витки дават възможност на силни пружини да постигат по-бързо засилване в цевта и ако и завъртането по нарезите е правилно изчислено, се постига максимална точност.
Други фактори са: утежнение на буталото, дължина на цевта, дълбочина на нарезите, размер, тегло и материал на чашката, и др.
В заключение - не мъчи Хайнела. Толкова може, но пък го може!

Над едно определено усилване на пружината, скоростта не само не се вдига, но и пада. Тествано е това. :) Но за скоростта и цевта има някакъв диапазон в който цевта работи добре. Не съм чувал мачова цев да не се справи с 16 джаула (което е около 240м/сек в зависимост от чашките).
 

JoroHondata

Новодошъл
Здравейте
Колега boybey
Не смятам, че си прав в твоите твърдения.
Резултатите с по- силните пружини, които използвам вече около 4-5 години в моите пушки (2 броя Haenel 312) осигуряват около 250-260 м/сек. Такива "филми", като незавъртане на чашката в цевта според скоростта (както си го описал при въздушните пушки) няма !!!

Върху точността на една въздушна пушка (да вземем например Haenel 312) влияят няколко фактора, но основните са два: константна работа на пружината с течение на времето и абсолютно еднаквото тегло и форма на боеприпасите !!!
1. По- добре конструираната (оптимални работни сили на пружината) и оразмерена оригинална пружина на тази пушка дава като резултат 170 м/сек, което гарантира, че пружината няма да се умори след продължителна работа.
От друга страна производителя предполагам е правил и тестове с различни скорости: по- високата скорост предполага и завихряне на въздуха по време на изтласкване на чашката от цевта (фактор, който също оказва влияние върху точността на пушката), и за елиминирането на този фактор при Haenel 312 е направен конус на дулото на цевта (веднага след края на каналите на цевта).
2. Масово се произвеждат и продават чашки както с разлика в теглото, така и с разлика в размерите и формата.
Принципно по- високите скорости на пушката правят полета на чашката по- нестабилен, което допълнително влошава точността на оръжието. Като добавим и това, че чашките имат разлика, тази разлика е по- силна колкото е по- висока скоростта на оръжието.


Относно конструирането на елемента пружина: самата пружина се съобразява с размерите, в които ще работи. От тук според възможността се подбира външен (и вътрешен) диаметър на пружината, от тук зависи каква коравина ще има пружината (има си определени изисквания, които не могат да се нарушават), от тук зависи и стъпката на пружината, работните навивки, дължината на пружината... материала също оказва влияние върху силата на пружината.

Пружина за дадена Въздушна Пушка не може да се усилва до безкрайност. Има определен оптимум, и когато нещата се направят грамотно, ефекта от поставяне на по- силна пружина (ако това е възможно разбира се) е само положителен !
Възможно е поставянето на малко по- силна пружина на Haenel 312 от тези, които използвам без да се налага каквато и да е промяна на размерите на детайлите в пушката ! При мен не мога да кажа, че се наблюдават отрицателни ефекти (откат, трудно зареждане и др.), и пружините не отслабват с течение на времето.
Поздрави
 

cilindura

Редовен Потребител
Здравей колега, JoroHondata, не съм използвал твои пружини, дори нямам представа какво представляват. Пружината, която съм сложил на тунингованият от мен Хаенел е английска на Уебли и Скот и е с тел 3,2мм и 46 витки. Същата я скъсих до определеният брой витки. Що се отнася до стъпката на цевите, то високоскоростните цеви би трябвало да бъдат с по - малка стъпка, а нискоскоростните цеви (бавни), трябва да са с по - стръмна стъпка. Това е на теория. Тъй като имам Хънтър 1250 и през ръцете ми са минали доста такива много отдавна съм установил, че фирмите използват за всички модели едни и същи цеви. Цевта на Хънтър 1250 и на Хънтър 440 е практически една и съща. Аз лично имам Хатсан 125 и Хънтър 1250 с цеви от Хаенел 312 и противно на споделеното мнение, че чашката не успява да се завърти и от там се нарушава точността, то двете пушки стрелят перфектно със свръх звукови скорости от 370 до 380 метра в секунда.
 

