COMETA LYNX V10 AIR RIFLE

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Малко данни за Комета Орион SPR 5.5 (по желание на другарче) ... :)

Та ... купих си аз Ориона преди около 2 седмици. Предпочетох Орион пред Lynx, защото четох някъде че ръчката за зареждане се чупела лесно - може и да не е вярно. Както и да е ... другата причина е по-малкия обем на бутилката. Аз съм с помпа и не ми се ще да помпам цял ден Lynx-a.
Първи впечатления:
Беше настроена на макс мощност и даваше около 40J с 0.77гр, но не съм пробвал с по-тежки пелети засега.
Точност - по-късно ще споделя :)
Намалих мощността на около 30J, защото в офиса имам макс 10м дистанция.
Спусъкът не го бях пипал и беше разочароващо тежък - направо ми посиня пръста ...
След около 50 изстрела при поредното зареждане (cocking) - болтът ми остана в ръцете и една стоманено малко топче падна на пода !?!?!?
Беше събота вечерта, а я бях купил в четвъртък. Нямаше как да чакам до понеделник да я върна да я оправят, пък и да чакам още няколко дни да си я взема.
Махнах дървото (само 2 винта са), след което демонтирах кутията (разединих кутията от бутилката). Само да спомена че няма как да се добави регулатор на налягането заради конструкцията, също блока на спусъка е заварен и неразглобяем. Така ...
Има един щифт, завинтен на болта. Щифтът дърпа ударника. Този щифт беше паднал и затова болта излезе докато зареждах. Не бил притегнат - надявам се само на моя Орион да е така.
Е, завинтих го, стегнах го прилично и събрах пушката.
Гръмнах веднъж за проба - ок, ама бие 5см надолу на дистанция 10м ... рекох си олеле, ко стана сега ?
Охлабих задния и предния винт дето държат дървото към железарията и гръмнах пак. Сега си беше ок. Пак ги натегнах и гръмнах - пак надолу бие.
Ахам, ясна е работата. Железарията се огъва като стягам тия винтове. Подложих м/у дървото и желязото по една шайба на всеки от двата винта, добавих мек материал тънък плат, на който елегантно да полегне бутилката (м/у бутилката и дървото). Стегнах и стрелях - ОК. Разхлабих ги пак - пак ОК. Проблемът е решен.
Сега дойде ред на спусъка. Забелязах че щрака на незаредно и то при сериозно усилие. Огледах и видях, че трябва да скъся хода за да избегна това. Направих го и о, чудо - спусъка стана мек и елегантен. Започнах да обичам пушката :)
Кокото до изработката ... е, не може да се мери със скъпите Еваникс или FX, но е доста по-добре от Hatsan. Не се наложи да полирам или чистя мустаци или каквото и да било. Всичко, до което се добрах докато беше разглобена изглеждаше ОК.
Дойде време за кажа нещо за точността ...
Очарован съм от факта, че с различни пелети бие където трябва с много малки разлики. Групите са изместени на по малко от сантиметър (10м дистанция), за разлика от Crosman Nitro Venom Dust, където групите са по-широки и доста по-изместени в зависимост от ползваните пелети.
На 30J и нагоре с JBS 1.03g дава най-добра група - почти в една дупка. Като снижа на около 20J групата се поотваря, но е пак повече от прилична. Следващите по точност пелети са Hobby 0.77g. с които пушката прави отлична група и почти няма разлика дали е на 20 или 30J. Не съм пробвал с повече енергия, защото пелетите са леки и не си струва.
A Crosman-a най-обича именно Hobby 0.77g.
Трябва да опитам и JBS Heavy 1.17 grama - да видим как е с тях или дори с по-тежки, ама първо трябва да си купя де :)

*** p.p. Купих, пробвах (JSB 1.17gr.) - същата чудесна група (10м дистанция), изместена повече вдясно и малко нагоре ... около 5мм спрямо групата с JSB 1.03gr. ***

Заключения - според мен това е най-доброто на пазара за тази цена !!!
Щях да забравя - мноооого е тиха, ама много !!!
Не съм замервал плато още, но според мен си го има, косвено го знам заради точността на първите 35-40 изстрела (20J).
И нещо странно ... както е настроена на 20J ... когато падне налягането под 130 - вдига мощността на около 27J - явно е прекомпенсирано с пружината дето връща клапана - поне так си го обяснявам.


