Моят автомобил.

mdinkov

Редовен Потребител
Някой знае ли със сигурност дали ми трябва допълнение към застраховката ( анекс ) ,зелена карта за ътуване в ЕС и дали наистина Румънци и Сърби се заяждат за това
http://insurance.profit.bg/news/rssfeed/nid-107654.html
в Гърция съм влизал и не са ми я искали ,въпреки ,че имам но от тази година се чуда дали да я вада пак или да прецакам застрахователите с дребна сума .
 

barbaron

Редовен Потребител
mdinkov написа:
Някой знае ли със сигурност дали ми трябва допълнение към застраховката ( анекс ) ,зелена карта за ътуване в ЕС и дали наистина Румънци и Сърби се заяждат за това
http://insurance.profit.bg/news/rssfeed/nid-107654.html
в Гърция съм влизал и не са ми я искали ,въпреки ,че имам но от тази година се чуда дали да я вада пак или да прецакам застрахователите с дребна сума .

Зависи от застрахователя... Някои полици важат (без правене на зелена карта), други -НЕ...Проверено при застрахователния брокер.Никой не ти иска застраховка (освен ако не те спрат някъде) Ако нямаш обаче те "бръснат на сухо". Наложи ми се да ходя с джипката до Букурещ и понеже не съм мислил, че ще ми е нужна извън страната - съм направил полицата в случайна ЗК......Оказа се, че полицата важи за цяла Европа, където ЗК има офиси, т.е. представителства...С автомобила на жена ми обаче се оказа, че трябва да заплащаме половин застраховка почти за зелената им карта...

Така че виж в коя ЗК ти е гражданската и можеш да ги попиташ дори онлайн - дали ще важи само гражданската ти...
 

lynx

Редовен Потребител
По принцип/по закон/ всяка полица Гр.отговорност издадена от българска застрахователна компания е с валидност за Европейския съюз.
Повечето застрахователни компании обаче, за да предложат по-ниска цена ти правят отстъпка ако подпишеш декларация, че колата няма да напуска страната през периода на полицата.
Ако през годината ти дотрябва зелената карта и ти се налага да излезнеш извън БГ, си връщаш тази отстъпка на застрахователя и ти издават зелената карта.
Има една основна разлика, ако направиш ПТП в чужбина.
Ако нямаш/не носиш/зелената карта и си причинил по твоя вина ПТП в чужбина, искът ще бъде насочен към теб лично.
Ще получиш честитка от Бюро-Зелена карта на Гаранционния фонд, тоест, ще има разправии с тях и твоя застраховател.
При положение, че си причинил ПТП и я представиш, искането ще се пренасочи директно към твоя застраховател по Гр.отговорност и ти не се разправяш повече. Най-много твоя застраховател да ти изиска протокола за ПТП от чужбина и до там.
Аз лично не бих посъветвал никой да хитрува на дребно за такива неща.
Дядо ми/Бог да го прости/винаги повтаряше, че на финала тарикатите винаги носят вода на баламите.
 

mdinkov

Редовен Потребител
Не става въпрос да хитрувам на дребно , но преди 2-ва дена правих застраховка на мотора и служителката в офиса ми каза че за всички страни трябва зелена карта а аз определено бях прочел друго затова попитах и тук и най вече за Румъния ( от две години се кана да отида ) защото ако имам застраховка която по нашите закони покрива Румъния а мнението на тяхните митничари е друго е тогава ще я скондапцаме (както викат в съседна Брестовица) и аз ще си остана на дунав мост .
 

lynx

Редовен Потребител
Румънците имат право да ти изискат зелената карта, ако се осъмнят че нямаш.
Техните митничари също са запознати с хитрината да си направиш полица с отстъпка че колата ще се движи само в БГ.
Те и затова ти искат зелената карта, защото знаят че тези с отсъпката не са получили зелената карта.
А иначе в зелената карта са описани държавите в които тя важи.
Ако им представиш зелената карта, грижите ти отпадат и няма да те върнат.
А ако причиниш по твоя вина ПТП в Румъния и нямаш зелена карта, не искам да съм на твое място.
 

praetorian

Редовен Потребител
Всяка полица по ГО, издадена от българска застрахователна компания важи само за Република България, освена ако не е придружена с анекс "зелена карта", издадена с валидност за съответната страна, в която ще пътува автомобила.Ако нямате зелена карта и причините ПТП, желна ви майка.... :crazy: :crazy: :crazy:
 

barbaron

Редовен Потребител
На моста никой не ти иска нищо друго освен лична карта. Ако им се сториш подозрителен - тогава може да ти поискат и други неща. Определено зелената карта тях не ги касае и аз за толкова години - никога не съм им я показвал... Както казах, може да се кара и без зелената карта, НО ПРИ УСЛОВИЕ, че ЗК имат представителство в съответната държава!!! На мен застрахователния брокер (който няма файда да не ме издруса за зелена карта) - ми даде специална книжка (на всички езици в които страни е валидна)... Каза ми че ако някой ми поиска зелена карта - да му подам книжката, в която е описано всичко...Аз лично не бих си позволил да се правя на тарикат на чуждо място особено... Но когато има начин да не се дават пари за щяло и нещяло - защо да ги давам??? И това за отстъпката и зелената карта не е вярно... Моята Гражданска винаги е била "при най-изгодни условия"... Съжалявам, че не мога да кажа коя точно е ЗК, за да направи колегата проверка на казаното от мен и да прецени дали при него не може да мине по същата пътечка...
 

lynx

Редовен Потребител
Отказвам се да споря, въпреки че мога да ви залея с оборващи документи.
Плащайте си само за Р.България и тайничко излизайте навън с надеждата, че няма да ви поискат Зелена карта и че няма да попаднете в ПТП, за което евентуало може вас да ви изкарат виновни.
 

martins

Потребител
Колега, извади си зелена карта. Извън страната ти трябват документи на колата и зелена карта. (шофьорска книжка да ти поискат ще е 1 на 1000). За Сърбия без зелена карта си умрял. Мен са ме връщали от КПП калотина че нямам зелена карта а в Сърбия е 130 евро а в тук 50 лева на границата.
 

barbaron

Редовен Потребител
lynx написа:
Отказвам се да споря, въпреки че мога да ви залея с оборващи документи.
Плащайте си само за Р.България и тайничко излизайте навън с надеждата, че няма да ви поискат Зелена карта и че няма да попаднете в ПТП, за което евентуало може вас да ви изкарат виновни.
И аз не искам да споря...

