Регистрация на въздушна пушка над 24 J в КОС -

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
И на мен са ми прибирали преди няколко години пушка с протокол,спряха ме на пътя и не носих уведомление.
Върнаха ми я веднага като им го занесох,след час в районното.
Затова сега си нося разпечатано уведомление или протокол за измерена енергия във всеки куфар,спестява сумати разправии.
След това са ме проверявали два три пъти по поляни и един път ме спряха на пътя и никакви драми...
-Добър ден каква е пушката?
-Въздушна,ето ви уведомление.
Благодаря,всичко е точно,приятен ден.
 

Павката

Редовен Потребител
Ами дали е упоменато някъде в закона,че сме длъжни да носим винаги този документ?Намирисва ми на милиционерщина!Как ще отнемат лична,законно придобита ,че и регистрирана вещ?!На кой му пука до колко часът е работното време на КОС?
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
В закона пише,че си длъжен да уведомиш КОС,се имаш еди каква си пушка,ако тя е над 24 джаула. Никъде не пише,че трябва да имаш доказателство,че пушката е под тези джаули или да носиш уведомлението ако е над тях. И докато се клепа на парцали пред милиционерите ще продължава милиционерщината.
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
На мен ми обясниха,че реално,без уведомление или фактура не мога да докажа собственост и ще я приберат до показване на документ,можело да бъде крадена или не регистрирана.
Дали го пише някъде,длъжен ли си или не си да го носиш...незнам,както писах по горе,имам си копия във всеки куфар и по добре при евентуална проверка да минат нещата за 5 минути и да си стрелям после с удоволствие,вместо да се разправям с полицаи часове наред,какво пише в закона и кой крив и кой прав.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Тия наистина са за съд!!! То по тая логика и теб могат да приберат,защото МОЖЕ да си крадец,убиец или всякакъв престъпник. Те гол могат да те оставят на полето,защото и дрехите дето са на гърба ти МОЖЕ да си откраднал. Едва ли си носиш касовите бележки дето си ги купувал!?
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Мирише ми на основание за съдене за неправомерно взимане.
Но нека бай Колю каже.
Полицейските органи могат да изземват временно вещ, но само вещ за която има сигнал за издирване в Шенгенската информационна система и/или сигнал за издирване в информационните фондове на Международната организация на криминалната полиция (Интерпол).

Всичко друго е превишаване на правомощията от страна на полицията.

Ето ЗМВР какво казва по въпроса за изземване на вещи от полицейски органи:

Чл. 84. (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2017 г. с Решение № 4 от 14.03.2017 г. на КС на РБ по к. д. № 16 / 2016 г.; изм. и доп., бр. 97 от 2017 г.) (1) Полицейските органи могат да изземват временно вещ, за която има сигнал за издирване в ШИС и/или в информационните фондове на Международната организация на криминалната полиция (Интерпол).

(2) Лицето, в което се намира издирваната по ал. 1 вещ, се поканва да я предаде доброволно. За доброволното предаване на вещта се съставя протокол, който се подписва от лицето, което предава откритата вещ. Копие от протокола се предоставя на лицето.

(3) При отказ на лицето да предаде вещта по ал. 1 тя се изземва, за което се съставя протокол. Протоколът се подписва от лицето, в което е открита вещта, и от един свидетел. Копие от протокола се предоставя на лицето.

(4) Отказът или невъзможността на лицето да подпише протокола по ал. 2 или 3 се удостоверява с подпис на един свидетел.

(5) (Изм. - ДВ, бр. 97 от 2017 г.) За срока на временното изземване вещта се съхранява в съответното териториално звено на ГДГП, гранично полицейско управление, база гранично-полицейски кораби или районно управление на областна дирекция на МВР, в което е предадена или иззета.
 
Последна промяна:

Licho

Редовен Потребител
Важното е да не стреляш по каквото не трябва Аз веднъж бях на риболов на Струма и гръмнах един голям воден плъх, запазих го от глупост после минаха горските и го видяха доста разправии имаше
Стана ми интересно защо горските са се заяждали за един воден плъх!
Колега,да не е било нутрия?
 

valcholakov

Редовен Потребител
Не обикновен воден плъх.
Когато документално си наред се търсят други несъответствия на закона. Нямаме право да стреляме по птици, гризачи и всякакви живи твари, понеже не сме ловци, само спортна срелба
 

valcholakov

Редовен Потребител
Здравейте, колеги има ли някой да е регистрирал в КОС самоделно направена пушка или пистолет?
Или да сподели как става това.
 

valcholakov

Редовен Потребител
Имам идея да направя нещо приличащо на италианската Лупара, вариант с две цеви /не знам как точно ще стане/
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Имам идея да направя нещо приличащо на италианската Лупара, вариант с две цеви /не знам как точно ще стане/
Първо я направи и я измери, че е над 24 джаула. После ще го измисля как да стане уведомяването.
 

abracadabra

Новодошъл
Здравейте!
Искам да направя подарък на баща ми - въздушна пушка (40J ако има значение) , и въпросът ми е трябва ли аз да я регистрирам задължително в районното управление, след като договорът за покупко продажба ще е на мое име , или може той да си я регистрира.
Искам да я купя без той да знае и да бъде изненада.
Благодаря!
 

Hidden

Редовен Потребител
Може той да я регистрира, но до 14 дни след покупката. Може да направите един договор, за да е ясно защо твоето име е на фактурата за неговата пушка.
А каква е пушката?
 

valcholakov

Редовен Потребител
Със сигурност ще е над 24J. Вероятно около 40-50
Ето го пушкалото в почти завършен вид. Остава само да се настроят скорост и други доискусурявания на боен клапан, трансфер, дотиквач, отвори и пружини. В момента без намеса стреля с 40 дж. Резервоара е 280, цевта е 53 см
Благодаря на Ники Габровски за отличните цев и цевна кутия които закупих от него. Приклада съм преработил от друга пушка, задната част е отрязана. Остава да видим как ще я обявя в КОС
 

Attachments

  • IMG-bc0856443a788417bc2e65ef691dbd82-V.jpg
    IMG-bc0856443a788417bc2e65ef691dbd82-V.jpg
    100.8 KB · Прегледи: 89
  • IMG-d3fc1b79013549d2b4163ba69ff1686b-V.jpg
    IMG-d3fc1b79013549d2b4163ba69ff1686b-V.jpg
    106.7 KB · Прегледи: 89
  • IMG-dcd3acf9336ae6de6553e49f3d751b2c-V.jpg
    IMG-dcd3acf9336ae6de6553e49f3d751b2c-V.jpg
    100.9 KB · Прегледи: 89
Последна промяна:
Нагоре