ПРОБЛЕМИ ПРИ СТРЕЛБА С ПНЕВМАТИЧНО ОРЪЖИЕ. ВЛИЯЕЩИ ФАКТОРИ И РЕШЕНИЕТО ИМ.

njatanasow

Редовен Потребител
Ето пак започваш с "бурии" точно това ти отношение немога да разбера ;)
А колкото до 16 те са голяма работа но капризни, Макар да видях как Бай Ачо във Варна от 38 метра ги вкарваше дупка в дупка,не дупка до дупка а в една дупка ;)
 

DANNY

Редовен Потребител
njatanasow написа:
Ето пак започваш с "бурии" точно това ти отношение немога да разбера ;)

А ми на нас с какво ли не ни наричаха- михарки, плякатарки, били сме слаби балетисти и т.н.


Само дето аз си го местя от едини та в другия ;)


...продължавам си да си стрелям, пиша и хич не ми пука. :p

Който ме познава знае, че не се впечетлявам много, много....
 

luft9waffe

Редовен Потребител
по каква логика 16J са "спортни",а над 16-ловни?ако е по "английската логика",някак не се връзват нещата-на острова огромна част от въздушните стрелци си ловуват с 16-ки.говоря не само за стрелба по вредители,но и за лов.верно,зайчетата им са по 1-2кг,а не като наште 4-6 килограмови "динозаври".
ако 16 са спортни,какви са олимпийските 7,5?по-спортни?
и ,Дани,ако се зачетеш в правилата на Световната Бенчрест Федерация за Въздушно и Малокалибрено Оръжие,ще установиш,че съвсем не се стреля само до 16дж,а си има и 21 и 27дж.
и интересно защо,тази, иначе спортна организация ,е вмъкнала в имената на някои от класовете си думичката "varmint"?
 

lynx

Редовен Потребител
Моделът S400-16джаула, не мога да го приема като спортна пушка.
Навсякъде го препоръчват като Suggested for: Small game hunting/target practice
Това че е лесно пригодима за ФТ не я прави спортна.
 

vanko

Редовен Потребител
akraba1 написа:
njatanasow написа:
Ето пак започваш с "бурии" точно това ти отношение немога да разбера ;)



Само дето аз си го местя от едини та в другия ;)

Точно така е,тука ми хареса :yes: Същото правя и аз след някоя твоя поредна квлификация "гаубица" "бурия" "грозотия" и тем подобни.Само с една разлика.Веднага ми идва на ум лафа за...Пенка,дет си пеела там няква песен
 

DANNY

Редовен Потребител
vanko написа:
akraba1 написа:
njatanasow написа:
Ето пак започваш с "бурии" точно това ти отношение немога да разбера ;)



Само дето аз си го местя от едини та в другия ;)

Точно така е,тука ми хареса :yes: Същото правя и аз след някоя твоя поредна квлификация "гаубица" "бурия" "грозотия" и тем подобни.Само с една разлика.Веднага ми идва на ум лафа за...Пенка,дет си пеела там няква песен

Ти пък кой беше , че ни си спомням да съм ти писъл или лично към теб да съм се обръщал ???!?
Всеки един пост съм започнал с Името на Ники, което би трябвало да означава, че го познавам и се обръщам към него :goodbye:
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
И последно - насрещен вятър вдига ли или смъква чашката ? Не съм имал досега "късмета" да ме брули съществен челен или попътен вятър и наистина не съм сигурен във верността на публикуваните диаграми. В балистиката доста неща не са такива, каквито изглеждат на пръв поглед :D.
 

Milen

Потребител
Колеги за какво всъщност беше темата? А иначе апетита идва с яденето. Аз първо преди много години си купих "Славия 631 kal.4,5", после "Гамо CFX kal.5,5" а сега "Walther Dominator1250 kal.5,5". Но някакси вече ми се ще да си взема нова 80+ J. Не че Валтера не го бива! Но след 80м. групата нещо се разваля и аз го отдавам на мощността! При това не съм запален като вас, а стрелям само за кеф ( и да дразня natanasow с по-хубави групи от неговите )! Преди стрелях по гадинки, а сега по мишени! И някакси не ми допадат оганиченията в спорта и живота. Защо да не е спортна дисциплина срелба с 50J и повече пушка? Защо във формула 1 колите да са до 700к.с.? Живота се променя и всеки търси по-добро! Няма и универсално решение! Нашите пушки не стават за стрелба от ръка без отика на дистанции до 20м. За такъв случай бих си взел отново една "Славиа kal.4,5".
Всъщност исках да пиша за вятара. Има една програмка "ChairGun3 Pro" , за която е писано във форума. Изключително много ми допада, понеже може да видиш много неща, без да ти се налага да изхабиш "една торба съчми". Може да задаваш различна сила на вятъра и посока и да видиш отклонението на съчмата. Може да експериментирате, като към горните неща променяте и мощноста на пушката и още ред други работи. Програмата ясно показва, че при по-голяма мощност отклоненията са по-малки! Но това е на теория, а на практика задприкладното устройство има решаващо за мен значение! Това е и причината natanasow да има много по-добри групи от мен, при все че стреляме с еднакви пушки на едно масто!

