Фотоапарати и мобилни телефони

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Е именно аз чета от вчера ;) ти 10 дена ама съм си избрал да е компактно. Знам как се търсят ревюта споко ;) друг е въпроса че не тъся за всички модели не ме питайте защо :D А иначе за цивфричките си прав аз само оптичното увеличение гледам все пак влиза винаги (често) в употреба, както и скороста на затвора - пикселите въобще не ме вълнуват ама имам не малко да чета ако се захвана да изучавам и тази техника :wall:
 

mitaka101

Потребител
Ето тук има доста нагледно и компактно поднесена информация за сапунерките:
http://photo-forum.net/ebook/start.htm
Основната разлика между малката и голямата матрица /защото това е главната разлика между DSLR и компактния фотоапарат/ е в шума, който вкарва малката матрица в снимката и затрудненото снимане на тъмно. За това, когато купих новата "сапунерка" на сестра ми отидох в магазина с хубав апарат и карта памет. Снимах с апаратите, които бях набелязал и после на лаптопа направих сравнение между тях, както и между тях и DSLR.
А първия си цифров фотоапарат /естествено - сапунерка/ купих след като прочетох статията от линка и направих удачен избор, макар и само по данни на производителя, без реални снимки.
 

FreeMan

Редовен Потребител
Така както е писал Митака е най-превилно с малки допълнения.

Първо четеш данните, превютата и правиш сравнения и се спираш на 3-4 модела.
Избирай тези с по-големи матрици. Не е гаранция но е почти сигурно че ще се справят със задачите в по-тъмни ситуации.
Гледай да има и ръюни настройки! В ценовия клас който си споменал е малко вероятно, но са много важни.

След това с картата в магазина и правиш снимки със съответните модели на:
1.Минимален зуум и максимален (само оптичен) (за да видиш реалния зуум и откъде започва и къде свършва) (тук е важно да си дадеш сметка дали ти трпбва по широкоъгълен или не - това трябва да е решено още в началото)
2.Минимално, средно и максимално ISO. (гледай да снимаш в тъмни участъци на магазина - след това шума се вижда по-добре)
3.Ако има manual бленда, на макс отворена и макс затворена. (за да видиш как се представят обектива)
4.Направи и видео клипове на макс резолюция за сравнение. (ако ще снимаш през оптиката на пушката и ще забавяш каданса в полседствие - casio имат добри модели за това, но не са кой зне какви камерки)

ДСЛР не ти трябва за сравнение, защото първо че няма база за сравнение, второ достатъчно е да видиш коя се представя най-добре. Само ще губиш време занимавайки се и с него.

Успех!
 

didarai

Редовен Потребител
didarai написа:
....Аз лично утре поръчвам ето това + 4 GB SD clas 10.
http://magazin.photosynthesis.bg/offer/ ... 00251.html
Да ми е честит ;)
Праснах няколко снимки от движение:на слаба светлина без светкавица,малко макро,малко зуум с и без светкавица,ауто,сцени,портрет и клип.Не само,че потвърди първоначалното ми мнение,а и го надмина(поне до колкото може да с прецени от зума на дисплея).Много малко шум(основното заради което го избрах,както и бързината му при повторна снимка),супер лесен за употреба.....всичко сам праИ,стига да му кажеш кво искаш,но и на "авто" се справя доста добре.За тези пари(че и доста по-нагоре),надали има кво повече да се иска и получи,за неангажиран с фотографията чиляк.Ако някой обмисля подобна покупка,нека да не го подминава като вариант(да не кажа,че тва е "изборът" за тези пари), ако не държи на компактността и няма как да съжалява за него.
 

lynx

Редовен Потребител
Честита придобивка! :cheers:
И да постнеш някоя снимка, да видим как е.....
 

