Валтер

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Give me your Ekont address. ;) Try the LGU for a couple of weeks.:cheers:
Благодаря ти Гари много щедро и много ме изкушава твоето предложение, но сега нямам много време и времето не е добро за стрелба за съжаление. Ако предложението ти важи до година може и да се възползвам, или най-хубаво като се видим на състезание, защото ми е притеснено да се праща по Еконт.
Благодаря ти за доверието :cheers:

HW97K dead. Finished.
TX I still respect.
LGU in Lubo's hands we have a winner ;) World class combination.
I shoot bad. The LGU makes me shoot well.
Even with a richochet the target goes down;););)
След такива думи не знам какво да кажа, освен едно - направо може да си разменим пушките за известен период. Ти да постреляш с ТХ200 аз със Валтера да видим и почустваме разликите ;)
 
Последна промяна от модератор:

xpresident

Редовен Потребител
Щом Гари казва, вярвам че LGU е една наистина добра немска пушка. Отдавна обмислях купуването на такава, но все не стигам до тази крачка. Ще ми е безкрайно приятно да се съберем с трите класики на пружинките на следващото състезание, ако не за друго, поне за една снимка :)
 

gary m

Редовен Потребител
[QUOTE = "xpresident, post: 265592, member: 4425"] As Gary says, I believe the LGU is a really good German rifle. I've been thinking about buying one, but I'm still not going to this step. It would be a great pleasure to get together with the three spring classics of the next race, if not for another, at least for a photo :)[/ QUOTE]
Agreed, 100 %.
Springers rule. ;)
Please, do not tell Max. I have had a daystate redwolf for over 6 months.:D The LGU is better.
 

bleu81

Редовен Потребител
Дойде време да раздвижим малко темата за Валтер.

Някой от вас, които ме познават по-добре знаят, че само преди година мнението ми за Валтер беше доста пренебрежително, като за фирма част от Умарекс груп. Кълнях се във вярност на Вайраух и обмислях покупката на един сребрист Вайраух97 в син ламинат, но стана тя каквато стана..

Подхлъзнах се и за няма и година вместо със син вайх 97 се обзаведох с не едно а три отрочета на недолюбваната корпорация.

Първата беше Валтер ЛГУ лимитирана серия с красив орехов приклад и къстъм тунинг спусък, които стана моя с помощта на Гари. Благодаря ти Гари!
IMG_20191016_233815c.jpg
Скоро след ЛГУ предразсъдъците ми към Валтер се изпариха и чувствах, че няма да ми е последна. Мислех си за ЛГВ-Мастър про, но докато ги гледах в сайта на СВС Шнайдер попаднах на една оранжева ЛГВ компетишън. Питах за нея немците и ми казаха, че Валтер произвели 3 рекламни пушки в нестандартни цветове и тази била една от тях. Приклада и е дървен, но е боядисан в джендърско-оранжево. Казах си, че щом ЛГУ-то ми е лимитирана серия трябва и ЛГВ-то да е уникат и поръчах оранжевата.
IMG_4078c.jpg
Не ме питайте, коя от двете е по добра, понеже всяка има своите предимства. ЛГУ е по точен в конфигурация ФТ пушка, но ЛГВ с МТЦ-кънект е с 2 килограма по-лека и доста по приятна за стрелба заради чупещата цев. И двете са изработени с безупречно качество и ако трябва да направя списък с пушките, които никога няма да продам тия двете имат място до живот J (ако се чудите кои са другите три – то това са Хайнел312, Фани300 Джуниър, Вайраух 30ес, ЧЗ200-Зелена) Реших да не пиша ревюта за ЛГУ/ЛГВ, понеже много е вече писано за тях в интернет но определено ще споделя лични постижения когато понатрупам опит. От толкова много пушки ми е трудно да си стана близък с всяка … а само така можем да се опознаем добре.. Симпатията ми към тях е повече любов от пръв поглед отколкото истински осъзнато привличане. Качествата им обаче са безспорни и се убедих набързо в това от първите ни „срещи“.

