ВЕТРОМЕРИ, НИВЕЛИ И ЪГЛОМЕРИ-начини за работа. Хоризон

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Напротив,
Бързайки да клъвнеш Божо:-
akraba1 написа:
Това, че човек не е стрелял на световното в Италия въопще не означава, че не е стрелял!
Може да е стрелял по жаби или по шишарки. А може и да си е тренирал с закачени хариени мишени ;)
ти на 100%
подкрепяш изказването на Братушка-
братушка написа:
Такава мишена се бута без корекции за ъгъла.
Корекции за ъгъла на практика трябват след "единствената нула" (най-горната точка на траекторията). За 16Дж това са 22-24м (в зависимост от височината на оптиката). Наклонът променя дистанцията до "единствената" нула, но незначително, недостатъчно за да се пропусне 15мм УЗ.

Такава мишена масово се пропуска основно поради адски неудобната поза, която рядко кой тренира.
така, 4е няма какво да корегирам

ПП. видях 4е си си пооправил поста ,но намека за стрелците по световни и за другите май ти го предизвика .
 

DANNY

Редовен Потребител
akraba1 написа:
......................................
Сега отговорих на намек че стреляме само пред компютъра!
.......................................


Написах ясно и точно че отговарям на намека за това че някои стреляме само пред компа!

Даже попитах кои са тия хора!
akraba1 написа:
fatalen написа:
Само с "компютърна" стрелба не става!!!

Кой прави само компютърна стрелба!? :eek:


И понеже не получих отговор от Божо а и той бехе достатачно абстрактен и неясен си помислих че се намеква за мен :no:

Така, че прочети пак постовете! :)



-----------------едит--------------
Спирам до тук!
Отивам да си стягам багажа за Кътина. Там пак ще стрелям. :rambo:
Какво да снимам че да трябва да се оправдавам и да доказвам после?
:cheers:
 

братушка

Редовен Потребител
Мнението ми тук напоследък се цитира често без да се цитира за какво точно се отнася.
Просто искам да уточня, че то се отнася за:
12 метра с огромен наклон надолу
Демек много близка мишена, на половина от дистанция до "единствената" нула.

Просто останах с впечатление, че хора подсъзнателно го проектираха върху всички възможни дистанции и сега ми приписват неща, които нямах предвид.
 

братушка

Редовен Потребител
По същество:
Това не точно мога да си преведа, но на другата скала има косинус от ъгъла, което би трябвало да помага при смятане на отклонението ??
Непроверено предположение:
На картинката долу:
D1 - дистанция до целта, която показва мерникът (Реална Дистанция - РД);
D2 - хоризонтална проекция на реалната дистанция, да я наречем "хоризонтална дистанция" (ХД).
Величината на D2 e равна на D1 умножено по косинуса на угъла.
Грубо можем да приемем, че пропадането при реалното изминаване на D1 съответства на пропадане при хоризонтално изминаване на D2, само с маааалко по-малка скорост. Пропадания със сигурност ще бъдат различни, но тази разлика вероятно ще бъде доста по-малка от пропадане без отчитане на корекции за ъгъл.

На практика това ще изглежда така: гледаме "уредите" и констатираме D1=48м и ъгъл 35". Гледаме косинуса за 35" - 0,82. Умножаваме 48м по 0,82 = 39,36. Накликваме корекция като за 39,5м - тя ще е доста близка до реалните корекции.
Такава операция ще може да се направи и в главата на място, че иначе трябва истински калкулатор или стрелба изцяло по усет.

Който вече има ъгломер може да пробва.
 

Attachments

  • Nklon-Korekcii.PNG
    Nklon-Korekcii.PNG
    10.6 KB · Прегледи: 135

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
братушка написа:
Демек много близка мишена, на половина от дистанция до "единствената" нула.
Доколкото виждам от поста на fatalen - той именно това ти твърдение оспорва: стрелба по точно такава мишена без нужда корекции, според теб. Ами що не го пробвате, ако се съберете на Националната - на Моргуля има достатъчно долчинки. И да публикувате резултата тук :yes: .
 

братушка

Редовен Потребител
защото да паднат съмненията относно случайните изстрели, които биха свалили мишената при корекция "0".
Точно това изказване на Божидар е едното, което ме кара да мисля, не съм разбран правилно.
Нямах предвид да се улучва мишена на 12м с "корекция 0", а да се сложи корекция като за 12м БЕЗ допълнителна корекция за ъгъла.

