Състезание с пневматичен пистолет

FreeMan

Редовен Потребител
Dejmos написа:
Сред хората, които се състезават с пистолет, бързострелните СО2 са изключение, ако изобщо ги има.

Аз имам 3 + други 3 които не са CO2 + 3 газови ;) и не стрелям с никой от тях :wall: Няколко пъти със Зоракито само.
Верно че продавам 2 от тях, но са ми като бебчета и може и да си ги запазя... сантименти излишни, май като при Мад Макс, само че не със пушки ами с пищови :D
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
На фона на общия брой колеги, практикуващи пистолетна стрелба, бройката проявили принципно желание за участие в такова състезание /5+организатора/ е повече от нормална. Убеден съм, че и в такъв състав може да се получи незабравим празник на стрелбата с пневнматичен пистолет :yes:. Тъкмо всички ще могат да стрелят и бързата стрелба. Всеки участник ще е отделил време и средства да измине стотици километри за да се включи в мероприятието - кофти е някак си да има отпаднали за втория кръг. При петима гости, обаче, ще ударим на камък с финансирането - наем за залата, материални разходи по изработването на специфичен инвентар ... отидохме на сериозна двуцифрена сума за такса участие :wall: .
Не се отказвам лесно, затова направих някои корекции в проектопрограмата и след още един оглед на помещението ще реша съдбата на тази идея.
- Капацитет на състезанието: 6 участници.
- 11.00 - старт Първи кръг Прецизна стрелба: 10+40. Всички стрелят в една смяна.
- 12.00 - старт първи участник Бърза стрелба. Редът за минаване е по жребий. Останалите състезатели си обработват по двойки резултатите от прецизната стрелба, обядват и си чакат реда. Свалям бройката подвижни силуети от 15 на 10, но с 4 минавания по трасето /40 зачетни изстрела/. След първите трима състезатели силуетите се подменят /така пак ще има максимум по 6 попадения в мишена/. 6 участника по 25 минути - 14.30 край на бързата стрелба.
- 14.45 - старт Втори кръг Прецизна стрелба: 10+40.
- 15.30 - край на стрелбите. Обработка на резултатите.
- 16.00 - обявяване на резултатите след 120 зачетни изстрела и закриване на срещата.
Забележка: няма никакъв проблем кръговете Прецизна стрелба да бъдат и 10+60, но просто се опасявам от натрупване на умора и то най-вече в зареждащата ръка. Далеч не всички участници ще са с професионални пистолети, които имат лостове за зареждане с дълго рамо. Разумен вариант също е първи кръг /докато сме още свежи/ да е 10+60, а вторият като "за десерт" да бъде 10+40. 100 зачетни изстрела прецизна стрелба звучи доста атрактивно :rambo: !
Ако реша да се случи това мероприятие няма да товаря гостите с бюджета на подвижните стойки за бързата стрелба. Все пак аз няма да имам немалкия разход за гориво за да дойда на това шоу, а спомените ... нямат цена :yahoo:! Колегите, проявили интерес и вписани в пост №56 ще получат покани. Ако някой от тях е възпрепятстван - ще пусна тема с освободените бройки. След срещата ще публикуваме резултатите, както и снимков и евентуално видео материал :yes:.
 
A

Anonymous

Гост
Пламене, една идея, която да намали разходите по подвижните мишени. Стойките да са неподвижни, да се движат участниците. Представям си го горе-долу така: участникът застава на позиция с гръб към мишената -> зарежда и държи пистолета насочен надолу -> "Готов" -> обръща се и стреля в рамките на 3 секунди. (Вариант - след като има три мишени на позиция, съдията казва номер на мишената, след което състезателят се обръща и стреля)
Евентуално може да се наложи промяна от съображения за безопасност, но принципът е този.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Dejmos написа:
обръща се и стреля в рамките на 3 секунди.
То хубаво, ама ако някой стреля на третата секунда и половина ??? ? Друго си е силуетът да изчезне след определеното време, който срелял - стрелял :no:. Иначе за посоката на стоеж - ще има и такива мишени: състезателят стои с оръжие насочено под 90 градуса спрямо позицията на мишената и се обръща след нейното щракване. Стоежът с гръб би бил крайно опасен по отношение на съдийстващия и зрителите в залата. При трето и четвърто минаване на трасето времето може да се свали до 2 секунди, ще бъде още по-интересно.
Така че за икономията на стойки - то си е казано: "Икономията - майка на мизерията" :D. Дори мисля да пробвам и един силует, който да се движи по хоризонтала ^-^ .
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Идеята за бърза стрелба с пневматичен пистолет получи светкавично развитие в навечерието на Новогодишния празник. Вече имам първата работеща вдигаща се за определено време мишена:

