ОПТИКИ - избор, монтажи и АКСЕСОАРИ към тях. Какви, откъде? Приспособления, прострелване, ремонти

lynx

Редовен Потребител
Да, спецовете от FX тоя път са се изложили с едни наистина грозни монтажи.
Не знам кой ще си ги купи, като за подобна сума може да се вземат на Спортсмач, които се регулират по хоризонтала и вертикала и изглеждат дооооста по-добре.
 

Skylex

Новодошъл
Искам да попитам ако някой знае от къде да намеря топчета за въздушен пистолет по големи от 4,5мм защото цевта на моя пистолет е по широка от 4,5 и въздушното налягане излиза по бързо от самото топче незнам дали има топчета с размер 4,52 както за въздушните пушки. За въздушната ми пушка използвам сръбски сачми 5,52 и съм доволен но за пистолета незнам от къде да намеря по големи топчета от 4,5 и предпочитам да са с олово защото тези стоманените много скачат - рекушират не може спокойно да се стреля на разтояние 10м а иначе съм много доволен от пистолета бих казал че има същата сила като въздушна пушка само проблема са топчетата
 

praetorian

Редовен Потребител
Има оловни топчета на Гамо.Размера им е по- голям от тези на ББ-тата, но често засядат и засичат.
 

Dominus

Редовен Потребител
Какво ли ново заглавие на тема ще ме изненада? Няма такова :eek:
 

aandreev

Потребител

lynx

Редовен Потребител
aandreev, ако имаш пари за хубава оптика ги давай и не го мисли, няма да съжаляваш.
Посредствената ще я продадеш после набързо и на половин цена.
Трябваше сега на състезанието да пробваш 2-3 оптики и веднага ще ти светне, че голяма част от кефа на стрелбата е в строга зависимост с читавата оптика.
Хубава пушка с гадна оптика е като супер мощен компютър с черно/зелен монитор от Правец ;)
 

Dominus

Редовен Потребител
aandreev написа:
ON TOPIC ;)
Какво ще кажете за тази оптика, че мисля да спестя някой лев, невзимайки нещо по-класно :)
http://www.ebay.co.uk/itm/hot-sale-ZOS-10-40x60-SFE-IR-SWAT-Extreme-Tactical-Rifle-Scope-waterproof-new-/400449737559?pt=UK_SportingGoods_Hunting_ShootingSports_ET&hash=item5d3caa1357#ht_9409wt_1007
С нея ще могат ли успешно да се измерват разстоянията във FT състезание?
Истината е, че колкото и да Фъркаш накрая пак кацаш на същото клонче.
Твой е избора, колко пъти искаш да кацнеш на трън или глок.
Минал съм през две, три оптики от средния клас и всеки път след като съм метнал парите съм го отчитал като грешка.
Накрая прогледнах. В истинския смисъл.
Купих си китайка и съм щастлив мамицата й ;)
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
aandreev не знам дали в неделя сутринта ме послуша да не щракаш страничната корекция, сега ме послушай. Има две Nikko Diamond които се продават в момента. Ето едното http://forum.airguns.bg/http://forum.airguns.bg/phpBB3/viewtopic.php?t=0 на Румен scandalo дето стана първи в Троян. Вземай го.
 

kid

Редовен Потребител
ФТКС
Здравей колега aandreev
Послушай хората какво те съветват...
Ако имаш възможност си вземи хубава оптика.
От личен опит ти го казвам.
:cheers:
 

FreeMan

Редовен Потребител
Имал съм 10 различни оптики от средния клас от които 3 различни видове ЗОС. ЗОС-овете са ми били най противни и най-зле. Знам че има колеги които си ги харесват - не искам да ги обиждам.
Всеки си има предпочитание, а най-важното е за какво ще се ползва!
Ако ще я ползваш за ФТ ти трябва перфектно мерене.
По-бюджетна такава е T50 Field Target - 10-50x60 http://www.falconoptics.com
След това са Голямото Нико http://www.nikkostirling.com/Content/Diamond/Sportsman.htm
и Сайтрона http://info.sightron.com
Може и Луполд но там си фиксиран на едно увеличение, което ако не ти пречи или го предпочиташ според мен е най-доброто за мерене.
Ако ще стрелям ФТ бих си взел Сайтрона или Никото доказали се през годините.
Ако няма да е ФТ - избора е голям и пак зависи от предпочитанията.
Успех.
 

