Haenel 312 , 311

tvt1968

Редовен Потребител
Точно така, колега - пушката произвежда изстрел, но чашката си остава в чашко-подавателя....Зареждам втори път - отново произвежда изстрел, но чашката пак си стои, зареждам трети път и току-виж "хвръкне"....Опитах да ги пилна малко чашките, да не са дълги, но ефекта е същия....Не би трябвало да има причина чашката да запъва някъде в цевта....Взех да си мисля да не би самата пушка да не произвежда необходимото налягане за да изстреля чашката, но ако е така тя нямаше въобще да стреля.....
 

6tangata

Редовен Потребител
Най елементарното , което може да направиш.
1. Капни една капка машинно масло на въртящия се детайл.
2. Проверяваш дали е чиста цевта.
3. Запушваш с палец цевта (яката и стреляш).
4. След изстрел трябва да кажем като си махнеш палеца да има още компресия (съскане) махни го да кажем след 3-5 секунди. Ако няма компресия ти е заминал маншета.
P.S Малко не разбрах точно какво става и кога при изстрел ма....по горе писаното ми мирише на заминал маншет или надран..изхабен въртящ се детайл.
Нормално тези пушки с 0,45 грама съчма трябва да дават 140-150 м/с.
 

sts1969

Редовен Потребител
Най елементарното , което може да направиш.
1. Капни една капка машинно масло на въртящия се детайл.
2. Проверяваш дали е чиста цевта.
3. Запушваш с палец цевта (яката и стреляш).
4. След изстрел трябва да кажем като си махнеш палеца да има още компресия (съскане) махни го да кажем след 3-5 секунди. Ако няма компресия ти е заминал маншета.
P.S Малко не разбрах точно какво става и кога при изстрел ма....по горе писаното ми мирише на заминал маншет или надран..изхабен въртящ се детайл.
Нормално тези пушки с 0,45 грама съчма трябва да дават 140-150 м/с.
Ще ми се да видя как запушваш с палец цевта, и 3-5 сек. след изстрел си махаш палеца и чуваш съскане от компресия ???
 

6tangata

Редовен Потребител
Нещо не мога да ти схвана поста. Колко броя Хайнел 311 си имал?(въпро са е към sts1969) :)
P.S Е те затова много много не обичам да пиша из форума.
 
Последна промяна:

6tangata

Редовен Потребител
Ами въпроса беше за мнението след моето не за тебе :) Нищо малко спам не е излишен. Не може да сме все капацитети трябва и малко безсмислен труд да кипи :)
 

tvt1968

Редовен Потребител
Разбрах .....ама вече бях "гръмнал".....Утре ще пробвам да запуша цевта....Май нещата отиват към разглобяване - в другия форум много добре е описано как става, само не знам откъде ще намеря маншет , ако се наложи...
 

lynx

Редовен Потребител
Напротив, трябва да се пише във форумите без значение дали са те разбрали или напротив :)
Едно е да запушиш цевта на пушка на която са останали 2-3 живи джаула, и съвсем друго на някой ФАК.
На мен ми се е случвало така да намаля пушката, че при изстрел чашката достигна средата на цевта и си остана там.
 

6tangata

Редовен Потребител
Там е въпроса ако има съсссс ..пръц....пушката си е ОК. Ясно е , че ако е 1-2 Джаула нЕма да има съсссс..пръц....а само леко фъсссс като от е..н г.з :). По принцип ако кожения маншет се е разсъхнал може и временно да помогне според мен ако се накисне в смазка и после се постави. Как съм виждам един 'майстор' да го прави...пръскай смело през цевта то се ще стигне до маншета...е малко после 50 изстрела плюе смазка ма по марзеливо от това нЕма :)
 
Последна промяна:

qtex

Потребител
Там е въпроса ако има съсссс ..пръц....пушката си е ОК. Ясно е , че ако е 1-2 Джаула нЕма да има съсссс..пръц....а само леко фъсссс като от е..н г.з :). По принцип ако кожения маншет се е разсъхнал може и временно да помогне според мен ако се накисне в смазка и после се постави. Как съм виждам един 'майстор' да го прави...пръскай смело през цевта то се ще стигне до маншета...е малко после 50 изстрела плюе смазка ма по марзеливо от това нЕма :)

С това пръскане на смазка през цевта няма ли после да стреля като M16, че и огън ще изкарва ? :D
 

sts1969

Редовен Потребител
С това пръскане на смазка през цевта няма ли после да стреля като M16, че и огън ще изкарва ? :D
Ти от ловджия какви съвети очакваш, да намажеш със смазка уплътнението на буталото, да запушиш цевта с пръст за да провериш има ли налягане, ами след като я омажеш така добре, сложи и една чашка, запуши с пръст...ще измериш и джаулите тогава :D
 
Последна промяна:

6tangata

Редовен Потребител
Добре де кажи колко Хайнела 311, 312 550 си имал......защо избягваш въпроса? Колко си ремонтирал, какви скорости си замерил? Ловджия....как определи кой какъв е. Много ме радва когато хората си пишат ей така без да са компетентни по даден въпрос. Огън ще изкарва ако пружината е много силна. Докато поизкара смазката има лек пушек. След 200-300 изстрела маншета е заел формата на цилиндъра и всичко си идва на мястото. Точността и при лек пушек от дизела на смазката е много добра и отлична.
Та г-н Славов кажете какви други спортни пушки сте имали от близкото минало и какви са ви впечатленията. Интересно е да се чуе мнението на, човек който явно не е имал дадена пушка а е компетентен за нея.
Ако гледате на боб и познавате кой какъв е споделете...може някой от форума да пожелае гледане в бъдещето г-н Славов.
 