Няма нужда от никакви специални стойки, зала ... Просто ще подлепя на 10-те си ФТ мишени силуетите от велпапе, коввам ги по терена на някое възвишение /за да се поизравни хоризонтът на стрелба/ и трасето за бърза стрелба е готово. Активирам силуета с основната върва и го свалям с допълнителната.
Вероятно ще прикача това състезание към някое от мускетарските ФТ мероприятия. Тъкмо няма да има ограничение в бройката участници в пистолетната стрелба. Броят минавания по трасето за "специални агенти" ще съобразим с броя състезатели и с общото стрелково време на срещата :yes:.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
dp1962bg написа:
Сега ще ме караш да си купувам пищов.
В правилна посока се замисляш, Дидо :cheers: ! За да се изпита удоволствие от пистолетната стрелба човек трябва що годе да уцелва. А това не може да стане с инцидентно хващане на пищов от колега на някоя среща. Първите изстрели обикновено са отчайващи. Трябва настрел и време за да се свикне с оръжието и техниката на спускане.
Дано занапред повече колеги - ФТ стрелци проявят интерес към пневматичния пистолет. Така и така пътуваме по ФТ мероприятията - една дисциплина повече може само да ни донесе още забавление. При добър разчет на времето и в еднодневно състезание може да се вмъкне един час пистолетна стрелба на участник. ФТ стрелците, които ще стрелят и пистолет се записват в общи двойки за ФТ, прекъсват заедно ФТ стрелбата си когато има два свободни коридора за пистолет и си минават дисциплината. Всеки си е получил надписани мишените, пак по двойки си отчитат точките и си ги предават на съдийската маса. Т.е. - не е необходимо някой да се "жертва" за съдийстващ на пистолета през целия ден :) .
 
A

Anonymous

Гост
Здравейте! Бих помолил, който може да ми отговори на няколко въпроса.
1.В състезанията по стрелба с пистолет от 10м.допускат ли се за участие пистолети с СО2 или само с пневматика,искам да кажа пружинни(защото само на едно място пише за такива пистолети и то когато става дума за бърза стрелба)
2.На моят пистолет има монтиран бързомерец,допуска ли се това при състезания или трябва да е на механични само,защото при мен липсват,и ли по-точно са скрити.Мод.GAMO pt 85 taktikal.
3.На състезание задължително се стреля с една ръка или може с две?
4.И последно: Провеждат ли се състезания за стрелба с пистолет в БГ,или те са част от състезанията въобще по Фийлд Таргет. Публикува ли се тука във форума такава информация.
Благодаря предварително!
 

njatanasow

Редовен Потребител
trando написа:
Здравейте! Бих помолил, който може да ми отговори на няколко въпроса.
1.В състезанията по стрелба с пистолет от 10м.допускат ли се за участие пистолети с СО2 или само с пневматика,искам да кажа пружинни(защото само на едно място пише за такива пистолети и то когато става дума за бърза стрелба)
2.На моят пистолет има монтиран бързомерец,допуска ли се това при състезания или трябва да е на механични само,защото при мен липсват,и ли по-точно са скрити.Мод.GAMO pt 85 taktikal.
3.На състезание задължително се стреля с една ръка или може с две?
4.И последно: Провеждат ли се състезания за стрелба с пистолет в БГ,или те са част от състезанията въобще по Фийлд Таргет. Публикува ли се тука във форума такава информация.
Благодаря предварително!
До колкото знам се стреля с една ръка и механични прибори.Че е на СО не е проблем
 
A

Anonymous

Гост
1. Всички видове пневматични пистолети - пружинни, СО2, ПЦП.
2. Стрелба на механични.
3. Само с една ръка.
4. Зависи от организаторите.
 

ininia

Потребител
ФТКС
До колкото помня,до сега нац.среща без стрелба с пистолет не е минавала. :)
 

FreeMan

Редовен Потребител
trando написа:
4.И последно: Провеждат ли се състезания за стрелба с пистолет в БГ,или те са част от състезанията въобще по Фийлд Таргет. Публикува ли се тука във форума такава информация.
Благодаря предварително!

