ARTEMIS CR 600 W една /не/очаквано добра комбинация

t.marev

Редовен Потребител
Здравейте! Искам да ви покажа новото попълнение в личния ми арсенал, дребосъка от семейството на Артемис – модела CR 600W. Това е най- малката пушка от тази моделна гама, работи с СО2 и има 7 заряден пълнител. Мощността не е кой знае каква, но все пак на фона останалите 3-7 джаулови плякалки, заявените 15 джаула изглеждат приемливо. Разбира се на пушката пише 12 J, но на клипчета в Тубата, навсякъде излизаше около 15 дж. за кал. 5.5
Пушката изглежда много добре, като едно малко китайско бижу
2ba20240205_152343.jpg3ba20240205_152307.jpg
Хубав дървен приклад, добра оксидация, компактна и с класически дизайн.4ba20240205_143455.jpg5ba20240205_143440.jpg8ba20240205_143537.jpg
В кутията има пълнител, плочка за единично зареждане, заглушител и комплект О-пръстени. Пушката е изненадващо лека – само 2.1 кг. Стои добре в ръцете и вдъхва доверие. Има си мерни прибори, които обаче са без фибровлакна.6ba20240205_143417.jpg
Енергията се осигурява от 12 грамови бутилчици СО2, които се поставят в тръбата под цевта. 7ba20240205_152522.jpg Този резервоар побира 3 такива бутилчици, но само едната работи, а другите са резерва. Това осигурява значителна автономност от 120 изстрела, които в повечето случаи са напълно достатъчни. В комплекта идва и пластмасов удължител, който позволява да се използва и само една бутилчица.

Малко данни от сайта на вносителя:

Калибър5.5 мм (.22) 4.5 мм (.177)
Дължина на цевта480 мм
Обща дължина950 мм /1100 със заглушителя
Тегло2.100 кг
Системас болтово действие
Източник на енергияСО2 бутилка
Прикладдървен
Скорост167 м/сек.
Вместимост на пълнителякал. 4.5 мм - 9 изстрела кал 5.5 мм - 7 изстрела
Енергиякал 4.5 мм – 11 J кал. 5.5 мм - 15 J
Пушката работи със 7 заряден пълнител, но може да се зарежда и поединично, с помощта на специална плочка, която се поставя на мястото на пълнителя. 9ba20240205_152643.jpg10ba20240205_153227.jpg И плочката и пълнителя се фиксират към цевната кутия от специален жлеб и от малък магнит. Замяната им става изключително лесно.
Специално погледнах и дулната фаска- според мен е много добра.11ba20240205_143324.jpg
Ето и малко снимки на мишени на около 15 метра /25 крачки/ ръка подпряна на покрива на колата.Имаше вятър на пориви, но все пак уцелихме картона.
pan2 2024-02-06_000743.jpgПървите два пълнителя отидоха в горните мишени, обаче на третия и четвъртия, попаденията бяха между мишените. На петия пълнител, горе-долу се получиха нещата, но там са само 5 сачми, защото другите две пробиха един дезодорант и счупиха дебело шише от парфюм.15ba20240205_143224.jpg
С една бутилчица изстрелях 7 пълнителя и половина, тоест 53 сачми, като последните няколко, вероятно са били по-слаби. Сачмите бяха около грам, а температурата беше 19 градуса, за СО2- то това е важно.16ba20240205_153132.jpg

Според мен пушката се представи много добре, като за първа стрелба с нея мога да отбележа следните неща: Пушката е лека, което позволява да се стреля прав от ръка, зарежда се лесно, след последната съчма не зарежда повече. Запълването на пълнителя се оказа малък сериал, но като открих секрета става бързо. Пушката стреля приятно, стегнато, откат няма, а силата като че ли не е малка. Стрелях по по-отдалечени предмети – камъни, дървета, чува се сериозен удар. 40-50 изстрела с едно балонче СО2, ми се струва съвсем приемливо. Заглушителя е доста ефективен, от малкия шум на пушката не остава почти нищо. Като недостатък мога да отбележа липсата на цветни влакна по мерника и мушката, пълнителя който изглежда че ще се счупи, ако натиснеш по-силно, при единичното зареждане главата на чашката пропада между плочката и цевта. Спусъка е прекалено лек и празния ход почти не се усеща.

В крайна сметка, пушката си заслужава, като цяло е удобна, може да се използва за различни неща, има голяма автономност, обслужва се лесно.....какво повече му трябва на човек?! А, да – шише уиски и една яхта!
 