Attachments

  • 407508_161774027274461_1267750553_n.jpg
    407508_161774027274461_1267750553_n.jpg
    140.9 KB · Прегледи: 41

didarai

Редовен Потребител
Благодаря! :cheers:
Ще постна,само да му поразуча малко характера. ;)
Да видя само къде,че ФОТОЗОНА-та ще е поддържана до нова година(вече не може да се качва там).Толкова снимки и албуми........надали ще тръгна да ги местя някъде другаде всичките :'( ...жалко.
 

didarai

Редовен Потребител
Ето обещаните снимки .Правени са от ръка,без някаква подготовка особена или фотографски трикове/правила за получаване на по-добра снимка.Не са обработвани по никакъв начин(освен една).Всъщност в повечето случаи са правени в лоши условия и причината за това е да се види как се справя апарата със средностатистически консуматор на техника(не и любител дори) зад него.На практика трябва умишлено да саботираш машинката,за да получиш по-лоши от тези(т.е. всеки би ги направил такива без усилие и знания).Статив ползвах само за клипа,за да се види чисто как се справя зуума.
Снимките не можах да намеря къде да ги кача в пълен размер ,за тва ги поствам от снимка.бг.Ако някой прояви интерес мога да ги кача за даунлоуд пълен размер както клиповете.

В авто режим с използване на бутона за макро(долния на кръглия многофункционален бутон)
028410132.jpg

4,5 mm ; f/3,1 ; 1/320s iso280 +flash
От подобен режим макро се вижда,че светкавицата не осветява обекта или в най-добрия случай се получава сянка от обектива долу на снимката.

С избран от сцените режим "макро".
028410134.jpg

18,6 mm ;f/4,5 ; 1/60s ; iso100 +flash

Тук не знам дали въобще ще се хване някаква разлика.На мен ми беше трудно и на оригиналите да я хвана,а може би трябва някак по специално да снимам за да се усети,но първата снимка е в нормален 14 МГ-селов режим на снимане(3,04 МВ),а втората е при пълно качество(4,55 МБ).В този режим снимките стигат близо 6 МВ.
3,04 МВ в макро от сцените:
028410166.jpg

18,6mm ; f/4,5 ; 1/640s ; iso 80 +flash

и 4,55 MB :
028410192.jpg

18,6mm ; f/4,5 ; 1/640s ; iso 100 +flash.

Изпитание на зуума и стабилизацията.
На широк обектив в авто режим:
028410172.jpg

4,5mm ; f/3,1 ; 1/640s ; iso 80 + flash

И на масимален зуум и авто режим от ръка:
028410174.jpg

378mm ; dig zoom 4.00 ; f/5,8 ; 1/250s iso 500 +flash
Тук апарата при клатенето си успяваше на моменти да фокусира добре(като отделни снимки на екрана се вижда това).Ако в този момент натиснеш спуска е ок,ако не,е мазало.Добре е да се използва подпора поне.

"Портрет" с и без светкавица при силно ограничена(геймърска ;)) светлина.(Тук е момента да се оплача,че никъде не намерих в менюто опция за ред илюминатора подпомагащ фокуса при тъмница и снимките са без такъв.Някой ако знае при никон де да го търся да каже,че и в упътването го няма)

В режим-сцена "портрет":
028418748.jpg

4,5mm ; f/3,1 ; 1/30s ; iso 200 + red Eye reduction

Същото но без светкавица:
028418760.jpg

4,5mm ; f/3,1 ; 1/8s ; iso 800

Снимка на предмет в тъмна стая(отново без илюминатора е фокусирано).

На авто:
028418774.jpg

4,5mm ; f/3,1 ; 1/30s ; iso 200 +flash

028418786.jpg

4,5mm ; f/3,1 ; 1/4s ; iso 800 ; No flash

В същата светлина макро режимите:

В "макро" избрано от сцените:
028418798.jpg

18,6mm ; f/4,5 ; 1/60s ; iso 200 ; +flash

И в макро избрано в авто-режим от бутона.
028418810.jpg

4,5mm ; f/8,7 ; 1/30s ; iso 200 ; +flash

Вижда се сянката от обектива за която говорех горе,когато се доближи апарата до обекта.
За това следващите 2 макро ги направих на слънчева светлина,от минимално описаното в характеристиката разстояние(1-2 см).Tук проблема при снимане от ръка дойде от изместването при натискането на спусъка(назад напред) от взетия вече фокус.

