ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

kosmev

Редовен Потребител
тия постове да послужат при избор на оптика, щото това което изписахме тук го няма в обявите.
Остана само да решим въпроса MIL или MOA... ама там май е по-лесно. :D
Сериозно, има ли някой, който да ползва МОА скала - аз като видя такава и ми се гади, може би нещо пропускам в разбиранията си.
С туретите по-може да направиш компромис, поне не ги гледаш постоянно, ама не ми е ясно защо производителите продължават да бълват модели с турети в MOA и скала разграфена в Mil?
 

silver bullet

Редовен Потребител
Картинките които си показал са подвеждащи. Общо взето скалите във втора фокална изглеждат като 15Х от тези които си показал в първа.
Не съм ги търсил нарочно да са такива, това ми излезе в гугъл като по образно сравнение. Защото никой не го каза досега ясно и точно в кое е разликата.

ЯСНО ВИДИМО И ТОЧНО!!! :)

ТОВА Е ЯСНО И ВИДИМО.

eyJidWNrZXQiOiJ3ZWItbmluamEtaW1hZ2VzIiwia2V5IjoiYW1wcm9cL2NvbnRlbnQtaW1hZ2VcL1NGUC12cy1GRlBfTWFnbmlmaWNhdGlvbi5naWYiLCJlZGl0cyI6eyJyZXNpemUiOnsid2lkdGgiOjgwMCwiaGVpZ2h0Ijo0MTcsImZpdCI6Imluc2lkZSJ9LCJ0b0Zvcm1hdCI6InBuZyJ9LCJ2ZXJzaW9uIjoiIn0=


А не какво ми харесва на мен или колко бързо дете на 11 години е почнало да стреля с първа фокална. И тн. :)


Не виждаш ли, че това е графика, а не е снимка? Важно е да се обясни по образно идеята на хората. Бъди сигурен, че повечето в този и в ловния форум не правят разлика между двете фокални равнини. Като казвам повечето нямам предвид тези които пишат. Те са винаги 15 - 20 човека. А тези които четат са стотици хора, дори хиляди. Когото искаш да някой да разбере нещо ново акцентираш на разликите. Най големия проблем на хората е че почти винаги си мислят, че другите ги разбират какво искат да кажат. Да ама не! Повечето пъти хората въобще не се изслушват и не се разбират. Всеки си повтаря тезата безброй пъти и не чува и не разбира другите. Нещо като в политиката. :lol::'(
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
Не съм ги търсил нарочно да са такива, това ми излезе в гугъл като наш-образно сравнение. Защото никой не го каза досега.

ЯСНО ВИДИМО И ТОЧНО!!! :)

ТОВА Е ЯСНО И ВИДИМО.

А не какво ми харесва на мен или колко бързо дете на 11 години е почнало да стреля с първа фокална. И тн. Ясно тоно и кратко. Това е положението. :)


Не виждаш ли, че това е графика, а не е снимка? Важно е да се обясни по образно идеята на хората, защото бъди сигурен, че повечето е в този и в ловния форум не правят разлика от двете фокални равнини. Нарича се метафора, сравнение и тн. Когото искаш да някой да разбере нещо ново акцентираиш на разликите.

Ако Чукча беше поне малко читатель, а не само писатель, нямаше да напишеш този пост. Къде съм писал за снимки? Ами никъде.
"При най-малкото увеличение да кажем 5 пъти няма разлика в образа на кръста при двата вида фокални равнини"
Това е напълно невярна информация и вкарва в заблуда. Относно Липърс и Хоук, също си написал доста глупусти.
 

dberov

Редовен Потребител
Липърс и Хоук са във втора фокална равнина, защото са евтини бюджетни оптики
Моя Хоук ми излезе към 1000лв навремето, да евтин е спрямо други марки но не е в категория бюджетни дето масово се купуват в диапазона от 150 до 300лв.
Относно графиките, мислиш ли че аз не ги видях и не можех да ги сложа, но търсих реални снимки а не графики или рисунки... Когато имам време ще намеря ясни снимки на двата вида скали и ще ги постна, за да видиш каква е разликата от графиката която си качил и реално как е образа.
Сега да няма сръдни, но от няколкото ти поста разбирам че не са ти ясни нещата ама въобще, та отдели малко повече време да почетеш, погледай малко клипчета и като влезеш в час, ще ти иде да си затриеш някои постове.
Без лоши чувства, просто съвет.
 
