Избор на оптика за комета 400 гп до 100-150лв

ATO

Редовен Потребител
Това, че си изпуснал цевта не означава непременно, че се е изкривила. Сина ми изпусна цевта при зареждане на една китайка преди време и нищо и нямаше.
Мислиш, че виждаш ... Нищо не виждаш. За целта ти трябва така наречената косъм линия с която се мерят равнини. Вижда се просвет ако е крива. Става и с шублер като го исползваш по същия начин, като линия, но ще ти пречи надулника. Според мен по-скоро е проблем в оптиката. Свали я и пробвай на механични да видиш какъв ще е резултата. За изправяне или смяна мисли после.
Успех!
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Здравейте. Да попинам нещо относно един leapers 4×32 монтиран на пушката от заглавието на темата с обикновен мониблик също на leapers. Днес при едно от зарежданията изпуснах цевта преди да опъна пружината до край, като тя съответно се върна с удар обратно. След което оптиката изгуби прострелката и започна да стреля доста по-високо( може би с около 15 см. на 40 м. дистанция). Настоих я горе долу, но докато стрелях забелязах, че пак губи прострелка и стреля по някой път нагоре, друг път надолу. И то с по 5-6 см. на 20 метра. Дистанция на която обикновено почти вкарвам в една дупка чашките. Може ли да се е прецакало нещо в оптиката или нещо по пушката?
Цевта ти се е изкривила почти на 100 %, защото се е затворила с много голям въртящ момент, може да се изправи може и нова да се потърси и смени. Не е парадокс за съжаление с чупещите цеви.
 

Martin36

Потребител
Това, че си изпуснал цевта не означава непременно, че се е изкривила. Сина ми изпусна цевта при зареждане на една китайка преди време и нищо и нямаше.
Мислиш, че виждаш ... Нищо не виждаш. За целта ти трябва така наречената косъм линия с която се мерят равнини. Вижда се просвет ако е крива. Става и с шублер като го исползваш по същия начин, като линия, но ще ти пречи надулника. Според мен по-скоро е проблем в оптиката. Свали я и пробвай на механични да видиш какъв ще е резултата. За изправяне или смяна мисли после.
Успех!
Аз това направих, но използвах други 3 неща, които уж трябва да са равни. Просвета по средата на цевта беше не повече от милиметър. Успях да я изправя, но не вярвам да е перфектна. Ще я пробвам, вероятно чак другата събота и ако не е наред точността ще мисля за смяна.
 

t.marev

Редовен Потребител
Аз също мисля, че е малко вероятно да се е изкривила цевта. Докато не се измери с абсолютна точност, не трябва да се предприемат каквито и да било интервенции. Трябва добре да се огледа шарнира и сачмата на заключването за луфтове и просвети и задължително да си пробва с друга оптика.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Моето мнение без да съм специалист е, че и с изкривена цев пушката ще си групира, но просто някъде другаде. Т. е. няма да стреля ту нагоре, ту надолу, ту наляво, ту надясно. Та пробвай с друга оптика.
 

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
Аз съм виждал няколко криви цеви и бяха криви близо до цевната кутия,като погледнеш през цевта срещу светлината видимо нещо забелязва ли се?
 

lynx

Редовен Потребител
Не съм спец по пружинките, но знам че доста често така се кривят цеви при пушките с чупещи цеви.
Но както се изкривяват, така може и да се изправят.
Покупката на нова цев не се губи като вариант, аз задължително бих пробвал да я изправя.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Моето мнение без да съм специалист е, че и с изкривена цев пушката ще си групира, но просто някъде другаде. Т. е. няма да стреля ту нагоре, ту надолу, ту наляво, ту надясно. Та пробвай с друга оптика.
Всеки има право да вярва в каквото си иска, но реалността показва други резултати!
 

Martin36

Потребител
Аз съм виждал няколко криви цеви и бяха криви близо до цевната кутия,като погледнеш през цевта срещу светлината видимо нещо забелязва ли се?
Нищо видимо не се забелязва, но аз вече направих опит да я изправя и просвета, който забелязвах в средата на цевта вече го няма.


