Кой каква музика харесва?

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Dejmos написа:
Говорителите не възпроизвеждат чак толкова високи честоти. Евентуално пиезокерамичните могат, ама те някак не се връзват с грамофоните. A ако някой може на слух да различи един от друг качествен цифров запис и качествен аналогов запис, при еднакви усилватели и говорители, шапка му свалям.

Иво, бъркаш се!
Винаги може да се различат двата типа запис, ако слушаш еднакъв музикален откъс.
Ако под "аналогов" си имал предвид едновремешните устройства DAC за запис на аудио на магнитен носител в цифров формат, донякъде ще си прав.
6 години съм работил в звукозаписната индустрия и дори и преди толкова много години имаше качествена звукозаписна техника.
Да не забравяме все пак, че всички компакт дискове с мелодии и музика отпреди повече от 20-ина години се свалят именно от DAC техника. А доколкото съм чувал, дори в момента мастер носителите са на магнитни ленти, а не направо на CD или DVD.

Но пък честно казано, на мен ми харесва повече аналоговата музика. Просто там се усеща душата на музиката. Няма как да го обясня с думи. Цифровата такава е малко по-стерилна и звъняща (ако мога така да го обясня).
 

petkof

Редовен Потребител
Но пък честно казано, на мен ми харесва повече аналоговата музика. Просто там се усеща душата на музиката. Няма как да го обясня с думи. Цифровата такава е малко по-стерилна и звъняща (ако мога така да го обясня).
Аз също имам такова чувство.Може би защото сме слушали така музиката и правим разлика между носителите, но най-харесвам музиката на живо! ;)
 
A

Anonymous

Гост
Под "аналогов" разбирам всичко, което не е запис в цифров вид - магнитни ленти и грамофонни плочи (не изключвам разните екзотични "аудио-носители" от далечното минало, но те нямат място в разговора, все пак за качество става дума).
А "цифров" - всеки запис на звукова (и не само) информация в дискретизиран вид (1 и 0), независимо от носителя - CD, DVD, магнитна лента, твърд диск, флаш-памет....
Tака че, доколкото за мен DAC e digital-to-analog converter, определено нямам това предвид под аналогов запис.

На всеки, който има идея какво е цифров запис, му е ясно доколко качествено и автентично се възпроизвежда първоначално записаната информация. Просто няма място за грешка, независимо от лекото влошаване параметрите на записващия и/или четящия тракт - няма толкова голяма грешка, която да превърне записаното 1 в 0 или обратното (всъщност има - повреда във флаш-паметта, но това е повреда, а и има кодове за проверка и корекции на грешки).
Тогава влошаване на качеството може да възникне само при конвертирането на звука в цифрова информация и обратно. Но при достатъчно малка стъпка (по ниво) и висока честота на дискретизация при записа и добро филтриране при възпроизвеждане, това не е проблем - възпроизведената крива на звука ще е идентична с тази, постъпила на входа при записа. (Онова за "триъгълния" импулс от разговора на дядото с внука просто не е така.)

А нещата съвсем не са толкова розови с аналоговия запис. Там самата звукова крива трябва да бъде записана върху носителя. А тази крива е аналогова. При нея не съществува тази невъзможност за грешно прочитане. 20-30-40% грешка при определяне нивото на сигнала при цифров запис ще даде същата тази 0 или 1, които са били първоначално записани. Под 10% (какво ти 10%, това е прекалено голяма стойност за нелинейни изкривявания) неточност при определяне на нивото при аналогов запис означават изкривяване на сигнала.
Следва и проблема с трайността на самия запис върху носителя. Грамофонните плочи се драскат, а колкото и да ги пазиш, самото им просвирване ще влошава параметрите на записа (триене, износване). Магнитния запис също си има проблем - хистерезиса на магнитния материал (заради него запазеното ниво на намагнитване не е точно равно на нивото по време на записа) и влиянието на съседния слой на навитата лента (магнитните частици променят, макар и малко, намагнитването си под въздействие на магнитното поле на другите частици).

П.П. А усещането за по-добър звук от аналоговата техника го отдавам на малка доза носталгия и в по-голяма степен - на стремежа на производителите да произвеждат все по-масово и евтино.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Dejmos написа:
Под "аналогов" разбирам всичко, което не е запис в цифров вид - магнитни ленти и грамофонни плочи (не изключвам разните екзотични "аудио-носители" от далечното минало, но те нямат място в разговора, все пак за качество става дума).
А "цифров" - всеки запис на звукова (и не само) информация в дискретизиран вид (1 и 0), независимо от носителя - CD, DVD, магнитна лента, твърд диск, флаш-памет....
Tака че, доколкото за мен DAC e digital-to-analog converter, определено нямам това предвид под аналогов запис.

На всеки, който има идея какво е цифров запис, му е ясно доколко качествено и автентично се възпроизвежда първоначално записаната информация. Просто няма място за грешка, независимо от лекото влошаване параметрите на записващия и/или четящия тракт - няма толкова голяма грешка, която да превърне записаното 1 в 0 или обратното (всъщност има - повреда във флаш-паметта, но това е повреда, а и има кодове за проверка и корекции на грешки).
Тогава влошаване на качеството може да възникне само при конвертирането на звука в цифрова информация и обратно. Но при достатъчно малка стъпка (по ниво) и висока честота на дискретизация при записа и добро филтриране при възпроизвеждане, това не е проблем - възпроизведената крива на звука ще е идентична с тази, постъпила на входа при записа. (Онова за "триъгълния" импулс от разговора на дядото с внука просто не е така.)