angelmr

Редовен Потребител
cilindura написа:
Здравей колега, JoroHondata, не съм използвал твои пружини, дори нямам представа какво представляват. Пружината, която съм сложил на тунингованият от мен Хаенел е английска на Уебли и Скот и е с тел 3,2мм и 46 витки. Същата я скъсих до определеният брой витки. Що се отнася до стъпката на цевите, то високоскоростните цеви би трябвало да бъдат с по - малка стъпка, а нискоскоростните цеви (бавни), трябва да са с по - стръмна стъпка. Това е на теория. Тъй като имам Хънтър 1250 и през ръцете ми са минали доста такива много отдавна съм установил, че фирмите използват за всички модели едни и същи цеви. Цевта на Хънтър 1250 и на Хънтър 440 е практически една и съща. Аз лично имам Хатсан 125 и Хънтър 1250 с цеви от Хаенел 312 и противно на споделеното мнение, че чашката не успява да се завърти и от там се нарушава точността, то двете пушки стрелят перфектно със свръх звукови скорости от 370 до 380 метра в секунда.

Под перфектна стрелба има ли се предвид типичните постижения на една мачова пушка (цев) или сравнението е със типичната групираност на един хатсан/хънтър?
 

boybey

Потребител
cilindura,
Сравнението е неуместно.
Хасан или Хънтър с цев 4,5 ще издуха чашката без тя да усети нарезите.
Когато в моя пост по-горе описвах факторите, към "...и др.", може да добавите и обем на работната камера (количество въздух), която за Хайнел с пружина Хайнел и цев Хайнел дава точност на Хайнел.
Каквато никой Хасан или Хънтър със своята си пружина и с цев Хайнел не може да постигне .
Защо ми е да стрелям с Хайнела с 250-300 м/с, и да не улучвам на 20 м бирена капачка, както я целя в 4 от 5 изстрела без оптика при скорост 170.
С по-силна пружина и спусъкът става по-твърд - още един фактор, косвено влияещ на точността.
Ще ми се есенно време, когато косовете накацат по високите клони на съседа да дебнат асмата на баша ми
(30 м право мерене), с Хайнела да не ги почесвам само. Но затова е Хайнел , знам, че ще улуча. Меря един кос отгоре, и винаги удрям. Понякога пада някое перце, но никога цял кос. БАМ с Кроу Магнум му е майката..
 

rivan

Редовен Потребител
Над едно определено усилване на пружината, скоростта не само не се вдига, но и пада. Тествано е това.

Това мнение ми носи морално удовлетворение,защото,когато изказах подобна теза за пръв път,останах неразбран,а и доста хора се посмяха за моя сметка(в интерес на истината не помня тук или в другия форум беше).
Въпросът за стъпката на цевта и стабилизирането на чашката е обсъден подробно тук:http://forum.airguns.bg/index.php?topic=112.30 и определено не може да се говори за свръхстабилизиране на чашката при цевите, с които стреляме ние.Поне при мен CFX-а си стреля перфектно с хайнелската цев.
то двете пушки стрелят перфектно със свръх звукови скорости от 370 до 380 метра в секунда.
Моите уважения,но това искам да го видя лично!
 

cilindura

Редовен Потребител
Колега boybey, някъде в някоя от темите бях споменал, че съм с 80 % загуба на зрение, така че с моите пушки стрелям с оптически мерници на дистанции не повече от 30 - 35 метра. На такава дистанция стрелям включително и със Суматрата си, която съм настроил на 120 джаула. От 35 метра десет чашки ги събирам в кръг 3 см. и отчитайки загубата ми на нормално зрение (нямам централно зрение, за това стрелям с периферно) и въпреки това успявам да направя 3 см. група. Смятам, че ако някой от колегите с перфектно зрение хване Асана или Хънтъра, то попаденията му ще бъдат далеч, по - добри от моите.
Поздрави
 