Мина време и почнах да си мисля за пружинка в 5.5. Желанието се зароди след като стрелях със славията 634 на Кифа. Никога преди не бях си мислил, че ще искам нещо в 5.5 под 30 джаула, но след като пробвах 14 джаула славия се пречупих. Все пак с оглед на 50-те метра на които тествам всичките си пушки (и пистолети ;-) ) оглеждах моделите около 24 джаула. Главният ми претендент беше Вайраух80 но има нещо прекалено класическо в дизайна му което винаги ме е възпирало да си го взема. Премислял съм и Вайраух 90 но често го описват като оптикотрошач а и доста труден за зареждане а аз държа стрелбата да е удоволствие а не изпитание за сетивата. Така лутайки се от трън та на глог видях Валтер Сенчъри върмин и след като прочетох няколко ревюта налапах куката.

Валтер Сенчъри Върмин има невероятното заключване на цевта на ЛГВ, но е с 30мм бутало вместо 25 на ЛГВ което води със себе си по-тежко бутало и по голям откат, но по голям потенциал за мощност. Другата основна разлика е страничното зацепване при Сенчъри (позволяващо монтаж на ГП за която после ще говоря) въртящо бутало на синтетични "лагери" и централно зацепване при ЛГВ/ЛГУ. Съответно спусъка е друг и вместо чудесния ХМ спусък на хай-енд-моделите имаме по-твърд и по неподатлив на настройки ХТ спусък, които в последствие след като се опознахме и го „тунинговах“ се оказа не толкова лош и много здрав и надежден.
 
Последна промяна:

bleu81

Редовен Потребител
Пушката дойде от Гърция на цена 225Е с „отстъпката“ .
IMG_20200317_124444.jpg
Първото замерване показа 21 джаула с Екзакт и последва разглобяване. Модула на спусъка държи пружината посредством един щифт фи-8. Успях да я разглобя без компресор въпреки значителния преднатег на пружината като натисках с длан спусковия блок, докато избивах щифта с избивач фи8.
IMG_20200317_101505.jpg
Карантията на пушката е много добре изработена без остри ръбове и стружки. Оксидацията и финиша са перфектни. Зареждането е много „мазно“ като на ЛГВ, но усилието е значително по голямо за което допринася и сравнително късата за мощна пружинка цев. Ригела не опира никъде метал в метал а само върху полимерни контактни повърхности и металически звуци от триене на метал в метал на практика няма. При зареждане се чува само едно щрак, когато спусъка задейства. Маншета обаче изглеждаше зле и това и писанията в нета ме накараха да сглупя и да го сменя с маншет за Вайраух80 който „случайно“ имах под ръка.
IMG_20200317_090916.jpg
Няколко думи за спусъка. ХТ спусъка на Валтер не е от класата на ХМ на ЛГВ/ЛГУ които са от класата на Рекорд и ЦД , но с няколко прости стъпки стана ако не изключителен то много добър и предсказуем. Полирах до огледален блясък контактните повърхнини, смазах леко и смених пружините с по-леки. Дясната пружина на снимката я сложих на мястото на лявата която отговаря за твърдостта на втора степен, а дясната, която е за първа степен замених с пружинка от химикал. Навих болта за регулиране на зацепването на 4 оборота от крайно положение и се получи лек отсечен спусък. Спусъка изглежда много елементарен, но конструкцията му е много добра, понеже не разчита на зъб, които може да се счупи. Двата основни лоста в спусъка са натоварени на натиск и само двата стоманени щифта на срязване. Цялата конструкция на спусковия блок е много добре проектирана и изработена а там където минава щифта фи8, който държи цялата конструкция е вградена стоманен детайл. т.е отливката е освободена от основното натоварване.
IMG_20200317_090934.jpg
След почистване на излишната грес от пружината и смазване където липсваше смазка сглобих пушката с маншет за вайраух 80 пак на ръка и пуснах няколко пробни изстрела.

