ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

silver bullet

Редовен Потребител
Ай сега,самозалъгваш ли се?Здрач и ВЕЧЕР. Ако вечер си осветиш мишената всяка оптика става, а пък за вечер си има нощни оптики. Това че е на 34 мм, няма да помогне.
Нали знаеш, че душевната чикия е голяма работа. Титан как звучи само. :) А и като светне тая червена елха на кръста нощтно време. Кой ще ти гледа мишените. Ще се гледа комшийката как се прибира от банята и сваля халата.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Добре де ще си стрелям с моята тогава. :rambo:

Обаче като поставя рекорди :winner: Искам от Крал Армс да ми подарят една пушка модел Джъмбо Дазъл. Ако може и 10 цеви правени в различни смени от различни майстори. Дано попадна поне на една цев правена от майстор. На който жена му дава редовно и е щастлив и работи с мерак.


Знам ги тия работи, но и двете ми харесват много. Това, че са в различни фИскални и фокални равнини и с различна мерна система не ме притеснява. Хоука печели с цена най-малкото, защото има евтини монтажи на UTJ за 30 мм тръба, които са си екстра. От друга страна Титана има по-добра просветленост при здрач и вечер заради по-големия диаметър на тръбата 34 мм и предната леща 56 мм. Но с монтажите ще излезе към 1750 лева. Обаче пък изглежда супер яка оптика. Така, че май ще се спра на него. А и щом Георги дава рамо за нея тя ще е. :cheers:
В здрач наблягай на ваксината, стрелбата я остави за по светло.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Нали знаеш, че душевната чикия е голяма работа. Титан как звучи само. :) А и като светне тая червена елха на кръста нощтно време. Кой ще ти гледа мишените. Ще се гледа комшийката как се прибира от банята и сваля халата.
Бе то всички се "ваксинираме" така,ама при теб много често дава странични последствия :);):cheers:
 

silver bullet

Редовен Потребител
Силна ми е ваксината явно трябва да се разрежда на повече дози.
В здрач наблягай на ваксината, стрелбата я остави за по светло.

Единствено липсата на подсветка ме спира да взема Елемент Хеликс. Свикнал съм с Липърса да имам подсветка друго си е да има подсветка.

Ако трябва да сме честни и обективни като цена качество Елемент Хеликс цепи мрака и без да има подсветка. :rambo:
 
Последна промяна:

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Редовно се ваксинирам с домашна ваксина 50 градуса. :cheers: Страничните ефекти са видими за Христос 99% гениални постове от моя страна. :sorry:
Желателно е след поемане на ваксината да спреш да пишеш във форума. Последният път използваше неприемливи епитети и заплаши със саморазправа колеги от Пловдив и Русе!? По моя преценка ти спрях публикациите в сайта за 3 месеца до 01.04.2021г. Не ми стана ясно кой колега модератор или "свише" ти опростиха греховете. Моля спазвай правилата и добрия тон, за да не се налага да те озаптявам отново!
 

silver bullet

Редовен Потребител
Ок. Извинявам се! Прав си! И аз не знам кой наистина. Сега съм поел разумна доза от ваксината. На нова година бяха няколко различни ваксини заедно.
 
Последна промяна:

silver bullet

Редовен Потребител
Колеги имам следното питане. Оптики Елемент моделите имащи скала MRAD с точка в средата на кръста. На 100 метра точката в средата на кръста също и линиите на кръста закриват ли монета от една стотинка при увеличение 20 пъти? Питам за моделите с първа фокална равнина - FFP

Ще съм много благодарен, ако някой провери и сподели информацията. Интересува ме най вече модела Титан. Но също и при другите два модела Хеликс и Нексус как е при 20 пъти увеличение.


Ако някой има Елемент Хеликс във втора фокална равнина - SFP. Може също да сподели точката в средата и линиите на кръста дали закриват една стотинка на дистанция 100 метра.
 
Последна промяна:

peko

Редовен Потребител
ФТКС
1 Mil(MRAD) е 10 см на 100 метра.
Височината на целта в мил разделена на измереното в оптиката пак в мил и умножено по 100 ти дава разстоянието до целта.
Използвайки тази проста формула, в първа фокална можеш сам да си сметнеш каквото искаш, ако знаеш размерите на точките и дебелините на линиите, както и разстоянията между тях по кръста(тази информация я посочват коректните производители).
Демек 1 см на 100 м ще ти излиза като 1/10 мил на кръста.
Точката в центъра ми се вижда поне 1/20 или 1/25 мил, така че не би скривала стотинката, защото ще покрива 5 или 4 мм.
Но това важи за първа фокална, защото съотношението на точка, линия, деление от кръста е постоянно към размера на мишената независимо от увеличението.
Виж за втора фокална тази формула не важи за всички увеличения, а само за едно, посочено от производителя(при повечето х10).
 
Последна промяна:

silver bullet

Редовен Потребител
Много добре си го обяснил! Поздравления! :cheers:

Намерих информацията благодарение на твоя съвет да търся в сайта на производителя. https://element-optics.com/reticles/

В сайта на Елемент има pdf файлове с информация за всеки вид скала и на трите модела - Хеликс, Титан и Некус. Това е графиката за Титан със скала APR-1D 5-25 FFP MRAD.

