Палатки и къмпинг

prinz Eugen

Потребител
Според мен,единственият начин(да установим опитно,колко са вредни) е да пробваме върху Деймос ефекта на пушените меса ;)...па ако има и бири :cheers:,става "Елате ни вижте" :quiet:
 
A

Anonymous

Гост
praetorian написа:
Доколкото знам, пушеното месо е доста вредно... ???Направо знам, че си е опасно да се прекалява с пушени меса.
Чувал съм, че са канцерогенни. В такъв случай трябва и раците ми да имат рак :crazy:
 

DANNY

Редовен Потребител
Въпросните американски опушващи BBQ-та си се наричат точно така -ПУШАЧИ/SMOKERS.
Виждал съм във филм по "Дискавари" или по някой от колинарните канали, че месото след като се опушено изрязват повърхнисния слой! Премахват го с нож!
Защо обаче незнам. Не съм обърнал внимание.
http://www.google.bg/search?hl=bg&q=smo ... 24&bih=624


Това обаче което повече ме изкефи са няколко модела BBQ-та.
Първите са постояно монтиране в парк или на поляна т.е. за обществено ползване.
Забиват се или се циментират в земята. Че българите да не ги откраднат ;)
Имат само един крак.
Интересното при тях е как е направена решетката. Хем да се дига и регулира но да не може да "проходи" (да хване крака).
Хубаво би било и тук по парковете да има такива bbq-та!
Ето снимките:

1099302_f260.jpg


bbq_3-13-11.jpg


bbq.jpg


bbq_guys_campground_bbq_charcoal_grill_on_post_j_20_b2-600-600.jpg


article-modal-ehow-images-a05-rq-0u-make-coal-fire-starter-800x800.jpg


от тук:
http://www.bbqguys.com/item_name_BBQ-Gu ... m_728.html

http://compare.productwiki.com/bbq-guys ... t-j-20-b2/


Друг вариянт е този но той е лесен за Българите!
Т.Е. Следващия уикенд няма да го намерите на същото място.
Защо ли?! :-[
Завъртането тук е с една допълнителна тръба, която се нанизва на стърчаща "пишка", за да не се изгориш.

visitfrombarrieandclaire181280x960_.jpg


и подобен модел в/у любимати ми джанта от ЗИЛ. :)

1cd1e03ae7a0837158bd2210L.jpg



А понеже живеем в България.
т.е и да направите такова BBQ за вашите съграждани те ще проявят талант и то ще изчезнае...
...По-добре си носете ваше!
Малко, конпактно и много добро като конструкция.

51FCA3S5AqL_SS500_.jpg
 
A

Anonymous

Гост
Първото от Гугъл е точно като онова от визирания клип. Очевидно може да изпълнява двойна функция - пушилня и барбекю, в зависимост къде се слагат въглищата. Ако имах къде да го слагам, щях да си направя едно такова.
 

DANNY

Редовен Потребител
Днес се рових и си търсех идеи за различни BBQ-та по време на излет.
Попаднах на една добра тема в Офроуд форума.
В темата има доста снимки но за да ги видиш форума иска регистрация.
Затова и извадих някои от снимките за да ги има и при нас.
Става въпрос за нещо подобно на китайския WOK.
http://www.google.bg/search?hl=bg&cp=3& ... 24&bih=628

Хитрото в темата е, че въпростния WOK е Хенд Мейд т.е. направен в къщи, като е използван диск от дискова брана за обработка на нивите.
Мен лично много ми хареса.
...Въпреки, че винаги съм си мислил, че въпросния съд си е предпоставка към повишаване на холестерола и инфарктите сред ползващите го. :meat:
Пускам няколко информативни снимки:
Накра в един zip файл може да видите всики снимки които съм свалил. А те са доста повече :)

Това е браната.
Има два вида дискове. Едните са с равен ръб другите са с "наяден" ръб. Но и двата вида се ползват за изработката.
След демонтажа трябва само да се завари с една планка отвора в средата на браната.

DSC02178.jpg



ето го и самия WOK.
06_resize.jpg


Това е "наядената" брана.
По-красива е но не е чак толкова практична.
89834805.jpg



За да пусна този пост, първо трябваше да "подложа" нещо. Иначе нямаше да издържа.

P250410_17410001.jpg


nokiapicture0229.jpg


SAM_3328.jpg


SAM_3345.jpg


SAM_3343.jpg


07_resize.jpg


SDC10801.jpg


SDC10798.jpg



Ако успях да ви "напълня" устата, тук може да видите и другите снимки.
Файла е Зипнат но ако го свалите ще видите различни модели.
С, и без крака.
Различни видове закрепване и згъване на краката.
Както и различно ползване в гората, на огнище, върху печки на дървени въглища или върху газови котлони.
Оказа се, че е доста практичен съд!

