Пружинките на GАМО - Hunter -1250, Hunter - 440, CFX и др.

A

Anonymous

Гост
А някакви препоръки къде да отида да я оправят(шкурене, полиране и нова оксидация)? Някъде в София.

Иначе ще пробвам и с WD да видя какво ще стане... То на снимката изглежда доста по-зле отколкото на живо...
 

staif

Редовен Потребител
В тея дунапрени май не е добре да се съхранява-може би се просмуква влага в тях.Аз моите пушлета си ги държа зад вратата голички и веднъж седмично -разтривка с мазното парцалче..
Дано успееш да я оправиш!!
 

petkof

Редовен Потребител
staif написа:
В тея дунапрени май не е добре да се съхранява-може би се просмуква влага в тях.Аз моите пушлета си ги държа зад вратата голички и веднъж седмично -разтривка с мазното парцалче..
Дано успееш да я оправиш!!
Проблема не е в дунапрена, а в повишената влажност на отопляеми помещения/жилищни такива/ през отоплителният период.В жилищните помещения влажността на въздуха е повишена заради готвене, пране, къпане, миене на съдове и т.н..През зимата естествената паропропускливост/отдаване на влагата през стените/ на стандартните жилища е намалена заради ниските,в повечето случаи минусови температури, които преместват точката на кондензация в стените, навътре към стаите.Това задържа влагата в помещенията, която се отлага по всичко с по-ниска температура, особено близо до пода.Ако не се поддържа денонощно отоплението в тези помещения, се получават температурни амплитуди в предметите намиращи се в помещенията, които "обират" влагата при циклите на затопляне и охлаждане.Извод:по възможност не си съхранявайте пушките в жилищни помещения или не си отоплявайте помещенията където си държите пушките!Съхранявай близо до тавана! ;)
 

didarai

Редовен Потребител
petkof написа:
.. не си отоплявайте помещенията където си държите пушките!
Моите са в "студената стая".Не съм ги мазал специално.Едната е в калъф другата в кашона си.Нямат грам ръжда.
 

ininia

Потребител
ФТКС
До сега по нашите пушки ръждане е имало.Даже и по седемдесет годишната Диана!Стоят си в калъфи и куфари и на около десет дни се избърсват само с мазен парцал.Сега ползувам Балистол,а преди години оръжейно масло от войската.
 
A

Anonymous

Гост
Грешка беше да не я изкарвам толкова време... Все си викам, че ще я изкарам да я погледна и после като се прибера все забравях... :(

Утре ще я разглобя и ще я напръскам с WD да видим дали ще се нормализират поне малко нещата...
 

luft9waffe

Редовен Потребител
Не бих препоръчал WD40.Прецаква оксидацията,не консервира ,защото се изпарява сравнително бързо.
Балистол или Брунокс е ок.Цевта отвътре едва ли е пре..на,ако преди прибирането с пушката е стреляно
интензивно.Оловният филм ще я предпази.Отвътре цилиндърът ще е по-скоро пощаден.
 
A

Anonymous

Гост
luft9waffe написа:
Не бих препоръчал WD40.Прецаква оксидацията,не консервира ,защото се изпарява сравнително бързо.
Балистол или Брунокс е ок.Цевта отвътре едва ли е пре..на,ако преди прибирането с пушката е стреляно
интензивно.Оловният филм ще я предпази.Отвътре цилиндърът ще е по-скоро пощаден.

Добре, тогава ще я третирам с баистол, без WD... Стреляно е интензивно поне 300 чашки бяха изстреляни и преди това още 1 кутийка от 250(предишни дни)... После падна сняг и не ми се разкарваше пък и имах и много работа...

Утре ще направя по-детайлни снимки преди и след балистола.

Значи мажа с балистол оставям за 1 час да престои и забърсвам. Дано има някакъв резултат...
 

sharpbg

Потребител
vbogoev написа:
luft9waffe написа:
Не бих препоръчал WD40.Прецаква оксидацията,не консервира ,защото се изпарява сравнително бързо.
Балистол или Брунокс е ок.Цевта отвътре едва ли е пре..на,ако преди прибирането с пушката е стреляно
интензивно.Оловният филм ще я предпази.Отвътре цилиндърът ще е по-скоро пощаден.

Добре, тогава ще я третирам с баистол, без WD... Стреляно е интензивно поне 300 чашки бяха изстреляни и преди това още 1 кутийка от 250(предишни дни)... После падна сняг и не ми се разкарваше пък и имах и много работа...

Утре ще направя по-детайлни снимки преди и след балистола.