Хроното показа 21 джаула и чудесна консистентност. С чашки жсб Екзакт от кутията разликата между най ниската и най-високата скорост която измерих беше само 0.7м/с

Дойде време за тестове и от самото начало вече знаех, че това не е ЛГВ. Тежкото 30мм Не-въртящо бутало и огромната по моите разбирания пружина ми припомниха думите на Т.Марев за мощните пружинки и честно казано първите стрелби бяха малко разочарование. За мое щастие разочарованието не продължи дълго, понеже след по-малко от 200 изстрела отката стана още по-рязък, оптиката започна да ходи назад и усетих, че нещо не е наред. Замерих скоростта и хроното показа 160м/с. Цялата тая деградация настъпи доста бързо в рамките на 30-тина изстрела.

Отворих пушката и установих липса на компресия, Маншета от Вайраух 80 изглеждаше перфектно, без никакви наранявания но явно леко се беше свил и се движеше без никакво усилие в компресионната камера. В тоя момент осъзнах колко глупаво съм постъпил, понеже оригиналния маншет остана в софия. Прибързано бях прецених, че скоро няма да ми трябва..

Пушката отиде на тезгяха за неопределено време докато пристигне нов маншет от СВС шнайдер а времето в изчакване използвах за няколко интервенции. Смених пружините в спусъка, за които писах по-горе. От стрелбата дотук ми стана пределно ясно, че не искам пушка 20+ джаула а гоня усещане като при славията на Кифа или за начало макс 16-18 джаула. За да не режа перфектната иначе пружина престъргах на струг водача на пружината (направен от тефлон) така, че да минимизирам участъка между металната шайба и стоманената втулка.
IMG_20200317_101505c.jpg
Тая дължина дава само пред-натег на пружината и прецених, че винаги мога да компенсирам със шайби тоя участък и така да настроя прецизно мощността. След тая интервенция натяга намаля с 20-тина мм. Сглобих я пак за проба, като поразпънах малко маншета за да изкара някой изстрел, колкото за проба. Със тази конфигурация на водача пушката стана доста по лека за зареждане а скоростта падна от 203 на 190 м/с което чудесно ме устройва.

След близо седмица чакане новия маншет дойде и днес го сглобих. Първи впечатления – нищо общо… Пушката с тунингован спусък, корекция на водача и нов маншет се преобрази и ако да няма шанс да ми стане любима, колкото ЛГВ/ЛГУ то стана една много приятна за стрелба пушка За парите които броих за нея (малко повече от комета феникс с газова пружина) не мисля, че има нещо по добро на пазара.

Да поговорим сега за недостатъците.

-Чувствителна към захвата. Разглезен от стрелбата с високо-технологичните ЛГУ/ЛГВ и разни ретро-противооткатни ще трябва да си припомням как се стреля с "класическа" 3д-откатна пушка. Сенчъри се очертава като най-трудна за прецизна стрелба в моя арсенал.

-Приклада е полимерен тъмбхол. Изпълнява си функцията чудесно, но има някак еФтино излъчване. Нищо общо с полимерния приклад на Фх-а ми, които е класи отгоре като усещане. На всичкото отгоре е кух и ми е чак странно, че не дрънчи. За сметка на това е лек и здрав и като цяло тая пушка с една компактна оптика има добър баланс и тегло. Идеална би била за лов ако имах такива мераци.

-ужасно мръсна цев. Да си призная досега не бях чистил цев на ВО тъй като всичките ми цеви са изглеждали добре. Каналите на тая цев бяха запълнени с някаква черна гняс примесена с едри частици. Изтеглих доста парцалчета през нея докато заприлича на нещо, но още е далеч от чиста. Точността след почистването драстично се подобри, но за това в отделна тема. Все пак трябва да отбележа, че цевта е със перфектни нарези и хубава входна и изходна фаска и като я почистя добре някой ден ще покаже на какво в действителност е способна..

-Няма мушка. Цевта завършва с резба ½ за „събирач на оловен прах“ на която е навит надулник, който не върши друга работа освен да удължи цевта с 50тина мм и да „изглежда Яко“ На тая пушка би стоял чудесно един Уилямс диоптрик ако имаше мушка...

-Автоматичен предпазител. Знам, че е за добро, но аз стрелям по мишени и ми е малко досадно да го бутам при всеки изстрел. При последното сглобяване махнах лоста, който го „ресетва“ и сега мога да го управлявам ръчно, когато си поискам

Чакам вятъра да утихне за да пострелям за "група". Първите проби бяха обнадеждаващи и на залез в полумрак събрах 10 изстрела на 44м в под 40мм с оптика 4х. Утре ще опитам да доизчистя цевта и да прострелям повече.