Attachments

  • 1707173288648.jpeg
    1707173288648.jpeg
    210.9 KB · Прегледи: 48
  • 3ba20240205_152307.jpg
    3ba20240205_152307.jpg
    286.6 KB · Прегледи: 51
Последна промяна:

Georgi Atanasov

Редовен Потребител
Това си е чист артемис cp 2 само че с приклад, както и копие на артемис pr900w което пък е пцп верисята, но като цяло принципа на действие им е един и същ.
Не знам как са 5,5 цевите, но аз с на детето cp2-то в 4,5 на 30 метра правя сямо една дупка. Та в този ред на мисли би трябвало с една бюджетна оптика за 50-60 кинта и твоята да може същото. Поне при мен с една бутилчица прави около 35-40 еднакви изстрела, може и още но вече има пропадане.
Иначе е много наточена на външен вид ( точно копие на pr900w и diana stormrider) и с доста по- изпипана от турските, поне според мен.
Ако някъде греша моля да ме поправите.
Успех със стрелбите :)
 

t.marev

Редовен Потребител
Би трябвало да може....но не излишно дълго, за да не мачка уплътнението. Иначе от днес за утре...или вдруги ден, смятам че не е проблем.
Нещо подобно пише и в упътването - ".....не оставяйте капсулата заредена, ако няма да се използва дълго време. Това е много важно за удължаване на експлоатационния живот на уплътненията."
 

IvoMarinov

Потребител
Ок. И на двете места където го намерих е от стария модел с несваляемия заглушител. Гледам същата Диана и е само с 60 лева по скъпа но с пластмасов приклад. Та ще се почудя още малко
 

t.marev

Редовен Потребител
Всички пълнители ли са едни съчми
Не разбрах какво питаш, но вчера си купих резервен пълнител от DIANA Stormrider / Artemts PR 900W/ който е същия - едно към едно. Пълнителите на тази моделна гама изглежда са взаимно заменяеми, трябва да се спази калибъра, за 5.5 са 7 сачми, докато за 4.5 са 9.
Благодаря че доста хора харесаха представянето, но се учудвам че никой не пише нищо....Изглежда, че тази пушка не е много популярна. Може би е логично, защото тя стои така, някак си по средата - изглежда като ПЦП но е СО2.....За любителите на СО2 вероятно изглежда старомодно, за любителите на силни пушки е слаба, за спортно ориентираните е несериозна/китайска/, нещо като грозното патенце. В интерес на истината и аз не я бях забелязал, макар че от време на време си заглеждам по разни пушки, при това СО2 ми харесва. Та преди двайсетина дена се поразрових да видя някоя нова полуавтоматична СО2 пушка.....Нищо освен познатия Кросман 1077. Много пъти съм го заглеждал заради полуавтоматиката и всеки път съм се разкандърдисвал, заради калибъра и многото пластмаса. Аз съм доста толерантен към пластмасата, но при него ми идва в повече - той направо като детска играчка! Въпреки това, викам - кво толкова! Няма го тука, има го в Гърция....ей къде е Гърция, ще прескоча до там, тъкмо на връщане ще мина през Хасково да си купя пълнители, щото полуавтоматиката ги фърга сачмите на поразия и работата готова! Само че дяволчето отвътре вика: - Абе байо, къде си тръгнал с тия 7 джаула? Ще ти се смеят тия с Хайнелите и Вайраухите...:confused:
Потърсих нЕква алтернатива, питах чичо Гугъл за пушки с СО2 и хоп - изскочиха една камара....такива -онакива. В едно клипче видях тази и веднага ви хвана окото. Китайка, но пък АРТЕМИС! Оказа се че я има тук в Заримекса, оказа се че я има калибър 5.5, оказа се че е 15 джаула /почти като истинска/, цената е приемлива.....Нормално изглеждаща пушка , с предпочитания от мен калибър, много зарядна, лесно зареждане, достатъчно изстрели.....само дето няма автоматика! Направо се чудя как не съм я забелязал до сега. Мисля я бях разглеждал, на не ми е привлякла вниманието. Изгледах още няколко клипчета, видях че един вкара три съчми в една дупка, разбрах, че евентуално може да се засили......и я поръчах. Реших, че мога да жертвам автоматиката.....пък един ден като излезе някоя полуавтоматична ще я взема и нея.
Та впечатленията ми от пушката засега са отлични. Бих се радвал някой да сподели опит с такава или подобна пушка. Знам че СО2 са повече пистолети, но може би нещата ки приличат.
 

IvoMarinov

Потребител
Исках да питам с един и същи модел съчми си стрелял по мишените. Откъде взе втория пълнител
 

t.marev

Редовен Потребител
Не, два вида са....но в един пълнител - един вид.
Пълнителя взех от PUSHKA Ямбол.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
То 1077 на Кросман не е полуавтоматичен а има УСМ с двойно действие ,с натискането на спусъка се взвежда удърника и се превърта барабана,което прави стрелбата натоварваща,та не си изгубил много!
Недостатъци на СО² ВО са зависимост от околната температура,цената на бутилките и разбира се малката дулна енергия?
Едни СО² пистолети и пушки работят с течната фаза на въглеродния двуокис(повечето) и такива,които работят с газообразната(намират се все още).
Тодоре тази пушка е от първия вид нали,иначе продуктите на китайците от SPA(Snow Peak AirGun) под всичките брандове с които излизат на пазара са си ОК!
 

