Бензин в кръвта или всичко за хората на мотори.

ivotomov1

Редовен Потребител
Как пък качих и тази снимка,извинете ме.
А не.Имаше си манивела и ел.стартер че като изгасне на хубав страничен наклон голям зор е да запалиш само с манивела.
С мъка в сърцето гледам тези снимки.:'(
 
Последна промяна:

ivotomov1

Редовен Потребител
Е,пада се редовно но това е в реда на нещата.За това се влагат доста пари в екипировка.Ако имаш това в предвид.
 

bleu81

Редовен Потребител
Моторите нямат никаква работа в планината!

Отнемат години а понякога и десетилетия на природата да се възстановят щетите, които нанасят мотористите по време на вандалствата си „извън пътя“ . Почвения слой по билата е изключително плитък и крехък и едно преминаване с мотор може да разруши нещо, което се е създавало с десетилетия. Любимото изкачването по вертикал особено, като е кално оставя дълбоки коловози по които при дъжд текат бързи потоци и води до ускорена ерозия в „разораните“ участъци.

Знам че „кеф“ цена няма ама цената на вашия кеф е твърде голяма и не са изтритите гуми, бензина и маслото.

Преминаването на един кросов мотор в планината по „неподходящи терени“ може да се сравни с коловозите по нов път от преминаването на претоварен камион. Малка печалба за един – голяма загуба за всички.

А за "кефа" да си нейде из природата и докато слушаш птичките и пчеличките някой малоумник с кросов мотор да се "изреже" заливайки цялата околия с рева на тъпия си мотор няма да говоря. Предполагам на същите тия човекомразци им доставя удоволствие да си форсират пистовите мотори вечер в жилищни зони докато някой си приспиват децата...

Ай със здраве
 
Последна промяна:

rivan

Редовен Потребител
Моите наблюдения са, че колкото повече зрители и слушатели имат, толкова по-голям е кефът.И това се отнася не само до мотористите, а и до всякакви атв-та, джипове и всичко, което се движи извън пътя.Да ме прощават колегите с повечко бензин в кръвта, но не са прави да тероризират останалите, заради собственото си удоволствие.
 

ivotomov1

Редовен Потребител
Повече съм допринесъл за гората ,отколкото съм навредил!
Само един пример: Преди две години,слизам от Церецел към село Балша и виждам дим на километър над Балша.Отивам там и какво да видя два бора горят,единият до полвина другият целия.Звъня на кмета,после веднага на 112,слизам в центъра на Балша да чакам пожарната,завеждам ги горе да гасят.
Какво се оказва,както повечето кашкавал туристи правят,не загасен огън от нечий обяд.
А колко други съм гасил-дозагасил нямаш представа колега.Аз фасовете си събирам в гората.И нося екстра вода за туристите,сега търся портативен пожарогасител.
Така че не съм толкова вреден,ще ти дам още примери за туристите-пешаци стига да искаш.
 

rivan

Редовен Потребител
Всичко е въпрос на възпитание!Не казвам,че всички мотористи са терористи, нито, че всички туристи се грижат за природата и се съобразяват с околните.
Аз съм също и против дивото къмпингуване, защото много от къмпингуващите го превръщат в диващина.
Ако знаете колко чували с боклук съм изнесъл след подобни биваци...
PS С колко се намалява мощността на мотора, ако се монтира шумозаглушител, който да покрива нормите на КАТ.И защо се сменя въобще?
 
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Всичко е въпрос на възпитание!Не казвам,че всички мотористи са терористи, нито, че всички туристи се грижат за природата и се съобразяват с околните.

Качи се лятото на беседката на Бонсови и прецени, дали е тероризъм или е!
За 3 години разораха гората навред и нашир. То са коловози, то са калища, дъжда се събира в потоци и все едно война с верижна техника се е водила там. Да не говорим за закона, който не разрешава каране на АТВ-та в природни паркове...
 

rivan

Редовен Потребител
Няма нужда да се качвам на бонсови поляни(качвал съм се при първите състезания там)Вилата ми е във вилно селище над яз. Батак.Там няма дворове.Всички вили са в гората.Ако знаете какво е между вилите! И най ми е кеф когато някой оре моравата, която се опитвам да поддържам! Направо си мечтая за биг-боре.
 

bleu81

Редовен Потребител
Повече съм допринесъл за гората ,отколкото съм навредил!
Само един пример: Преди две години,слизам от Церецел към село Балша и виждам дим на километър над Балша.Отивам там и какво да видя два бора горят,единият до полвина другият целия.Звъня на кмета,после веднага на 112,слизам в центъра на Балша да чакам пожарната,завеждам ги горе да гасят.
Какво се оказва,както повечето кашкавал туристи правят,не загасен огън от нечий обяд.
А колко други съм гасил-дозагасил нямаш представа колега.Аз фасовете си събирам в гората.И нося екстра вода за туристите,сега търся портативен пожарогасител.
Така че не съм толкова вреден,ще ти дам още примери за туристите-пешаци стига да искаш.