В авто режим с макро от бутона.
028418812.jpg

4,5mm ; f/3,1 ; 1/800s ; iso 80 + falsh(напълно безсмислена разбира се,но така би снимал "редовия" шутър-жена ......моята поне :quiet: )

В макро избрано от сцените:
028418813.jpg

18,6mm ; f/4,5 ; 1/125s ; iso 80 +flash

Два пейзажа.

Първият в сцена "пейзаж" избрана от менюто:
028419312.jpg

4,5mm ; f/3,1 ; 1/800s ;iso 80 No flash

и на авто режим:
028419326.jpg

4,5 mm ; f/3,1 ; 1/800s ; iso 80 +flash

И накрая една пчела,попаднала на момента,която не можах да се сдържа да не "доработя" малко с програмката към апарата.

Оригинала сниман в маро от сцените:
028410146.jpg

18,6mm ; f/4,5 ; 1/60s ; iso 80 +flash

И "рисунката":
028419291.jpg


Цък

Тук са по-големите размери които позволи снимка.бг.Има е две на книжката му.Едната е с обяснение на сцените,другата е с характеристиките му,накои от които(дисплея например) се различават от обявените в нета.

Клиповете(даунлоудват се):
В първия се вижда как при зуумването(до около 1/2 от широкия обектив) почва да се губи фокуса.
http://uppit.com/pz1l3jldqdl6/DSCN0108.MOV
Интересното е ,че ако пуснеш втори клип на същия зуум ,апарата веднага фокусира на него и при отдалечаването,разфокусирането не е толкова голямо.
http://uppit.com/7kro3nolxjsu/DSCN0109.MOV
И един с малко повече движение:
http://uppit.com/unpzzf9og4bz/DSCN0110.MOV

Клиповете са сносни като за апарат.
Иначе както казва и младежа надолу в ревюто: "Това не е за снимане на видео.Това е за заснемане на снимки.За видео си има камери".
Според него и другите ползватели , апарата не е подходящ за дори начинаещ който се интересува от фотография по-сериозно(т.е. сапунерка+голямо увеличение),но е перфектен за "поинт енд шуут" снимки за семейния албум и за ползване от лаици.
95% от снимките с моя ще се правят от жена ми по описания вече начин и това бе една от причините да се вземе такъв , а не по-скъп и добър вариант.Аз се "наиграх" отдавна.

Видеоревюто на младежа:
http://www.youtube.com/watch?v=mLYR5Umyyxw
И едно по-изчерпателно със засечени времена на бързодействие,снимки и заключение:
http://www.ephotozine.com/article/nikon ... view-19389
 

didarai

Редовен Потребител
Прав си за това,че апарата ще промени нещо при снимката заради това.Имах в предвид същите настройки на апарата но без светкавица,не точно същите условия.
Досаждах му докато играе и това е едната причина да не са еднакви кадрите,а другата я споменах.Хванах апарата и просто щраках без много да се задълбочавам.Целта ми не беше толкова да се сравнява една с друга настройка при еднакви идеално кадри,а просто да се види кога как снима машинката.Та.......екран,.....екран :pardon:.Значи се вижда как снима от ръка ,ако е без светкавица,в тъмна стая,без илюминатора и като му свети екран "в очите" .Снимката не е добре на фокус иначе,но не екрана е виновен за това.
Важното е , че всеки може да направи най-малко същите снимки,а ако се постарае малко и доста по-добри,та ако си има някакви идеи в главата за покупка,да може да си прецени става ли неговите изисквания.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
didarai много красиви и най вече щастливи моменти да заснемеш с апарта, супер са си снимките :cheers: Нямам търпение да стане събота да отида до Стара Загора да си взема моя пък като пощракам и аз малко ще се похваля ;)
 

