Самоделни PCP-та

5ko

Потребител
Ralfi написа:
Има и друг момент при тях. Няма какво да държи съчмите в патронника и ако цевта е наклонена напред модат да се изтъркалят :D Но съчмите от хромна стомана са от немагнитен материал, който обаче се превлича леко от магнит. Така че може да се използва магнит за фиксирането им. При волфрамовия карбид магнита не помага, трябва да има някакви гумени о пръстени в партонника. И 2 та варианта не гарантират никаква точност, понеже малко или много ще има луфт между цевта и съчмата. Като оптимален вариант (поне за мен) се спрях на дебелостенната тръба с 0.05мм по малък диаметър от диаметъра на оловната съчма. Чрез полиране с киче и паста ще може да се докара нещо като шок в цевта т.е. ако се полира повече време патронника, малко по малко в средата и съвсем малко време в края ще се получи нещо като плавно намаляване на диаметъра. Така няма да се получава просвет между съчмата и цевта.
Това ми напомня за творението на един мой съученик, дословно:
"Смирненски е гении, има и по-големи гении от него, обаче той е най-големия!"
друг е въпроса че темата беше за Христо Ботев.

Просто не можах да устоя...

Колега, много се извинявам, но металознанието ти е на изключителна висота. Даваш ли частни уроци? Ако не, то обясни тезата си по-просто.
 
A

Anonymous

Гост
http://www.kugel-winnie.de/epages/62136 ... /010101043
Ами защо не обясниш за какво става въпрос. Не зная защо така става, но материала се превлича слабо от магнит.
Преведи това нещо, последното изречение от обявата е: Die Kugeln sind nicht magnetisch, lassen sich aber von Magneten anziehen.

Номера на материала е 1.3505
C 0,95~1,1%. Cr 1,30~1,60%. Mn 0,25~0,50%. Si 0,15~35%. P max.0,03%. S max.0,025%.
Магнитен или немагнитен е?

PS. Да разбирам значи че е магнитно мек този материал.
 

5ko

Потребител
Не е задължително търговските обяснения да имат нещо общо с техническите.

Материалите се делят на магнитно меки, магнитно твърди и немагнитни.
Не може материала хем да е немагнитен и слабо да се привлича от магнит. Когато четем един текст, не е задължително този, когото го е писал да е много подготвен технически. Още повече да го приемаме като аксиома, а в текста да има основни грешни. Не е проблем текста да бъде и на немски, това няма никакво значение...

Ralfi написа:
Номера на материала е 1.3505
C 0,95~1,1%. Cr 1,30~1,60%. Mn 0,25~0,50%. Si 0,15~35%. P max.0,03%. S max.0,025%.
Магнитен или немагнитен е?
Аджеба, колко е силиция? Какво е това съдържание от 0.15 до 35%...
В техниката, не съществува понятие от сорта на - леко се привлича.
 
A

Anonymous

Гост
Това е грешка от сайта:
http://www.sturm-kugellager.de/stahlkugeln.php4

Тук всичко е наред:
http://www.metallograf.de/start-eng.htm ... 5/3505.htm

PS. Сайта със съчмите и цените за това, че дава представа кое колко тежи и струва. Хората явно не са инжинери, а продават всевъзможни кръгли работи. Важното е че тези съчми се превличат от магнит.
 

5ko

Потребител
Това е най-обикновена лагерна съчма. Може да се стреля от гладка цев само със сабо, иначе не е ефективно и няма да има точност.
 

gogan64

Потребител
Това е нещо което направих по молба на наш колега любител на пневматиката.Утре и предстои окончателно довършване.Тази пушка ще бъде уникат поради факта че ще стреля в ДВА РЕЖИМА.По малко от 16 джаула и над 45 без да се развърта,разглобява ,настройва, натяга каквото ида било по нея.
Преди момента на истрела стрелеца избира с каква мощност ще стреля -16 или 45 джаула само с малък превключвател.
Спускателната система е вече сглобена и настроена и работи безупречно и в двата режима.
Ще бъде перфектната любовница:пред хората дискретна,тиха,сдържана и възпитана, а когато останем насаме ще се превръща в тигрица.
Приклада е европейски орех,впечатляваща ръчна изработка.
Утре ще пусна снимките и в завършен вид.
За съжаление само аз ще имам удоволствието да стрелям с нея при тестовете и.След това ще отпътува някъде в югоизточната част на страната да радва своя собственик.
 

Attachments

  • Photo-0017.jpg
    Photo-0017.jpg
    415.7 KB · Прегледи: 368
  • Photo-0018.jpg
    Photo-0018.jpg
    393.6 KB · Прегледи: 325
  • Photo-0019.jpg
    Photo-0019.jpg
    429.8 KB · Прегледи: 296

lynx

Редовен Потребител
gogan64 , какъв е калибъра на самоделката?
Ако е .22 в "слабия режим" под 16 джаула ще е ужасно от към точност и параболата ще е фрапираща.
А ако е .177 "мощния режим" ще е неизползваем заради прекалено високата скорост.
Не знам кой е поръчал самоделката с тези характеристики, но май не е дообмислил работата :goodbye:
 

HellBoY

Потребител
lynx написа:
Ако е .22 в "слабия режим" под 16 джаула ще е ужасно от към точност и параболата ще е фрапираща.
Не знам кой е поръчал самоделката с тези характеристики, но май не е дообмислил работата :goodbye:

Той си е писал човека че е само за пред "хората" ;) Това е кодирано послание ... и аз се досетих за кого е ;)
 
A

Anonymous

Гост
Toва което знам е че тези пичове преебаха Гамо цфх за тази самоделка .
LYNX е прав ,слабия режим да е малко под 24джаула /за пред хората / с убийствена точност.
Всъщност май точно това е идеята. ;) ;) ;)
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Ralfi написа:
Карбидните съчми са всъщност лагерни съчми, полирани са изключително добре. Но има нещо друго при тях. Повече ме тревожи това, че при различни температури волфрамовия карбид и стоманата се разшеряват различно, което ще доведе до различен просвет. И е възможно цевта и съчмата да не си пасват така добре когато вън е студено или много горещо.