Може да си даваме примери до утре. Добре правиш, че си събираш фасовете и гасиш. На мен детството и юношеството ми е минало по хижите на централен балкан. Работил съм като маркировач и съм обикалял много като турист.

Примерите ти тежат колкото листа хартия на който са написани. Ако се качим в балкана обаче коловозите са видни за всеки. Разораното на много места било от мотори и джипове и атв-та също. Коментара ми не е персонално към теб а към всички които са участвали в това "разораване".

И туристите имат вина за много "золуми" но както е видно темата е мотори а това прехвърляне на вината накрая не води до нищо градивно а резултатите горе в балкана са налице. Дърводобива е най "вреден" ама има места и пътеки където щетата е нанесена само и единствено от кросовите мотори и колкото и да ми обясняваш че твоя мотор е не вдига повече шум от малолитражка на газ и гумите ти се търкалят без да правят коловози и да оголват на земята до гола скала никой който се е качвал в балкана няма да го повярва освен ако не си обикаляш кротко само по горски пътища.. но с тая екипировка едва ли.
Понастоящем ходя главно около Троян и мога да ти покажа не една пешеходна пътека разорана до степен да не може да се мине пешком, счупени дървени мостове над потоци и други такива золуми направени от кросови мотори.
 

rivan

Редовен Потребител
Оакахме и тая тема!Не нарочно.Думата дума отваря.Сега някой да я премести някъде! И да спрем да пишем повече!
Мисля да започна само да чета.Защото като пиша, пиша каквото мисля. И има засегнати.И сигурно бъркам.
 
Последна промяна:

оги-пз

Редовен Потребител
Винаги са ме кефели моторите, особено гръмките.
Колегата и всички дето се оплакват от шумните мотори по пътя, замисляли ли сте се защо са шумни.
Първия ми мотор беше супер тих с оригинални гърнета заглушители и тн. Е не е истина колко тъпаци се опитаха да ме пребият отнемайки ми предимството. Сега на този мотор съм махнал почти всичко и хич не ме еня кой какво мисли за мен и шумния ми мотор.
Докато мога ще карам с изтърбушени заглушители. За тези в горите немога нищо да кажа, освен че щом закона не го забранява, колкото и да се мрънка нищо няма да се промени.
 

rivan

Редовен Потребител
Оги, по пътищата можеш да се движиш само с регистрирано МПС, преминало ГТП и със съответната ГО.С твоя мотор не знам как минаваш ГТП.
Ако не е регистрирано-само на специална писта.
Така че във всеки случай нарушаваш закона.
Доколко се спазва закона е друг въпрос.
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Марине един въпрос имам без да вкарвам никакво заяждане и тем подобни.
Ти подавал ли си сигнал към компетентните органи за такива случай?
За мен лично състезанията и тема подобни си имат място : Пистата.
Защото във форума за въздушно оръжие не е сериозно да се търси сметка ( разни хора разни идеали) .
Лично за мен най дразнещото е да се плюва по всичко и всички ама зад клавиатурата без да си мръднем пръста да напишем една жалба например , действително институциите не работят като хората ама и ние не правим нищо по въпроса.
 

rivan

Редовен Потребител
Да , подавал съм и то не един!
За колоездачи по магистралата
За АТВ, управлявано от деца по РПМ и в населено място.
За други нарушения!
На 112, в РПУ.
Познайте резултата!
Нека и Марин сподели!
 

ivotomov1

Редовен Потребител
Всичко е въпрос на възпитание!Не казвам,че всички мотористи са терористи, нито, че всички туристи се грижат за природата и се съобразяват с околните.
Прав си,по мои впечатления повечето са НЕ възпитани
 

ivotomov1

Редовен Потребител
Мотора коловози не може да направи,даже и атв .Коловозите ги правят дървосекачите,и от части ловците с джиповете.
Както и да е ,не прехвърлям никаква вина.
Има възпитани туристи,има възпитани мотористи,има и възпитани ловци.Не че сме много,но трябва да даваме пример.:goodbye:
Само трябва да сме толерантни един към друг,да не си пречим и да си пазим природата.
 
Нагоре