А нещата съвсем не са толкова розови с аналоговия запис. Там самата звукова крива трябва да бъде записана върху носителя. А тази крива е аналогова. При нея не съществува тази невъзможност за грешно прочитане. 20-30-40% грешка при определяне нивото на сигнала при цифров запис ще даде същата тази 0 или 1, които са били първоначално записани. Под 10% (какво ти 10%, това е прекалено голяма стойност за нелинейни изкривявания) неточност при определяне на нивото при аналогов запис означават изкривяване на сигнала.
Следва и проблема с трайността на самия запис върху носителя. Грамофонните плочи се драскат, а колкото и да ги пазиш, самото им просвирване ще влошава параметрите на записа (триене, износване). Магнитния запис също си има проблем - хистерезиса на магнитния материал (заради него запазеното ниво на намагнитване не е точно равно на нивото по време на записа) и влиянието на съседния слой на навитата лента (магнитните частици променят, макар и малко, намагнитването си под въздействие на магнитното поле на другите частици).

П.П. А усещането за по-добър звук от аналоговата техника го отдавам на малка доза носталгия и в по-голяма степен - на стремежа на производителите да произвеждат все по-масово и евтино.

В почти целия ти пост, обясняваш и оборваш написаното то теб по-горе.
Ще ти кажа за един компонент на аналоговия запис, който никога не може да бъде изчистен. Било то с DOLBY B, C или дори DBX (по спомен 96 dB sount to noise ratio). Шум!!! За изкривяванията, които са следствие от шумопотискането, няма да пиша.

А що се отнася до носталгията, то изобщо не си прав. Хванах момента, в който се преминаваше от записи от плоча на касетка, от касетка на касетка, от CD на касетка, от всякакъв носител на MD и обратно, от ролкови на касети и т.н. Поне мен, не би могъл да ме "обвиниш" в носталгия. Ако имаш хубав дек, усилвател, озвучителни тела и качествен запис, ще разбереш за какво звучене ти говоря. Предполагам, че ни си чувал и слушал NAKAMICHI, ONKYO, UHER и т.н. Ако си чувал, значи не си слушал ;)
 
A

Anonymous

Гост
Започва да ми се струва, че говорим за едно и също, но с различни думи. Че защитаваме една и съща идея, а ни се струва, че спорим?

За мен цифровият запис е по-добрият (А ти добави още една причина, за която бях забравил.), но не го написах веднага категорично, за да не ми скочат традиционалистите. Винаги някой казва, как аналоговия запис е по-жив, по-топъл, по-..... За мен от техническа гледна точка това няма основание.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Dejmos написа:
A ако някой може на слух да различи един от друг качествен цифров запис и качествен аналогов запис, при еднакви усилватели и говорители, шапка му свалям.

Всичко тръгна от тук!

Иначе цифровия запис е с несъмнено по-доброто качество, но при едно условие!!!
Първоизточникът да не е един и същ!
 

qtex

Потребител
Според на някои хора може да им харесва пукането, свистене и леко шумолене от грамофонната плоча или стара и въртяна много касетка. До сега не съм срещал такива неща без тези ефекти... :-[
Аз лично започнах да слушам музика на касетки и определено не ми липсва толкова много (Първи албуми Queen-Greatest Hits I и Deep Purple - Battle Rages On, а по-късно приех нова религия с AC/DC - Ballbreaker и от тогава са си ми любима група). Кеф си ми е изчистения странични шумове звук и най-вече силен звук от който чак да ми настръхват космите по гърба :D, особено на сола като от "Sweet child o'mine" или "Free bird" ...

И малко по останалата част от темата.
UDO - Rev-Raptor

***Ако не сте видяли, а имате желание - другата седмица в сряда има концерт на UDO в зала "Христо Ботев", билети 35 лв. Концертът ще се записва за DVD. По-този повод следващите 3-4 дни тренирам, че да знам текстовете. ;)
 

lynx

Редовен Потребител
Брей, то и в тоз форум имало хайфисти :eek: ;)
Айде да ви подразня с нещо Клас А, снимките остаряха малко, има някои съществени подобрения но засега толкова
http://rsvr.snimka.bg/experiment/hi-fi-class-a.550666.21505743
P.S.
Ето нещо от подобренията:
IMG_1864.JPG
 
A

Anonymous

Гост
fatalen написа:
Dejmos написа:
A ако някой може на слух да различи един от друг качествен цифров запис и качествен аналогов запис, при еднакви усилватели и говорители, шапка му свалям.

Всичко тръгна от тук!

Иначе цифровия запис е с несъмнено по-доброто качество, но при едно условие!!!
Първоизточникът да не е един и същ!
Да, така почна. Наистина не го изразих добре. Просто след написаното от klmn за по-истинския звук от магнитните ленти не исках да прозвучи прекалено антагонистично. Пък то излезе толкова неясно, че чак неправилно. :wall: :-[

Отказът да споря доведе до недоразумение ???
 
Нагоре