Каква е сглобката между цевта и цевната кутия на Кометата?
Снимах сглобката до колкото можах. Не ми се сваля приклада за по добър изглед, защото му сложих осигурител на винтовете.

Благодаря ви за насоките. Сам нямаше да се сетя, че по този начин може да се изкриви цев и щях да обвинявам оптиката. В събота ще пробвам групи и ако има проблеми ще поръчам нова цев.
 

Attachments

  • 20210201_214604.jpg
    20210201_214604.jpg
    162.9 KB · Прегледи: 67
  • 20210201_214556.jpg
    20210201_214556.jpg
    182.9 KB · Прегледи: 66
  • 20210201_214512.jpg
    20210201_214512.jpg
    333.6 KB · Прегледи: 66

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Би ли обяснил на какъв принцип се основават другите резултати?
Да обяснявам ? Не няма да обяснявам факти открити преди столетия и описани на безброй места, после някой ще иска да обяснявам и защо мръсните цеви не са точни, или пък тези със язви или лош клас, елипсовидност, седлообразност, бъчвообразност на отвора и т.н............ Не омръзна ми да влизам в глупави спорове и казах, че всеки може да вярва в каквото си иска - без лоши чувства ;)
 
Последна промяна:

rivan

Редовен Потребител
няма да обяснявам факти открити преди столетия и описани на безброй места
Дай поне линкове да прочета, че ми стана интересно! Досега си мислех, че последните 10-тина см влияят на точността, през останалото време чашката се "вози"
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Да обяснявам ? Не няма да обяснявам факти открити преди столетия и описани на безброй места, после някой ще иска да обяснявам и защо мръсните цеви не са точни, или пък тези със язви или лош клас, елипсовидност, седлообразност, бъчвообразност на отвора и т.н............ Не омръзна ми да влизам в глупави спорове и казах, че всеки може да вярва в каквото си иска - без лоши чувства ;)

Незнам защо си мислиш, че идеята ми е да водим някакъв спор??? Стана ми интересно мнението ти, но не намерих логика. Това беше и повода за въпроса.
Няма как при константни условия да се получават различни отговори на задачата.
 

xpresident

Редовен Потребител
Снимах сглобката до колкото можах. Не ми се сваля приклада за по добър изглед, защото му сложих осигурител на винтовете.
Виж дали там не се е получил луфт, защото той може да е обяснението за местене на попаденията, а не оптиката.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
...Няма как при константни условия да се получават различни отговори на задачата.
Пример: Лоша входна фаска = константа. Резултати - несъвпадащи.
Огъване на цевта = нещо като асиметричен шок на 5-6 см от входа (или колкото там е набита цевта в кутията), а не само променена посока на оста на цевта - но пак константа. Резултати - непредсказуеми. При огъването, макар и незначително, се получават разлики(пречупвания) в едно, две или повече полета и нарези. При механиката на огъването опорната точка е оста на кутията, а деформацията почти винаги е в първите сант максимум два пред кутията.
Нееднократно съм изправял дори и "бананки" без да вадя цевта от кутията. Но се иска 'тенекеджийски" опит, къде и колко да натиснеш, къде да подпреш, че да се върне положението. При по-леки кривини случвало се е, само с един примерен напън цевта да се върне в перфектното си положение. Тъй като доста често това бяха предимно хасани, имах дори и нещо като "стенд", направен от трупчета и железа, за по-добър захват в менгемето. Нещо като груба ложа, в която поставях кутията и стягах. Ще питам дали още я пази "юнака", дето му лекувах 125-та поне 5-6 пъти, преди да я "подари" на някакъв "добър" приятел, че да я щракна.
 

rivan

Редовен Потребител
В случая "пострадалият" говори за отклонение 6 см на разстояние 20 метра, което е доста малко. Не вярвам да има някакви промени по нарезите! Освен това става дума и за отклонения от 5-6 см нагоре и надолу, което ме навежда на мисълта за проблем с оптиката или заключването на цевта.
 
Нагоре