П.П.
Никога не съм виждал смисъл от газова пружина при средно-мощните ПП, но страничното зацепване на буталото и по високата мощност при сенчъри ме изкуши. Понеже няма фабрична газова пружина за модела, реших да стъпя на пружина вортекс тип 1 (заради възможността да регулирам налягането) и да я модифицирам. Хода на сенчъри е доста по къс от на хасаните и се налага пружината да се скъси с около 20мм. До тук съм развил предната тапа. Остава да донарежа резбата 16х1 с още 30тина мм и да я скъся. Тапата ще се подреже и стругова на вътрешния диаметър на буталото. Трябва да се направи тапа, която да влиза на мястото на сегашния водач и да се подреже по размер стежена.

В интернет намерих клип на подобен тунинг
(https://www.google.com/url?sa=t&rct...=VAEfMLt4Gy8&usg=AOvVaw3wp06bsGuXlGtXbOooEnOj ) при който човека използва пружина за Гамо блек на 150 бара и пушката показа 27 джаула. На мен обаче тая мощност не ми е нужна и след днешната стрелба проекта газова пружина се замразява до второ нареждане, понеже пушката и така си стреля чудесно.
 

bleu81

Редовен Потребител
Покрай извънредното положение, последните дни се отдадох на селски занимания, че не се знае кога ще ни „пуснат“ да се приберем в софия. Вместо за стрелба използвах хубавото време да нацепя дървата за зимата и да насадим картофи на „стрелбището“, че току виж пика го чакаме до зимата...

Валтера вече с „оригинален“ маншет и намален прелоуд на пружината стреля с намален откат спрямо оригиналната 21дж. конфигурация. Не бих го сравнявал с лгв/лгу понеже тук буталото и пружината са доста по тежки а и не са свободно въртящи като при другите две . Сенчъри освен това е 18дж. а е доста по лека (с почти 2кг по лека от ЛГУ и килограм по-малко от ЛГВ ) от другите две.

Наложи се да пропусна средните дистанции понеже там вече растат картофи J и сложих мишената на точно 40м. Не мисля да стрелям на повече, понеже оптиката с която разполагам е много базова 4х32 с доста дебел кръст и на 50м кръста почти изцяло закрива черното в центъра на мишената т.е. грешката от прицелване става доста голяма.

Наличните чашки са ЖСБ-Ер-Ес; ЖСБ-Екзакт; ХН-Снайпер-лайт; Кросман премиер; Металмаг

Скорости не съм мерил но са в диапазона 180-200м/с или около 18дж. По 10-чашки на мишена.

Стреляно от ръка върху предна опора на маса.

Най-свита „група“ мерена от между центъра на най отдалечените попадения се получи с ЖСБ-Екзакт 39мм но попаденията в нея бяха някак равномерно разпределени.
IMG_20200420_210057.jpg IMG_20200420_210112.jpg
За мен ЖСБ-Ер-Ес са най-добрите чашки за тази пушка и въпреки, че групата 43мм е с 4мм по широка от тази на екзакт, то 6 от попаденията са в 14мм и показват тенденция към групиране докато при екзакт са равномерно разпределени. Според мен една по-добра оптика би позволила да се прецизира прицелването и да се свият групите с едни 30%.

Групите с другите чашки са ХН-Снайпер-лайт-45мм; Кросман премиер-48мм; Металмаг-55мм
IMG_20200420_210125.jpg IMG_20200420_210141.jpg IMG_20200420_210158.jpg
За съжаление нямам на разположение нито подходяща оптика, нито достатъчно ЖСБ-Ер-Ес (останаха ми 30-тина) за да продължа тестовете.

От видяното днес пушката има потенциал за 30мм на 50м но ще трябва друга оптика с по-прецизен „кръст“ и още една кутия ЖСБ-Ер-Ес.