На 1, 2 и 3 си получил отговор от Dejmos.
4. На линка беше последното за което знам че беше. Разгледай и ще добиеш представа http://forum.airguns.bg/http://forum.ai ... 11#p111411
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
trando написа:
3.На състезание задължително се стреля с една ръка или може с две?
Вероятно тази година ще успея да реализирам идеята от пост №64. Така че ако се включиш в мероприятието ще имаш възможност да стрелнеш и с две ръце :yes: .
Ако ти е интересна пистолетната стрелба - помисли за по-перспективен в състезателно отношение пистолет. Има прилични компресионни пистолети в средния клас, напълно подходящи за нашите състезания.
 

братушка

Редовен Потребител
Има динамична стрелба, когато мишената или стрелецът се движат. Там може да се стреля и с две ръце.
А има и стреба, когато мишената и стрелецът са неподвижни, но мишената се появява за ограничено време и се скрива. Тогава пак се стреля само с една ръка.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
При спортната стрелба сигурно е така, наистина. Но аз горната идея я писах стил "обучение на специални агенти". Убеден съм, че малко екшън /бърза стрелба с две ръце/ ще се хареса на стрелците с пневматични пистолети :yes: .
 
A

Anonymous

Гост
Архитекта написа:
trando написа:
3.На състезание задължително се стреля с една ръка или може с две?
Вероятно тази година ще успея да реализирам идеята от пост №64. Така че ако се включиш в мероприятието ще имаш възможност да стрелнеш и с две ръце :yes: .
Ако ти е интересна пистолетната стрелба - помисли за по-перспективен в състезателно отношение пистолет. Има прилични компресионни пистолети в средния клас, напълно подходящи за нашите състезания.


При мене беше първо купуването на пистолета преди десетина дена.А след като го пипнах и почнах да чета и тука във форума :yahoo:подлудях по стрелбата.За жалост не съм избирал пистолета с цел състезателно участие и едва ли в близко време ще мога да си купя друг,освен по-нататък да продам този и да се сдобия с нещо по-така.Сегашният ми е GAMO PT85 TAKTICAL :)купих го заради джаджите по него,ей така за кеф,като играчка.Ама се оказа,че е доста силна.Цевта му е около 30-32см(не съм го разглобявал) Производителят му дава 170м/с скорост,но не съм го замервал.За сега му свиквам и нагласям.От 8м. 4изтрела в 3см.мишена.До сега не съм се занимавал със стрелба.Лошото на пистолета(в смисъл за състезания)е,че стреля с бързомер.Отпреде е с фалшив заглушител и няма мушка.Абе да не Ви занимавам повече,ама сигурно ще има начин да се измисли нещо и да го пригодя за условията на турнирите.Все ще се намери тука във Варна някой с когото да го направим боец :mad:
 

FreeMan

Редовен Потребител
Пламене - приветствам идеята за бърза стрелба.
От СО2 серията ми остана един "барабанлия" 6 заряден. Сигурно няма да съм само аз, така че ще е добре да са до 6 изстрела в серия.
Хайде - кога ще е екшъна?
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Едно уточнение: описаната идея е за бърза, не за динамична стрелба. Т.е - ще може да се стреля с всякакви постолети /и със сингъл зареждане/. Бързият елемент е само в появяването на мишената за определени секунди, както и във фактора, че състезателят няма да знае кой точно силует ще се вдигне :) .
 

FreeMan

Редовен Потребител
Това е добре и ще даде равен шанс на всички.
А защо да няма и за динамична стрелба. Същите правила с 2 сек. удължено време за 5 изстрела в мишена.
Със сигурност има доста хора с многозарядни.
Удоволствието и атракцията ще са пълни ^-^
 

братушка

Редовен Потребител
Тогава да се ползват просто стандартните ФТ мишенки: улучил-неулучил УЗ.
"Пистолетно-динамичен ФТ" ;) ;) ;)

Идея да се свалят принудително ФТ мишени с доп. въженце е готина.
 
Нагоре