Последна промяна:

silver bullet

Редовен Потребител
Явно си от хората четещи през ред и търсещи спор където го няма. Разбира се, че няма разлика в големината на кръста при най-малкото увеличение. Това е пример и се вижда от графиката. Кръста при първа фокална равнина започва да се променя спрямо общото зрително поле с нарастване на увеличението. Докато при втора фокална равнина кръста не се променя спрямо зрителното поле при увеличение.

Ако теб те вкарва в заблуда нещо, което е написано от хора, които професионално си вадят хляба със статии за оръжия и оптики. Проблема е в твоя телевизор. Ще ти цитирам статията от която съм дал картинката и описанието просто съм го превел на български по сбито. https://www.americanhunter.org/articles/2017/7/10/first-focal-plane-or-second-focal-plane/

https://outdoorsmans.com/blogs/news/riflescopes-first-focal-plane-vs-second-focal-plane
 
Последна промяна:

silver bullet

Редовен Потребител
Моя Хоук ми излезе към 1000лв навремето, да евтин е спрямо други марки но не е в категория бюджетни дето масово се купуват в диапазона от 150 до 300лв.
Относно графиките, мислиш ли че аз не ги видях и не можех да ги сложа, но търсих реални снимки а не графики или рисунки... Когато имам време ще намеря ясни снимки на двата вида скали и ще ги постна, за да видиш каква е разликата от графиката която си качил и реално как е образа.
Митко, имал съм Липърс 8 до 32 Х56 която продадох на Макс от Варна. Знам много добре каква е скалата. Обаче знам и какво значи хубава скъпа оптика във втора фокална равнина като Иор Валдата. И разликата е между небето и земята. Имаме колеги с такава оптика, ако искат да ти кажат разликата. Липърс, която ползвам в момента си е дърво. Но на тоя етап ми върши работа. Както и колата ми е дърво на 20 години вече. Но не плача от това и не я имам за звяр на пътя. Хоук и Липърс са нелоши, но са си бюджетни оптики.
 
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
Е, и аз съм видял някоя и друга оптика. присъствал съм на 6-7 състезания и да кажем на едното състезание по Бенчрест погледнах през около 25 различни оптики и евтини и скъпи. На едно FT състезание присъствах като зрител, Купа Балкантрейд ако си чувал, та там бяха едни от най добрите наши ФТ стрелци, дето ходят и по международни състезания, та и там гледах и бюджетни и висок клас оптики и на пушки оплакнах очи, но още тогава знаех какво е първа и втора фокална та като гледах и сравнявах, не по картинки.
Я, намерих снимки от едно скучно състезание, можеш ли да преброиш масите.
Та тук имаше над 30 състезателя и се въртяхме мисля на два кръга понеже не стигна времето за три. Ей тоя със синята шапка е голям мунчо а другия шматарок му е набор, и двамата медалисти от това състезание. :D

3.jpg DSC_0884.JPG
 
Последна промяна:

luft9waffe

Редовен Потребител
Още една причина за втора фокална при ловците.
Човекът, който купи ффп-оптиката от мен е ловец, ползва си я още и е доволен. Но стреля само от сериозна упора, пушката му е тежка и най-вече ползва макс. ниски монтажи. При мен, заради стърчащия пълнител (фх т12) се налагат високи стойки и при стрелба прав, от коляно или с "афиф" упор много лесно се случваше т. нар. "грешка от накланяне". Иначе общата маса на пушката+оптиката не беше голяма(3,5кг с СМ...) и за дълги преходи си беше ок.
 

silver bullet

Редовен Потребител
Не знам дали го правите нарочно или сте си заядливи хора по принцип, говоря за Митко и Камено. Дал съм тези снимки, защото ясно описват разликата. Нито съм ги рисувал аз, нито се правя на специален.. :lol: Прочел съм всеки един ред от темите за оптиките в този форум.

