DIANA

zack

Потребител
Търся нещо качествено, красиво и мощно за газифициране :cheers:
Нещо нямам време за PCP с всичките му помощни операции. Иначе съм си харесал Weihrauch, ама май много чакане при тях.
 

asen_manolov

Новодошъл
Здравейте,

опитвам се да възстановя една много стара Диана модел 30, и естествено имам проблем с намирането на маншет и пружина. Диаметъра на цилиндъра е 22 мм, а размерите на пружината са :
- дебелина на тела - 2,5 мм.
- външен диаметър - 17 мм.
- брой навивки - 36.
- дължина в момента - 205 мм.

Ще бъда много благодарен ако можете да ми помогнете с насоки от каква пушка мога да ползвам маншет (присъединяването към буталото не е проблем) и пружина.

Поздрави,

Асен.
 

Attachments

  • 4b6eb3a1.jpg
    4b6eb3a1.jpg
    21.6 KB · Прегледи: 83

bass_kick

Потребител
Колеги имам Дияна 25 донесена от Германия, но цевта излиза ,че е крива. Някои знае ли как се сваля цевта от цевната кутия?Може ли да се свали и да се изправи по някакъв начин?
 

lynx

Редовен Потребител
Брях, тая реплика съм я изпуснал от полезрението.
Диана (Маузер К98 ), добре изглежда и данните са обещаващи на първо четене:
Diana Mauser K98 air rifle
  • Fixed barrel
  • Under cocking lever system
  • Single-shot
  • Authentic Mauser K98 hardwood stock
  • Two-stage adjustable T06 trigger
  • Hooded front sight
  • Micrometer rear sight, adjustable for windage and elevation
  • Overall length 44"
  • Barrel length 18"
  • Weight 9.5 lbs
  • Velocity: .177 cal=1150 fps, .22 cal=850 fps
https://www.pyramydair.com/s/m/Diana_Mauser_K98_Air_Rifle/4164/7954
 

xpresident

Редовен Потребител
Тази много време я гледах дали да не си я взема. Прочетох и каквото намерих по чуждите форуми, две неща ме спряха - лоста за зареждане не се заключва като хората и понякога при изстрел се отваря, другото е че мерника не е както на маузера с плъзгач, ами с врътка, което много разваля фасона. Иначе с ремък и някаква оптика от рода на Pilad 3.5x20 би имала доста вид на "от войната".
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Скоро ще я има в .22 за тестове. Техниката от 460 магнум в стари дрешки, с милитъри визия, но доста ефективна като пружинка. Та става не само за стената.......
А мерник може да се присади. Такива се продават из магазините за военни джунджурии.
 

Attachments

  • svensk-m96-fra-1941.jpg.png
    svensk-m96-fra-1941.jpg.png
    334.6 KB · Прегледи: 87
Последна промяна:

jix1974

Потребител
Колеги, имам въпрос - вероятно тъп: Диана със странично зареждане, нормално ли е лоста да не се заключва към цевта след взвод? Т.е. зареждаш с лоста назад, натискаш защитния "противогилотиниращ" предпазител да върнеш лоста напред успоредно с цевта, лоста са връща - обаче не се заключва а остава подвижен хлабав с луфт 8-10см. от дясно на приклада?
Конкретно говоря за тази: https://zarimex.eu/orajie/vazdushno/air-rifles/diana-air-rifles/diana-48f-black-range-pro
Не знам дали се изразявам ясно: зареждаш, прикладваш за изстрел но ако осово наклониш леко пушката в дясно - лоста гравитачно се отваря. Получава се много леко, т.е. неголям наклон ( пр. 10-15 градуса ) или просто ако заклатиш пушката или ако я вдигнеш с цев към тавана.
Нищо не разбирам и не посмях да я взема преди да попитам.
 

petkof

Редовен Потребител
Не е нормално. Това е заради нерегулираният по дължина лост, който свързва самият лост за зареждане с цилиндъра на пушката. Дължината на свързващия лост може да се регулира като се развие контра гайката на самия него и се развъртят двете му части за да се увеличи дължината му. Не помня точно как беше устройството, но начина е този. Развиваш съвсем по малко и затваряш, за да провериш резултата. Не трябва да се натяга много, защото ще се премаже уплътняващия маншет между цевта и цилидъра.Ако нещо не ти е ясно снимай механизма за да ти обясним по-добре.
 

