Хронографи и софтуер за тях.

Tenko1

Новодошъл
Привет. Колега си поръча от китайските хронита,но има проблем. Показва каквото си иска,а на моменти измерванията са Ок. Смени батерията с друга,но проблема остава. Тества го както с СМ,така и без. Пробва и с включено хроно към външна батерия,но…
Хроното е от снимката. Това са и скоростите които му показва.
Идея къде може да бъде проблема?
Здравейте, проблема с некоректните измервания се проявява на моето хроно за което колегата повдигна въпроса и върви последната дискусия. Това изчадие пристигна от Китай преди десетина дни без никаква документация и описание и още вечерта от кутията в тъмнината даде две стойности 33 и 34 м/с. Сметнах , че е от батерията и го пуснах за заряд през нощта. На другия ден направи 4-5 измервания нормални, и отново по 31 и т.н. Смених батерията, която беше 200мач с 300мач., сменях осветлението на работилницата , завивах го с фотаджииски ръкав, монтирах му удължител на платката (24см както Ники гадняра), мих му диодите с памук и спирт, местих и фиксирах по вертикала цевта, слагах и махах заглушителя, променях захватите и какво ли още не и всичко това многократно. Разбира се имаше и много ругатни и мамата. Тъкмо помисля ,че е готово и пак се счупи. Работи когато си иска. Стрелям на метан, пушката е BT65RB. Чисто нов съм в занаята. Къде може още да греша или хроното си е дефектно? Има ли електронен специалист в Пловдив, който може да го поправи срещу възнаграждение?
Благодаря на отзовалите се!
 

Jethro

Редовен Потребител
ФТКС
Както описваш нещата, изглежда хроното е смахнато.
Сигурно собствениците на такова хроно са забелязали, че на платката има място за кварцов резонатор, но не е монтиран.
Което значи, че кара на вътрешен RC-осцилатор. А той не е стабилен и по документация зависи от захранващото напрежение и от температурата общо до около +- 1.5%.
Това не е приемливо като стабилност за нашите цели !
Тези +-1.5% стават +-3.5 м/с на фона на нормално около 240 м/с.
1. В платката няма стабилизатор на напрежение, демек процесорът се захаранва директно от батерията.
Напреженеито от батерията се движи в порядъка на 4.2 до около 3.5-3.6 волта.
2. Хроното се ползва навън на различни температури ... проблем :)
3. Не може да се добави кварцов резонатор, без да се пипнат FUSEs на процесора.

Извод :
Ако работи, това хроно е добро за непретенциозно мерене !
Става за прилично мерене, ама в къщи - при еднакви условия и сравнено веднъж с друго хроно, на което може да се разчита.
 

Tenko1

Новодошъл
Колега, голямо благодаря за изчерпателните, професионални обяснения и най- вече за отделеното време. Явно съм попаднал на куц кон. Финансовата ми загуби не е голяма, но мерака, мерака за проверка на свършената работа по джипането е много голям. Впрочем сигурен съм, че при повечето във форума е така, особено при новобранците като мен. Притесняваше ме да не би аз да не правя нещо като хората ( закрепване, вибрации, настройки, избор на режим) или кой знае какво да ми сервира този недобор. Борбата продължава.
Благодаря!
 

Hidden

Редовен Потребител
Средният за пцп.
Ако е за пружинна пушка бих предпочел първия или третия.
Причината е, че при пружинните пушки има откат и закрепването на средния за него ще е малко под въпрос.
 

O.K.

Потребител
Стига да работят нормално, с 2 бр. от първия бих си организирал определяне на БК на проектилите за контролно разстояние 30...50м.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Имам питане към пробвалите.
Искам да сложа светини на рогатия си хронограф за да го ползвам като не е достатъчно светло.Някой ако е пробвал да сподели.
Благодаря?
 

O.K.

Потребител
На масата пред триножника - самоделен 9V комплект за осветяване на дъгите на хронографа:
1.jpg
Захранващ 9V блок: шестгнезден блок за сухи елементи АА с клемна плочка като на 9V батерия (от магазин за радиочасти):
2.jpg
Разклонителен блок от 2 бр. клеми от стари 9V батерии и 2 бр. женски захранващи щекери + малко епоксидна смола. Към задната му клема е свързан хронографът, който е със захранващо напрежение 9V:
3.jpg
Самоделни осветителни тела (кутийки с женски захранващи щекери), захранвани от разклонителния блок чрез кабели с по 2 бр. мъжки захранващи щекери. На снимката е модернизираният им вариант с COB- излъчватели от евтини фенерчета с батерийки. Три излъчвателя в едно тяло, свързани последователно.
4.jpg
Резултатът:
5.jpg
Това е.
П.П.: Дъгите над хронографа и стойките им са от оригиналния му комплект.
 
Последна промяна:

njatanasow

Редовен Потребител
На масата пред триножника - самоделен 9V комплект за осветяване на дъгите на хронографа:
View attachment 115203
Захранващ 9V блок: шестгнезден блок за сухи елементи АА с клемна плочка като на 9V батерия (от магазин за радиочасти):
View attachment 115204
Разклонителен блок от 2 бр. клеми от стари 9V батерии и 2 бр. женски захранващи щекери + малко епоксидна смола. Към задната му клема е свързан хронографът, който е със захранващо напрежение 9V:
View attachment 115205
Самоделни осветителни тела (кутийки с женски захранващи щекери), захранвани от разклонителния блок чрез кабели с по 2 бр. мъжки захранващи щекери. На снимката е модернизираният им вариант с COB- излъчватели от евтини фенерчета с батерийки. Три излъчвателя в едно тяло, свързани последователно.
View attachment 115206
Резултатът:
View attachment 115207
Това е.
П.П.: Дъгите над хронографа и стойките им са от оригиналния му комплект.
Благодаря за идеята!
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
Имам питане към пробвалите.
Искам да сложа светини на рогатия си хронограф за да го ползвам като не е достатъчно светло.Някой ако е пробвал да сподели.
Благодаря?
Години ползвах такива лампи от Лидл на рогатото,бях ги направил с лепки.
С тях работеше почти без грешки,много рядко пропускаше изстрел.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Браво ,тез осветителни тела готови ли са или ти си ги прави?
 

njatanasow

Редовен Потребител
И аз съм вече готов в двата варианта! ;)
С лента и с лунички Както писа Ицо (христосс).Лично на мен ми харесва повече втория вариант.
Няма кабели няма ток.Всичко е автономно.Препоръчвам ако някой се хване на това "хоро" ;)
 

Attachments

  • IMG_20240307_143924.jpg
    IMG_20240307_143924.jpg
    239.4 KB · Прегледи: 66
  • IMG_20240307_144203.jpg
    IMG_20240307_144203.jpg
    372.5 KB · Прегледи: 65

Tripnotik

Потребител
1000002335.jpgДойде хроното и му пуснах няколко тестови, четвъртият обаче много ме озадачи , прекратих тестовете защото започна да вали дъжд, на какво може да се дължи такова грешно отчитане в четвъртият изстрел според вас
 

Hidden

Редовен Потребител
Дойде хроното и му пуснах няколко тестови, четвъртият обаче много ме озадачи , прекратих тестовете защото започна да вали дъжд, на какво може да се дължи такова грешно отчитане в четвъртият изстрел според вас
Може да са доста неща. Като най-вероятно е проблем с хроното.
Какво е хроното?
 
Нагоре