И точно това същото продължавам да твърдя: на близките дистанции (до към 20-24м за 16Дж) не е нужна ДОПЪЛНИТЕЛНА корекция за ъгъла освен тази стандартната за дистанцията.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
братушка написа:
защото да паднат съмненията относно случайните изстрели, които биха свалили мишената при корекция "0".
Точно това изказване на Божидар е едното, което ме кара да мисля, не съм разбран правилно.
Нямах предвид да се улучва мишена на 12м с "корекция 0", а да се сложи корекция като за 12м БЕЗ допълнителна корекция за ъгъла.

И точно това същото продължавам да твърдя: на близките дистанции (до към 20-24м за 16Дж) не е нужна ДОПЪЛНИТЕЛНА корекция за ъгъла освен тази стандартната за дистанцията.

По алгебра и геометрия бях отличник навремето. Ама съм ги позабравил малко. Та дори и да си ги припомня, пак няма да правя скали, графики, тангенси, котангенси и прочие геометрични изчисления и прийоми.
Сигурно за трети път ще напиша: "не питай старило, питай патило". И именно затова моя съвет е да се пробва как стоят нещата на практика! Пък точните науки нека ги оставим на НАСА и сродните, които чрез опитна постановка "проба-грешка" не могат да съществуват дълго.
И понеже говорим за конкретната мишена на 12м и ъгъл по-голям дори от 45 градуса, то дори ясно се виждаха попаденията на колеги, които мислеха (предполагам за послено) като братушка. А пък на картите за отчитане имаше кръгли нули. Е....., не кръгли, но леко елипсовидни. Всъщност зависеха изцяло от краснописа на попълващия протокола към момента.

ПП Само да напомня, че в нашето хоби се стреля с пушки, оптики и чашки по мишени, а не с елки, линийки и моливи по кадастрон ;)
 

братушка

Редовен Потребител
Божидаре, пак продължаваш да намекваш, че казаното от мен е само теория, която не съм пробвал на практика...
Грешиш.

Е не съм го пробвал точно на Световно, ако това има някакво значение.
А на Светоеното отиват всякакви. И не е ясно защо точно толква пъти е изпускана онази мишена: заради грешни корекции или заради тремора от неудобната поза или още каква причина е имало...

Сега в Русе ще разберем дали тези, които са ходили на Световно ще заемат само те всичките челни места. Или някои местни аборигени ще се окажат по-добри от някои със световен опит....
Не визирам конкретно себе си. Но няма да са мо вие 6-ма да сте в клас 16Дж и ще видим дали самият факт от присъствие на Световно дава еднозначно и неоспоримо предимство пред всички останали...



ПС: как ме прецакаха само тези жабари :wall: трябваше да отида все пак там, да остана последен в класацията, но да мога да се перча, че съм ходил на Световното :p
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Нищо не намеквам, направо си го пиша.
Не заблуждавай колегите или поне не се опитвай да го правиш!
Тъй често споменаваното Световно е не заради това, че съм се надул, че съм имал възможност и желание да го посетя, а защото беше спомената конкретна мишена от трасето на това Световно. Недейте повече да се заигравата с това! Нито сме по-различни от другите нито нищо.
И за да не спекулирате постоянно с това кой ходил и кой не е, кой е повече и кой не е, ще дам пример от състезанието в София юли месец. Мишена на 9,5м (мерено по моята оптика и наклон от порядъка на 40[sup]о[/sup] ). Нека колегите, които са били на това състезание да си спомнят къде стреляха мишената и дали я сваляха.

И относно това, за треморите, грешни корекции и пр.
Ако повече хора можеха да отидат на едно силно и истинско състезание, само дори няколко погледа по мишените ще им подскажат много неща. Но това е дълго за разправяне. Мишените могат и да "говорят".... по някой път.
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
братушка написа:
По същество:
Това не точно мога да си преведа, но на другата скала има косинус от ъгъла, което би трябвало да помага при смятане на отклонението ??
Непроверено предположение:
На картинката долу:
D1 - дистанция до целта, която показва мерникът (Реална Дистанция - РД);
D2 - хоризонтална проекция на реалната дистанция, да я наречем "хоризонтална дистанция" (ХД).
Величината на D2 e равна на D1 умножено по косинуса на угъла.
Грубо можем да приемем, че пропадането при реалното изминаване на D1 съответства на пропадане при хоризонтално изминаване на D2, само с маааалко по-малка скорост. Пропадания със сигурност ще бъдат различни, но тази разлика вероятно ще бъде доста по-малка от пропадане без отчитане на корекции за ъгъл.