На здраве!
:cheers:




ZIP-а:
http://www.airguns.bg/files/akraba/WOK/WOK.rar


---------------------------------едит----------------------------
Може би трябваше да кажа, че ако някой може да ми намери един диск който да е равен, да се обади!
Искам да си направя такова чудо. :)
 

Вячеслав

Потребител
Хм! Много добре измислено доста функционално. :meat: :strecher: Незнам каква е причината да ен идваш вече в Пловдив ,но след този пост май ще ти се наложи да носиш трактора с влекача ;) Мръвките ще ги споделим . Много напомня за китайския съд за готвене Уок.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Аз есента си спретнах два броя с различен диаметър и вече ги ползвам.
За сега имам само два вида стойки. Едната е за голямата горелка на газ, другата е за открит огън със сгъваеми крачета, които са отделно от самия валандър.
Цялата тема в "офроуда" и в "Направи си сам" я изчетох в началото на миналата година. Едва късно есента обаче, с голям зор успях да се обзаведа с два диска. Голямо търкане и чистене падна, а и после яко миене със сода каустик, после патиниране с концентрирана сярна и азотна киселина на горещо, миене със сода бикарбонат и мнооого вода и накрая оксидиране с масло и пак много миене.
Получи се обаче и приготвеното в него няма никакъв страничен привкус .
Ако попаднете на испански дискове, имайте предвид, че се заварят гадничко и може да се сцепи в зоната на заварката. Аз заварях като предварително бях загрял вложката и дъното на диска и на голям ампераж с СО2-то за да има добър и дълбок провар.
Доста време ми утрепа, ама ефекта е добър, защото докато мръвката се пече, мазнинката се стича в средата, където пък с добавяне на още малко олио или зехтинец, може да се приготвят гъбки, картофки, тиквички и други благинки и зелении.
 

DANNY

Редовен Потребител
Честно казано доста четене ми спести. :cheers:
Ако се захвана някой ден с това.
Да са ти останали дискове? :-[



В следващия посто ще ви запозная с любимото ми Кипърско BBQ станало вече популярно в цял свят а тук е известно като "джагата"
 

DANNY

Редовен Потребител
Сега ще ви представя Кипърското BBQ или както те го на ричат Сувлаки.
Това BBQ e придобило такава популярност, че е достатачно да напишете в търсачките CYPRUS TYPE BBQ или SUVLAKY . Под това име ще го нямерите да се продава в цял свят. Цените са шарени.
Аз лично моето го взех от Кипър. Там явно е най-евтино. Целият комплект ми излезе към 100лв.
В този комплект влиза "легена" двата механизма голям и малък за задвижване, два мотора за задвижване, три големи шиша от неръждаема стомана, 11 бр. мали шиша от неръждавейка.
Както и два броя пластмасови ветрила/духалки за разпалване.
Цената е възможно най-добрата.
В щатите един мотор като моя за въртене на шишовете стрива $35. Аз съм купил моя, който е само на батерии за 1,5 паунда. /2007г Кипър още бе с парична единица Паунд/. т.е. разликата в цената е 10 пъти!
Същото BBQ намерих да се продава в България - втора ръка, само с трите големи шиша, на цена от 160лв с мотор на батерии или 200лв с мотор на 220V и 12V.

Всъщност какво представлява самото BBQ:
Тясна и дълга тава. Над нея са монтирани механизми за задвижване/въртене на шишовете.
Те са два вида. Едните са 11 бр. по-малки. Другите са 3 бр. големи. На големите се събира без проблем 4,5кг. месо. От личен опит го знам. :yes:
Реално в Кипър няма къща в която да няма поне едно такова сувлаки.
Ползава се мниго и по излети и когато ходят за риба. Те са запалени рибари.
Сувлакито е напълно разглобяемо. Всички чарколяци се побират в основното корито.
Много леко и удобно за пренасяне а в същото време може да нахрани целия лагер.

Ето няколко клипа за да видите как работи:
Това не е точно моя модел но е доста подобен
http://www.youtube.com/watch?v=ChJv8EKt ... re=related

Това е като моето
http://www.youtube.com/watch?v=pG4JJN0HIlw
Клипове има много в мрежата.


Ето и малко снимки:

Повечето снимки пак съм ги сложил в ZIP файл в края на поста. Може да видите различни модели и приложения на сувлакито.


