HATSAN - всички модели пружинни пушки на фирмата.

nik123

Потребител
Благодаря! Аз освен да сваля цевта и затворния блок, или както там се нарича, при въздушните пушки, цилиндъра, от пластмасовата ложа, и да опитам да извадя всичко от тоя цилиндър, друго не знам какво мога да направя. Да речем, че успея да разглобя всичко, откъде да взема ново чело за буталото? Сигурно е малко тъп въпроса, но с въздушните пушки нямам никакъв опит. И с каква смазка да го намажа после- струва ми се, че за триещи се части, като бутало в цилиндър, би трябвало все пак да има някакво смазване? Може и да не съм прав, благодарен съм на всякакво инфо по въпроса.
 

xpresident

Редовен Потребител
Маншет е уплътнението на буталото. Струва 4-5лв, има ги по оръжейните магазини. Почисти с парцал отвътре цилиндъра идеално. Може да го смажеш после със изключително малко силиконова смазка, само една идея, примерно да сложиш 1/3 капка на пръста си и да го натъркаш. Според някои мнения изобщо не трябва да се маже, прецени си сам. Отвън буталото се маже с много тънък слой молибденова грес. Като вкарваш буталото в цилиндъра има опасност да надереш маншета, така че е добре да полираш всички ръбове, дори целия цилиндър от вътре.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Според теб кое е по- добро,молибденова или графитна грес?Тази в тунинг китовете каква е
 

Коварен

Редовен Потребител
Също е добре да смениш грамажа на JSB-то с по лекoто 1.03 гр.Тези с които стреляш са много тежки с по-леките ще свиеш групата и пропадането ще е по-малко съответно ще стреляш на по голяма дистанция от 20 метра.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Според теб кое е по- добро,молибденова или графитна грес?Тази в тунинг китовете каква е

Най-добре е с молибденов прах, но ще намериш трудно. Иначе молибденовата е за високи натоварвания.
 

nik123

Потребител
Силиконова смазка имам, за шибидаха на колата си ползвам такава, а не е проблем да намеря и молибденова грес. Имам и графитна смазка. Щом има движение в бутало, си мисля, че трябва да има някаква смазка. За маншета ще купя друг, вероятно в оръжейния магазин, където ми продадоха пушката, ще имат, човека ми каза, че имат резервни части за тая пушка. Това при условие, че се справя с разглобяването. @Коварен, да, прав си за по-леките сачми, стрелях с няколко вида на JSB, по-точно една кутийка сачми JSB, разделена на няколко секции, с различни грамажи, избрах тия тежките, защото на дистанция до 20 метра дават голям поразяващ ефект, при сносно групиране, а аз на по-големи дистанции едва ли ще стрелям. На цилиндъра ръбовете бих могъл да ги полирам, имам водни шкурки 2000 и 2500, за отвътре в цилиндъра ми се струва мисия невъзможна с подръчни средства, пък и съм само любител. А самата пружина трябва ли да я смажа? Имам оръжейна смазка, течна и твърда също?
 

xpresident

Редовен Потребител

nik123

Потребител
Благодаря, ако се справя с разглобяването, почистването и сглобяването, ще напиша какво съм сътворил. Ако имам проблеми, също. Иначе пушката ме удовлетворява, като за любителска стрелба, точност и мощност на дистанциите до 20 метра, а особено след напълването на кухия приклад със силикон и двата метални нипела- и като баланс. Даже си направих и ремък, да мога да я мятам на рамо, с цевта надолу.
 

Shooter21

Потребител
До колегата nik123 да принципно пружината на пушкате е бая силна към 60-70 кг и на дали ще успееш без стенд дори е опасно за живота ако не е добре обезопасена при снемането на щифтовете най простоя стенд ако си забелязал в форума е от две по дебели дъски прикрепени към шпилки от двете страни самоделието струва към 5 лв така че не рискувай без стенд или ако ти се занимава става и от стар Ладов или Москвичов крик тук даже и по модерен!

Забравих да добавя ако е Quatro спусъка е хубаво когато ги извадиш от ложата да щракнеш една снимка разбирасе ако не помниш добре за да не се чудиш как да го сбереш че "дървения" е по прост но тези от тип quatro са доста по сложни има много подвижни части аз лично първия път яко се чудих как се сбира успех!
 
Последна промяна от модератор:

nik123

Потребител
Благодаря за информацията, като почна да разглобявам, ще правя снимки, естествено, защото после едва ли ще мога да сглобя пушката, ако не гледам по снимките кое как е било, преди да го разбутам :) Ще кача снимките, а се надявам, че няма да ми се наложи да разглобявам спусъка на съставните му части, за да извадя буталото и да го почистя. Сега ще пожелая на всички колеги приятна вечер и едно наздраве!
 

