Състезание по ФТ международен клас (до 16 джаула) ПЦП.

братушка

Редовен Потребител
Да не преравям актуалните регламенти: мога ли при ФТ да кача на пушката си лазерче? Не лазерен далекомер, просто лазерен "целеуказател"?
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Да не преравям актуалните регламенти: мога ли при ФТ да кача на пушката си лазерче? Не лазерен далекомер, просто лазерен "целеуказател"?

Не. Можеш да си монтираш бързомер или сламка, през която да "търсиш" по-бързо мишената.
 

братушка

Редовен Потребител
Явно доста изостанах...
Божидар, какво е "сламка"?

Всъщност не ми е за "търсене" на мишена.
И ми е много чудно: значи може да има 2 броя различни оптични мерни прибори на пушката, а едно просто лазерче не... (не го приемайте като укор или заяждане, просто мисли на глас. Не оспорвам, само уточнявам).
 

братушка

Редовен Потребител
Аз и не оспорвам правилата, нито имам намерение да ги нарушавам.
Затова и питам: за да не наруша нещо случайно по незнание.
Е, премрънквам от почуда, но не защото искам да променя нещо :)

И какво е "сламката" все пак?
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Сламка за пиене се монтира успоредно на оптиката, така че да можеш да видиш бързо и лесно мишената през нея, ако имаш проблем с намирането й през оптиката.
 
Последна промяна:

братушка

Редовен Потребител
Мерси.

Опитах да стигна до регламента на ФТКС по линка в темата тук (https://forum.airguns.bg/index.php?...ровеждане-на-състезания-по-Фийлд-Таргет.3364/) и не успях. Може би има смисъл текста на регламента на ФТКС да се дублира и в този форум?

Но пък попрочетох регламента на Световната федерация:
"
  1. Sights
    1. Any form of sighting system may be used with the exception of laser sights.
    2. No built-in or separate laser range finding device may be used.
"
И го разбирам така, че не може лазерен мерник и лазерен далекомер. А лазерче като някакъв спомогателен аксесоар, който не участва в процеса на прицелването не е забранен.
Например за инклинация...
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
А кой ще те следи дали се прицелваш или не с него, дали не си го променил и все пак мериш разстоянието с него. Хитреци дал господ. Регламента не се е променил особено последните години. Каквото бе разрешено си е ( с изключение на електронните нивелири).Каквото е било забранено си е.
 

Dominus

Редовен Потребител
Ти на кое викаш оптичен прибор?
Дупката (сламка) не е оптичен прибор докато не пъхнеш в нея леща.
Каква е разликата между лазерен прицел и лазерна показалка?
 

братушка

Редовен Потребител
Симо, нали разбираш: всички приказки в подобни дискусионни теми нямат тежест.
Тежест има само написаното с черно по бяло в регламента.

Каквото е било забранено си е.
А това е ключово. Преди години повдигах този въпрос и нищо не се е променило, а именно:
  1. Sights
    1. Any form of sighting system may be used with the exception of laser sights.
    2. No built-in or separate laser range finding device may be used.

  1. External Range finders
    Range finding devices cannot be used in the competition area at any time and are allowed in the training area.
Looking through the scope, Range finding, loading of rifle, checking of the wind are all part of the timing process.
No extra support can be used during the range finding period
...
Регламентът на WFTF хем забранява "измерватели на дистанция", хем разглежда оптическия мерник като "измервател на дистанция".
Несправедливо.

И преди време ме нападнахте, че оптиката виждаш ли не е далекомер... Предполагам, че и сега няма да е по-различно.
Но е факт, че с прибор "оптичния мерник" се измерват (именно имерват се) дистанции. Прибор с двойно предназначение.
А това дава формално право на някакъв заядливец да поиска дисквалификация на всички състезатели с такива уреди на пушките им...

Същото и с въпросното лазерче. Трябва ли да разбирам, че всичко е забранено защото в дискусионната тема някой е споменал, че няма кой да ме следи? А какво пише черно на бяло в регламента?

Може би по-добре да се "изчистят" текстове на регламенти, да няма поводи за формални претенции? И от двете страни...
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Миша, това е laser sight:
A5236.jpg


А това е обикновено лазерче:

F14417-01~p.eps-650.jpg


Разлика има само в захвата. Горното изрично е забранено. Сега да сложим долното щото не е баш лазерче...
За мен колкото повече джаджи има закичени по пушката, толкова по-непривлекателен става спорта..
По-скоро трябва да вървим към изчистване на всякакви колани, подпори, възглавнички, инклинометри, термометри и всякакви келешлъци по пушките..
 