Във всяка къща там го има.

cyprusgrill3.jpg


souvla2.jpg


Вече го има и в една родопска вила :D
Това сувлаки пълен комплект го купих за вилата в Павелско. А за вилата край София си взех като резервни части само шишовете, механизмите и моторчетата. Самото корито ще си го направя сам. Като часто по отделно ми злязоха пак смешни пари.
P1070507.jpg



В тази поцинкована кутийка има 11 зъбни колела зацепени едно в друго.
Когато завъртиш едното то завърта другото да него и т.н.
Моторчето е централно закрепено.
P1070508.jpg


IMG_0199.jpg



Самото сувлаки когато го купувате от магазина е доста конпактно и добре опаковано.
Повярвайте ми аз не бях единствения с такова нещо на летището и никой не ми се смееше.
Там се майтапехме, че българите когато пристигат в Кипър разтоварват антени на "БулсатКом" а когато си заминават товарят BBQ-та. Но не само българите. Има и много англичани които взимат със себеси.
5.jpg


Това са снимките които направих в супермаркета където го видях
HPIM5959.jpg


Така се закрепва мотора за въртене на шишовете
HPIM5981.jpg



img_10252.jpg


това е малкия вариант. Просто е малко по-къса тавата и е с по-малко на брой шишове.
small-charcoal-grill.jpg



Тва са моторите.
Този който е без кабел се задвижва само от една от дебелите батерии 1,5V. Работи над 20ч непрестана работа. Цената му там е 1,5 паунда
Другия мотор е с 10м кабел и адаптор. Адаптора го включвате на 220в в мрежата и сте готови. Цената му там е 3 паунда.
Третия вид са мотори които работят и на 220в и на 12в захранвани от кола по време на излет. Цената и там средно към 10 или 15 паунда.
В България се продават към 60 -65 лв.

7vc2zybh7.jpg


5tsi9lbkq.jpg


KGrHqEOKowE1z9nHBJPBNgK4MF3mg_35.jpg




Ето и останалите снимки в ЗИП файл.
http://www.airguns.bg/files/akraba/CYPRUS/Cyprus.rar
 

DANNY

Редовен Потребител
Сори за поредния пост но случайно попаднах на нещо мнго интересно и си заслужа да бъде показано. :quiet:
Става въпрос за пилешки грил който сам се върти. ;)
В горната част на кутията в който се поставя грила с пилето има центарално лагеруващ капак с прорязани като пропелери отвоти.
Топлият въздух се издига минава през отворите и завърта грила.
Реално работи без моторче.
С малко майсторлък и подходящи инструменти може да си го направите.
Аз поне бих пробвал.

Clip_2-2.jpg


Ето клиповете:
http://www.youtube.com/watch?v=eM-GTfhO ... creen&NR=1
и подобен модел но на същия принцип.
http://www.youtube.com/watch?v=Egr7pi9Q ... re=related


В следващия пост ще ви покажа BBQ-то на "Дружина Полска" :)
 

DANNY

Редовен Потребител
Ето и BBQ-то на "Дружина Полака"
Ровейки се из полските ФТ сайтове попаднах на едни колеги които са си спретнали постояно стрелбище край едно селце.
Самото стрелбище си е оформено като кът за отдих. Има си BBQ, има си и люлка...
В зипнатия файл накрая на поста може да видите повече снимки и за BBQ-то и за правенето на самото стрелбище.
Ето няколко снимки:

"Дружина Полска" на стрелбището
71.jpg


IM000217.jpg


17.jpg


Ето и какво представлява тяхното BBQ.
IM000123.jpg


IM000121.jpg


DSC00387.jpg


146.jpg


...в действие
Аз лично не харесвам варианта в който нещо се пече/пържи в затворен съд. Т.е. мазнината остава вътре. Предпочитам стандартните BBQ-та в които мазнината се отича в огнището а оганя, пушека и топлината дирекно докосват мръвката.
Всъщност това е и единствената ми забележка към WOKа от предния ми пост.
p1040540.jpg


p1040543.jpg


Тук вече са сменили горната греда. Явно е дала фира...
p1100828.jpg


p1100968.jpg



Повечето снимки в ZIP файла:
http://www.airguns.bg/files/akraba/POLSKOBBQ/.rar
 

DANNY

Редовен Потребител
Това направо си се оформи като отделна тема за BBQ-та. :)

В следващия пост ще покажа стъпка по стъпка как се прави BBQ от джанта на камион. Нещо което повечето от нас са виждали като готов краен продукт.
 

