Състезание по ФТ международен клас (до 16 джаула) ПЦП.

братушка

Редовен Потребител
Това, че нещо не забранено изрично не означава, че е разрешено.
Това някъде дали е записано, или е твое лично виждане?

Вече знам какво ще ти отговори. Ще наблегне на думата "лазерно".
Нашите оптики мерят "механично"
Неговото ще е някакво подобно... Но няма да е "Лазерно"
Оги, аз знам поне 3 начина за измерване на дистанция по чисто механичен, не лазерен, аналогов път.
Защо ли единия начин да е разрешен, а другите "не са разрешени изрично"?
 

Dominus

Редовен Потребител
Ти искаш отделен правилник.
Малко по-горе ти го написах, но нещо не ти хареса. Колко по-изрично го искаш написано
 

братушка

Редовен Потребител
ние неможем да го оправим този текст. тези правила с аписани от световната федерация не от нас.
Точно затова по-рано в темата споменах за публикуване на регламента именно на ФТКС тук, в този форум.
Нали точно по него се провеждат състезанията тук, и може да бъде доизбистрен...
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Защо ли единия начин да е разрешен, а другите "не са разрешени изрично"?

Аз разбирам какво целиш, но както Ицо ти каза ние не може да променим Core rules. Ако ти можеш - пиши им и ако ти обърнат внимание ОК.
Иначе стана добра раздумка дето доста хора ти се вързаха... Winter is comming ... :lol:
 

братушка

Редовен Потребител
По-чисто е да има "чисти" текстове в регламента. Да няма място за различни "трактовки"...

Пример: "разрешени САМО тези аксесоари...".
Една думичка се добавя: "САМО" - и цял куп спорове отпадат...
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
правилника ще стане по-дебел от
трудовете на Тома Аквински
Цялата "Сума на Теологията" е преведена от проф.Цочо Бояджиев(от латински)...епохален труд...ако се наредят всички томове един в/у друг ще ударят грешката в измерването на метрите с моят мерник :),зимата дойде :)!
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Беше дискурирана тази тематика и на маршалския курс.
Има се предвид, да не се използват допълнителни уреди за измерване на разстояния. Затова се забраняват и телефоните по трасето и при гостите Тъй като най-популярни са лазерните далекомери, те са били изрично упоменати . Реално, можеш и земемерски аналогов уред да си закачиш на оптиката, ама кел файда.
Спокойно можеш да използваш ъглова минута и височина на обект, но измерени само чрез оптиката и нейните параметри.
 

scandalo

Редовен Потребител
ФТКС
E хйде тогава да ти го прочета аз, че толкова хора ти го сочат тоя текст и файда нямаше.
"Не може да се използва вградено или отделно лазерно устройство за откриване на разстояния."
Ще го повторя и ми кажи как да се чете. "за ОТКРИВАНЕ"
finding - намиране, откриване
Ти май това искаш да правиш? Това правим и ние със скъпарските оптики. Не МЕРИМ

Миша Павел ти го е превел както трябва да се чете. И да нямаш право да и да използваш каквато и да е форма на лазерен прицел/далекомер/писалка или каквото ти хрумне.

Не разбирам как хиляди хора го разбират написано под сегашната форма, а ти не го разбираш или просто не искаш.
Ако разсъждаваме като теб правилника НИКОГА няма да бъде изчерпателен. На маршалския курс имаше въпрос за якетата за стрелба и се заговори за тях, ами ако и тях ги подхванем правилника ще стане 700 страници.
И пак да кажа нямаш право на лазер какъвто и да е във ФТ състезание.
Успех!
 

BAD TORO

Модератор
ФТКС
Аз ви правя услуга - комментирам тези неща тук, а не на състезателно трасе.
Може да се намери и друг заедливец като мен...

