Регламенти за ФТ, БР, Пистолет...

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Прегледах десетина поста назад - темата заприличва на диалози между трима - четирима съфорумци. А въпросите са важни. Нека повече от състезаващите се колеги да вземат отношение. В случай на пасивност - каквото решат членовете на БАФТ - това да бъде :).
 
A

Anonymous

Гост
Част от оценката на едно състезание е неговата трудност.
Към момента се счита, че ще прилагаме системата на Брад Тройер за оценка трудността на мишени и състезания по ФТ.
http://www.airguns.bg/files/bratushka/F ... yer-RU.pdf
За съжаление тази система е в неудобни и направо неприложими за нас мерни единици, едва ли ще се намерят много мишени с инчови убойни зони. А след като ще прилагаме математически подход в оценяването, не върви да правим закръгляния и приблицжения в размера на убойната зона.
Преработих системата към убойни зони в милиметри.
 

Attachments

  • FT-BrTroyer-Dejmos.pdf
    219 KB · Прегледи: 77

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Виждам че последните постове се въртят около енергиите на пушките. Ограниченията на @архитекта са свързани с особеностите на стрелковия комплекс където ще се проведе състезанието в Търново. Едно уточнение; не съм присъствал на нито една среща и няма да се състезавам по простата причина че нямам никъкъв опит в ФТ стрелбата. За напред може и да учавствам в състезания ще видим. Имам един въпрос към колегите които ходят на състезания - в БГ: колко колеги се състезават с 16J пушки ?
 

братушка

Редовен Потребител
Браво, Ивайло, страхотна работа :yahoo: :yahoo: :yahoo:

А може ли да оцветиш и клетките в различните цветове според "сложността", както е в английския вариянт ? :-[


колко колеги се състезават с 16J пушки ?
Не знам точно, но със всеки изминал месец все повече и повече...
 
A

Anonymous

Гост
Никакъв проблем.
Но не днес, тук нямам акробат профешънъл, за да конвертирам файла към .pdf.
Но се чудя каква ще е ползата, при условие, че коефицентите за усложняване рязко променят резултата.

П.П. Върти ми се друго в главата, може да е по-полезно и удобно.

П.П.П. Миша, как да представя линка в такъв вид http://www.airguns.bg/files/bratushka/F ... Troyer.pdf ?
 

братушка

Редовен Потребител
Но се чудя каква ще е ползата,
Нагледност и удобство при ползаване - веднага се вижда каква убойна зона на каква дистанция на каква сложност отговаря, дори без да гледаш какъв точно коефициент пише там вътре. Е, без отчитане на коефициенти за позата например, но пак е удобно.

Миша, как да представя линка в такъв вид
Помолих преди време Светли (CDMAN) и той ми направи.
 

jimmy_mln

Потребител
как ще се определя мощноста на пушката, защото моята по заводски характеристики е 22,3J но реално след като е замерена е 17J
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
А така ще е още по-лесно.
Всичко е направено на български, в метрична система. Само трябва да се попълва.
 
A

Anonymous

Гост
Какво ще рече "в десетичен формат"?
В каква мерна единица.
И системата същата ли е като на Тройер?
 

братушка

Редовен Потребител
Сравних файла на Божидар с таблиците на Тройер, грубо засега.
Например убойната зона 1" (~Ф25) при Тройер попада в една "категория" Средна Сложност на дистанции от 20 до 29м.
На същите дистанции същата УЗ при Божидар "трудността" се променя от 0,9 до 1,3. Това е близо 40% разлика.
Не е ли прекалено прецизно?


Между другото: никой не е повдигал въпроса колко е вярна и/или приложима самата тази таблица на Тройер?
Например там пише, че за вятър трябва да се слага надбавка по1,25 без да се уточнява колко силен е вятъра. А има ли навънка и изобщо да няма вятър?
Значи ли, че при вятър 1м/с и 20м/с надбавката е една и съща?

ПС: погледнах третия таб на файла - там има числа, явно заимствани от Тройер.
 
A

Anonymous

Гост
25мм на 30 метра по Тройер дават 33,4. По тази таблица е 1,3.
Аз ли не правя нещо както трябва?
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
братушка написа:
Сравних файла на Божидар с таблиците на Тройер, грубо засега.
Например убойната зона 1" (~Ф25) при Тройер попада в една "категория" Средна Сложност на дистанции от 20 до 29м.
На същите дистанции същата УЗ при Божидар "трудността" се променя от 0,9 до 1,3. Това е близо 40% разлика.
Не е ли прекалено прецизно?


Между другото: никой не е повдигал въпроса колко е вярна и/или приложима самата тази таблица на Тройер?
Например там пише, че за вятър трябва да се слага надбавка по1,25 без да се уточнява колко силен е вятъра. А има ли навънка и изобщо да няма вятър?
Значи ли, че при вятър 1м/с и 20м/с надбавката е една и съща?

ПС: погледнах третия таб на файла - там има числа, явно заимствани от Тройер.

Този файл не е мой, а преведен и адаптиран за нашата метрична система!
Автора е самият Брад Тройер!!! Вече го написах в по-горния си пост.
Относно вятър, наклон, осветеност. То тези фактори не биха могли да се попълват коректно по ред причини. Нима ще мерим и залагаме точният ъгъл под който се стреля? Или ще мерим осветеността с уред? Или всеки ще трябва да си мери скоростта на вятъра по време на изстрела?
Хайде малко по-сериозно!

Dejmos написа:
25мм на 30 метра по Тройер дават 33,4. По тази таблица е 1,3.
Аз ли не правя нещо както трябва?