Нещата се променят постоянно, а моя коментар беше свързан с миналогодишно пътуване до мизерна Румъния...

mdinkov, вземай една зелена карта и поне да си спокоен... То ако може без зелена карта - ще ти кажат...

Пожелавам ти късмет и да внимаваш с камерите(скорост) и разговорите по телефон, докато шофираш. Има стационарни маскирани радар-камери (обикновено в някоя стара дачия без надписи). Вземи си винетка ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!! Може и от тук:

http://www.roviniete.ro/bu

Има уникални места в тая гадна Румъния... заслужава си да се видят...
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Всички сте прави! Пътувам доста(понякога и 3-4 пъти в месеца) и ще ви споделя и моя опит.
Аз също държа да се спазват правилата и законите и почти винаги гледам да не показвам "Зелена карта", след като не е задължителна. Номера минава навсякъде(освен в страните където си е задължителна) но не и в Сърбия, макар и от миналата година да не са в групата на задължителните. Карал съм ги да викат и Началник смяната и той звъни по-нагоре и пак ти казват - ами на нас ни е казано - "Зелена карта" е задължителна. И накрая вадя моята(защото заради другите страни съм принуден да я имам) и ме пускат, дори без да ми правят проблем, защо съм се "заяждал" с тях. Съвсем спокойно казват: Братко, и ти може да си прав, ама и на нас така ни е наредено - и "сречан пут!".
На теория, дори и твоята ЗК издала ГО да няма офис в съответната страна, не е проблем - дори и при ПТП. Камионите ми са с ГО от най-евтините(със сигурност с офиси само у нас), имали са и ПТП-та и не е имало проблеми. Но все пак, ако си имаш разправии с полицаите, не можеш да риташ срещу ръжена. На мен са ми взимали в Румъния книжката за незначително нарушение(глобата после ми беше 6,5 Евро), но беше петък след обед и няма на кой да се оплачеш(даже и до нашия Консул стигнах, ама там пък са пълни тъпаци - това пък е друга история). Във вторника се наложи да отида пак за да си взема книжката(след като си платих глобата), Началника на ПУ ми се извини и каза, че полицая не е действал правомерно, и мога да подам жалба ако искам(а в петъка, когато правих консултация с адвокат - той ми каза, че ако искам ще ги осъди, както го е правил и преди, но трябва да се явя лично на поне 2 от заседанията.
Така че, всичко опира до това, дали искаш да си "тровиш" пътуването със спорове и разправии по границата и евентуално при ПТП или да му се насладиш пълноценно.
 

praetorian

Редовен Потребител
Хора, работя в застрахователния бранш 5-та година и се занимавам само с катастрофи - у нас и в чужбина.Пак ви казвам - навън - само със зелена карта.Съветвам ви де ;) ;) :D
 

traun

Потребител
АБСОЛЮТНО!!!Миналата седмица катастрофирах в сърбия.Ако НЯМАХ зелена карта щях да поема за собственна сметка всички щети по увреденото МПС - сръбско.Със зелената карта си платих само глобата наложена ми от техния КАТ.
 

mdinkov

Редовен Потребител
Както написах по горе неискам да права дребни терикатлъци ,искам да съм законен като пътувам и въпреки законноста на обикновената полица ще трябва пак по стар Български обичай да си плата спокоствието със зелена карта ( досега винаги съм имал ) .
 

boceto84

Потребител
Преди няколко месеца пътувах до Москва.През Румъния-Украйна.Навсякъде ми искаха зелената карта,та даже и на Дунав мост.На 2 пъти в Украйна им давах само картата без застрахователната полица.
 

angelmr

Редовен Потребител
mdinkov написа:
Не става въпрос да хитрувам на дребно , но преди 2-ва дена правих застраховка на мотора и служителката в офиса ми каза че за всички страни трябва зелена карта а аз определено бях прочел друго затова попитах и тук и най вече за Румъния ( от две години се кана да отида ) защото ако имам застраховка която по нашите закони покрива Румъния а мнението на тяхните митничари е друго е тогава ще я скондапцаме (както викат в съседна Брестовица) и аз ще си остана на дунав мост .

В Сърбия ми искаха зелена карта на границата.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
На 0:38 се вижда ясно, че ще мога да я карам тая кола. :yes:
Направили са прекрасен мерник ;) ;) ;)
 

usera2

Потребител
Здравейте. Харесах си един автомобил нов внос от Англия и не съм наясно с процедурата по регистрацията на такъв автомобил. Човекът е частно лице и доколкото успях да схвана от разговора по телефона ще ми го продаде с договор. Автомобилът е с английски номера има застраховка и преглед /не знам дали са правени в БГ/ и с тях човекът си го кара в момента тук в БГ. Според него само с този договор, който даже няма да бъде заверен при нотариус аз ще мога да го регистрирам, дали е така?
 
Нагоре