ЧАШКИ ( pellets ) - видове, тестове

andi

Редовен Потребител
Да, но тестове с многото цеви и многото нови проектили, като пример за цена (34 евро за 100 броя - без доставката и без превода) може на финала да излезе, че са се дали за тестове с проектили пари, колкото за една хубава пушка. Аз съм се натествал и съм заредил като МАХ една секция от гардероб с доказано добри чашки. Помня МАХ беше пуснал една мишена в двора си от 50 изстрела на 50 метра с размер около 1ст. и по добра група с проектилите едва ли ще направи. То ясно с каква цел ще се ползват тия проектили, но дали ще се окажат читави...само след тестове. Има една приказка, "по добре с 50J в окото от колкото с 150J в опашката"...та аз съм на тоя принцип.
Митак , въпроса не е в групите на 25 или на 50 м - там нещата сме ги изтествали вече . Въпроса е в БК - на стандартна чашка тип диаболо е около 0,035 , а на слуговите които пробвам в момента е около 0,11 . Тоест 3 (три) пъти по-добър . Работиш прекрасно с калкулатори и програми - сметни на 100+метра колко по малко ще пропадне и ще се влияе от вятъра .
Тествах досега в няколко цеви на 100м . Еваниксова 6,35 стреля добре с тези пълнотели ( очаквано от мен) . Изненада ме приятно Деистеит Волверин 7,62мм .
Да , тестовете са скъпи и отнемат много време . Дори и да са с идентични като размер групи на близо , надалеч стават чудеса ( надявам се не само по Коледа) .
 
Последна промяна:

silver bullet

Редовен Потребител

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Аз нищо ново и интересно не видях в тази статия. Само общоизвестни неща и общи приказки. Естествено, няма как да даде подробности, защото конкуренцията не спи.
И *слъговете* няма да са пак панацея за стрелящите, а по-скоро моден продукт за производителите им и за тези които пуснат нови цеви за тях.
Но поне половината от стрелящите ще се осъмнят в теорията и ще решат все пак да ги пробват и с настоящите цеви, белким проработят. И по инерция ще завалят едни поръчки, за количества, субкалибри, грамажи, а цените естествено ще са надути като за всичко модно.
 
Последна промяна:

silver bullet

Редовен Потребител
Според мен пушки над 65 джаула биха стреляли по-точно на 100 и повече метра с пълнотели проектили заради по-високия балистичен коефициент. Но само при условие, че цевите са с подходящата стъпка и диаметър на калибъра.

Разбира се, че H&N ще се опитат да ни изпразнят джобовете. Но да не забравяме, че JSB не спят и ще пуснат по-добри проектили на половин цена. Комшиите вече имат подобни проектили на добра цена.

Ако някой ги е пробвал може да сподели как се стреля с тях.

aksuav-spoton-hercules-44-grain-havali-sacma-5-paket.jpg



Тези, ако решат да правят и за въздушни пушки ще е екстра. http://www.ares-gunshop.sk/strely-ARES-_-Bullets/c-4/s
 
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Според мен пушки над 65 джаула биха стреляли по-точно на 100 и повече метра с пълнотели проектили заради по-високия балистичен коефициент. Но само при условие, че цевите са с подходящата стъпка и диаметър на калибъра.

Донякъде си прав относно точността с 5,5 при 65 Дж. Познатите ни чашки при дозвукови скорости е твърде вероятно да правят по-добри групи от пълнотелите проектили на 100 м. Когато имах Кондор с Баракуда правех редовно групи от 25-30 мм на 100 м. Даже честно казано беше трудно да изпусна 40 мм окръжност от тази дистанция.
А що се отнася до това, че пълнотелите са с по-добър БК, то това не води задължително до по-добра точност в сравнение с диаболо чашка. Тук си в грешка по принцип.
С въпросния Кондор съм стрелял с куршуми от 22LR калибрирани до 5,52 и групите, които правеше на около 50 м с тях бяха съпоставими с групите, които правех на 100 м. с Баракуда и то с нетунингован спусък.
Та БК не върви задължително ръка за ръка с точността на един проектил.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Но само при условие, че цевите са с подходящата стъпка и диаметър на калибъра.
E те това е вечното условие.
Значи някой трябва да почне да тества цеви с проектили и да ги съешва.
Демек, къстъм цеви, стрелящи с къстъм пълнотели.
Мноооого се съмнявам, че това ще навлезе масово в хобито.
Досега, успешните производители правеха чашки, които да стрелят добре с всички (качествени) цеви, а с конкретни цеви и перфектно.
А сега какво излиза? Искахте пълнотели, ето ви. Ама си намерете цев.....
Ок, за големите пазари, които и сега са отворени за къстъм изпълненията, ще има раздвижване някакво, и тези които ползват ВО за ловни цели може да сменят арсенала.
Но когато доближиш или надхвърлиш цените за 22LR муниции, оставаш нишов пазар.
 