Дано да съм бил полезен !
 
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
Не съм замервал плато още, но според мен си го има, косвено го знам заради точността на първите 35-40 изстрела (20J).
И нещо странно ... както е настроена на 20J ... когато падне налягането под 130 - вдига мощността на около 27J - явно е прекомпенсирано с пружината дето връща клапана - поне так си го обяснявам.

То има една приказка дето "обущарят бос ходи"
Направил си чудесно хроно а не си замерил платото, ами замери и виж точно там където ти вдига мощността може да влиза в плато и да хваща баира нагоре, виж къде ти е пика и си изчисли платото...
:cheers:
 

ininia

Потребител
ФТКС
Митко,не пришпорвай човека!Съвсем нов е и постепенно всичко ще направи.Нямаш представа колко е юрнат!Запознах се с него и да знаете,че си имаме дин мого нахъсен колега.
И много разбран и интелигентен при това.Да ни е жив!
 

dberov

Редовен Потребител
Съгласен съм с теб Бай Иване, аз също се запознах с колегата, разговараме и останах с много добри впечатления за човека. Сега чета и следя неговите постове...:cheers:
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Cometa Orion SPR ...
Настроих я на 27-28 Joules и предлагам да видите групите с различни пелети (всички модели, които имам засега).
Оптиката е нулирана с JSB 1.03g ... и си личи :)
Дистанцията е както винаги само 10метра ;(
Има и две групи(очертани са с молив), които са плод на Хатсан 25 SuperCharger(10.5J) с пелети RWS Hobby 0.77.
Оптиката е Optima 4-12x44 с AO и милдот подсветка.
Оптиката получих от колега от форума и дойде време да я пробвам и нея :)

п.п. с Hobby-to има 2 групи - не повярвах че ги сее така, преди стрелях на 20J и беше екстра с тях ?!?!?
Поздрави
Дени (Jethro)
 

Attachments

  • IMG_0170.JPG
    IMG_0170.JPG
    334.3 KB · Прегледи: 119

anibis

Редовен Потребител
За 1.03гр в 5.5мм не е ли доста малко тая енергия от 28дж И тия 10м за ПЦП си е доста малко разстояние.
Защо не е усилиш,до към 35дж примерно и да стреляш с най леките в 5.5мм жсб RS 0.87гр.Така хем параболата ти няма да е,голяма,и пушката ще е видиш на
25м примерно какво може. Най късата дистанция според мен за ПЦП е от порядъка на 25-30м.И енергията на пушка в 5.5мм трябва да е около 35-40дж.
 

lynx

Редовен Потребител
Мишената недвусмислено показва, че всичките останали чашки с изключение на 1.03 трябва да бъдат забравени завинаги-пушката ги мрази! :cool:
Ако винаги ще се стреля на 10 метра-ОК, но на по-далечни дистанции и на открито за ПЦП в 5.5 си се иска по-голяма енергия ;)
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Съгласен съм с всичко казано от anibis & lynx, но за жалост нямам повече от 10 метра в офиса, където гърмя от едната стая в другата под ъгъл - за максимална дистанция. Може би Lynx не е забелязал, че JSB 1.175 има същата перфектна група като JSB 1.03.
Той, бай Иван вече ми идва на гости и даже погърмя малко, даде ми ценни съвети и съм му не само благодарен, а направо задължен !
Както и да е. В София няма къде да се стреля и затова си пуцам в офиса :)
Излезна ли веднъж из поляните, веднага ще надуя до около 40J и ще се отдам на тестове :)
Ще споделя още нещо, според мен е важно ... JSB-тата са някак по-меки. А вкарването на пелет в цевта при тази Комета не е никак мазно ;(
Само JSB-тата влизаха леко. Следващия път ще пробвам без приставка за единична и ще ги слагам с гумена пинцета и ще направя същата проба - за жалост - пак на 10м. Когато стрелям с Crosman Nitro Venom (естествено няма дотиквачи е.т.ц.), пелетите не се драскат и мачкат и резултатите не са толкова драстично различни, но като цяло са по-зле :)
Особено отместването на групата за всеки модел пелет. Предполагам, че това е нормално. Най-ме кефи, че с Кометата това отместване е прилично :)

Поздрави
Дени
 

dberov

Редовен Потребител
Групата с JSB 1.175гр е идентична на тази с в 1.03гр само дето е малко изместена горе в дясно. Ако на тази скорост пушката се простреля на кръст с 1.175гр тия в 1.03гр ще бият долу в ляво. Ниската скорост влияе дори на 10 метра при стреляне с различни грамажи и ако се засили на 35-40J това бягане от центъра може да изчезне напълно или намалее до максимум като остане само по вертикала за тези два различни грамажа на JSB.