Значи мажа с балистол оставям за 1 час да престои и забърсвам. Дано има някакъв резултат...
Колега и аз имах същия проблем като теб.Предишния собственик на моя cfx беше ходил за риба с нея и беше я барал със мокри раце всички се сещате след време една не подържана и пипана с мокри ръце цев в какво състояние беше по късно мога и снимки да кача само да ги намера. Та аз реших нещата така:
Шкурка номер 100 после 250,300,400,600,800,1000,1500 и накрая 2500 резултата метално огледало и цефта и ръчката от долу, защото от там бяха тръгнали нещата а и язвите бяха напреднали.След това черен спрей с гланца не мат 2 рачички и след това специално за ръчката може и с термо шлаух може и с изолирбан лично аз с изолира го напраих и на мен си ми харесва така.Винаги може и по-добре обаче и аз се вкарвах в тези филми като тебе но накрая взех това решение и не съжалявам.Дано съм бил полезен.
Ей ги и снимките долу горе мисля може да си направи представ човек за преди и след,защото не са снимани с цел да се показва цефта :)
http://sharpbg.snimka.bg/hobby/gamo-cfx.550622.21504062
П.П. съжялавам за калпазанското поставяне на снимките но бързам.
 
A

Anonymous

Гост
Здравейте,

докато махна надулника и приклада доста от ръждата падна... Току що напръсках надулника с балистол след малко ще напръскам и останалите части, само искам да попитам как да махна самата цев? И изобщо трябва ли да я махам? Така и така съм я разглобил може да проверя другите части как са О-пръстени и т.н. Какво трябва да направя сега, помня, че имаше някаква опасна част, в която може да изхвърчи ГП-то или нещо се лъжа? Прикачвам малко снимки...

От последната снимка, ако може да ми кажете кое трябва да развия, за да извадя ГП и да стигна до барабанчето(естествено, ако е безопасно с подръчни материали), ще съм благодарен. :)

Поздрави!

П.С. Попринцип намерих 1 тема, но линковете в нея не са активни. http://www.airgunone.com/forums/showthread.php?t=861
 

Attachments

  • P1000498.JPG
    P1000498.JPG
    312.8 KB · Прегледи: 131
  • P1000500.JPG
    P1000500.JPG
    305.6 KB · Прегледи: 131
  • P1000501.JPG
    P1000501.JPG
    342.1 KB · Прегледи: 110
  • P1000502.JPG
    P1000502.JPG
    321.8 KB · Прегледи: 121
  • P1000505.JPG
    P1000505.JPG
    327.5 KB · Прегледи: 112
  • P1000508.JPG
    P1000508.JPG
    336.1 KB · Прегледи: 100
  • P1000510.JPG
    P1000510.JPG
    283.6 KB · Прегледи: 108
  • P1000513.JPG
    P1000513.JPG
    300.6 KB · Прегледи: 137
A

Anonymous

Гост
didarai написа:
Дръж ;)
http://pulek.net/?p=25
пп
Аз първо развивам винта и махам спусъка и тогава избивам щифта.

Еее, много ти благодаря за линка... Добре, че има снимки, че иначе нямаше да се оправя, изобщо не разбирам от руски...

Разглобих всичко(1-во махнах щифта после винта, имаше известно напрежение, но всичко мина ок), само не разбрах как се маха самата цев от основата(не съм сигурен как се нарича). Барабанчето е в доста добро състояние... Мисля, че и маншет-а си е в супер състояние, всичко ми изглежда наред поне на мен... ;)
 

Attachments

  • P1000515.JPG
    P1000515.JPG
    261.8 KB · Прегледи: 131
  • P1000518.JPG
    P1000518.JPG
    267 KB · Прегледи: 123
  • P1000519.JPG
    P1000519.JPG
    358.4 KB · Прегледи: 136

mitaka101

Потребител
Да, всичко изглежда наред,...за сега.
Внимавай при сглобяването. Бих ти препоръчал да обереш острите ръбове по канала и отворите на цилиндъра преди да започнеш сглобяването. С фина пиличка става за нула време.
При самото сглобяване ще имаш ядове с натикването на "барабанчето", без да повредиш "О" пръстена, който е на периферията му. Има една хитрост, която ползвам в този случай - намазвам леко с грес барабанчето по периферията, натиквам го и тогава пак подсушавам цилиндъра, зад него. На сухо е голяма мъка да го прибереш.
Избърши всякаква смазка от цилиндъра и буталото - недей да дизелираш хубавата пушка.
Не слагай Балистол или друго дизелиращо нещо вътре в цевта - колкото и да подсушаваш - ще дизелира поне 100-на изстрела след сглобяването. И не се мъчи да я сваляш - не ти е необходимо.
Тъй и тъй си я разглобил - сложи си допълнително колелце в спусъка за да му съкратиш хода - в руския форум е описано картинно и действа.
Успех!
 
A

Anonymous

Гост
mitaka101 написа:
Да, всичко изглежда наред,...за сега.
Внимавай при сглобяването. Бих ти препоръчал да обереш острите ръбове по канала и отворите на цилиндъра преди да започнеш сглобяването. С фина пиличка става за нула време.
При самото сглобяване ще имаш ядове с натикването на "барабанчето", без да повредиш "О" пръстена, който е на периферията му. Има една хитрост, която ползвам в този случай - намазвам леко с грес барабанчето по периферията, натиквам го и тогава пак подсушавам цилиндъра, зад него. На сухо е голяма мъка да го прибереш.
Избърши всякаква смазка от цилиндъра и буталото - недей да дизелираш хубавата пушка.
Не слагай Балистол или друго дизелиращо нещо вътре в цевта - колкото и да подсушаваш - ще дизелира поне 100-на изстрела след сглобяването. И не се мъчи да я сваляш - не ти е необходимо.
Тъй и тъй си я разглобил - сложи си допълнително колелце в спусъка за да му съкратиш хода - в руския форум е описано картинно и действа.
Успех!