братушка

Редовен Потребител
Малииии, ама че съм тъпанар....
No built-in or separate laser range finding device may be used.
То нали този текст означава, че САМО лазерни далекомери са забранени.
Което означава, че всички останали видове далекомери са разрешени :)

И аз вече знам как да измервам дистанция с уред за 10лв по-точно от няк'ъв Нико за 3 бона :)
Революция? :)
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Не е революция. По-точно излишно спамене по въпроси които априори са ясни.
Имаш право да измерваш с оптиката. По скала, по размазване, по паралакс, по фокусно изместване/наместване по каквото си искаш,
но само с оптика. Имаш право на бързомерец в/у оптиката/пушката, на механичен ветропоказател (тях още не са ги забранили) и на обичайните конци за вятъра, на термометър(може елктронен, спиртен, живачен с цветна индикация и др.) имаш право на хронометър/часовник пък даже и с кукувичка в/у пушката. Имаш право на допълнителни лещи за гледане на метрите и тумблера.
ЗА всичко друго при прегледа ще бъдеш помолен да го махнеш както на международни така и на наши състезания.
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
Any form of sighting system may be used with the exception of laser sights

е то си го пише. този лазер какво е. дали е мерник или показалка все си е лазерен указател. започни да стреляш и сам ще се убедиш че е излишно. правилат са такива и ги спазваме. не се оптиваме да ги тълкуваме така като на нас ни изнася.
 

Dominus

Редовен Потребител
Аз се изненадвам на разсъжденията и доводите ти.
Как изобщо можеш да наречеш оптиката далекомер?
Това че използваш оптичните несъвършенства на пробира за да определиш някакво разстояние и то с точност която дори не подлежи на коментар не го прави далекомер.
Ако влезеш в една мрачна гора и се наложи да определиш една пределна дистанция би ли си заложил главата че дистанцията е такава каквата я показва оптиката? Ами ако те опъна на една поляна при хубаво слънчево време след дъжд /мараня/ да мериш, мислиш ли какво ще измериш?
 

братушка

Редовен Потребител
За мен колкото повече джаджи има закичени по пушката, толкова по-непривлекателен става спорта..
По-скоро трябва да вървим към изчистване на всякакви колани, подпори, възглавнички, инклинометри, термометри и всякакви келешлъци по пушките..
До някъде е така, Оги.
Обаче всичките тези "колани, подпори, възглавнички, инклинометри, термометри..." всъщност са просто дрънкулки.
Но има един ключов "уред" - този, който измерва дистанцията.
Всичките "кофти фактори" (вятър, треперене, мътна оптика, колани...) взети заедно са по-малко важни от един далекомер. Когато имаш "техническа точност" 1см на 50м и вятърът отняся куршума с 1см - все едно улучваш Ф40.
Обаче когато на 40+м измерваш дистанция с грешка в 2м и въвеждаш корекции за тази грешна дистанция - вече гарантирано започваш да се целиш извън УЗ и просто нямаш шанс.
Ето защо са скъпарските оптики със зум 50х - максимално точно да се измери (именно да се измери) дистанция.

Но сега вече знаем - всякакви вградени далекомери са разрешени, освен лазерните (поне според правилата на WFTF).
И аз вече знам как с евтинка оптика 3-9х да измервам дистанция по-точно от скъпарските 50х.
А имам ли точна дистанция - корекция с кликове и при 9х ми дава същата точност....



ПС:
точно от там чета и говоря не за аксесоар, а за вграден измервателен уред.

Освен това там в описанието на аксесоари няма дума "only". Значи и други такива възможни. Поне аз така го разбирам...


ПС2:
Това че използваш оптичните несъвършенства на пробира за да определиш някакво разстояние и то с точност която дори не подлежи на коментар не го прави далекомер.
Не много точен измервателен уред си остава измервателен уред.
Има ли скала с метри на нея - измервателен уред.
Да - както писах - уред с двойно предназначение: хем насочваш, хем измерваш.
И англичаните явно се усетиха за това: според формалния текст подобни аналогови далекомери вече не са забранени. Иначе риск от иск...
 
Последна промяна:

vas2308

Редовен Потребител
ФТКС
Red dot devices or other low magnification sights to help locate the target are allowed
Ако говориш за бързомер или лазерно показалче..да ти помага да намираш мишената..сложи си, разрешено е но не съм виждал да го ползват и не вярвам да помага много.
 

oblaka

Редовен Потребител
ФТКС
васе нее така пише изрично че лазерните прибори са забранени.
 

Dominus

Редовен Потребител
Очевидно това което се каниш да стреляш не си го стрелял твърде.
Нека са 45м да не казвам 50м, грешка от 2м са вятър работа. Който ти е казал че с пдобна грешка стреляш извън УЗ те е излъгал или няма хал хабер.
За друго обаче ти гарантирам. Ако не можеш да стреляш /имам предвид да си достатъчно прецизен при изстрел/ то тогава и да ти дам всички дистанции написани пак ще ме гледаш странно на финала. Дори съм съгласен да се подложа на подобна процедура :eek: :D:D:D
 
Нагоре