Това 33,4 ябълки ли са, килограми ли са, бройки ли са?
А пък, ако става въпрос за коефициент, то дума да не става!!! Такъв коефициент на едно състезание и ставаш автоматично световен шампион, ако има такова класиране!!!!!!!!!
 

братушка

Редовен Потребител
Божидаре, не приемай нещата лично.
Специално хиперболизирам нещата - опитвам се да предизвикам народа на дискусия.
Че всички се умолчаха, а после ще се вайкат.
Сега е момента да прецезираме нещата.

А файлът на бай Тройер наистина ми се вижда прекалено прецизен за нашите условия, още :)
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Не приемам нещата лично.
Опитвам се с каквото мога да допринасям за този спорт и ще продължавам да го правя, въпреки много неща.
Нещата по тази таблица са... да не кажа ясни, но почти ясни.

Поза: ясна е за всички
Вятър: би могло да се вземе общо за всички, включително и на определени позиции според трасето
Наклон: ясен е за всички
Видимост: ясна е за всички, освен ако състезанието не се провежда 15 часа
Убойна зона: еднаква за всички
Разстояние: еднакво за всички
 
A

Anonymous

Гост
fatalen написа:
Dejmos написа:
25мм на 30 метра по Тройер дават 33,4. По тази таблица е 1,3.
Аз ли не правя нещо както трябва?

Това 33,4 ябълки ли са, килограми ли са, бройки ли са?
Ако 33,4 са ябълки, 1,3 круши ли са? Или дини, че с малко число да дават голямо количество?
Сега по-сериозно и коректно. В преработения от мен файл е посочено - при резултат толкова, трудността е (примерно) "средна". Точно и ясно. Не виждам подобно нещо в този файл. Всъщност, виждам - в третата таблица има такова разделение. За "лесно" е посочена дистанция до 20 метра, без убойна зона. Защо тогава ни е убойната зона в първа таблица? Да приемем, че "метри" не е разстоянието, а изчисленото в първа таблица. Ама число над 20 се получава примерно от убойна зона 5мм на дистанция 100 метра...
И файлът не е добре адаптиран. Не упреквам теб и не се опитвам да наложа направеното от мен, но формулите в него масово са сгрешени. Повечето усреднени стойности водят към несъществуваща клетка от таблицата.

П.П. Не те упреквам за грешките в таблицата... Но ако знаех за нея по-рано, можех да спестя нклк часа опити да измисля формула, която да даде резултатите в руската таблица, публикувана от братушка, с минимална грешка, включително утежнението за дистанция 41+. Постигнах грешка под 1%, като част от разликата сигурно идва от преобразуването ярдове-метри (в руския вариант - метри, в оригинал ярдове, аз ползвах руския вариант).
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Нито са ябълки, нито са круши.
Бъди по-конкретен с грешките! Кое те кара да мислиш, че руската е правилна, а тази е грешна? Имаш калкулатор и можеш спокойно да изчислиш независимо от руски, китайски и каквито и да било други варианти на тази таблица. Аз поне съм си направил труда да проверя, това което съм коригирал по таблицата, с цел запазване на заложените изчисления от автора на тази таблица.
Пак се опитваме да намерим кусур на човека, който е измислил това, за което говорим в момента!
Ако мислиш, че не мога да конвертирам фитове или ярдове в метри, мисля че бъркаш. А уверявам те, че конвертирането и превода са единствените неща, които съм пипал.
А иначе тук се изчисляват много по точно определените коефициенти, отколкото тези, които са разделени в условни групи по трудност в следващата папка.
 

братушка

Редовен Потребител
Помислих над дискусията, спомних си точката от проекта на регламента:
6.3. Убойните зони на мишените следва да бъдат от 15 мм. до 40 мм. Мишените с различните убойни зони трябва да се разполагат на дистанции съответно сложността на състезанието, като сложността на 70% от мишените трябва изцяло отговарят на сложността на състезанието, 15% могат да бъдат по-сложни и 15% по-лесни. Сложността на мишените и съответно на цялото състезание да се определят съгласно таблиците на Брад Тройер (Brad Troyer). Сложността на състезанието трябва да бъде обявена поне 1 месец предварително.
И ми се роди следното предложение:
- от таблиците на Тройер махаме ония коефициенти за вятър, наклона и светлината;
- правим на базата на таблицата на Ивайло (това, че може би малко се разминава с оригиналите не е толкова важно, нали е мнооооого близо) правим още 2 таблици: за позите Прав и От Коляно;
- приравняваме позата Седнал в ФТ с позата Свободна (легнал, подпрян) в ХФТ;
- признаваме тези таблици за официални.
Така при реденето на трасето просто взимаме мишената, гледаме в таблицата и виждаме, че тази УЗ на мишена за зададената сложност трябва да се намира от Х до У метра, и настаняваме мишената някъде в тези граници. Накрая имаме трасе, отговарящо на зададената Сложност без да имаме нужда да изчисляваме каквото и да е.
Накрая в регламента даваме право на Съдийска Бригада да вдигне Сложността на състезанието с едно ниво, ако по приключване преценят, че сумарните условия по вятъра, осветеността (мъгла например) и други общи условия бяха по-кофти от обичайното.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Така и не ми стана ясно за какво са ви тези коефициенти?
С кой ще ги сравнявате, при положение, че има едно състезание по ФТ и ХФТ в годината?
Друг е въпроса, ако се правят 8-10 състезания в годината и на базата на събраните индивидуални коефициенти във всяко състезание и се направи крайно класиране.
Единствено, с което трябва да се съобрази е това, да се спазва таблица, в която са описани минимална убойна зона от ХХ мм на максимална дистанция от ХХ метри.
 
Нагоре