И НИКОЙ НЕ Е ДАЛ КАРТИНКИ ИЛИ ЯСНО И КРАТКО ОПИСАНИЕ НА РАЗЛИКАТА МЕЖДУ ПЪРВА И ВТОРА ФОКАЛНА РАВНИНА.

И когато се появи някой "БАЛЪК" който цитира най-известните американски статии по темата. И слага снимка с кратко и точно описание. От същите тези американски СПЕЦИАЛИСТИ на тема оптики и оръжия.

Се появяват двама братя на Айнщайн и Никола Тесла. :)

Които вместо да кажат. Евала за статията и картинките, които си цитирал и дете на 5 години ще разбе разликата. Започват ВАЖНО И С ЕБАСИ САМОЧУВСТВИЕТО.

Да му обясняват колко е тъп и как не знае нищо... Айде нема нужда...

Пишете си тук и се карайте колкото искате. :)
 
Последна промяна:

silver bullet

Редовен Потребител
Човекът, който купи ффп-оптиката от мен е ловец, ползва си я още и е доволен. Но стреля само от сериозна упора, пушката му е тежка и най-вече ползва макс. ниски монтажи. При мен, заради стърчащия пълнител (фх т12) се налагат високи стойки и при стрелба прав, от коляно или с "афиф" упор много лесно се случваше т. нар. "грешка от накланяне". Иначе общата маса на пушката+оптиката не беше голяма(3,5кг с СМ...) и за дълги преходи си беше ок.
Така е, но повечето ловци предпочитат леки карабини. Но има и такива като твоя човек стрелящи от чакало с твърда упора и не ги притеснява теглото на пушката и оптиката. По същия начин няма и рецепта коя фокална равнина е по-добра. Това е все едно да кажем леката кола е по-добра от джипа. По добра, ама за града. За черен път с локви не е. Затова е добре да се знаят разликите. А кой иска да ходи по черни пътища или да кара по магистралата е съвсем друга тема и въпрос на лични нагласи.
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
Трябва ми метчик и плашка 29х1може и х1.25мм но е желателно да е х1мм. Никъде не намерих да се продават в БГ.
Има х1.5мм стъпка на мен ми трябва х1мм стъпка. Ако някой знае нещо благодаря! Гледам че ги има в АЛИ-то....много време отива
 

dberov

Редовен Потребител
Чете ли къде спорих с @Kameno Karp за умора на метала. А знаеш ли че после 3 дена четох в свободното си време щото прибързано тръгнах да споря за да науча и най малката подробност, ама сега пипни ме и ще ти изнеса лекция. Та му написах на колегата едно личнo съобщение в което си признавам грешката, не го пуснах в темата че стана много дълго за пост, но ето тука може да се прочете. Та не съм нито най умния нито па горделив, това от къде ти дойде на акъла, който ме познава лично може да каже.
Давай да спираме с това цапане че ще ни изгонят. Ти банана ял ли си го, щото аз го ядох, и това си признавам, макар че един болен мозък ме топна.
Следващия пост, по темата.
 
Последна промяна:

andi

Редовен Потребител
тези в първа фокална са по-скъпи и осезаемо по-тежки от тези във втора фокална.
За по скъпото съм съгласен, така е, малко но има разлика. Не знам защо. Говорим за една марка, един клас.
Но ако може разяснения за ... осезаемо по тежки... ??? Според мен това е от т.н. митове и легенди.
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
@silver bullet
Нали нямаше да пишеш повече,казах ти го преди когато те баннаха и изтриха всичко и незнайно защо те върнаха да пишеш глупости.
Постоветете ти са 99% безсмислени,нищо не ти ясно....то е видимо от писаното в тях,до онзи ден не знаеше каква е разликата между двете оптики,даже мислеше че се мести центъра...днес даваш мнения и цитираш някакви измислени светила и специалисти в америка.
 
Последна промяна:

silver bullet

Редовен Потребител
Да мести се центъра при някои евтини оптики в първа фокална. При втора това много рядко се случва дори и при най-евтините. Въпрос на качество и конструкция.
 
Последна промяна:
Нагоре