п.п.
Нищо не ти пречи да си стреляш с по голяма мощност на тия 10 метра. Аз от мераци стрелях с 60J (300м/с и Баракуда) в коридора на мазата на 12м дистанция. :cheers:
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
При 40+ джаула е възможно картинката да се промени коренно.
Даже няма да се учудя ако някои от сегашните "лоши чашки" полетят мнооого по-добре на по-високите скорости.
И друго важно:
Стрелбата на закрито и на близки дистанции изисква добра подготовка.
- Оловните разпрашавания са бърз убиец.
- Евентуалните рикошети болят много! :D И рушат офиси!
Купи си чашкоуловител, има обяви в раздела купува/продава във форума.
Някои от оптиките не могат да фокусират на голям зуум на 10 метра, дано твоята няма подобен проблем.
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Към всички и особено към Lynx, който разбира се, се оказа прав :)
Като пуцах с Хатсана имах един опасен рикошет и спрях да стрелям, докато не си направих чашкоуловител - дори 2 броя.
Приложил съм снимки и на двата - голям и малък.
Малкият е по-здрав и е за пушките.
Големият е за хатсана 25 SuperCharger, пистолета Umarex XBG и револвера Crosman Vigilante, защото не е толкова здрав, колкото малкия.

Да се върнем на Кометата Орион ...
1. Вдигнах на 35 Joules
2. Почистих цевта
3. Фиксирах/центровах дотиквача
4. Върнах оптиката от 12х на 9х - нищо не се промени, само целта стана по-малка :)
и ... стрелях по 3 изстрела, че не беше много пълна с въздух пушката.
Резултатът е приложен като снимка.
Има един 4-ти изстрел с Gamo Pro Magnum - моя грешка от спазъм за кашлица ;(

Групите се събраха драстично, JSB-то леко мръдна вдясно, но може и да е от свалянето на оптиката, че пречеше да центровам дотиквача. RWS Hobby пак се представи отлично.

Имам и извод - ако някоя пушка стреля добре с Umarex Mosquito (0.83грама) - това е пушката мечта!
Такава пушка ще прави дупка в дупка с други пелети на 100 километра при силен и непостоянен вятър и дъжд и градушка и земетресение и без оптика и без да се прицелваш изобщо :) :) :)

Какво се прави срещу оловните разпрашавания? ... Вече ще проветрявам често. Разбира се, чистя редовно и опразвам уловителите.

Обичам ви всички, както и тази пушка :)

п.п. на картинката съм сгрешил JSB 1.3 ... 1.03 грама е...

Поздрави
Дени
 

Attachments

  • IMG_0173.JPG
    IMG_0173.JPG
    125.5 KB · Прегледи: 128
  • IMG_0171.JPG
    IMG_0171.JPG
    264.1 KB · Прегледи: 121
  • IMG_0172.JPG
    IMG_0172.JPG
    320.2 KB · Прегледи: 122
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Какво се прави срещу оловните разпрашавания? ... Вече ще проветрявам често. Разбира се, чистя редовно и опразвам уловителите.
Аз се забрадвам като кадъна, когато чистя чашкоуловителите. Ще си купя бурка, противогази трудно се намират и са скъпи :D
При пресипването на оловните отпадаци от чашкоуловителя в боклука се вдигат смъртоносни облачета, които гледам да не ги вдишвам, въпреки сериозния тютюнджийски стаж :p После бързо проветряване и готово!
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Най-наситен с фини оловни частици е аерозола,който излиза след чашката.Отваряли сте СМ,нали?Още една причина да ползвам модератор на закрито.
 

paolo_n1

Потребител
Колеги дали ще ни пенсионират първа категория като олово носители след 20 години стрелба с PCP та ? :)
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Ето какво си спретнах за пушките.
Не знам дали става за бенч или ще си остане само стойка :)
Чакам да засъхне лепилото на предните, сините подложки ... и тогава ще проверя колко е стабилна конструкцията и става ли за пуцане. Предстои и изрязване на излишъците от подложките.
Задното "У" образно легло за приклада се върти около вертикална ос и така позволява да се регулира височината и прицел по вертикала. По хоризонтала конструкцията позволява някакво отместване - на око беше около 3 см на дистанция 10м.
Сложил съм Комета-та Орион защото само тя има дърво и си пасва със стойката :)