JoroHondata

Новодошъл
Здравейте
колега boybey,
Явно не се изразявам точно: и с 250 м/сек Haenel 312 може да бъде достатъчно точна пушка !!!
Евентуално при тази по- висока постигната скорост ефекта от нееднаквите чашки става по- осезателен.
По- конкретен пример за силата на пружината, с която постигам 250 м/сек: по спомени оригиналната пружина на Haenel 312 (която е 3 мм) даваше 70 килограма, а тази пружина, която използвам аз дава около 90 килограма, и въобще не се отразява на работата на спусковия механизъм.
Поздрави
 

boybey

Потребител
JoroHondata,
Дай една твоя пружина, ще я монтираме заедно и ще пробваме. Ще я купя. И без това ми е време за нова.
Толкова много реклама направи, и ако си прав, аз първи ще ти стана външно рекламно лице на доброволни начала.
Обичам да рекламирам. :bravo:
Газови пружини също, тодорбоневски. ;)
 

azzaro

Потребител
Момци,много ви се радвам за ентусязма за засилване не Хаинела,но съм чувал от няколко места/оръжеини майстори/ че модела 312 има проблем с един задържащ палец които като се счупи докато зареждаш и оставаш ти без палец.Незнам колко по-силна пружина би понесла споменатата част.Иначе и аз бих искал едни 240м/с с Хаинелчето :p.Успех!!!
 

boybey

Потребител
Писано в другия форум преди 2 години:
boybey
Мераклия
Мераклия


Регистриран на: 05 Апр 2007
Мнения: 330
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет 19 Фев, 2009 4:02 pm Заглавие: Отговорете с цитат Променете/Изтрийте това мнение
Преди две години антон жеков ми напъха в хайнелчето някакава пружина, която беше много твърда, и силна, и много трудно се зареждаше. Очаквах пушката да бъде силна, но не стана такава.
Риташе и беше с много рязък откат, даже след десетина бързо произведени изстрела усещах болка в кокалчето /фаланга май се казва/ на показалеца, с което натисках спусъка. Не че риташе, но много рязко издрънчаваше.
А силата с нищо не се увеличи - мерено по дълбочина на забиване в чамова дъска. И след 50-тина изстрела пружината се счупи.
Пробвал съм и хасанска от моята 125-ца. Същата работа.
Това го пиша, защото май беше коментирано назад, че каквато и да сложиш силна пружина, хайнела си е хайнел, и чара му е в точността, а сила и скорост не можеш да увеличиш.
_________________
ВАМ 51 с Leapers 3-12х50
Хасан 125 вече 6.35 пак по-точен без оптиката - и къртя мифки, и кова пирони
Хайнел 303 4.5
Газова пружина ТРЕПАЧ от Пловдив. ГП-то ми утрепа метеорчето.
 

boybey

Потребител
Това за последно, и спирам да пиша по темата. Така, както съм направил в стария форум, но съм забравил вече.

boybey
Мераклия
Мераклия


Регистриран на: 05 Апр 2007
Мнения: 330
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед 29 Мар, 2009 7:38 pm Заглавие: Отговорете с цитат Променете/Изтрийте това мнение
JoroHondata

Патил съм си и от антон жеков, някъде назад съм писал и за него.
Дай резултати, или по-добре да те потърся да ми продадеш една, за да я тествам.
От 40 години се занимавам с въздушни пушки, и ако някой е забелязал, имената на "майсторите" ги пиша с малки букви.
Знам какво беше, знам какво ми трябва, знам какво очаквам, дано не те пиша и теб с малки букви.
_________________
ВАМ 51 с Leapers 3-12х50
Хасан 125 вече 6.35 пак по-точен без оптиката - и къртя мифки, и кова пирони
Хайнел 303 4.5
Газова пружина ТРЕПАЧ от Пловдив. ГП-то ми утрепа метеорчето.
 