sts1969

Редовен Потребител
Щанга, не ми се спори защото и двамата ще се омажеме с кал (на боб не гледам и не искам да се заяждам с никого). От опита ми с въздушното оръжие което съм притежавал през годините (6-7 пружинни пушки слаби и силни, 2 в.пистолета и 3 РСР) съм научил че въздушната пушка не се смазва по един и същи начин като Манлихера на прадядо ми, още повече да си позволявам да давам погрешни и даже опасни съвети на колеги във форума... на всичко от горе да подскачам и да споря че съм прав, вместо да се замисля малко. Смазките на нефтена основа се самовзривяват при налагане около и над 30 бара, това налягане е лесно постижимо от всяка технически изправна въздушна пушка. "Ама то Хайнела бил слаба пушка и не можел да направи беля"...кой дава гаранция? Днес ще го направи на хайнел, утре ще го направи на някой Магнум пневматика, да не говорим че и по-малки "хлапета " четат темите. Както и да е, мир и разбирателство да има, ако съм те обидил нещо, се извинявам !...не е било това целта. Не съм конфликтна личност и в този форум съм за забавление и съмишленици в общото хоби. Когато съм могъл, съм помагал...явно в този случай трябваше да си замълча :cheers: Ще съм благодарен ако модератор ми изтрие постовете тук.
 
Последна промяна:

6tangata

Редовен Потребител
Не се сърдя и не искам да се заяждам. Колекционирам стари спортни пушки от около 10-12 години. Сигурно съм имал около 10 броя 312, 5-6 311 и да кажем 3-4 550...имах и една 303-ка ама... Сега питането е за 311 ...тук основното е, че оригиналния маншет е кожен НЕ ПОЛИАМИДЕН или друг от този тип и началната скорост е 140-150 м/с. Глава всеки си има на раменете всеки може да си сипе масалце в хатсан 125 и да стреля, но аз не го съветвам...съветвам го за Хайнел 311. Кожения маншет е много по здрав и не податлив от полиамидния. При старите спортни с кожен маншет маншета може да се разсъхне яко и да губи компресия. Хайнел 312 да кажем е МЕГА ако магаре там нищо не може да се скапе ей така смазки не смазки ...стреля и е точен. Малко ми прилича твоето изказване на: Не пишете, че УАЗ-ките са много проходими, защото някой с Ферари (пак кола) може да изпробва от къде минава УАЗ. Това, което съм писал е за Хайнел 311, 312 мисля, че става ясно.......
 

михале

Новодошъл
Разбрах .....ама вече бях "гръмнал".....Утре ще пробвам да запуша цевта....Май нещата отиват към разглобяване - в другия форум много добре е описано как става, само не знам откъде ще намеря маншет , ако се наложи...
Относно маншета на Хайнел 311, диаметъра на цилиндъра му е 26мм, крепежният му болт е със стандартна резба М8, малкият стоперен болт (в основата) мисля беше 4 мм, на моят хайнел 311 сложих маншет от Метеор АР 1000 магнум, полиамиден със стругована глава на болта по размери на маншета. Нямам хронограф не съм замервал скорост стреля си прилично.
 
Последна промяна:

tvt1968

Редовен Потребител
Колеги,съжалявам, че незнанието ми стана причина за препирня, но от спора се роди истината за пушката ми - няма съсссс и пръц....а само леко фъсссс като от е..н г.з....Минавам на варианта разглобяване на пушката и ще видя какво е състоянието на маншета,без да пробвам варианта масло през цевта, щото....Благодаря на колегата МИХАЛЕ за съвета, който даде, но тук в Свищов едва ли ще намеря какъвто и да е маншет, освен Хатсански, поради наличието само на един оръжеен магазин, за сметка на рибарските....Все пак , ако някой знае някоя тънкост, някой "пиниз", то нека сподели....
 

михале

Новодошъл
Може да пробваш с маншет от Хатсан 70,80,90, (5 лв) между другото първо монтирах такъв, но е твърд като материал, по техническите данни размерът му е 26,5 мм но като го взех реално беше 27,1 мм струговах и него и т.н, но мисля, че най добре е някакъв от полиамид. На Комета модел 300, цилиндъра също е 26 мм, така че и това може да е вариант. Успех с ремонта иначе хайнела се разглобява и сглобява много лесно ако нещо те затрудни пиши жив и здрав.
 

tvt1968

Редовен Потребител
Здравейте, колеги! Реших да споделя до къде стигнах с Хайнела ....Разглобих го и учудването ми беше голямо след като видях вътре в цилиндъра парченца олово, вероятно от чашки иначе от какво друго....Някой може ли да каже как са попаднали там, каква е причината да са там? Усъмних се, че има нещо още като извадих маншета - странно белееше и люспички от олово по него и тогава като погледнах в цилиндъра.....Почистих всичко, лъснах, смазах, смених пружината / стария собственик на пушката ми я изпрати с две пружини/ и след като я сглобих днес я пробвах на село ....невероятна е. Още снощи направих пробата с цевта, както каза 6tangata, благодарности и на него за "акъла" който даде и сега пушката прави пррръц, като от ял боб г.з.....Доволен съм от това, което направих, но не успях да сложа пружината, която държи предпазителя, тя не беше сложена и като взех пушката...Мери една идея по-ниско, но ще попрочета как се регулира диоптричния мерник или ако някой знае нека каже....
 

6tangata

Редовен Потребител
Привет. Някой да е попадал на клип как се разглобява Хайнел 312. Търсих в нета и не намерих нищо. Може и някое подробно разяснение ако на някой му се пише ;)
 
Последна промяна:
Нагоре