Big Bore , Caliber -0.450, 0.50

neonman

Новодошъл
Здравейте, момчета.
Въпрсите са ми за калибър 0.357 , който не е цитиран в заглавието , но все пак се води БИГ БОР !
Искам да си купя от човек (втора ръка) 9мм въздушна пъшка , която обаче до сега не е била регистрирана ! Въпросите са ми следните :
1. Мога ли безпрепятственно да си я регистрирам ( без документи и без договор естественно ) в КОС?
2. По нагоре в темата прочетох че за по-големите калибри било разрешено да се стреля само на стрелбища! И при този калибър ли е така ?
3. От къде да намирам проектили за нея , понеже проверих в няколко магазина (и интернет вкл) и нямат наличност!
Благодаря предварително!
 

павле

Потребител
Направи си договор за покупко продажба със стария собртвеник . Когато имаш такъв иди и си я регистрираив кос на твое име . Ако има някъкви последствия те ще са за стария собственик . Ако не иска да ти направи договор по добре не се занимавай . Относно боеприпасите преди години когато купих мойта в същия калибър е , имаше само един вид чашки на Сам Янг които са пълна скръб и освен това бяха скъпички . Направих си калъп за леене на кръгли топчета с тях стреля супер даже мога да слагам и по 3 едно зад друго после купих и калъп за куршуми . Според мен истината за големите калибри е да си правиш сам проектилите .
 

sts1969

Редовен Потребител
Мога ли безпрепятственно да си я регистрирам ( без документи и без договор естественно ) в КОС?
Преди да купиш пушката, първо иди във вашата служба КОС, и ги попитай как да постъпиш (има ли безболезнен начин за уведомление), защото те са хората от който зависи всичко по регистрацията на въпросната пушка. За неуведомена на време въздушна пушка, глобата по спомен е около 500лв. :cheers:
 

neonman

Новодошъл
По рабираеми причини ( за да няма евентуално наказателно преследване ) продавача не иска договор .....
Да , може би най-разумно е да питам ва ''нашата'' служба КОС , НО се боя, че ако не ги поставя пред свършен факт .... краткия отг. ще е НЕ ....
В обратния случай пък .... ако просто я занеса и декларирам че нямам договор и/или фактура за нея - могат ли да ми я конфискуват ?
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Не се занимавай.
Като не иска договор-сбогом!
Ще си намериш читава пушка, тази е проблемна.
 

vencibull

Потребител
Като ги поставиш пред свършен факт ще олекнеш с една глоба. Пушки бол, търси си друга.
П.П
Даже у форума продават един топ 9мм
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
2. По нагоре в темата прочетох че за по-големите калибри било разрешено да се стреля само на стрелбища! И при този калибър ли е така ?
Препоръчително е! Защото там е безопасно. Ако стреляш извън стрелбище, трябва да си сигурен, че зад мишената нищо няма да пострада, вкл. и самата мишена. По възможност да е пред насип или друга неразрушима преграда. В къщи на двора също само в съчмоуловител, но от 5мм плочи и нагоре направен.
Звука и пораженията са почти като от огнестрелно, затова е нужно особено внимание при използването на големите калибри.
3. От къде да намирам проектили за нея , понеже проверих в няколко магазина (и интернет вкл) и нямат наличност!
Чашките в .35 не са проблем, Проблема е да се спираш овреме кога пуцаш, че заминава кило олово за няма и половин час.... Запасите и те в кила по-лесно се смятат. Аз под 5кила гледам да не падам, че то са саде хиляда бройки, пък и нещо отгоре да имам, за позакъсали.
А относно основния въпрос "Ще я бъде или не пушката", попитай за съвет най-стария във форума бай Иван ininia, ще ти каже той как е оправил нещата.
 