DANNY

Редовен Потребител
Ето и как се прави BBQ от джанта на камион.
Повечето от нас след Варненската среща /Бункера/ са виждали поне на снимки какво представлява BBQ направено от джанта на ЗИЛ или рейс Чавдарка.
Спомням си, че тогава бях много впечетлен. Но още тогава си помислих, че реално това BBQ не е мислено да бъде ползвано на дървени въглища, такива които се продават по бензиностанциите. Т.е. няма да е рентабилно! Скарата е високо горе! Сега намерих снимки на BBQ направено така, че да може да се регулира поне на 2 степени скарата.
Ето и снимките:


Направено да бъде "захранвано" с дърва а не с въглища.
100_2315.jpg


скарата е високо горе на самия ръб на джантата
P1090513a.jpg



Ето как един пич прави такова BBQ но да може да се променя височината на скарата.
Самата скара е направена по-тясна от вътрешноста на джантата.
barbi3.jpg


barbi2.jpg


barbi1.jpg



На външната шина на скарата /на по 120 градуса/ се прорязват три отвора с флекс. На различни височини от вътрешната страна на джантата /пак на по 120 градуса/ се заваряват по три щифта. Щифтовете могат да се провират през прорезите на шината. Така скарата може да се вдига или сваля. Когато я сложиш на подшодящата височина просто трябва да я завъртиш и шината да стъпи в/у щифта.
barbi4.jpg


barbi5.jpg



Ето и степените. Виждат се и два от щифтовете на най-горната степен.
barbi6.jpg


barbi7.jpg


barbi8.jpg



Отвор за изсипване на пепелта
barbi9.jpg



Друг вид такова BBQ е правеното от джанта на кола.
Някои колеги имат такива. А и аз вече се снамбдих с такова.
Ето едно което е направено за ползване в градината като му е монтиран вентилатор за разпалване на въглищата.
Но това BBQ не е подходящо за носене в колата. Което е и идеята.
barbi10.jpg


barbi11.jpg



Ето и варианта за носене в колата.
Краката са згъваеми или по-точно се нанизват в три по-широки тръби заварени за джантата. Най-добрата стабилност се постига когато опорните точки са три на брой на по 120 градуса.
Хубавото тук е че е направено така, че да може да се регулира височината на всеки един крак. Според мен за по-добро регулиране т.е. по-дълъг ход на тръбата стоп болтовете трябва да са монтирани ниско долу!
ojqowl.jpg


Този вариан за вилата също ми хареса
1cd1e03ae7a0837158bd2210L.jpg


5a32e03ae7a0837158bd2210L.jpg



Зипа:
http://www.airguns.bg/files/akraba/DJANTA/.rar
 

DANNY

Редовен Потребител
ангел иванов написа:
Абе Даниеле стига поства такива скари че съм на работа и умрях от глад бе човек!!! ;) :cheers:

Аз написах по-горе, че преди да ги постна ми се налага да "подлагам" по нещо. :meat:
Но питаш ли ме какво ми е било доката изрова всички тея снимки ;)
 

didarai

Редовен Потребител
Мене БиБиКю ми не требе. :p
Печено-пушени пилета,пушена скумрия,печени лук и картофи и сирене във фолио.

Хайде за вила и къща иди дойди,но найстина ще ми е чудно някой ако помъкне джанти и брани с него в колата , по реки и баири.В най-добрият случай за излет една скара стига(аз и такова не мъкна даже) ,а камъни и дървета навън бол.Всеки сам си знае кефа де. :pardon:
 

DANNY

Редовен Потребител
didarai написа:
...............но найстина ще ми е чудно някой ако помъкне джанти и брани с него в колата , по реки и баири.....................


Джанта винаги със себе си носи bor1968 от Монтанската група.
А "браната" явно също е много ползвана. Темата за браната в оффроуд форума е над 20 страници изпълнени с стотици снимки! :yes:
http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=92003
Голяма част от снимките са качени на техния сървар и без регистрация не може да бъдат видяни.
Но поне може да четете.
 

Д-р Най

Потребител
Аз също си имам брана, но отскоро и все още не е омазнена. Хайде да идва Баба Марта и да си ходи, че да се опушим около Валандара (така са го кръстили). Още повече, че ми омръзна да гледам тъжно през оптикана и да викам пуф...пуф... :mad: ;)
 

bor1968

Потребител
DANNY написа:
didarai написа:
...............но найстина ще ми е чудно някой ако помъкне джанти и брани с него в колата , по реки и баири.....................
Джанта винаги със себе си носи bor1968 от Монтанската група.

Наистина имам джанта, която е префасонирана на BBQ. Има и снимки, но сега нямам време да ги търся.
Наистина е полезна джаджа. Не е постоянно в багажника на на вектрата, но когато има вероятност да се прави BBQ е там. Не заема много място и върши чудеснаработа. Понякога дори и чувалче с дърва си карам. Верно, че в природата има всичко, но аз съм мързелив и лаком. Искам по-бързо скарата да е готова, а когато си подготвен спестява време и енергия.
:cheers:
Когато не ни гони времето се прави огън и барбекю както е написал didarai, но джантата пак си е в багажника ;) Човек трябва да е подготвен.
:cheers:
 
Нагоре