Волфрамов карбид

Волфрамът е много твърд и плътен метал, добиван от волфрамитова руда и означаван със символа W. Самият волфрам е доста податлив на надраскване и повреждане, както всеки друг метал, като титан или стомана. Волфрамът придобива изключителната си здравина, едва когато се комбинира с въглеродна сплав, превръщаща го във волфрамов карбид (WC). Този материал е бил използван от десетилетия в индустрията за направата на минни машини, ракетни дюзи и др. Той може да бъде надраскан само при екстремни условия като триене с диамант или корунд.

WC има изключително висока твърдост между 80 и 95 HRC доколкото си спомням . За сравнение закалена инструментална стомана например Х12 дава твърдост максимум 62HRC, рапидните стомани малко повече. Освен това инструменти и изделия от твърда сплав са доста скъпи например монолитна твърдосплавна фреза с диаметът 10мм не съм намирал под 35лв./бр без ДДС. Друг недостатък - много крехки и неустойчиви на удар. Мисля, че сачми от WC са много лош избор в случая. Не зная колко струва бройката, но лагери със съчми от металокерамика са високо прецизни и страшно скъпи
 
A

Anonymous

Гост
Това което липсва в този изчерпателен пост за карбидите е тяхното сп. тегло.Те са близо 3 1/2 пъти по леки от оловото.Поради липса на деформации ,рикошетите от тях са постоянно явление с непридвидими посоки и последици както за стрелеца така и за случайно присъстващи/коствените жертви/.Категорично НЕ за използването им като проектили за гладкоцевно Биг Боре.
По добре да се тръгне в следната посока.13/0 дремки за ловно гладкоцевно оръжие са с диаметър 9мм.и се продават на килограм.С подходящо "сабо" някой ентусиаст може да постигне добра точност с Биг Боре с гладка цев.

П.С. Ако има пари са трошене..................... :cheers:
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Нещата изработени от WC се изработват по така наречена прахова технология, WC на прах се пресова във съответната форма(матрица) под високо налягане за получаване на геометрия след което изделието се изпича при температури около 1200 градуса по Целзий и се получава т.н. твърда сплав със гореспоменатите качества ( едно време и викаха ВИДИЯ) ако си спомням правилно. А защо всички проектили се правят от сплави или метали по-меки в пъти от материала на цевта???
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
sir John написа:
didarai написа:
Я па тоя със самоделката си.За кво му е плексигласовия щит на оптиката? ???

Не е самоделка, а USFT - американски модел пушки за ФТ и не само. Могат да бъдат настройвани в голям диапазон от мощности.
"Плексигласовият щит" е паралаксно колело за мерене на разстоянието.
Доколко ефективно е вече друг въпрос. Човекът явно си има собствено виждане на нещата.

Акраба ме е изпреварил.

USFTbutt4.jpg

USFTcheek1.jpg


http://www.pyramydair.com/blog/2007/08/usft-rifle-part-1.html
http://www.mac1airgun.com/usft.htm
Ето една такава "самоделка". Има интересен външен вид и затварянето отзад ми се струва нестандартно...
 

vanko

Редовен Потребител
lynx написа:
Просто не обичам мърлячите-майстори ;)
:cheers:

Този пич изобщо не е мърляч,а е майстор та дрънка ;) те там са се събрали много,Перила,Тишо,Наско...доста са.Всичко е от дурал,със Хайнелски приклад,заглушена цев,отсекател.Абе дано я видиш някога,за мен е произведение на изкуството.Не ми харесва само манометъра(пейнтболски) но и така бива.Имай на впредвид че тази му е първата пушка,сега има една в 4,5 тя пък е хирургически инструмент направо и още по красива от моята.Така че майстор от майстор...балкан разлика,нали?

ПП Винаги можем да ги сравним,нека има благородни съревнования,тъкмо ще видим в какво се състои тунинга :sniper2:
 

lynx

Редовен Потребител
Както казах, не визирам твоята. Не съм я разглеждал и нямам право да я коментирам.
Не се съмнявам в майсторлъка на Перил и компания, аз лично съм се възползувал от техните услуги.
Като имаш време пусни в темата някоя по-хубава снимка, ще е интересно за всички.
Пейнтболския манометър можеш да го подмениш с Хасански или от Еваникс или от друго, стига резбата да е 1/8''.
Най добре ще стане с манометърчетата на Вика, те са със същата резба но са по-големи на външен диаметър.
Пейнтболския се развива с ключ 22 , а тези на Вика с 27мм. Ако имаш място за по-голям манометър не му мисли!
Тези на Вика са с много добро качество, изпробвал съм ги и съм много доволен, другите колеги също са доволни.

П.П.
Ето ги малките на Вика:
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
@Lynx
Не е лошо, освен номерата на ключовете, с които се развиват двата вида манометри, да напишеш и външните им диаметри.
Мен лично ме интересува, а вероято и други колеги.
 

lynx

Редовен Потребител
Замерих ги:
Хасански, Еваникс, АА и прочие с малките манометри външен ф23,10 (отвиват се с ключ 22мм).
Вика от снимката, външен диаметър ф28,00 (отвиват се с ключ 27мм)
Цена с ДДС във Вика Б-я - 38лева.
Оставащи налични бройки в представителството към момента (27) ;)
 
Нагоре