Регламенти за ФТ, БР, Пистолет...

братушка

Редовен Потребител
Вероятност за рикошет е най-голяма при 7,5Дж. При 16 е доста по-малка, а при 40Дж е практически НУЛЕВА. Чашката просто анигелира при удар - от нея не остава нищо за рикоширане :)
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Веднъж едно такова "анихилирало нищо" така изтрещя страничното стъкло на паркираната ми на по-малко от 90 градуса вдясно от мишената кола, че ако растоянието от колата до мишената не беше към 25м - джама едва ли щеше да оцелее?! Енергия на изстрела - 21J, калибър 5.5, дистанция на стрелба - 30м.
То сигурно тъй, за красота на гамовските мишени пише да не се разполагат на по-малко от 20м ? Айде - на 13-15м ги слагаме, ама чак пък на 7м ???!
 

братушка

Редовен Потребител
Енергия на изстрела - 21J, калибър 5.5, дистанция на стрелба - 30м
Те това ти е проблемът, Пламене - недостатъчна енергия за тотална анехилация, и дистанцията е твърде голяма ;) ;) ;)

Говоря напълно сериозно: колкото по-слаби са пушките - толкова повече рикошет дават.
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Питане за регламента ХФТ. Разрешено ли е използването на ремък от ложата на пушката до лакътя на състезателя при положение легнал и от коляно? (Който е тренирал преди години стрелба легнал ще се сети за какво иде дума)

П,С. Отговора пак ли ще е щом не е забранено значи е .....
 
A

Anonymous

Гост
3.3. Не се допуска използване на двуноги, както и всякакви подобни приспособления за подпиране на пушката в земята по време на произвеждането на изстрел в рамките на състезанието. Не се допускат стрелкови куртки и други средства за допълнителна механична стабилизация на частите от тялото на стрелеца.
Според мен ремъкът може да се приеме като допълнителна механична стабилизация.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Кратка дискусия в темата "оптики" ме подсети за един момент от регламента за ХФТ, в който според мен, има известно противоречие: Ясно е, че тази дисциплина е препратка към ловната стрелба. Предполага се, че в реални ловни условия нямам време да фокусирам и не ми се позволява да пипам фокуса при ХФТ стрелба. Дотук добре. За какво ми е тогава обаче една минута на изстрел ? Ако животното в гората ще ме чака една минута - значи ще мога и фокуса да си наглася. Искам да кажа, че според мен: като ще е гарга - да е рошава. 30 секунди са предостатъчни, а 20 - още по-близо до ловния първообраз на дисциплината:). След като в академичния стил ФТ за една минута състезателите се справят и с паралакс и със стрелба - не е редно за динамичния ХФТ времето да е същото. Просто ще е по-интересно и предизвикателно времето да е значително по-кратко :rambo:.
 

DANNY

Редовен Потребител
Пламене първоначално не е имало никакво ограничение на времето.
Но след като е състезание, то има състезателен характер!
т.е. състезателите се състезават и всички имат желание за победа. Победата се отчита накрая по брой свалени мишени. Иначе може да се получи същото като с нашият национален отбор по футбол -"много добре играхме ама те ни биха с 1 гол"
Всеки състезател ще има време да се прицели, успокои дишането та дори и да изчака за спиране на вятъра. Шанса е по-равнопоставен но не се и прекалява с времето.
1мин на мишена е достатачно време.
А както бе писъл "спрингара" от африканците, навремето е имало хора които чакат по 5мин на изстрел.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Аз ли се изразих неясно, или Дани не ме разбра :)? Споделих, че според мен времето при ХФТ е много, при положение че не ползваме фокусировката на оптиките.
 

andi

Редовен Потребител
В лова с причакване (ХФТ ми прилича на такъв , а не на гонка или издебване ) е по важно да не мърдаш и да дебнеш момента , отколкото секундите .
Нека се изкажат и други колеги практикуващи ловна стрелба .
 