В заключение валтер сенчъри с любимите си чашки ЖСБ-Ер-Ес би уцелвал 10/10 пъти мишена с големината на малка кутия чашки и вероятно почти винаги 40мм убойна зона на ФТ мишена на разстояния от 50м. Ако нямах лгв и лгу вероятно щях да мисля, че сенчъри е една страхотна пушка и без съмнение за парите си е такава. В дупченето на хартия обаче другите две го бият с лекота. Все пак, ако някой ден реша да дупча кенчета за удоволствие или да набера "крилца" за супа бих метнал Сенчъри на рамо без да се замисля. Дотогава ще запълва нишата 5.5мм пружинка в колекцията докато "слабите" пружинки в 4.5 ще си останат мои "фаворитки".
 

xpresident

Редовен Потребител
Добре направено ревю, от което може да се добие достатъчно информация за пушката на първо време.
Как определяш качеството на материалите спрямо Вайраух, Хайнел и други марки за които имаш представа?
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Марине, сигурен съм, че ако тестваш и с Експрес 0,93 грама, ще се получи най-добре.
 

bleu81

Редовен Потребител
Добре направено ревю, от което може да се добие достатъчно информация за пушката на първо време.
Как определяш качеството на материалите спрямо Вайраух, Хайнел и други марки за които имаш представа?

Машинната обработка на детайлите е на много добро ниво и с нищо не отстъпва на вайраух дори бих казал малко по добро. Оксидацията също. Цевите са с перфектни нарези и хубави симетрични фаски – не са правени на коляно. За качеството на стоманите няма как да говоря, понеже пушките са нови и не са на стотици хиляди изстрели.

Дървените приклади на ЛГУ/ЛГВ мастър-про са на Minelli италия и за мен са по-красиви и удобни от тия на вайраух и АА. Ръкохватката при валтер е вертикална което на мен ми допада много повече отколкото полегатата „спортстер“ при вайраух и АА. Задтилъците на ЛГУ/ЛГВ мастър-про също са на Minelli и са по добри от тия на Вайраух и АА понеже са регулируеми по височина и ляво/дясно. Доколкото знам при Вайраух само ХВ98 и ХВ97кт имат регулируеми само по вертикал задтилъци но този при валтер е определено по-добър.

Заключването на цевта при Валтер ЛГВ/Ценчъри лично за мен е много по добро от това на всеки вайраух включително на ХВ35. Няма нужда от биене по цевите – натискаш лостчето и отваряш, пак натискаш и затваряш безшумно без силови методи. Трябва да се спомене естествено, че в резултат на това заключване при ЛГВ/Ценчъри е издължен трансфер порта което добавя мъртъв обем и не позволява постигане на големи мощности. Специално при ЛГУ лоста под цевта се заключва от сачма която е малко твърда и лично аз бих предпочел бутона на ХВ97.

Това с което обаче ЛГУ/ЛГВ са по добри от всеки Вайраух е свободно-въртящото 25мм (всички сте чели че първите модели ХВ77 и ХВ97 с 25мм бутало са били по-добри от носите 26мм) бутало с 2 синтетични лагера. Лагеруван е дори цилиндъра при ЛГУ. Такава степен на „тунинг“ има само при Про-спорт, който е на 50% по-висока цена. Цилиндъра на ЛГУ контактува в корпуса през два синтетични пръстена и два о-пръстена към цевта (челно и радиално) с което се избягва на практика всякакъв контакт метал-метал. Ригела при валтерите се плъзга по полимерни подложки в приклада и към корпуса което елиминира всякакви стържещи звуци метал в метал. Освен това тази конструкция позволява лесно разглобяване без сваляне на цевта или избиване на нитове. Едва ли има по лесни за разглобяване пушки от ЛГУ/ЛГВ (два шестограма и избивач на ръка без компресор 4 болта и 2 щифта за 3 минути) като АА тх200 е близо, но всеки вайраух е в пъти по бавен за разглобяване и сглобяване. Не на последно място водачите на пружините при Валтер са перфектно напаснати, докато при вайраух са хлабави и дават хляб на производителите на тунинг китове.