Последна промяна:

andi

Редовен Потребител
Диаболо чашките и цевите за тях са натрупали много години опит с тестове и опити . И според мен са достигнали почти максималното като точност на 10 , 25 и 50 м . Че дори и на 100 м , при добро пасване на чашка , цев , стрелец и условия . Още преди доста години след едно състезание в залата ни , изкарах Валтера ми ( 5,5 мм ,, 49 дж) и пред доста свидетели стрелях на 100 метра 5 групи по 5 чашки . Най- голямата група беше 27 мм , а наи-малката 21 мм . С оптика Липърс 4-16 , и чашки JSB 1,03г от кутията . Сега предполагам и други колеги с други пушки и други оптики може да направят дори по-добри групи с чашки .
Така че , чашките си имат предостатъчна точност на разумна дистанция и подходящи условия .
С пълнотелите тези години тестове предстоят . Никои няма да си го причини този чанч за да стреля по мишенки на 10 , 25 и 50 м . И на този етап нямат шанс изместят чашките . Единственото им предимство е до 3 пъти по-високо БК . Но то има смисъл само при сравнително "бутиково" приложение ( в световен мащаб) . А "бутиковите" неща са скъпи.
 

nikolai89

Редовен Потребител
Я вижте комшиите какво били пуснали, изглеждат по - добре от Спотона и ако всички са като този на снимкта , може и да са добри, проблема на Спотона (пълнотели) е че не са добре калибрирани, тези може да са ги доизпипали и цената им е х3 от тази на Спотон.

aksuav-rocket-bullet-tipi-havali-sacma-6-35mm-45grain.jpg
 
Последна промяна:

andi

Редовен Потребител
....Я вижте комшиите какво били пуснали, изглеждат по - добре от Спотона и ако всички са като този на снимкта , може и да са добри, проблема на Спотона (пълнотели) е че не са добре калибрирани, тези може да са ги доизпипали и цената им е х3 от тази на Спотон......
---Според мен са прекалено тежки ( 2,92 и 3,23 гр) за повечето пушки . Колко е БК - само ако е много висок , има някакъв смисил от толкова тегло .
Колко е цената - за колко бройки ? Ако се доближава до цената на американските - дали и качеството е толкова високо ?
 

nikolai89

Редовен Потребител
28 лв е цената, бройки не знам, в предвид спотона сигурно са там някъде 100 -125 бр, видях че ги ползват за тестове на пушките си в ютуб. За грамажа са добре, повечето безредукторни пушки ще ги мятат с 270 - 300, тези от 2.91
 

Валентин87

Новодошъл
Здравейте ! Наскоро си закупих ВП Комета 400 GP 4,5mm, бихте ли ми препоръчали подходящи чашки за стрелба с нея? Разстоянието което търся е MAX-50метра, а големината на мишените са компотени капачки. Закупих си JSB 0,547 diabolo ( които сякаш дават точност) , също закупих H&N silver pоint 0,75- които не ми допадат, защото доста трудно влизат и имам съмнения , че не са за такъв вид ВП ??? Изчетох много полезна информация от форума и съм ви много благодарен !!!
 

Валентин87

Новодошъл
Благодаря за съвета, и полезната информация от натрупания ви опит ! А относно грамажа на чашките ? Днес си поръчах 0,670g heavy diabolo,до къде мога да се разпростирам с грамажа, спрямо 30J мощността на кометката?
 