jix1974

Потребител
Ахаа, това обяснява защо въпросната пръчка беше крива и продавача се опитваше да я изправи на ръка. Тя е полимерна, съответно мека на пречупване. При зареждане работи на опън ( не е проблем ), но при връщане на лоста бута и вероятно веднъж изкривена не може да доизбута докрай. Тази работа няма да се оправи с реглаж.
Е, изясни се причината за "трайно намалената цена" на конкретния екземпляр.
Колега petkof, спести ми нови шлосерски приключения, да си жив и здрав!
 

jix1974

Потребител
Не, не. Определено е от някаква пластмаса. Че е "много здрав полимер" бяха точните думи на момчето в магазина.
Може да е някаква бюджетна модификация, но по пушката всичко си изглежда точно "Diana, made in Germany". С фабричен модератор. Маркировка "F" имаше всъщност..
 

jix1974

Потребител
Колега, зорлем я заредих, а съм 115 кила човек, пружината определена не е слаба. В актуалният каталог на Диана няма данни за версия в 7 джаула, но може да правят за някои пазари. Маркировка F в петоъгълник има на въпросната пушка.
Остава варианта да е внесена като 7 джаулова, а да й е поставена силна пружина от дилъра. Тогава не е ясно полимерната зареждачка колко ще изкара с 4 пъти по-голяма натоварване, а ако има и други конструктивни разлики..
Охладнявам все повече.. всъщност съвсем. Много благодаря за мненията!
 

6tangata

Редовен Потребител
Причината за цената е друга, аз си купих от Заримекс модел 52 най-луксозния вариянт за 950 лв. пак със същото намаление. В магазина хал хабер си нямат какво точно продават, но майстора им е много свестен и с две ръце гласувам за него. Ако си я купил нова и е в гаранция и майстора им ще ти оправи всички болежки безплатно. Моята 52 е адски точна за свойте джаули и прострелката е точен център на средата на мерника. Аз я носих на този майстор, защото немците бяха монтирали една кръгла пластинка в началото на цевта с миниятюрна дупчица, за да се намали количеството въздух и оттам джаулите. След отстраняването и всичко е ОК. Това F изобщо да не те притеснява. Ако отидеш за лоста питай майстора да провери дали и ти нямаш кръглата пластинка, която убива скоростта към 20-30% горе долу.
 
Последна промяна:

6tangata

Редовен Потребител
7 джаула за 5,5 мм и пушка 5- 6 кила хохо, това и в Германия с баба им началник не го вярвам. Другаде е ключа, но най-добре ще каже майстора им и съветвам да не се бара нищо преди това.
 

6tangata

Редовен Потребител
Имам 3 Диани, 26, 54 и 52 и на всичките има F, не съм търсил причината, защото не мисля, че е важно..поне за мен. Моята 52 с F по тази логика пак трябва да е с пластмасов лост....,а не е.....
 

petkof

Редовен Потребител
Металната пластинка за ограничаване на сечението на проходния отвор за въздуха излизащ от цилиндъра към цевта, е поставена в леглото на уплътнението между цилиндъра и цевта. Когато се издърпа назад цилиндъра в предното му чело има отвор с уплътнение, което опира в цевта, когато цилиндъра се върне в предна позиция. Внимателно се вади това уплътнение и в дъното на отвора, от където излиза ще се види кръгла метална пластина с отвор в средата. Отвора е 1,5-2,0 мм. и е по-малък от фабричния преходен отвор, който е около 3,5-4 мм.. Така се дроселира количеството въздух от цилиндъра към цевта и съответно се намаля мощността. Като се отстрани пластинката, се поставя уплътнението на мястото му и се регулира дължината на свързващият лост, за да се обере луфта между цилиндър,уплътнение и цев, за да не изпуска въздух при изстрел.
 
Последна промяна:

jix1974

Потребител
Колега 6tanga, би ли уточнил: зареждащите пръчки на твоите Диани полимерни ли са? Ако е така - издържат ли, имаш ли това изкривяване или оръжейника ги смени със стоманени? Маркировката и блендата не са проблем. Проблемът очевидно е от кривата зареждачка и съответно - невъзможността да заключи лоста. Говоря си пак за конкретната Диана, на щанда на Заримекс. Благодаря.
 
Нагоре