Screenshot-20210116-233503.jpg


Спорен мен при скалата на Елемент модел Титан дебелината на линиите е 4 милиметра спрямо обекта на 100 метра. Централната точка на кръста е малко по-голяма в диаметър от дебелината на линиите, които са 4 милиметра.

Мисля, че централната точка на 100 метра е около 6.5 или 7 милиметра в диаметър. Горе долу колкото е дупката от калибър 6.35.


Все още си мисля, че някои колеги не те разбраха защо предпочиташ оптики в първа фокална равнина - FFP. Предпочиташ ги защото при зум - увеличение не се налага да правиш промени в изчисленията. И при 10 и при 20 пъти увеличение съотношението между скалата и мишената не се променя. Точно затова военните стрелят с оптики в първа фокална равнина. Когато се задават корекции от втория в екипа. Стрелеца не се притеснява дали ще стреля на 10 или 20 пъти увеличение, защото корекциите ще са едни и същи при FFP - първа фокална равнина.
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
Сребърен, явно пак си изпаднал в алкохолен делириум,но пък явно имаш моментни проблясъци. Изтрил си тая част от поста в която роптаеш, че за 10 години не си научил какво е първа и втора фокална, защото никой от колегите не го е обяснил във форума. Всичко е написано, просто иска четене.
https://forum.airguns.bg/index.php?...Приспособления-прострелване-ремонти.64/page-3
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Сребърен, явно пак си изпаднал в алкохолен делириум,но пък явно имаш моментни проблясъци. Изтрил си тая част от поста в която роптаеш, че за 10 години не си научил какво е първа и втора фокална, защото никой от колегите не го е обяснил във форума. Всичко е написано, просто иска четене.
https://forum.airguns.bg/index.php?threads/ОПТИКИ-монтажи-и-АКСЕСОАРИ-към-тях-Какви-откъде-Приспособления-прострелване-ремонти.64/page-3
Вярно ли и такива неща е писал? Е, и аз съм в алкохолен делириум, ама жив и здрав да е да си ни плюе и не уважава колкото си иска ..... имаме опит с това, Наздраве :cheers:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Тоя пост поне 10 пъти вече е редактиран.
Прости и неуки ще си останем какво да се прави :D То само глупости още малко ще каже някой, че са се писали........Важно е да сме весели в крайна сметка ;)
Не се впрягай и ти ;)
 

silver bullet

Редовен Потребител
Сребърен, явно пак си изпаднал в алкохолен делириум,но пък явно имаш моментни проблясъци. Изтрил си тая част от поста в която роптаеш, че за 10 години не си научил какво е първа и втора фокална, защото никой от колегите не го е обяснил във форума. Всичко е написано, просто иска четене.
https://forum.airguns.bg/index.php?threads/ОПТИКИ-монтажи-и-АКСЕСОАРИ-към-тях-Какви-откъде-Приспособления-прострелване-ремонти.64/page-3
Това е цитат с мнение на колега от 2018 та година. Има множество постове още от 2008 година. Според теб дали е знаел след 10 години в този форум какво е първа фокална равнина???

Тук може и сам да видиш откога е цитата. https://forum.airguns.bg/index.php?threads/Правилно-зумиране-на-колко-и-защо.9943/page-3
Типична оптика - увеличение от 10х до 50х...
Това ще рече, че размерът на видимата картинка се променя 5 ПЪТИ от мин. до макс.
Дали се променя 5 ПЪТИ и размера на "кръста"?
НЕ. "Кръстът" винаги остава с едни и същи размери. И това изобщо не зависи в коя фокална се намира той. Ама ИЗОБЩО.

Фокалната има значение за паралакса. Само дето именно паралакс няма нищо общо с фокусировка или зума. И съответно към тази тема.

Коригирах си поста за да е полезен на хората. Това ми е последната комуникация с теб.
 
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Вижте сега, дай да си сипем по нещо качествено, че вече взе да става банално - тука на всички пишките ни са над 25-санта пък IQ то ни е извън класациите :D
 

silver bullet

Редовен Потребител
Прости и неуки ще си останем какво да се прави :D То само глупости още малко ще каже някой, че са се писали........Важно е да сме весели в крайна сметка ;)
Не се впрягай и ти ;)
Не колега не са се писали само глупости. Напротив има много полезни неща. Но когато някой, който е тук от една година започне да се държи като Мастър Шеф няма как да общуваш с такъв човек.
 
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Не колега не са се писали само глупости. Напротив има много полезни неща. Но когато някой, който е тук от една година започне да се държи като Мастър Шеф няма как да общуваш с такъв човек.
Айде пак на постове и време го засегнахме! Не ме разбирай погрешно ама не това е важното, и не само тука има запознати, има теми на които аз чета само чужди форуми защото в Българските няма никаква информация или не е коректна, и е от рода на една съседка каза или Бай Иван от кръчмата на 5 ракии най-накрая сподели! Информация като основна има достатъчна тука даже прекалено много за стандартите ни! Ама проблема е по скоро в общуването според мен и дали искаме да говорим на един език или да си го караме по Балкански на нож!
 
Нагоре