Hidden

Редовен Потребител
JSB предлагат тестови кутии - вземи и пробвай. Ограничен си от техния асортимент- най-тежките им чашки в калибър 4.5 мм са 0.87 и 1.05 грама. Въпреки това мисля, че най-добри ще са 0.67 грамовите - някъде някой беше писал такова нещо.
Не вярвай много, че пушката е 30 джаула.
 
Последна промяна:

bleu81

Редовен Потребител
Благодаря за съвета, и полезната информация от натрупания ви опит ! А относно грамажа на чашките ? Днес си поръчах 0,670g heavy diabolo,до къде мога да се разпростирам с грамажа, спрямо 30J мощността на кометката?
Здрвей,
30 джаула са идеална мощност за жсб хеви. Вероятно на практика са по малко тъй като повечето пружинни пушки отдават най голяма мощност с леки чашки а най малка с тежки. Ако стреля 0.45грама с 30дж с 0.67 най вероятно са 27-8.
Струва си да опиташ и х&н баракуда.

Пробвал съм тая чашка (жсб хеви) в 4.5мм с 6 различни пушки от 6 до 28 джаула и точността и нараства линейно със скоростта.

Стига цевта ти да я харесва разбира се.
За по тежки чашки (жсб монстър и други) ще ти трябват над 35 реални джаула.

Ако намалиш малко мощноста на пушката докъм 18-20 джаула вероятно ще имаш по добри резултати ако точността ти е приоритет.

Най голям прираст в резултата ще видиш като се научиш да стреляш с еднакъв хват всеки път. Пружинните пушки особенно тия в магнум класа местят точката на попадение всеки път като ги хванеш различно, и дават най добри резултати при повторяем лек захват. Остави я да си "рита" намери си някаква точка на приклада и слагай винаги единия пръст на предната ръка там. Задната не трябва да стиска. Не можеш да спреш отката.
 

Валентин87

Новодошъл
Благодаря ви за подробната и изчерпателна информация! Трупам много знания с написани стари теми и със споделеното сега !!! Практиката ще продължи да ме усъвършенства. Много съм се отдал на това хоби и съм много благодарен ,че има отзивчиви хора, които споделят и ми връщат отговори на моите питания.
Весело посрещане на 2020 година и повече групи " около десетката" или така наречената УЗ :)
 

andi

Редовен Потребител
Благодаря за съвета, и полезната информация от натрупания ви опит ! А относно грамажа на чашките ? Днес си поръчах 0,670g heavy diabolo,до къде мога да се разпростирам с грамажа, спрямо 30J мощността на кометката?

"Кометката" ти е 21 джаула .
Прочете ли изобщо темата към която Експрезидент ти пусна линк ?
Имаш вече 2 вида JSB - пожелавам ти да направиш с тях групите които той направи с такава "Кометка " . Тази "Кометка" и тези съчми си го могат .
И след това търси ако трябва някакви позлатени - сигурно с тях ще може да свиеш още групата .
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Ако е около 22 Дж, хевито 0,67 е оптималният избор, дори и за дистанции над 60 м, но с добра оптика.
Е, много повече кеф ми беше с полимага, ама с него до около 43 м само съм стрелял, щото Кометката само на механични я ползвах.
За 0,87 и еднограмовите не си струва да пробваш. Много дебалансирани излитат от пружинки.
 
Последна промяна:

Валентин87

Новодошъл
"Кометката" ти е 21 джаула .
Прочете ли изобщо темата към която Експрезидент ти пусна линк ?
Имаш вече 2 вида JSB - пожелавам ти да направиш с тях групите които той направи с такава "Кометка " . Тази "Кометка" и тези съчми си го могат .
И след това търси ако трябва някакви позлатени - сигурно с тях ще може да свиеш още групата .
.....дааааа, пропуснал съм отчетливото сравнение, че и кометата е 20j. Производителите са отговорни за невярната информация, и аз съм останал в заблуда !!!!!!!!!!!!!!! Благодаря , че ме просветихте.
А закупената оптика на Липърс 4x32 UTG дали е с реални показатели, вече се съмнява във всичко ??????????? Вчера ми я монтира един оръжейник и я простреля, не беше много възхитен от моноблока ,също на Липърс. На търговците може да се търси наказателна отговорност за въвеждане в заблуда
 
Последна промяна:
Нагоре