JoroHondata

Новодошъл
Колега boybey

Моите пружини са предназначени само и единствено за Haenel 312, и за никаква друга пушка !
Ако на Haenel 303 4.5 (с каквато пушка си написал, че разполагаш) ти е поставена някаква друга пружина- аз не нося никаква отговорност (Антон Жеков продава всякакви видове пружини).

Опиши размерите на моят вид пружина, който твърдиш, че си използвал и тук ще ти отговоря (и ще дам и снимка) дали говорим за една и съща пружина (според мен не).
Конструираните от мен пружини няма как да се счупят- в това съм 100 % сигурен, защото всяка пружина е тарирана минимум по 24 часа (а и пружините просто не бяха закалени) преди да ги дам на Антон Жеков да ги продава.
Да се счупи моя пружина при нормална работа е невъзможно.

колега boybey, разбираш ли колко наивни неща си ми написал /цитирам/: "ами пружината след 20/50 изстрела се счупи, ама аз не направих рекламация и не я върнах обратно да ми я смени Тони или върне парите" ?
Че кой нормален човек няма да я върне при проблем ?
Поздрави
 

angelmr

Редовен Потребител
Хайде да спрем с този спор който стои на предположения и нясни предвиждания. Не е важно чии теоретични предположения са правилни а какво става на практика. Така че предлагам по някое време през лятото да си направим едно хаенелско надстрелване на удобно място и по удобно време. Да съберем на едно място много пушки с много варианти за пружини и всеки да може да изпробва лично поне няколко. Миналата година като сме се събирали в Пловдив е имало случаи да има поне трима собстевници на хаенел, така че не е невъзможно. Аз имам на разположение три пружини на разположение (даже 4 ако броим и една неоригинална). Не знам дали тогава още ще е при мен пушката, а и тя не е критерий за мен (истинския хаенел е разработения на няколко десетки хиляди изстрела), но въпреки това в удобен момент ще проверя с коя пружина се държи най-добре. Аз имам една нова немска оригинална пружина, една нова немска 16 джаулова, една малко използвана монтирана от Антон Жеков (предполагаемо правена от колегата JoroHondata) и една незнайна пружина която е прекалено силна за пушката (с нея обаче вади едва 162-163м/сек с леки пистолетни чашки). При възможност ще пробвам с коя от тези пружини пушката се държи най-добре като точност. От останалите някой друг с неоригинална пружина може да вземе някоя. И ако дойдат и още няколко хаенела с различни варианти (включително и повтарящи се комбинации от версия на пушката и пружина) ще можем да съберем достатъчно база данни за да решим спора. А спора трябва да се реши. На вас може да ви се струва незначително, но имам едно наблюдение че в германия тези хаенели се продават на цената на фаенербау 300. Едно от предположенията които имам е че поради по-здравата им конструкция понасят подсилване без загуба на точност на пушката. Така че е добре да се отговори на въпроса колко точно може да понесе един хаенел без да се загуби от точността му.
 

azzaro

Потребител
От мен има един Хайнел 312 за пробата!За съжаление е с пружина от Славия /малко резната/.
 

leopardars

Потребител
От мен два Хаенел-а 312,един чисто нов и един на n-брой истрели.Само не разбрах защо според колегата angelmr :истинския хаенел е разработения на няколко десетки хиляди изстрела.
 

angelmr

Редовен Потребител
leopardars написа:
От мен два Хаенел-а 312,един чисто нов и един на n-брой истрели.Само не разбрах защо според колегата angelmr :истинския хаенел е разработения на няколко десетки хиляди изстрела.

Ами защото този който имам сега работи някак по-тежко от този който имах преди няколко години. Сегашния е на под 5000 изстрела, а стария не си знаеше годините.
 

andro

Потребител
Попадна ми Ханел 312 в доста лошо състояние ,някой да ме носочи откъде да търся части ,по точно лост за зареждане.
 
Нагоре