luft9waffe

Редовен Потребител
akraba1 написа:
Пламене първоначално не е имало никакво ограничение на времето.
Но след като е състезание, то има състезателен характер!
т.е. състезателите се състезават и всички имат желание за победа. Победата се отчита накрая по брой свалени мишени. Иначе може да се получи същото като с нашият национален отбор по футбол -"много добре играхме ама те ни биха с 1 гол"
Всеки състезател ще има време да се прицели, успокои дишането та дори и да изчака за спиране на вятъра. Шанса е по-равнопоставен но не се и прекалява с времето.
1мин на мишена е достатачно време.
А както бе писъл "спрингара" от африканците, навремето е имало хора които чакат по 5мин на изстрел.
akraba1,нещата във фт са ясни.в хфт-правилата на британците не намерих тайминг-правило и в темата помолих,ако някой види някъде такова ,да даде линк.
таймфреймът(питайте чичко Здравко)от 1 минута е в хфт-регламента на БАФТ ,и бафт-състезанията ще го спазват стриктно.
лично за мен 1мин е и достатъчно и твърде много.ако не-бафт организатор редуцира времето,с голям кеф ще участвам.
andi, и най-разнообразното и тежко трасе,и най-либералните правила не могат да се доближат до реална ловна обстановка.
фт и хфт са по-скоро стрелкови упражнения и състезания,а в реалният лов до изстрела се стига понякога доста трудно,адреналинът е от
"по-друг"вид и ниво.често и най-добрият изстрел се оказва непроизведеният.все пак присъства и някакъв етичен момент.
 

DANNY

Редовен Потребител
Основната ми идея бе, че трябва да има възможност "глътка въздух" за стреляца от заемане на позицията за стрелба за да може да успокои дишането и да се концентрира в/у мишената преди изстрела.
Иначе за 20,30 или 40 секунди може да се превърне в сватбарска стрелба.
Но и да не се прекалява и злоупотребява с време.
Всеки трябва да знае, че му е бил даден равен шанс за добър изстрел.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Поредица от трактати в темата "Балистика" за ветровите отклонения ме подсети за една снимка от чуждестранен източник с ФТ пушка, на която кротко си стоеше анемометър /ветромер/. "Не се допускат отделни устройства за определяне посоката и силата на вятъра" - така пише в окончателния регламент на БАФТ. Имам два уточнителни въпроса:
1. Устройства, които са върху пушката отделни ли са? Т.е - забранени ли са ?
2. Връвчица вързана за цевта устройство ли е? Т.е. - забранена ли е :)?
 

DANNY

Редовен Потребител
Ами то си пише с думи прости! :)
http://mamut.intrex.hu/fieldtarget/file ... k_2010.pdf
Това е правилника за световното в Унгария.
Обърни внимание на точка 5-Other equipment:

а имено:
List of accessories that can be mounted onto the rifle or the scope:
wind measuring device (classic or digital)


Снимките са от Полша- Морско 2009г.
img7514n.jpg


img8830.jpg
 

братушка

Редовен Потребител
Така е. Но това е първия регламент, където това изрично се упоменава. В повечето просто се мъчи по въпроса.

Конкретно текста в проекта на регламента е "унаследен" от първия му вариант на Милен. Аз не видях нищо "криминално" в това. Никой друг до сега също не се е оплаквал.
Този текст присъства в момента и в регламента на БАФТ:
3.5. В състезанията може да се използват всякакви видове оптики (без вградени далекомери), или открити мерни прибори, по избор на участника. Не се допускат отделни устройства за определяне на дистанцията до мишените, или посоката и силата на вятъра, както и лазерни прицели.
и в регамента на Софийския Клуб:
3.5. В състезанията може да се използват всякакви видове оптики (без вградени далекомери), или открити мерни прибори, по избор на участника. Не се допускат отделни устройства за определяне на дистанцията до мишените, или посоката и силата на вятъра, както и лазерни прицели.
http://forum.oragie.com/viewtopic.php?t=13137

Или това на никого не е пречило или регламентите не са четени :pardon:
 
A

Anonymous

Гост
Това ми напомня критиките за височината на възглавничката. И тогава се получи същото.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
братушка написа:
и в регамента на Софийския Клуб:
3.5. В състезанията може да се използват всякакви видове оптики (без вградени далекомери), или открити мерни прибори, по избор на участника. Не се допускат отделни устройства за определяне на дистанцията до мишените, или посоката и силата на вятъра, както и лазерни прицели.

