ПРОБЛЕМИ ПРИ СТРЕЛБА С ПНЕВМАТИЧНО ОРЪЖИЕ. ВЛИЯЕЩИ ФАКТОРИ И РЕШЕНИЕТО ИМ.

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
За пръв път виждам, че от насрещен вятър чашката "пада" и обратоно :eek: :eek: :eek:
Тази схема противоречи изобщо на моите впечатления от практиката.
@akraba1: Кой е источника, че да имаме "ЕДНО НАУМ"?
 

petkof

Редовен Потребител
Според мен също е абсолютно безпочвена, и не се знае в коя равнина е ориентирана, но в която и да е пак не се вързва с реалните отклонения. :)
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
petkof написа:
.....и не се знае в коя равнина е ориентирана, .....

По принцип би трябвало вятъра да е в хоризонтална равнина, а попаденията във вертикална такава.
Ама така, както са дадени май са във вертикална и двете :D
 

DANNY

Редовен Потребител
fatalen написа:
За пръв път виждам, че от насрещен вятър чашката "пада" и обратоно :eek: :eek: :eek:
Тази схема противоречи изобщо на моите впечатления от практиката.
@akraba1: Кой е источника, че да имаме "ЕДНО НАУМ"?

Ето първата подобна "диаграма"
airgun_wind_1.jpg


Ето и втората
airgun_wind_2.jpg


Според мен не си противоречат!

Источника са Африканците. А те са като англичаните, стрелят на ветровито.
Съответно можем да и вярваме или поне да обсъдим и поспорим над схемата.

И още нещо
Незнам с кой но на бонсови сме говорили точно за вятъра страничен, отпред, отзад и т.н.
Общото мнение до което бяхме стигнали тогава бе, че има такъв ефект на сваляне и дигане на чашката от вятъра.
...И понеже когато видях "диаграмата" се сетих за точно това обсъждане, свалих я и я постнах.
В интерес на истината точно по този начин съм си представял нещата.

Нарочно не споменавам имена на хората участвали в разговора преди време на босови поляни :)
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
akraba1 написа:
fatalen написа:
За пръв път виждам, че от насрещен вятър чашката "пада" и обратно :eek: :eek: :eek:
Тази схема противоречи изобщо на моите впечатления от практиката.
@akraba1: Кой е источника, че да имаме "ЕДНО НАУМ"?

Ето първата подобна "диаграма"
...

Ето и втората
...

Според мен не си противоречат!

Источника са Африканците. А те са като англичаните, стрелят на ветровито.
Съответно можем да и вярваме или поне да обсъдим и поспорим над схемата.

И още нещо
Незнам с кой но на бонсови сме говорили точно за вятъра страничен, отпред, отзад и т.н.
Общото мнение до което бяхме стигнали тогава бе, че има такъв ефект на сваляне и дигане на чашката от вятъра.
...И понеже когато видях "диаграмата" се сетих за точно това обсъждане, свалих я и я постнах.
В интерес на истината точно по този начин съм си представял нещата.

Нарочно не споменавам имена на хората участвали в разговора преди време на босови поляни :)

Верни или неверни, нама как да си противоречат, защото графиката на втората снимка е на базата на обясненията от първата снимка.
За спорене не може да се говори, защото всеки си има опит (макар и малък) от практиката, който го подтиква към собствени изводи.
Веднъж се опитах да споделя лични впечатления за начина по който се отклонява чашката от вятъра и.....
Що се отнася за вятър отзад или срещу, то наистина сме го обсъждали, но от написаното излиза, че "...имена на хората участвали в разговора преди време на босови поляни..." са си променили мнението от тогава. Мисля, че един от тях бях аз и не съм си променял мнението и до сега в тази си част.

П.П. пък и на едно събиране по-добре ще обсъдим тези неща ..... на вятър
 

andi

Редовен Потребител
Имам подобна схема за огнестр. цев с десни нарези ( повечето са така) . Изглежда по различно от на Акраба , но посоката на отклонение е такава . Когато сме говорили за вятър , нямам спомен някой да е твърдял различно от това , че насрещния натиска попаденията надолу !
 

DANNY

Редовен Потребител
andi написа:
Имам подобна схема за огнестр. цев с десни нарези ( повечето са така) . Изглежда по различно от на Акраба , но посоката на отклонение е такава . Когато сме говорили за вятър , нямам спомен някой да е твърдял различно от това , че насрещния натиска попаденията надолу !

Анди пусни и твоята схема за огнестрела.

А до колкото дали някой е спорил :) погледни на предишната страница.


Незнам защо но си мисля, че каквото и да напиша всички си мислят, че искам да вляза в конфликт.
Не е така!
Просто искам да се пише по теми които ме интересуват. А по някога в спора се появява и истината.

