Технически обсъждания за принципа на действие на ПЦП

A

Anonymous

Гост
Re: Технически обсъждания за принципа на дей&

Ще се питам да ви го обясня по друг начин, дано да разбирате малко от двигатели  ;) . Двигатели с различен часови разход (или ако искате го наречете на километър), имат еднакви специфични разходи. А такива задачи, като тази която вуздухарите са "изобретили", решавахме в ТУ (Варна). Само дето по простички, като например, че става дума само за 1 изстрел, но да ви кажа под секрет, че програмката прави същото и после го разделя на броя изстрели. За мое съжаление е заключена (скрита) формулата за изчислението и не мога да я видя. Ако забелязвате под стойността в жълтото квадратче има и друга стойност, която е за "идеален въздух", а доколкото си спомням, нисе само с идеални газове работихме. Следователно има нещо повече във формулата, което ние (в ТУ-Варна) не сме правили. Естествено вече всичко съм забравил (а дали въобще някога съм го запомнял  ???).
Не е достатъчно изказването, че разхода е различен.
братушка написа:
...Разходът при всеки един изстрел е различен....
Различен при еднакво налягане, различен при различно налягане, различен при различно налягане, което е приведено към атмосферното...
hlapeto има си пушчици, които и без редуктор си правят резултати, все едно са със редуктор. Та за последен път ти обяснявам, че приемам идеални условия (ако искаш си престави, че пушката е с електронен редуктор с 1000 датчика и разликата в количеството въдух м/у изстрелите е по малка от 1/1000000000000000%). Пак ти казвам, че го правя поради причината, че има различно настроени пушки и такива, които и без редуктор постигат резултати, като с редуктор. Вече каквото и да кажеш (ти или някой друг) относно разхода, дали е еднакъв или различен, ще се съглася с теб(вас).

П.П. ако някой знае паролата с която е заключена формулата или пък от къде другаде мога да я видя тази формула, моля да каже.
Много е скучно така. Трябва да седнем на една маса, която е заредена подобаващо и да се разберем (като не е задължително да стигнем до консенсус)

Поправка за поста след този: hlapeto говорех за ПЦП. Щом започна да намесваш и ППП, ясна е тя работата.
Мерната единица не е измислена, а си е реална, както и начина и за получаване от данните с които разполагаме.
 
A

Anonymous

Гост
rook виж сега

-никой не ти говори за резултатите , които постигат пушките
-не знам ти за какво ми говориш , но аз ти говоря за мерната единица показана в таблицата и за начина и на получаване от данните с които разполагаме
-и като заговори за двигатели - бутало и цилиндър.Винаги равни начален обем и налягане , винаги равни краен обем и налягане.Това всичкото при винаги един и същ дебит на отвора , изпускащ сгъстения въздух.Какво се получава тогава?Май има такива пушки , а?
И на всичко отгоре не са с редуктор!
 
A

Anonymous

Гост
И при буталните пушки налагането на въздуха не е постоянна величина защоот зависи от външното налягане или от количессвото въздух ако щеш.Изстрел на морското равнище и такъв на 1000 м .ще изглеждат различно.
 

братушка

Редовен Потребител
пада на налягането е еднакъв при всеки изстрел, стига да имаме идеални условия.
Не е вярно дори за идеални условия (за правоток говоря).
При различни налягания въздухът изхвърча с различна скорост. За да се получи еднаква скорост на чашката се харчи различно количество въздух за всеки следващ изстрел.
Ще го кажа пак в по-концентриран вид: саморегулация на клапана в правотока идва не само от различното време на отваряне-затваряне на клапана. Процесът е много по-сложен и саморегулация се постига включително и за сметка на различен разход на газа, дори при идеални условия с идеалните газове.

Обаче това е абсолютната истина :)
...Трябва да седнем на една маса, която е заредена подобаващо и да се разберем (като не е задължително да стигнем до консенсус)...
 