Shooter21

Потребител
Принципно не е нужно да го разглобяваш напълно но тия спусъци са известни че им се разпадат щифтовете поне при мен докато чукаш щифтовете падат и тия около него да знае.
 

t.marev

Редовен Потребител
.... На цилиндъра ръбовете бих могъл да ги полирам, имам водни шкурки 2000 и 2500, за отвътре в цилиндъра ми се струва мисия невъзможна с подръчни средства, пък и съм само любител. А самата пружина трябва ли да я смажа? Имам оръжейна смазка, течна и твърда също?
Силиконовата смазка си я остави за шибидаха на колата, тук не ти трябва. Няма нужда да шлайфаш цилиндъра отвътре, необходимо е само да затъпиш ръбовете на прореза в който се движи лоста за зареждане ОТВЪТРЕ. Не ти трябва шкурка 2000, достатъчно е 200-300, но после ще трябва идеално да почистиш цилиндъра отвътре от остатъците от шкурката. Затова по-добре е тези ръбове да се загладят с шабър или с някоя тънка пиличка. Китайските "часовникарски" пилички от магазините за левче, ще ти свършат работа. Трябва като пипнеш ръба с пръст да не те пореже. С мазни пръсти опипваш маншета отстрани, това му стига. Можеш да използваш каквото масло имаш но НЕСИЛИКОНОВО! Ако имаш молибденова грес - мажеш буталото зад маншета много тънко, после пружината, водачите и всичко което ти харесва. Лошото на тази грес е че цапа, така че по-пестеливо с нея. Но чаркалъците на спусъка може по-щедро. Ако нямаш - мажеш с каквото имаш, но тънко. Задължително смажи обилно шарнира /там където се чупи цевта/ и връзката на лоста за зареждане. Мисля че за другото сам ще се сетиш.
Успех!
 

t.marev

Редовен Потребител
Ами защото другите мажат по-добре. Силиконовите смазки се използват предимно за пластмасови детайли, защото не разяждат като другите масла. Могат да се използват и другаде, особено ако нямаш под ръка друго, но филмът който образуват не е толкова устойчив на натоварвания и е по-нетраен.Има разбира се и специални силиконови смазки, но ние все пак боравим с достъпни неща.
 

добри

Редовен Потребител
Затова по-добре е тези ръбове да се загладят с шабър или с някоя тънка пиличка. Ки
Ето какво правя аз след това: Напръсквам цилиндъра и спусъка с Меглио /домашен обезмаслител/. Чакам 5 минути и със силна струя вода измивам детайлите. Подсушавам с въздушна струя за по-бързо. Изпръсквам детайлите с тефлонов спрей и подсушавам и след това забърсвам старателно с памучен парцал. В малка бирена капачка правя смес от силиконов вазелин и тефлонов спрей. С него намазвам много тънко маншета. Вкарвам буталото в цилиндъра. Спусковият механизъм изпръсквам с тефлонов спрей и след това с Балистол. Забърсвам и сглобявам пушката. Никога не слагам грес на спусъка.
 

xpresident

Редовен Потребител
Силиконовите смазки се използват предимно за пластмасови детайли, защото не разяждат като другите масла.
Така е. Освен това, се ползват във водолазните апарати (230 бара), в помпите за ПЦП (до 300 бара) и във компресионните пушки и пистолети. И на трите места, ако се сложи друга смазка става БУМ! :bomb::yahoo:
 
Последна промяна:

nik123

Потребител
Засега просто отделих приклада, огледах устройството и пак събрах пушката, като за начално опознаване. Поразгледах в този форум и в нета за разглобяване. Предполагам, такъв стенд имате предвид?
Не изглежда трудно изпълнимо, материалите са достъпни, 4 шпилки, две дъски, или мебелни плоскости от стар шкаф и болт-перчатка. Като ми поостане по-свободно време, ще го направя тоя стенд и почвам разглобката.
 

nik123

Потребител
Така- малко развитие. Стенда още не е готов, засега само е отделена железарията от приклада. Първи впечатления- още от предходното разглобяване, това ми е второто частично, тоя път направих и снимки. На първо място- много калпав метал на болтовете. Имам предвид този напречния-
6JgXtWH.jpg


Отдясно е като за огромна отверка, отляво има законтрящо малко болтче, което, въпреки вниманието и "нежната" работа, се скапа- главата му, от изключително мек метал, след едно развиване-завиване (първо разглобяване) вече не ставаше за нищо, при второто разглобяване. Направо го разпробих с малко свредло с винтоверта и с помощта на този самоделен инструмент, който използвах за законтряне на втулката отляво-
89rWrF4.jpg


успях да го развия и извадя и сега болта е без законтрящо болтче.

kHOiCi3.jpg


Мисля, че ще върши работа и така, без контраболтчето. По-нататък може да го сменя и него, и втулката отляво, с някакъв голям обикновен болт с подходящо сечение и гайка с контрагайка и да реша окончателно проблема.
Задната част, със спусъка и предпазителя изглежда така:
BcqcgB1.jpg


7HUwns6.jpg


jUGyasl.jpg


Прави ми впечатление, че този цилиндър тук

fOaZSNp.jpg


се движи лесно с ръка и лесно ще се извади, но засега не съм го извадил, да не се разхвърчи нещо из стаята, има пружинки в тоя механизъм.
Тези трите цилиндъра-

8mVBBfA.jpg


явно са под напрежение от пружината, не се мърдат с леко почукване. Предполагам, че най-задния държи пластмасовата тапа накрая с предпазителя.
Доколкото четох из форума и из нета, разглобяването на пушката започва отзад, т.е. от тази пластмасова тапа

jUGyasl.jpg


само че при мен тук има предпазител и самата тапа вероятно се държи от един от трите цилиндъра в края на затвора. Не помръдва при опит за раздвижване с ръка. Някой с опит да сподели как да я махна, заедно с предпазителя? Благодаря предварително!
 
Нагоре