didarai

Редовен Потребител
Благодаря още веднъж за пожеланията колеги :yes:
Любо,че сподели на какво се спря де(може и втория като идея който си имал)
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Ами спрях се на Samsung признавам фен съм на марката като цяло ето го модела бях го пуснал по-рано http://www.pazaruvaj.com/cifrovi-fotoap ... properties поразгледах мненията из много форуми доволни са хора от него ще я видим тази работа ;) Ето и едно ревю на апарата http://photo-forum.net/index.php?APP_AC ... CLE_ID=179
Иначе на косъм бях да си взема този http://prodavalnik.com/fotoaparat-soni- ... a-i7359101 има лин в обявата какви чудесни снимки може да прави, а същия го видях пак 2-а употреба и за 220 лв, но ме спира единствено, че не знам какви проблеми могат да се случат на стар фотоапарат ??? пък не е ВО да си го оправя сам ;) а и новото си е ново и гаранция си имам някаква ако нещо стане.
Иначе и не малко апарати на Panasonic ме изкушаваха, както и на Canon, OLYMPUS и Nikon (ама тези ми са извън бюджета и предназачението), и реших да съм малко нестандартен, тъй да го кажем :crazy: :cheers:
 

praetorian

Редовен Потребител
Любо, имам самсунг с д/г параметрите на този от линка, снима та се къса!Няма да останеш в никой случай разочарован.Ще го донеса на следващата сбирка да видиш как се справя. :)
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
praetorian написа:
Любо, имам самсунг с д/г параметрите на този от линка, снима та се къса!Няма да останеш в никой случай разочарован.Ще го донеса на следващата сбирка да видиш как се справя. :)
Ами добре, на следващата сбирка ще постреляме с фототата ;) :cheers:
 

didarai

Редовен Потребител
soundmax написа:
Ами спрях се на Samsung признавам фен съм на марката като цяло ето ...
Аз лично да ти кажа относно апаратите им съм малко предубеден , особено относно бързодействие.Не съм фен на марката,но имам 3-4 бройки тяхна техника в къщи и за сега с години си работи безпроблемно.
Изглежда добър за класа си апарат.Ако прави като снимките в ревюто ще е много добре.Дано си го ползваш дълго с кеф.


Аз продължих да се заигравам.



Към диска му върви някаква програмка "панорама мейкър" .Днес реших да я пробвам и направих набързо 4 снимки от които програма успешно направи една панорамна.После като прочетох как е трябвало да правя снимките правилно за да стане работата добре,умрях от смях,щото почти нищо не бях направил както трябва.Аз обаче исках само да тествам бутоните на програмката ,та.....тествани са,работят. ;)
Всичко съвпадна с оригинала,за мое най-голямо учудване.

 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Мен пък ме впечатли цената :) Все се каня но нямам никакво свободно време да тествам с телефон. Би трябвало с по-мощен инфраред фенер и стойка, на която да монтираш телефона зад окуляра си да стане. Матриците на телефоните улавят инфраред светлината и би трябвало да няма никакъв проблем.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Samsung -a е супер надмина очакванията ми сапунерката ;) прави снимки при доста кофти обстоятелства, а събота беше доста мрачно като цяло, сложих малко снимчици тука ако искате да разгледате. Мисля, че за класа си е супер апардче, и прави чудесни снимки всичко снимано е на авто режим и от ръка ;) http://soundmax.snimka.bg/experiment/sa ... 5303 сложил съм малко описание на някои снимки.

Батерията след 210 снимки вчера беше паднала една чертичка от общо 3 :) Стабилизацията върши чудесна работа даже и при максимално увеличение.
Мрънчо видимо недоволен ;)
028465303.jpg

ето даже при облачно и мрачно време снимчици
028465322.jpg

Със светкавицата на заден фон пак се вижда всичко което при стария ми апарат би излязло като тъмница
028465328.jpg

тука даже май и прекапваше
028465330.jpg

сградите отсреща на максимално увеличение
028465313.jpg

а тука и с по-добра светлина
028465405.jpg

тука вече е малко с по-добра светлината при тези снимки
028465363.jpg

028465361.jpg

028465369.jpg

[/quote]
Аз съм повече от доволен, жената и тя ;) Лесен за употреба апарaт, много ми хареса, че не е необходимо да се сваля батерията, а директно с кабел към апарата се зарежда (не знам и при другите ли е така) или ако е свързан към компютъра. Има куп настройки които ще се проучат с времето, ще поекспериминтирам и с програмата за обработка на снимките по-натам.
 