A

Anonymous

Гост
Добре, съгласявам се, че е различно количеството въздух (казах, че ще се съглася при следващия, който го спомене и го правя).
Все пак ще отговоря на братушка с цитати от вече написано от мен.
rook написа:
И аз попитах това на последната среща (региналната варненска). Според мен и според повечето, обема въздух е отнесен към атмосферното налягане.
rook написа:
Пада на налягането е еднакъв(приравнено към атмосферното налягане). Естествено това става само при идеални условия, но със задоволителна точност приемаме, че е така. Не случайно приравяняваме към атмосферното нялягане. Естественото е при налягане 250 бара да излезе количество Х, а при налягане 150 бара да излезе количеството У, но те са еднакви количества, когато се приравнят към атмосферното. Естествено не са еднакви, поради неидеалните условия, но приемаме, че условията са идеални. Целта ни на всички е да постигнем точно тези идеални условия. Основното нещо е да накараме при всеки изстрел, клапана да пуска еднакво количество въздух (приравнено към атмосферното налягане).
rook написа:
Не е достатъчно изказването, че разхода е различен.
братушка написа:
...Разходът при всеки един изстрел е различен....
Различен при еднакво налягане, различен при различно налягане, различен при различно налягане, което е приведено към атмосферното...

братушка много рядко се засичаме. Щеше да е хубаво по-честичко. Ще идваш ли тази седмица на срещата?
 
A

Anonymous

Гост
Re: Технически обсъждания за принципа на дей&

rook написа:
...
П.П. ако някой знае паролата с която е заключена формулата или пък от къде другаде мога да я видя тази формула, моля да каже.
Много е скучно така. Трябва да седнем на една маса, която е заредена подобаващо и да се разберем (като не е задължително да стигнем до консенсус)

Като ти е заключена формулата за реалния въздух , погледни отдолу в полето за идеалния.
Мисля ще се сетиш как се получава разликата според автора на таблицата.
Иначе за масата съм много "за".

rook написа:
Поправка за поста след този: hlapeto говорех за ПЦП. Щом започна да намесваш и ППП, ясна е тя работата.
Мерната единица не е измислена, а си е реална, както и начина и за получаване от данните с които разполагаме.
Нали сам "заговори" за идеални условия?
Не са ли това идеалните условия?
За останалата част от поста - знаеш ми мнението.
andro_e написа:
И при буталните пушки налагането на въздуха не е постоянна величина защоот зависи от външното налягане или от количессвото въздух ако щеш.Изстрел на морското равнище и такъв на 1000 м .ще изглеждат различно.
???
В таблицата въвежда ли се някъде атмосферно налягане или надморска височина?
Да не съм пропуснал нещо?
Всъщност по около пет пъти си казахме по един или друг начин , че истината е в "редуктора" и че корена на мерната единица е някъде в Света на Приказките!
:cheers:
Да не се пускат поредни постове . Ползвай бутона "промени" ivodoc

Виновен , вземам си бележка , благодаря.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Технически обсъждания за принципа на дей&

rook написа:
П.П. ако някой знае паролата с която е заключена формулата или пък от къде другаде мога да я видя тази формула, моля да каже.
Много е скучно така. Трябва да седнем на една маса, която е заредена подобаващо и да се разберем (като не е задължително да стигнем до консенсус)

А и за всички , които се интересуват :
http://rapidshare.com/files/167605241/a ... t_1.06.xls
http://rapidshare.com/files/167605884/a ... t_1.11.xls

pass: 123456
 
A

Anonymous

Гост
Има ли някой желание и време ( и възможност) да преведе какво пише след "Что сделано мной" във файла 1.06 в sheet "Комментарий"?
 
A

Anonymous

Гост
Това за масата е добро, ама сравнително скоро ще се стигне до момента, след който теорията ни е през ...

И май много се затъна в теоретизиране. С всички тия разлики, начални условия, особености, условности и т.н. ....
Човек ще реши, че РСР-тата без редуктор не могат да имат плато. А те (поне част) имат. Т.е. - част от тези условности са без значение или с пренебрежимо малко значение.