Аааа ... имам и питане - търся някой в София който да свали осмицата на Кометата и да разшири с 1мм диаметъра на горния отвор. Не е направено както се очаква - цевта е под леко напрежение, осмицата я тегли леко надолу - мерил съм и разликата в разстоянието м/у дулото и бутилката се различава с 0.15мм в двата края на бутилката, като напред е по-малкото разстояние. Дори се наложи (от самото начало) да подпъхна лента 0.2 в задния монтаж на оптиката (долния край). Ще ми се от добра пушка да стане отлична. Четох че "свободното дуло" е най-добре. Не зависи от температури е.т.ц..
В моя случай май е задължително - не е добре дулото да е натегнато накъдето и да било, пък било и малко.

Благодарско на всеки отзовал на зова за помощ "... --- ..." "... --- ..." "... --- ..." sos sos sos :) :) :) :) :)
Дени
0899830403
Софя
 

Attachments

  • IMG_0195.JPG
    IMG_0195.JPG
    332.9 KB · Прегледи: 165
  • IMG_0196.JPG
    IMG_0196.JPG
    343.5 KB · Прегледи: 154
  • IMG_0197.JPG
    IMG_0197.JPG
    372.7 KB · Прегледи: 155
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
Дени, настъпи газта и нямаш спирачка и браво за ентусиазма:)
Значи с тази стойка можеш да си прострелваш пушката но не става за бенч а цевта наистина е добре да е свободна а не под напрежение. Някои махат осмицата а други разширяват вътрешния отвор...
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Митко, тук не може да се махне осмицата. За нея се закрепва stock-a. Без осмицата няма пушка :)
Затова според мен има 2 варианта - или да се разшири горния отвор и да освободи дулото или да се изреже осмицата че да стане нула, така че да не държи изобщо цевта.
С това второто мисля че мога да се справя - имам бързооборотна машинка с разни приставки за рязане и полиране ... обаче ... струва ми бая радикален такъв агресивен подход. Не знам, ако не намеря кой да оправи осмицата - може и да изрежа горната й част - даже няма да разглобявам изобщо :)
 

lynx

Редовен Потребител
Дени, свали осмицата и я дай на някой бай фрезист да ти направи същата, но с исканите от теб промени.
После новата осмица ще я занесеш да ти я анодират, за да заприлича на истинска.
Ти си техничар човек, давай малко по-смело.
 

anibis

Редовен Потребител
Разглобяваш пушката,тъй де махаш цевта от осмицата,и с дремел-а с представка с най едрата шкурка почваш да отнемаш от вътрешността на осмицата.
Проба грешка пробваш стреляш и ако не е свободна цевта пак същото занятие.Трябва да има просвет около 0.5мм-мах 1мм цев,осмица.
И след като си направил всичко да има просвет цев,осмица, вземаш един мат спрей и си боядисваш вътрешността на осмицата,за да заличиш отнетото по-осмицата от шкурката.
 
Последна промяна:

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Рачо, благодаря ти за съвета!
Бих го направил, ама един ден обикалях наоколо търсейки стругар/фрезист и не намерих ... в радиус от 3-4 км от мястото където живея (центъра).
Ще трябва да ми дадеш координати на някой майстор, ако не те затруднявам.

Миро, за свалянето на осмицата може и да не мога :(
Има една метална чашка отпред на бутилката, която трябва да се свали за да измъкна осмицата. За да излезе осмицата също трябва да сваля заглушителя - това едва ли ще е проблем - един винт има - ще се пробвам, не очаквам да има резба както на хатсаните и FX-a.
Ta тази чашка - тя ми е проблема - не знам как да опразня бутилката от въздуха, че да пробвам да отвинтя чашката (изглежда тази чашка държи зареждащия щуцер със зарядния клапан). Някъде в едно видео видях, че се отвинта манометъра и така се изпуска въздуха. Тук също ме е шубе - изглежда ми много нежно това манометърче, че да го въртя с гаечен ключ.
 
Нагоре