Последна промяна:

paolo_n1

Потребител
Напиши си договор че си я закупил от странство ,от някой си Джон Махавой например все пак става въпрос за уведомителен режим не за разрешителен и отивай да си я обявляваш без притеснение ...
 

bateelmo

Потребител
Кои каквото да ти каже, като отидеш в кос всеки началник тълкува закона както си пожелае. Всичко е толкова субективно, че дори непредвидимо. Някъде може да ти я регистрират без да ти поискат нищо а на друго място да ти искат и родословното дърво на производителя. Наи добре иди в кос където ще я регистрираш и питаи какви документи ще ти поискат и тогава решаваи как ще деистваш.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
"Кои каквото да ти каже, като отидеш в кос всеки началник тълкува закона както си пожелае."
Даааммм... Не е луд тоя, който яде баницата .......
Давате им баница в ръцете, а после се чудите, що и боза си искат!
Попълваш си едно заявление с необходимите атрибути описани в Закона и го пращаш препоръчано до Началника на съответното РПУ. След месец отиваш да си вземеш уведомлението.
Ясно, лесно, безотказно.
 

pavloff

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Кои каквото да ти каже, като отидеш в кос всеки началник тълкува закона както си пожелае. Всичко е толкова субективно, че дори непредвидимо. Някъде може да ти я регистрират без да ти поискат нищо а на друго място да ти искат и родословното дърво на производителя. Наи добре иди в кос където ще я регистрираш и питаи какви документи ще ти поискат и тогава решаваи как ще деистваш.

И нека правим разлика от уведомление и "регистрация".
Въздушното оръжие в България е на уведомителен режим, тоест ние уведомяваме КОС, че притежаваме законно въздушно оръжие. Да се има в предвид, че по Закона, доста от тези оръжия не искат даже уведомление.
Нищо не регистрираме и Закона не изисква регистрация. За мен поне уведомление и регистрация имат доста разлика.
Успешен ден
 

ininia

Потребител
ФТКС
Съгласно закона,когата уведомяваш,трябва да докажеш,че не е минал 15-дневния срок.Затова е необходимо копие от документа за придобиване - фактура или договор..Нищо друго.
Е, при нас искат и копие от лична карта.За останалото Фатален е прав.
Колегата да не купува без договор.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Сега се сетих, че в самото РПУ трябва да има готов формуляр за Уведомление. Взимаш, попълваш и пращаш пепоръчано.
Ако обаче документално не си изряден, то по-добре да не се занимаваш. Рискуваш да ти лепнат една глоба.
 

Niki

Редовен Потребител
Направо ще го ,,поканят,, на пътечката и ще го санкционират.Така стана и с мой приятел преди време!
 

bateelmo

Потребител
Е пак си доидохме на думата. То ако има фактура тя и баба знае. Но щом стане дума за други документи по добре да разбереш какви са от първа ръка, иначе може и санкция да си изпросиш а мисля че беше 500 лв.
 

neonman

Новодошъл
Здравейте, купих горепосочената пушка от човек от форума преди 2 дни. При покупката обаче нямаше как да изпробвам нито пушката нито помпата , поради липса на един О пръстен на щтуцера на помпата!! Продавача ме увери че при наличието на този пръстен вс ще е наред .....да ама НЕ! Купих си пръстен , сложих го , НО : Пушката не задържа въздух ( изпуска отнякъде ) , а помпата прави вакуум при движение нагоре !

........Понеже смятам че не съм толкова вързан в ръцете , разглобих пушката , смених един пръстен на цевта , даже махнах пружината и бойния клапан ( за пръв път ми е ) , стигнах до резервоара , който при помпене изпуска отзад , но май там ме е страх да пипам !
Молбата ми е: има ли човек от София , които да погледне цилиндъра(резервоара) и да оправи проблема евентоално-надявам се да е нещо поправимо..( ще си платя разбира се ) !
........ Помпата като че ли я пооправих след разглобяване и смазване на уплътненията !
Предварително благодаря!
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Махнал си предполагам пружината и ударника, а не БК, за да не натискат щока му.
Понякога иска да се напълни от бутилка, ако е празен резервоара. С помпата не успяваш да вкараш достатъчно бързо дебит с високо налягане, за да затвори добре клапана. Ако всичко с него е наред де. Но пък и пушка да купуваш с празен резервоар, повече от ясно е, че отнякъде изпуска.
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
Точно същия проблем го имаше и колега със същата пушка.Беше сменял някакви О/пръстени,и заради тая смяна беше изпуснал
всичкия въздух от резервоара.Мъчил се с помпата ама нищо не направил,та ме помоли,с бутилката да му напълня резервоара,стана-затвори от първия път.
 
Нагоре