До твоето появяване не сме имали проблеми с правилника по състезания. И то от доста време. Така, че не ни помагаш с разискванията тук, там или ей-там. Напротив по свой стар маниер търсиш под вола теле. Хиляди хора по цял свят стрелят по този правилник, разбират го, само за теб той е непълен, неясен. Това е правилникът и точка. Ако не ти харесва не стреляй ФТ по него. На наши състезания се стреля по тези правила.
По-ясни има при стрелбата на 10м в зала. Или други признати от ISSF стрелкови дисциплини.
По-долу съм изброил какво може да имаш върху пушката за мерене на разстояние, вятър и помагане в намирането на целта.
Ако искаш се съобрази с тях

Не е революция. По-точно излишно спамене по въпроси които априори са ясни.
Имаш право да измерваш с оптиката. По скала, по размазване, по паралакс, по фокусно изместване/наместване по каквото си искаш,
но само с оптика. Имаш право на бързомерец в/у оптиката/пушката, на механичен ветропоказател (тях още не са ги забранили) и на обичайните конци за вятъра, на термометър(може елктронен, спиртен, живачен с цветна индикация и др.) имаш право на хронометър/часовник пък даже и с кукувичка в/у пушката. Имаш право на допълнителни лещи за гледане на метрите и тумблера.
ЗА всичко друго при прегледа ще бъдеш помолен да го махнеш както на международни така и на наши състезания.
 

братушка

Редовен Потребител
Мдаааа...
finding може и да е търсене, но
range finding - е измерване на дистанция...

Що се хванахте именно за лазерче? Не става дума за него конкретно. Той е само вариант за реализация на друг принцип на измерване на дистанция (подчертавам: вариант за реализация, може да се реализира и без него, но с него е по-лесно)... Позволение да има 2 мерника също отваря големи възможности (няма да го коментирам сега - пак ще говорите за шмекерруване и хитруване).

Аз разбирам, че се мисли за борба със шмекеруване. Например дори забрана за пушене на трасето разглеждам именно в тази светлина. Разбирам и приемам.

Но пак продължавам да се чудя защо единия начин за аналогово измерване да дистанция вие приемате за нормално, а другите, пак аналогови, толкова ви изнервят?
 

братушка

Редовен Потребител
Не е революция. По-точно излишно спамене по въпроси които априори са ясни.
Имаш право да измерваш с оптиката. По скала, по размазване, по паралакс, по фокусно изместване/наместване по каквото си искаш,
но само с оптика. Имаш право на бързомерец в/у оптиката/пушката, на механичен ветропоказател (тях още не са ги забранили) и на обичайните конци за вятъра, на термометър(може елктронен, спиртен, живачен с цветна индикация и др.) имаш право на хронометър/часовник пък даже и с кукувичка в/у пушката. Имаш право на допълнителни лещи за гледане на метрите и тумблера.
ЗА всичко друго при прегледа ще бъдеш помолен да го махнеш както на международни така и на наши състезания.
Защо е толкова трудно ето този ред да се добави към регламента?
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Аз пък съм любопитен да видя "уреда". Току виж се оказало изобретение и би ни дало предимство пред останалите във ФТ.
 

братушка

Редовен Потребител
Ами то така и се прави.
Как се прави?
Предявяват се претенции без да има за тях текст в тегламента?
Това се нарича заяждане и своеволие...

Не, може да се кара и без писан регламент. Но тогава да не се позовава човек на някакви там документи...
 

братушка

Редовен Потребител
Аз пък съм любопитен да видя "уреда". Току виж се оказало изобретение и би ни дало предимство пред останалите във ФТ.
Точно от тази мисъл и започнах темата :)
Представете си, че имате уред, който не е забранен ТАМ...
Обичайно именно така става: първо някой докарва нещо, за което другите не се сетиха и чак после се разрешава или се забранява от правилата...
Не съм имал и сянката от мисълта да го ползвам скришом.
Нямам го в "желязо", но мога да ти разкажа идеята като се видим на живо.
 
Нагоре