:cheers:
 

Milen

Потребител
Архитекта написа:
И последно - насрещен вятър вдига ли или смъква чашката ? Не съм имал досега "късмета" да ме брули съществен челен или попътен вятър и наистина не съм сигурен във верността на публикуваните диаграми. В балистиката доста неща не са такива, каквито изглеждат на пръв поглед :D.
Замисли се като плуваш във вода срешу течението скороста ти пада или се увеличава? Поради факта, че съчмата лети близо до земята, вероятността за "насрещен вятър" за мен клони към нула. А като се замисля в реални условия постоянен вятър май няма!
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Поради факта, че съчмата лети близо до земята, вероятността за "насрещен вятър" за мен клони към нула
;) ;) ;) нямахме ли тема за бисери, ами по твоята логика и страничен вятър няма колега ???
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Milen написа:
Замисли се като плуваш във вода срешу течението скороста ти пада или се увеличава?
Чашката не я интересува какво си мисля аз :D. Направих се на халтав, че не съм стрелял при насрещен вятър за да избегна активирането на "теоретиците". Очаквам отговор от практическа стрелба. Стрелял съм при насрещен вятър и ми е вдигал чашката. Пушката стреля с немалък вертикален ъгъл и в първата част от траекторията си проектила лети възходящо. При далечни дистанции наистина насрещен вятър ми е натискал попаденията. Напълно е възможно, обаче, в близките и средните дистанции да се получи вдигане на чашката.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Напълно е възможно, обаче, в близките и средните дистанции да се получи вдигане на чашката.
Принципно си прав, но какво ще се случи ако стреляш от горе на долу и имаш насрещен вятър, мисля че се сещаш, пък ако стреляш от долу нагоре със сигурност ще се вдигне попадението и т.н. :cheers:
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Що не си направим една тема Секси Банова или Деси Е.анова и там да си пишем за вятра, дъжда, слънцето и други подобни атмосферни които влияят на попаденията. Това тук си е за ФТ. И по темата: колко пъти да ви казвам, че 4,5 е по удачния калибър за ФТ, защото чашките са по-малки и по-лесно влизат в "дупката" на мишената ;)
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Тема "Деси Банова" си има и е в настоящия раздел - "Проблеми при стрелба с пневматично оръжие". Акрабата е виновен за последните трийсетина поста спам - забравил е, че ФТ не се стреля на открито и вятъра няма никакво влияние върху ФТ стрелбата :D. Че и аз се включих с тъп въпрос. При положение, че знам кого да питам на ЛС:
Моргуля Оупън 2010: Прострелваме рамо до рамо с колега по един и същи лист мишенки от 30м. Виждам ясно, че вече добре си е прострелял пушката. Аз също приключвах. При последните ни изстрели рязко се появи сериозен пряко насрещен вятър. Пускам изстрела - попадението ми свалено точно по вертикала. След три секунди чувам колегата до мен да въздъхва: "вятъра ми вдигна чашката". Гледам през оптиката неговата мишенка - попадението му вдигнато точно по вертикала. Е - как да не се заинтересувам от практическата истина по този въпрос?! Ами ще го питам на ЛС и ще разбера. В неговия град вятъра е често срещан "асистент" на стрелбите и със сигурност ще има повече наблюдения от мен :).
 
A

Anonymous

Гост
Има логика насрещния вятър да вдига чашката, ако чашката е истреляна под ъгъл леко нагоре, а вятъра е хоризонтален. Така челния вятър не е съвсем челен, а става един вид страничен вятър.
 

DANNY

Редовен Потребител
Да предположим, че ще стреляте на накаква дистанция /примерно 42м/
Нагласилисте вертикалната корекцията по тумблера.
Тази корекция сте взели от любимата на много от нас програма "ChairGun"
Там в ChairGun-а сте задали някои параметри за да ви излезат точни корекциите.
Да не изреждам всичко което задавате в програмата ще спомена един от най-важните параметри а имено- СКОРОСТ.
Имате маркер в/у тумблера на 42-ри метър /от ChairGun-а/ при скорост 240м/сек за 0,5г чашка
Тихо време, Стреляте и "трепете мухата" :bravo:

ОБАЧЕ! Изведнъж задухва вятър с 10м/сек фронтално от пред /12:00h/
Какво трябва да е попадението!?

Ами скороста ви е паднала с 10м/сек
Ще стреляте не с 240м/сек като при първият изстрел а с 230м/сек! Това си е равно на отрив от 10м/сек.

Според мен си е нормално насрещния вятър да сваля.

Съответно и вятър от към 6:00h да дига попадението.


Е поне аз така ги разбирам нещата :pardon:
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
Мисълта ми беше, че това не са проблеми само при ФТ стрелбата :cheers:
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Ако ставаше само с четене и графики.....ехеееее
Щяхме да си спестиме поне десетократно чашките, които стреляме.
Истината е в тренировките и опитите. Всичко друго е забавно четиво на тази тема. Поне така аз го разбирам.
 

lynx

Редовен Потребител
Хубаво е, че все пак някои хора из форумите споделят натрупаното с опит и ни спестяват част от тренировките и чашките.
Лошото е, че не са много на брой.
 
Нагоре