t.marev

Редовен Потребител
Това за Кросмана е вярно, но все пак си е примамливо - гърмиш си без да зареждаш. Иначе наистина е натоварващо, на пищова който ми донесе дядо Коледа е такава система и спусъка става доста тежък, но ако дръпнеш петлето предварително, нещата се оправят. Както и да е, Кросмана е затворена страница.
Честно казано, не знам с каква фаза на СО2 работи тази пушка.....но ми се струва че работи много добре.
За недостатъците си прав, когато я взех от магазина, веднага отидох на едно затънтено място да я пробвам......и като започна да плюе съчмите на десетина метра, ми настръхна косата. Кога погледнах термометъра на колата - ми то 0 градуса! Ясно каква е причината, така че този недостатък на пушката отпада, щото аз се влияя от температурата повече от СО2-то.:confused: Под 10-12 градуса не излизам да стрелям, това беше нЕкъв порив от мерак. Цената на балончетата, също не е проблем - едно балонче струва 1.5 лв и изкарва 120-150 съчми, тоест 1.2 - 1.5 стотинки на съчма. Самите съчми струват 5-6 стотинки на бройка. Ако гърмиш едно или две балончета на излет, стрелбата ти се оскъпява с едно кафе.
Най-сериозния недостатък си остава ограничението в силата. На моята пушка дават 12 дж. / Заримекс - 15/ а на братовчедката DIANA trailscout 15дж. Може би това е защото Дианата използва трите балончета наведнъж, а може би просто е по-добре направена. 12 джаула не е кой знае какво, но като си спомня какви спорове имаше тук около джаулите, как ме убеждавахте, че 10-15 джаула са напълно достатъчни.....кандисах. Тя, пушката може и да се засили малко, но аз си имам силни пушки-една 22j, една 25j и една 32j, нека да имам и една по-слабичка, хем може да дойда да участвам в нЕкво състезание!:)
С кой вид се представи по-добре?
Не знам, не съм забелязал разлика, пък и не съм търсил. .
 
Последна промяна:

Hidden

Редовен Потребител
Поздравления за пушката и от мен, Марев! Добре дошъл в света на пушките без "яка пружина", които не трошат оптики. Да видим дали след някой и друг месец няма да четем твое мнение за пцп :D
Като гледам, твоята пушка си е CP2 с красив дървен приклад и с 3см по-дълга цев.
Може да има и някоя разлика в спусъка.
Пушката може да засилиш лесно със смяна на пружината на ударника и монтиране на по-силна. До колкото си спомням на CP2 беше с размери 1мм/9.5 мм/65 мм, трябва и твоята да е такава. Вярно, с по-силна пружина ще падне броят изстрели, но ти си написал, че прави доста.
 
Последна промяна:

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Не споря,но се съмнявам че ще изкара 120 изстрела с едно балонче в 15 дж.,трябва да я хронографираш,останалото са празни приказки.Относно разликата от течна и газообразна фаза сравнявам Diana Chaser и Lov 21...Lov-a стреля като с редуктор до предпоследната чашка общо около 40+изстрела,а и може да стои дълго време под налягане(според производителя до 3 месеца).Що не пита преди да пишеш на Белобрадия старец за пищака, https://guns.bg/bg/vzdushen-pistolet-walther-cp99-compact-kal-45mm-a-013049 това е най-добрата играчка в този клас,която съм имал,истинско удоволствие от блоубека и реална полуавтоматичната стрелба,спусъка е с единично действие и ясни и отчетливи две степени,както и да е ,да не ти спамя в темата.
 

t.marev

Редовен Потребител
Не споря,но се съмнявам че ще изкара 120 изстрела с едно балонче в 15 дж.,
Прав си, с едно балонче изкарва 50 изстрела, аз съм го написал в представянето на пушката.....Заблудил съм се заради трите балончета в резервоара.....Но останалата сметка е вярна 1-2 балончета на излет са 3 лева тоест едно кафе.
Дядо Коледа е уцелил точно това, което искам.....Той никога не бърка, затова на тебе е донесъл точно това, което искаш ти
 

IvoMarinov

Потребител
А на мен Свети Трифон трябва да ми донесе една Диана. И то защото Тодор е взел последния наличен Артемис в БГ от втора генерация. Е Тоше ще имаме база за сравнение
 

t.marev

Редовен Потребител
А на мен Свети Трифон трябва да ми донесе една Диана. И то защото Тодор е взел последния наличен Артемис в БГ от втора генерация. Е Тоше ще имаме база за сравнение
Ами извинявай....Всяко зло, за добро - тъкмо ще си имаш по-добра марка....
 

IvoMarinov

Потребител
Имам дианката от почти месец. Но днес пак успях да я извадя от кутията. И какво да кажа. Очарован съм . Мали няма такъв кеф . Леко точно ( стрелях от 12 до около 26 м). Мишенки бутилки кенчета обсипах двора с олово. С трите бутилки до 120 изстрела ги броих. Екстра си е . После гребнах в шепата чашки и пукане където ми падне. Да свършат бутилчиците. Е по едно време изпуснах малко въздух, че салатата ме чакаше.

Наистина това е пушле за кеф. Както Тошо каза слагаш три бутилки в джоба и кутия чашки и само кеф без да мислиш за нищо.
Утре мисля да тествам да сложа една пълна и две празни бутилки и да видя какъв ще е резултата.
За първи впечатления съм очарован.
Съжалявам , но не съм добър със снимки и май се увлякох и в писания
 
Нагоре