aandreev

Потребител
Другия месец ще си купя едно Nikko, та да мога да ви гледам в очите след толкова съвети, дето ми дадохте! :)
Благодаря за аргументите и всичко написано, считам че ще е полезно и за останалите! :)
 

methaa

Редовен Потребител
Здравейте колеги,

имам един въпрос... Трябва ли да си купувам калибратор за съчми, след като цевта ми има шок?
Съчмите са претеглени, следователно с втората част от задачата трява да се справи шока :sos:
 

Termina4

Потребител
methaa написа:
Здравейте колеги,

имам един въпрос... Трябва ли да си купувам калибратор за съчми, след като цевта ми има шок?
Съчмите са претеглени, следователно с втората част от задачата трява да се справи шока :sos:
не ти е нужен калибратор
 

fishermaniac

Потребител
Аз моя шок го махнах,и на метеора и на ат-то,не ми се струваше нормално като прекарам чашка от дулото към дотиквача и на 2.5 см да пропадне.Някой правил ли е реално опити дали подобравя точността т. нар. шок,че за мен е късно вече.
 

Dominus

Редовен Потребител
Абе, тя, чашката не се ли движи в обратна посока? ;)
На мен ми се вижда съвсем нормално.
 

fishermaniac

Потребител
Не знам кое какво,но на нарезно оръжие такова жовотно шок няма.А моето ат нямам никакви впечатления как е стреляло със шока,а без шока утре ще стане ясно като мине тежкото jsb с 300 м/сек.
 

methaa

Редовен Потребител
Имам едно съмнение. Преди да се калибрират от шока, подкалибрените чашки ще имат по-висока скорост отколкото надкалибрените. Следователно след като напуснат цевта подкалибрените "калибрирани" чашки трябва да имат по-висока скорост от надкалибрените. Предполагам че скоростта в шока както и преди него ще е различна.
Всичко това се отнася за чашки с едно и също тегло.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
methaa написа:
Имам едно съмнение. Преди да се калибрират от шока, подкалибрените чашки ще имат по-висока скорост отколкото надкалибрените. Следователно след като напуснат цевта подкалибрените "калибрирани" чашки трябва да имат по-висока скорост от надкалибрените. Предполагам че скоростта в шока както и преди него ще е различна.
Всичко това се отнася за чашки с едно и също тегло.

Точно обратно е, що се отнася до диаметъра на полата!
 

petkof

Редовен Потребител
fishermaniac написа:
Не знам кое какво,но на нарезно оръжие такова жовотно шок няма.А моето ат нямам никакви впечатления как е стреляло със шока,а без шока утре ще стане ясно като мине тежкото jsb с 300 м/сек.
Ти ловец ли си?
 

petkof

Редовен Потребител
fatalen написа:
methaa написа:
Имам едно съмнение. Преди да се калибрират от шока, подкалибрените чашки ще имат по-висока скорост отколкото надкалибрените. Следователно след като напуснат цевта подкалибрените "калибрирани" чашки трябва да имат по-висока скорост от надкалибрените. Предполагам че скоростта в шока както и преди него ще е различна.
Всичко това се отнася за чашки с едно и също тегло.

Точно обратно е, що се отнася до диаметъра на полата!
Принципно fatalen е прав.Сега обаче трябва да се изяснят термините "подкалибрени" и "надкалибрени".Прието е за калибър да се смята диаметъра на главата на чашката, а не нейната пола.За полите в повечето случай нямаме фабрични данни.След това уточнение почваме наново да изказваме мнения.
При подкалибрените чашки е възможно в редки случаи на супер качествени цеви/полирани и без разлика в диаметъра по протежението/ да се получи по-висока скорост, но точността е твърде несигурна, заради хлабченето /удрянето на главата на чашката в стените на цевта по време на движението на чашката в цевта/.Високата скорост тук се постига благодарение на липсата на триене на главата на чашката в цевта.Ако цевта не е особено качествена това хлабчене "убива" скоростта на чашката заради неравностите в цевта, от различен характер, които от своя страна може даже и да я дестабилизират докато излезе от цевта.
При надкалибрените чашки,главите се нарязват толкова дълбоко от нарезите на цевите, че освен да се движат леко по тях чашките изпитват съпротивление от нарязването в нарезите.Това съпротивление обаче може да е значително по-малко отколкото описаното в горния абзац, даже и при лоши цеви,които са достатъчно "оловени"/олово е запълнило вътрешните неравности на цевта/ от предишни изстрели.Така чашките се движат в цевта плавно по каналите,без хлабчене и набират повече скорост в сравнение с подкалибрени.
С две думи нарезните цеви са голям проблем! ;)
Аз си стрелям със Смуут Туист и вече хич не ми дреме за тия проблеми, но бая нерви и чашки потроших с нарезните! :pardon:
 
Нагоре