didarai

Редовен Потребител
Една интересна тема във фотофорум-а.
Когато фото ентусиазмът си отиде!
И единия от двата(по-лекия и много забавен вариант) големи поста.
Автор: didesignbg
Дата: 18-09-12 16:40

my.point.of.view го е казал интелигентно, аз съм по профанизирането и ще си позволя да заема от народното творчество:
# Януари. Заснех си котето с моята сапунерка . Ужас. Ще трябва да си купя DSLR. Знаещи хора ме посъветваха за Nikon D300. Сега ще къртя.
# Февруари. Разбрах , че китовата оптика категорично не ми допада. Няма покъртителна рязкост , нито добро замазване на фона , а и бокето нещо е много измъчено. Пак снимах котето, мустачките не са детайлни , пълна мазня по краищата.
# Март. Купих Nikkor 17-55/2.8 Остър като бръснач. Снимах котето , вижда се всеки косъм от мустака . Те сега вече ще къртя.
# Април. На кропка снимат само любителите . Купих фулфрейм Nikon D700 - снимам вече котето на ISO 25600 при пълна тънина. Canon да го духа . 17-55 го смених с 24-70.
# Май. Май не ми достига вариото. Котето се е качило върху гардероба и от дивана ми се вижда малко . Купих 14-24/2.8 и 70-200/2.8 VR. Спокойно снимам вече и котките на съседите. Мисля че съм на прав път
# Юни. Разбрах защо истинските фотографи снимат с твърди обективи. Купих 85/1.4 . Пак снимах котето - мустачките са резки и на фокус, останалото приятно се размазва. Най-сетне започнах да разбирам.
# Юли. Прочетох във фотофорума, че съвременната оптика не е като старата - няма добър рисунък. Затова купих два стари твърдака само с ръчен фокус 50/1.2 и 85/2.0 . Опитвам се да хвана котето на фокус - не ми дава проклетника.
# Август. Във фотофорума ме освиркаха заради снимката с котето - хоризонта бил крив. Купих си статив Manfrotto от карбонови нишки и с нивелир. Отново започвам да къртя.
# Септември. Каквото и да ми говорите на цифровите камери не им достига динамика. Купих си професионална камера Nikon F6. Кефя се на благородната зърнистост на лентата. Само нещо козинката на котето при сканиране не ми се получава и ме дразни.
# Октомври. Във фотолабораторията ми съсипаха лентата с най-новите ми фотографии на котето. Купих си увеличител Durst, сега си проявявам и фиксирам снимките сам. Котето започна да му харесва червената светлина в килера , където проявявам филма.
# Ноември. Мъдростта върви ръка за ръка с опита. Продадох цялата си никонска вехтория на някакъв дилетант и си купих Leica M7. Най-сетне имам рисунък. Само нещо котето пак взе да ми излиза накриво.
# Декември. Какъв глупак съм бил . Продадох лайката и купих Hasselblad Н3D (първо мислех да взема Mamiya , но реших да не правя компромиси). Не ми достигнаха пари - опитах се да продам няколко снимки на котето във фотосток агенция , но там явно не разбират нищо от фотография и не ги взеха. Затова си продадох колата. Все пак цифровото си е цифрово.
# Януари. Hasselblad-а се оказа прекалено тежък , падна върху котето и го премаза.Сега то куца и ходи на три лапички , обаче е адски удобно за снимане. A и в снимките се появи драматизъм.
# Февруари. Най-сетне. Изхвърлих тежкият Хассел и вече снимам котето с Holga . Получих поощрителни мнения във фотофорума - раздел Автопортрет
# Март. Ура!!! Само ми е жал за котенцето . Днес донесох TOHO SHIMO FC-45X 4x5", показах го на котето , а то жално мяукайки докуцука до прозореца и скочи от 16 етаж. Слязох долу, и заснех остатъците от котето с телефона си. Заради майтапа пуснах снимката във фотофорума - тя пък взе че стана снимка на деня. Сега вече разбрах че ако имах Теле-обектив и бях заснел котето от прозореца и през клоните на дърветата щеше да се получи още по-яко.
Все пак трябва отново да си купя някакво турбо-сапунерче .В такива случаи са просто незаменими. И да си взема още две-три котета . Все пак съм още в началото!
 
Нагоре