Би ли посочил, къде точно е правилника на ФТКС?
Пак се вменяват неща, които нито са казани, нито са написани, нито са приети.
 

братушка

Редовен Потребител
Тук:
http://forum.oragie.com/viewtopic.php?t=13137

Пускам темата за публикуване и обсъждане на регламенти по ФТ и ХФТ.

Това е проектът за регламент на състезания по ФТ, който е изработен от мен и неофициално одобрен от членовете на Софийската група.

РЕГЛАМЕНТ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА СЪСТЕЗАНИЯ ПО ФИЙЛД ТАРГЕТ В ГРАД СОФИЯ

1. РЕГИСТРАЦИЯ НА УЧАСТНИЦИТЕ

1.1. Участниците могат да се записват за участие в състезанието предварително, чрез лично съобщение до организатора, или на място. Не се допуска записване по-късно от 30 минути преди обявения предварително начален час на състезанието.

1.2. За всеки участник в списъка за участие се вписват: име и фамилия, ник (ако има), клас, в който ще се състезава, марка и модел на пушката и на оптиката.

2. ФОРМИРАНЕ НА ГРУПИТЕ

2.1. За участие в състезанието се формират групи от по трима участници.

2.2. Формирането на групите става чрез теглене на жребий, или свободно, по преценка на Главния съдия, в зависимост от броя на записаните участници.

2.3. В рамките на всяка група от трима участници, единият стреля, вторият отчита резултата от стрелбата, а третият засича времето. След това ролите се сменят.

3. ОБОРУДВАНЕ

3.1. За участие в състезанието се допускат въздушни пушки, с мощност до 50 джаула, или 16 джаула, в зависимост от класа. Максимално допустимият калибър е 5.5. Главният съдия може да направи изключение по отношение на калибъра, като допусне в състезанието участници с пушки в калибър 6.35.

3.2. Съдиите могат по всяко време преди или по време на състезанието да тестват мощността на пушката с хронограф. В случай че пушката не отговаря на изискванията за мощност, участникът не се допуска, съответно се отстранява от състезанието.

3.3. Не се допуска използване на двуноги, както и всякакви подобни приспособления за подпиране на пушката в земята по време на произвеждането на изстрел в рамките на състезанието.

3.4. В състезанията се допуска използване на многозарядни пушки.

3.5. В състезанията може да се използват всякакви видове оптики (без вградени далекомери), или открити мерни прибори, по избор на участника. Не се допускат отделни устройства за определяне на дистанцията до мишените, или посоката и силата на вятъра, както и лазерни прицели.

3.6. В състезанията може да се използват муниции, изработени изцяло от олово или оловна сплав. Не се допуска използване на двукомпонентни чашки (със стоманена съчма и пр.).

4. КЛАСОВЕ
......
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
братушка написа:
Тук:
http://forum.oragie.com/viewtopic.php?t=13137

Пускам темата за публикуване и обсъждане на регламенти по ФТ и ХФТ.

Това е проектът за регламент на състезания по ФТ, който е изработен от мен и неофициално одобрен от членовете на Софийската група.

И какво е това?
Просто някакъв цитат!
После се казва на някои други хора "не четете!"
Спрете да пишете неверни неща!!!
 

братушка

Редовен Потребител
Просто някакъв цитат!
Щом казваш...


Между другото: регламентите на БАФТ също не са приети още официално. Засега са още със статут "проект". И чакат за предожения за промени от доста време.
Ето един добър случай да се внесе една корекция. Щом чак на Световното окичват пушките със супермодерни електронни джаджи...

Господин Председател какво правим с "проектите"?
 
Нагоре