Регистрация на въздушна пушка над 24 J в КОС -

IvoMarinov

Потребител
Здравейте,
днес си взех "Удостоверение за уведомление" :) за пушката на място от КОС . Получих мейл, че ми е готово и мога да го получа чрез Системата за сигурно електронно връчване на Мин на ел. управление. Влизам в тази система с КЕП - нямам нищо за получаване! Изчаках няколко дни - звъннах на някакъв тел 0700...., на който на 3тия ден ми вдигна някакъв човек и ми обясни, че щом документа го няма не е качен от КОС и ме посъветва да питам тях. В крайна сметка реших да не се разправям и отидох до 6-то, където им обясних какво съобщение съм получил и че го няма там. От там ми казаха, че тази функционалност все още не работела и те нямали КЕП и не можели да го качат и трябва да отида до там. Та така, нашите ел. услуги са полу електронни :).
Иначе знаете ли този лист А4 в оригинал ли трябва да се разнася или може и копие. Това листче в калъфа на пушката ще се омачка и ще стане на нищо с времето....
Може копие
 

IvoMarinov

Потребител
Мирише ми на основание за съдене за неправомерно взимане.
Но нека бай Колю каже.
Винаги трябва да имаш или документ за уведомление ако подлежи на уведомление или документ за закупуванеако не подлежи.
 

Hidden

Редовен Потребител
Не е така. В закона пише, че трябва да се уведоми ако е над 24 дж. Никъде не пише, че трябва да се носи уведомлението. Не се казва и нищо за документ, указващ, че не подлежи.
Ако се разхождам с торба пясък трябва ли да имам документ, че не е барут например?
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Не е така. В закона пише, че трябва да се уведоми ако е над 24 дж. Никъде не пише, че трябва да се носи уведомлението. Не се казва и нищо за документ, указващ, че не подлежи.
Ако се разхождам с торба пясък трябва ли да имам документ, че не е барут например?
Абсолютно. Точно така!
 

Amfo

Редовен Потребител
Колегата е прав за пясъка и барута. Но ако те спрат и нямаш нищо черно на бяло ще ти е вземат . И пак ще са в правото си да го направят . Знаем си законите и съдебната система. Няма смисъл да ги коментираме .
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Колегата е прав за пясъка и барута. Но ако те спрат и нямаш нищо черно на бяло ще ти е вземат . И пак ще са в правото си да го направят . Знаем си законите и съдебната система. Няма смисъл да ги коментираме .
И на какво основание ще ти я вземат? Как, при изземването, ще докажат, че е над 24 джаула? Освен това - писал съм подробно за правомощията на МВР за изземване на вещи. Трябва вещта да е обявена за издирване в Шенгенската информационна система за да може да се изземе по ЗМВР.
Колеги, моля ви по сериозно. Не си знаете правата.
 

Amfo

Редовен Потребител
И на какво основание ще ти я вземат? Как, при изземването, ще докажат, че е над 24 джаула? Освен това - писал съм подробно за правомощията на МВР за изземване на вещи. Трябва вещта да е обявена за издирване в Шенгенската информационна система за да може да се изземе по ЗМВР.
Колеги, моля ви по сериозно. Не си знаете правата.
Няма значение дали си знаем правата ,когато те не се спазват . Знам ,че си юрист а и нямам намерение да споря на тази тема . В България всеки се оправя както намери за добре . Ще кажат ,че не си представил документ за собственост , усъмнили са се и са е прибрали . Заповядай в районното с документ да си е прибереш . И си готов без пушка . Да не говорим да те нарочат за нещо винаги ще ти намерят цаката . Тези приказки за права и демокрация някъде другаде.
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
Няма значение дали си знаем правата ,когато те не се спазват . Знам ,че си юрист а и нямам намерение да споря на тази тема . В България всеки се оправя както намери за добре . Ще кажат ,че не си представил документ за собственост , усъмнили са се и са е прибрали . Заповядай в районното с документ да си е прибереш . И си готов без пушка . Да не говорим да те нарочат за нещо винаги ще ти намерят цаката . Тези приказки за права и демокрация някъде другаде.
Много точно казано..
Така си ми я прибраха,на пътя и си ми я върнаха след два часа срещу показване на документ
Иначе винаги има начин да ти я вземат,достатъчно е само,да кажат,че имат съмнения,че пушката е преправяна за стрелба със патрони и ти я взимат,даже и ще те приберат за 24 часа.
Истинска случка от преди няколко години,пушката не беше преправяна.
Ходи после доказвай,че са ти я взели неправилно и имаш права и си ги знаеш.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Модераторски Екип
Ами какво да ви кажа - България, братче. Законите са врата у поле. Само баламите минават през нея.
Останалите си правят каквото си искат - в т.ч. да те поставят в положение да доказваш, че нямаш сестра.
 

Amfo

Редовен Потребител
Ами сигурен съм ,че почти всеки има познат полицай . Говорете с тях . Сигурен съм ,че ще получите същите отговори като мен . Ако реши няма сила ,която да го спре в момента. После най-много да го накажат . Всички уволнени дисциплинарно биват възстановявани на работа от съда . Така ,че най-добре носете нещо с вас . Аз го имам на телефона снимано . И все пак говорим за пушка а не за клечки за зъби . Даже и да се раздуха случая полицая ще има обществена подкрепа .
 

IvoMarinov

Потребител
За мен от носенето на една хартийка, било то уведомление или фактура за закупуване никой няма да се изялови. Какво толкова умуваме и се правим на ербапи. И тук като и контролните органи всеки си ги тълкува както му изнася и се прави на мъж. И не само за ВО. Ние от всичко разбираме и само права имаме. Много жалко.Да се вкара и ВО на разрешеителен режим май ще е по "добре".
 
Последна промяна:

IvoMarinov

Потребител
(4) (Изм. - ДВ, бр. 37 от 2019 г.) Всеки предмет с външен вид на огнестрелно оръжие, който има конструкция и е изработен от материал, позволяващ този предмет да бъде така преработен, че да произведе изстрел с куршум или снаряд чрез действието на взривно вещество, се смята за огнестрелно оръжие.

Как го тълкуват юристите
 

IvoMarinov

Потребител
Кое ще му е “добре“ за любитиелите на въздушното оръжие? :mad:
Да грешка е че не вкарах и аз добре в кавички. Никак няма да е добре. Но натам върви щом за една хартия има хора, които са готови да спорят с контролни органи.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
При положение, че на никой не му коства нищо, да носи една хартийка и аз мисля, че е най-добре за нас и за хобито, да сме максимално изрядни, а не да влизаме в излишни спорове с полицейски, или други служби.
 

The PuNiShEr

Редовен Потребител
Ето го пушкалото в почти завършен вид. Остава само да се настроят скорост и други доискусурявания на боен клапан, трансфер, дотиквач, отвори и пружини. В момента без намеса стреля с 40 дж. Резервоара е 280, цевта е 53 см
Благодаря на Ники Габровски за отличните цев и цевна кутия които закупих от него. Приклада съм преработил от друга пушка, задната част е отрязана. Остава да видим как ще я обявя в КОС
Защо как ще я обявиш в КОС, на цевната кутия нали си има идентификация.
 

rivan

Редовен Потребител
Аз съм си снимал уведомлението на цветен ксерокс, ламиниран съм го и си го нося винаги, заедно със всички други документи за коли, лодка и т.н. Не ми тежи и съм спокоен. Сигурен съм, че ще ми спести евентуални неприятности.
 
Нагоре