Точното им наименование е „Основни закони за идеален газ“. В техническите справочници може да се направи справка за даден газ при какъв интервал от налягания и температури може да се използват законите за идеален газ при пренебрежима грешка."
Някой може ли да даде линк към тези справочни данни?

Съгласен съм, че влагата определено ще повлияе на резултата, получен с цитираните от мен формули. Но дали това влияние ще бъде значимо, или пренебрежимо. Да не говорим, че голяма част от помпите и компресорите има влагоуловители.
Друго, което може да окаже влияние - въглеродният двуокис, който би трябвало да се втечни при тия налягания, съставлява 0,03% от въздуха, което със сигурност прави ролята му пренебрежимо малка.
 
A

Anonymous

Гост
След като се втечни СО2 при големите налягания, нама ли при по-ниските (130 атм. някъде мисля) да си премине пак в газообразно състояние? Би оказало влияние на ПЦП-та, които минималните им налягания са над тази граница на изпарение на СО2.
 
A

Anonymous

Гост
Не са 130, доста по-малко са.
Ако не се лъжа, при стайна температура СО2 поддържаше някъде към 60-70 атм., значи при толкова се изпарява.
 
A

Anonymous

Гост
Напълно си прав (въпреки, че вероятно си седнал ;) ). При 20[sup]о[/sup]С и налягане 56,5 bar се втечнява.
Въздухът при налягане p до 200 . 10^5Pa (atm) и температура t = (20 – 50[sup]о[/sup]C) може да се смята за идеален газ и грешката, която се допуска при това приемане е под 2%
И аз искам да видя къде има такава справка, че както се вижда при температури по-малки от 20[sup]о[/sup]С, грешката която се получава при изчисляването е по-голяма от 2%. Ако не е много голяма разликата, корекции не се налагат при измервания направени в по-студени дни.
 
A

Anonymous

Гост
Въздухът при налягане p до 200 . 10^5Pa (atm) и температура t = (20 – 50оC) може да се смята за идеален газ
Правилно ли го разчитам като 200 по 10 на 5-та степен? Т.е. 20 000 000 паскала или малко под 200 атм.?
Значи грубо казано, за нашите цели няма да се получи голяма грешка, ако приемем, че въздухът се държи като идеален газ, дори и ако малко понадхвърлим 200-те бара?
 
A

Anonymous

Гост
Не успях да намеря информация, колко и как се влияе от налягането и температурата извън посочените параметри (до 200 бара (197атм) и при температури от 20 до 50[sup]о[/sup]С). Имам само една табличка, как се вилияе въздуха при различни температури и атмосферно налягане. Дадени са плътност, динамичен вискозитет, кинематичен вискозитет, коефициент на топлопроводимост и разни други.
 
A

Anonymous

Гост
Re: Продавам Crosman AS-2250

да де това го разбрах и искаш да ми кажеш че стреляш после не че да спорим или да се заяждаме но не ми се вярва иначе е хубаво пушкалото а с колко bar. я зареждаш?
 
A

Anonymous

Гост
Re: Продавам Crosman AS-2250

колега ти прочети маничко неможе да се зарежда с въглероден диоксид тои става напрактика течен а и от ботилка за прожорогасител тя колко бара събира отговора е неповече от 7-10 та с такова налягане как ще стреля??
как ще осигури скорост 190м/с ??
и изобщо прочети преди да пишеш
моля модераторите да изтрият съобщенията който сметнат за ненужни да не се превръща като другият форум в пълна кочина

Преди да натиснеш бутона изпрати, на нещо което си написал, прочети го и си задай въпроса , дали с това което си написал ще допринесеш някой да научи нещо от теб и дали изобщо има смисъл да го пускаш във форума.
Хубаво е , човек преди да почне да пише и да дава съвети, първо да прочете вече публикуваното по темите, в които иска да пише.
Ако човек не знае нещо и си мълчи, няма опасност да се изложи като говори глупости.
Да, тук спама стана множко и ще го изтрия , ама малко по-късно.
ivodoc
 
Нагоре