Спусъка при валтер, АА и Вайраух ползва сходна конфигурация и за мен с правилни настройки са съпоставими. Минуса на Валтер е че фабрично идва с доста дълга първа степен, но това се оправя с по дълъг болт м3 за стотинки. Плюса на валтер е двучерупковия корпус, който се разтваря и дава възможност за лесен достъп и работа по елементите на спусъка ако някога се наложи.

Не на последно място и ЛГУ/ЛГВ и особено ЛГУ са много, много тихи. И двата стават още по тихи с добавяне на модератор, като и двата имат стандартна резба ½ унф в края на цевта. Валтер ЛГУ с навит хоган децимитър е може би най-тихата 16 джаула пружинна пушка в света. Не случайно на рекламата на ЛГУ пише „звука на тишината“


Може да заключим, че Валтер са взели най доброто от Вайраух и АА, подобрили са където може и са го произвели с перфектно качество.


Единственото, което мен лично ме притеснява е достъпа до части и консумативи. За Вайраух и АА се продава всяка част до последното болтче и пружинка а за Валтер дори маншети и пружини няма навсякъде.


П.П.
Пеко пробвах каквото имах но ако ме зарадваш с кутия Експрес ще ги тествам с радост и ще споделя резултатите. Гледам, че всичко е изметено, но ако имаш нещо в запас ми пиши на лични :)
 

xpresident

Редовен Потребител
Благодаря за отговора, но имах предвид конкретно walther century спрямо другите марки, за LGV и LGU не питам.
 

bleu81

Редовен Потребител
Благодаря за отговора, но имах предвид конкретно walther century спрямо другите марки, за LGV и LGU не питам.

Не съм те разбрал. Валтер сенчъри ползва същият ресийвър, цев и ключалка на цевта като на ЛГВ и мога да прехвърля цевта на ЛГВ на Сенчъри и обратно. Съответно обработката на металните части е със същото високо качество. Разликите между ЛГВ и Сенчъри са 25мм въртящо бутало срещу 30мм не-въртвщо бутало и ХМ спусък срещу ХТ спусък. Ако имаш пари за ЛГВ и не търсиш 20+ джаула би следвало да избереш ЛГВ всеки ден.

Колкото до Сенчъри и Вайраух за да е честно сравнението бих я съпоставил с ХВ35 и ХВ80 понеже те са 30мм бутало. Между трите Сенчъри е по-добра пушка като конструкция и изпълнение в това число заключване на цевта, движение на ригела по полимерни повърхности вместо метал-меттал при вайраух и много по лесно разглобяване. Сенчъри отстъпва на ХВ35 и ХВ80 само по едно и това е спусъка. Вайраух рекорд е определено по-добър спусък от валтер ХТ.

Между хв35 и сенчъри бих избрал сенчъри заради по доброто заключване на цевта и цялостна изработка. с промените, които съм направил по спусъка той никак не е лош а само е по твърд от Рекорд

Между ХВ80 и сенчъри бих избрал сенчъри при мощности 16-18 джаула освен ако не държа на дървен приклад, който при хв80 лично на мен не ми допада. Ако се гонят високи скорости около 30 джаула, тогава може би правилната пушка е ХВ80 понеже там са лесно постижими, а при Сенчъри не толкова заради дългия трансфер порт добавящ мъртъв обем и намаляващ статичната степен на компресия.
Сенчъри обаче има възможност за поставяне на газова пружина с която човека от клипа постигна 27 джаула без никакви други промени по пушката. При ХВ80 заради централното зацепване поставянето на газова пружина ако не невъзможно е много затруднено.

На последно място на цената на която взех Сенчърито не може да се купи нито ХВ35 нито ХВ80, така, че като цена качество другите две не са и реална конкуренция.

На цената на Сенчъри от вайраух отговарят само ХВ30с и ХВ50с. От трите бих избрал ХВ30с без да се замисля ако ще дупча хартия и Сенчъри ако ми трябват 20-тина джаула и
пушка
5.5мм.
Останалите модели на вайраух : 95, 98, 97, 77 ако и да са по евтини от ЛГВ/ЛГУ се доближават доста до цената им и лично за мен ако ще се дават 750-850 лева за вайраух определено си струва да се доплати за ЛГВ/ЛГУ.
 