Да, аз този цилиндър едвам го избутах да го изкарам пък при вкарването още по-зле ще е... :D

Ще пробвам с грес, окей. Иначе буталото като го изкарах си имаше смазка, изобщо ли не трябва да остава по него?

А за кой руски форум става въпрос, не разбирам руски и не съм търсил и влизал в такива форуми досега... Ако може да ми пратиш линк...

Благодаря за помоща още веднъж! :)

P.S. И ако може да кажете от къде да намеря това колелце... :noob:
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Цевта с подръчни средства и на коляно не можеш я разви. Иначе за да се развие (тя е на резба), трябва да се развие един стопорен винт, който се намира в единия от отворите за винтовете, които захващат приклада. Шестограма май беше 2.5 ако не се лъжа. Но за цялата операция е необходимо едно приспособление, което представлява една втулка със заварена от вътрешната и страна шпонка.Вътрешния диаметър на втулката е диаметъра на цилиндъра. Цялата тая работа се вкарва в предната част на цилиндъра, като шпонката влиза в канала за лоста, цевта се хваща здраво в патронник през някаква медна или алуминиева ламаринка за да не се надере и чрез втулката се развива. Всички вътрешни ръбове на цилиндъра са почистени, но при монтажа на патронника наистина трябва да се внимава.
 
A

Anonymous

Гост
dp1962bg написа:
Цевта с подръчни средства и на коляно не можеш я разви. Иначе за да се развие (тя е на резба), трябва да се развие един стопорен винт, който се намира в единия от отворите за винтовете, които захващат приклада. Шестограма май беше 2.5 ако не се лъжа. Но за цялата операция е необходимо едно приспособление, което представлява една втулка със заварена от вътрешната и страна шпонка.Вътрешния диаметър на втулката е диаметъра на цилиндъра. Цялата тая работа се вкарва в предната част на цилиндъра, като шпонката влиза в канала за лоста, цевта се хваща здраво в патронник през някаква медна или алуминиева ламаринка за да не се надере и чрез втулката се развива. Всички вътрешни ръбове на цилиндъра са почистени, но при монтажа на патронника наистина трябва да се внимава.

Мерси за инфото, явно не става с подръчни материали, но така или иначе се отказах да я разглабям цевта.

Днеска я напръсках с балистол, изчаках 2-3 часа и я избърах със памучен парцал(нямах вълнен...), ето резултатите: http://dox.bg/files/dw?a=2449fca06b (прикачил съм само 2 снимки има още в архива, ако някой има нужда).

Доста се пооправи, обаче още има ясни следи от "язвички" и петна.... Да я пръскам ли пак след 1-2 дена или няма смисъл?
 

Attachments

  • P1000533.JPG
    P1000533.JPG
    297.6 KB · Прегледи: 151
  • P1000529.JPG
    P1000529.JPG
    325.7 KB · Прегледи: 134

mitaka101

Потребител
По мое мнение я пръскай и бърши по два пъти на ден и ако до 3-4 дни не изчезне всякаква ръжда напълно - минавай на вариант шкурене.
Всички вътрешни ръбове на цилиндъра са почистени, но при монтажа на патронника наистина трябва да се внимава.
А стига бе! Гамо да си чистят ръбовете?!?!? За пръв път го чувам - всички Гамота, които съм отварял все на мен или на собствениците си са оставяли таз задача. Включително новите модели - с пластмасовия спусък.
А за кой руски форум става въпрос
http://talks.guns.ru/forummessage/96/217702.html
и по-конкретно тук:
http://talks.guns.ru/forummessage/96/127528.html
На 18-та страница на същата тема има снимки и обяснения за това как си е направил допълнителното колелце, което олекотява спусъка.
 
A

Anonymous

Гост
Пушката беше на колегата dp1962bg преди да стигне до мен, той е почистил каквото трябва. :)

Ще пробвам така тогава да пръскам 2-3 дена и ще видим докъде ще се стигне...

Поздрави!
 

dilom08

Редовен Потребител
и така да остане, не е кой знае какъв проблем. Важното е да работи добре и да стреля точно. ако не държиш да я върнеш в оригинален вид вземи един обезмаслител и както ти каза един колега пръскаш с спрей и е готова работата.
 

TeXHo

Потребител
dilom08 написа:
и така да остане, не е кой знае какъв проблем. Важното е да работи добре и да стреля точно. ако не държиш да я върнеш в оригинален вид вземи един обезмаслител и както ти каза един колега пръскаш с спрей и е готова работата.

От обезмаслител такава ръжда ще докараш, че това което показа от преди ще ти се види като демо версия. Говоря от опит - веднъж мих веригата на байка с Meglio. После я изхвърлих...
 
Нагоре