На практика това ще изглежда така: гледаме "уредите" и констатираме D1=48м и ъгъл 35". Гледаме косинуса за 35" - 0,82. Умножаваме 48м по 0,82 = 39,36. Накликваме корекция като за 39,5м - тя ще е доста близка до реалните корекции.
Такава операция ще може да се направи и в главата на място, че иначе трябва истински калкулатор или стрелба изцяло по усет.

Който вече има ъгломер може да пробва.

Миша, ако ъгъла е 75 градуса и Дистанцията до целта 48м с корекция за 12.4м. ли ще стреляш?
48хcos75=12.4
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
братушка написа:
но да мога да се перча, че съм ходил на Световното
Стана ми интересно /ама не за резултата от спора с близката мишена , то си се знаеше по традиция, че резултат няма да има/. Та прегледах три пъти внимателно изречение по изречение и дума по дума всички постове по въпроса на cdman, BAD TORO и fatalen. Може и нещо да не съм съвсем наясно с българския език, ама никъде не прочетох някой от тези стрелци да се перчи, че е ходил на Световно ??? ?!
 

DANNY

Редовен Потребител
Архитекта
прегледах три пъти внимателно изречение по изречение и дума по дума всички постове

Архитекта написа:
BAD TORO написа:
А понякога е нужно да посетиш едно световно за да ти светне лампи4ката за много неща.
..............................................


Това е от твой цитат.
Те лампичките, рабираш ли, светват само там и само на хората дето са ходили там :worship:
Ние тук, трева пасем........ :sheep:


На мен ми звучи малко..... ...как да го кажа, че да го разбереш?

Не отричам значението и опита който се трупа! Но май звучи... Ние тук, трева пасем........ :sheep: още веднъж!
 

cdman

Администратор
Всеобщото мнение на стрелците в Италия беше че такова трасе не е било правено никога досега , така че тук в България не е имало състезание с такава трудност за да може някой да добие представа.

Вярно че не сме на върха на класацията , но Божо стигна 44 място , първия ден имаше резултат от 43 точки и беше в 10-ката , което е достатъчно доказателство че знае какво говори.

Според мене спора е безмислен :) , ако някой иска да докаже че е прав , просто следващия път да дойде с нас и да надстреля всички в отбора - ще се радваме да видим резултата ...
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
DANNY написа:
Архитекта
прегледах три пъти внимателно изречение по изречение и дума по дума всички постове

Архитекта написа:
BAD TORO написа:
А понякога е нужно да посетиш едно световно за да ти светне лампи4ката за много неща.
..............................................


Това е от твой цитат.
Те лампичките, рабираш ли, светват само там и само на хората дето са ходили там :worship:
Ние тук, трева пасем........ :sheep:


На мен ми звучи малко..... ...как да го кажа, че да го разбереш?

Не отричам значението и опита който се трупа! Но май звучи... Ние тук, трева пасем........ :sheep: още веднъж!


Абе ти май не си се напасал,
по-вероятно е да си се напушил. ^-^
Всеки здравомислещ като про4ете разбира за какво се спори.
Само ти си търсиш зака4ка.
Как така от целия форум само на теб ти направи впе4атление нашето "парадиране" с посещаването на световното.
Споко! Ние не искаме да те засен4им. Пази боже!
Вси4ки занаем, 4е ти си измислил ФТ-то и само желязната завеса на социализма ти попре4и да го представиш на света.
А англи4аните и в момента преписват твоите постове от нашия форум и ги издават като наръ4ници. ;) :lol:
 

Termina4

Потребител
Аз преди да си закупя уред за измерване на ъгъла (пушка-мишена) ще се науча да стрелям по нормално разположени :) Като гледам представянето на много топ стрелци в Италия- или са подходили с пренебрежение или не са тренирали достатъчно!
Пак ще го кажа- хора трябва да се стреля, много часове с пушката в прегръдка (колкото и да ревнуват жените ни) ;)
 

FreeMan

Редовен Потребител
70$ са много пари за механичен нивелир който всеки може да си спретне.
Принципа на механизма е елементарен и е само въпрос на време и желание човек да си го направи.
 

lynx

Редовен Потребител
Направете да видим какво ще представлява финалното изделие.
Аз лично съм малко скептично настроен към изработката на дребни и прецизни детайли със скали, стрелки и прочие, освен ако няма някой часовникар във форума да ни направи показно.
 
Нагоре