Последна промяна:

bleu81

Редовен Потребител
Няколко дена подред правя опити с наличните чашки на 50м с незадоволителни резултати.
Днес реших да зарежа 50-те метра и да прострелям различните дистанции от 10 до 40м за да си знам корекциите.
Оптиката е валтер 4х с доста дебел кръст и е простреляна на 50м височина 54мм. Стреляно е на маса от предна опора. ЖСБ 1.03гр 5.53мм:
IMG_20200425_122121.jpg
на 10м 3 чашки се събраха в един калибър.
16м леко отвори
20м 8мм ц-ц
26м 10мм ц-ц
40м 22мм ц-ц като три сачми са 5.5мм ц-ц а другите 2 са в дясно.
На 40м кръста на оптиката е по-дебел от точката по която се целех и си мисля, че ако имах по добра оптика групите на далечните метри шяха да са по-добри понеже сега местя кръста в страни да видя целта и после закривам точката стрелям без да виждам реално къде се целя понеже кръста я скрива изцяло.

От тая стрелба си направих следните изводи:
-Пушката е доста точна до 40м с наличните чашки но някъде между 40 -50м скоростта пада много и чашките се дестабилизират.
В случая Екзакт 5.53 излиза с начална скорост около 185м/с . 5.52 ги стреляше с 189-190. на 50м скоростта е около 150мс и явно някъде под тия скорости започва тирбушона ...
-ЖСБ Ер-ес правеше по-свити групи
преди да ги свърша
но с флаери и излизат с 208-210мс т.е с почти джаул отгоре спрямо екзакт 5.53.
-Вероятно Пеко ще се окаже прав че ЖСБ Експрес са най добри за тая пушка и ще позволят обхвата да се разтегне с още 10-20 метра.
-Докато се намери лека чашка под грам, която да лети стабилно под 150мс и да групира добре без флаери прекратявам стрелбите над 40м понеже точност "капачка от буркан" не ми е интересна.

От престрелката се вижда, че в дистанциите 15-40м параболата е с височина 40мм. Т.е ако се простреля на 20м може да се стреля с леки корекции "на око" между 15 и 40м. Тия дни ще го пробвам на практика по ФТ мишена. Честно казано очаквах на 18дж в 5.5 траекторията да е по-гърбава.

Както се казва до тук добре. Като намеря нови чашки експериментите продължават.
 

bleu81

Редовен Потребител
Семейството на Валтер се събра.
IMG_20200428_195529.jpg
Тегло с оптиките :
Сенчъри 4.2кг
ЛГВ 5кг
ЛГУ 6.2кг (лъскавото нещо в края на приклада са 2 плочки по 8мм желязо. Беше ми много лека пък аз съм много як и реших да и оправя теглото ;-) )
 

vedra

Редовен Потребител
Някой да знае нещо за Browning X-BLADE II G5 4,5 mm, 24 джаула с газово бутало? С чупеща цев е.
Твърди се че и тя е производствона Умарекс. Дали си заслужава? Цената е 300-400 лева,нова.
1/3 от цената на Валтера е , та затова се ослушвам като гърмян заек.
 

vedra

Редовен Потребител
Ехааа, чак сега видях, че то си имало цяла тема-роман за този Браунинг. Изясни ми се проблема с марката и възможностите. Оставам на Валтер.
 

dvelinov

Редовен Потребител
Една красота и от мен
 

Attachments

  • IMG_6531.jpeg
    IMG_6531.jpeg
    314.3 KB · Прегледи: 131
  • IMG_6532.jpeg
    IMG_6532.jpeg
    322.6 KB · Прегледи: 124
  • IMG_6533.jpeg
    IMG_6533.jpeg
    484.9 KB · Прегледи: 117
  • IMG_6534.jpeg
    IMG_6534.jpeg
    326.3 KB · Прегледи: 120
  • IMG_6535.jpeg
    IMG_6535.jpeg
    232.5 KB · Прегледи: 121
  • IMG_6536.jpeg
    IMG_6536.jpeg
    486.4 KB · Прегледи: 117
  • IMG_6537.jpeg
    IMG_6537.jpeg
    151.8 KB · Прегледи: 121
Нагоре