Определено не съм от хората които ще си мълчат само за да не излезат те виновни или за да не влязат в конфликт.
За мен конфликт няма има спор!
 

njatanasow

Редовен Потребител
На база на това което чета излязох да пострелям имаше лек страничен вятър които се променяше в силата си.
Докато не се съобразявах с него групата вървеше само по хоризонтала(в малки граници)Почти се допираха отворите.
Като тръгнах да компенсирам стана "оле мале" и на горе и на долу(пак в малки граници)
Ако някой го интересува мога да пусна мишена :cheers:
 

ангел иванов

Потребител
Ники,всички ни интересува,пусни я.А ако си маркирал и изстрелите и вятъра който ги е отклонил с посоки,горе долу,ще е идеално!
Ще видим нещо реално. :cheers:
 

njatanasow

Редовен Потребител
Стрелката показва горе долу посоката на вятъра,за силата немога да определя но намаля и се увеличава.
Растояние 50 метра,JSB 1.17 , 5,5 268 м/с (може да минавам към "галобиците" както казва Дани :) )
 

Attachments

  • Изображение001.jpg
    Изображение001.jpg
    195.6 KB · Прегледи: 397

DANNY

Редовен Потребител
Ники при всички полужения хората дават тази схема за 4,5мм в 16тка.
Ти с твоята бурия не се влияеш по същия начин като слабите пушки от вятъра!
За да имаш същия ефект предполагам, че ще трябва да го тестваш в доста по-силен вятър ;)
 

DANNY

Редовен Потребител
njatanasow написа:
Дани но аз стрелям на 50 и повече метра

Прав си!
И за да изключим грешките трябва да има по-силен вятър. Поне аз така си мисля.
На теб вятър не ти липсва.
Въпроса е да излезеш един ден когато духа силно и да стреляш само в центъра без да гониш корекции.
Когато дадеш новите мишени ще ги видим и коментираме.
Тогава на новите мишени ще има по-видими разлики които да обсъждаме ;)
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
akraba1 написа:
Ники при всички полужения хората дават тази схема за 4,5мм в 16тка.
Ти с твоята бурия не се влияеш по същия начин като слабите пушки от вятъра!
За да имаш същия ефект предполагам, че ще трябва да го тестваш в доста по-силен вятър ;)
Влиянието е същото и за 5.5 и според Джаулите отклоненията са по-големи или по-малки, при мен отдавна съм установил, че се влияят подобно на схемата която си дал, за мен това си е точно така както е дадено на схемта, но е редно тези които не са съгласни да обяснят защо е грешно, да се изясни къде е грешката и защо я има (ако я има) ;) :cheers:

ПП смятам че ще е от полза на всички :)
 

njatanasow

Редовен Потребител
Може да не е място тук но ще пусна една мишена на 100 метра при същите условия като днес само дето ни изядоха мухите :D
Бяхме заедно с колегата Милен който също е с Доминатор но той стреля с оптика х9 :-[ ако искаш ще пусна и нея.
Незнам защо толкова "яросно" одричаш всичко по силно от 16 джаула ,но как да се изкефи човек на по голяма дистанция от 25 метра.Всъшност дистанция от 25 метра според мен е само за стрелба от ръка прав(това е само мое мнение) независимо от джаулите, меренето е едно и също.ДЕКЛАРИРАМ не търся конфронтация достатъчно много те уважавам за да се "караме" тук ;)
 

Attachments

  • DSC00302.JPG
    DSC00302.JPG
    427.4 KB · Прегледи: 325

vanko

Редовен Потребител
njatanasow написа:
Незнам защо толкова "яросно" одричаш всичко по силно от 16 джаула ,но как да се изкефи човек на по голяма дистанция от 25 метра.

Така е отрича си ги човечецът и това е очевадно пък и си е негово мнение.Суматрата пък и другите по мощни пушки са грозни грозотии,най красива е неговата :-\ Аз нали си стрелям и с 16j и с 80 пък той да си приказва и харесва каквото ще :cool:
 

DANNY

Редовен Потребител
njatanasow написа:
Всъшност дистанция от 25 метра според мен е само за стрелба от ръка прав(това е само мое мнение) независимо от джаулите,

Няма да коментира предишното мнение.
Но Ники направи една мишена на 25м от ръка да я видим!
 

lynx

Редовен Потребител
25 метра от ръка си е сериозно постижение, който не вярва нека да пробва и да пусне мишената тук.
Особено с нашите тежки пушки с огромни оптики :-\
Аз дори и от ФТ поза правя ужасни мишени , а какво остава от положение "прав".
Нужни са упражнения!
 

njatanasow

Редовен Потребител
Дани ,казах че 25 метра трябва да се стреля от ръка ,не защото аз мога ;),а защото от маса наистина е "скучна" работа.
Току що пробвах тази дистанция,пълен смях,ако не е Х то е десятка ,направо ме е срам да пускам такава мишена.
Мисля че Петко стероида беше писал че ураган трябва да има за да не уцели десятка на такава дистанция,Аз не съм толкова краен ,но си мисля ,че е доста трудно да се изтърве центъра.Точно за това се чудя защо трябва да се мъчим с 16 дж. да се търси помещение и т.н.
Ако е за по евтения проектил съм съгласен ;)
 

DANNY

Редовен Потребител
Никой не кара никой да си взима една или друга по сила пушка!
Казвам само, че някои неща и ефекти са много по-силно изразени при по-слабите пушки.
Казвал съм го и много пъти и сега ще го повторя, кой с каквото го влече.... ...ако ще и с топ да стреля.
Но съм казвал и друго, има правила за определени дисциплини и аз съм застъпник за спазването на тези правила.
След като хората са определили, че 16ката стреля на 25м според мен трябва да стреля на 25м. Не като в Оризаре наравно с другите бурии на 50м
Ако не вярвате на мен повярвайте на братушка. С него тествахме след състезанието и той се съгласи със мен че хич не си е лесно и на 25м с 4,5 в 16.
Снимките ги има пуснати в темата на Оризаре, и неговата и моята мишена.

Ако не вярвате и на него тогава поне повярвайте на световната федерация по БР.
В момента е световното и то се провежда на 25м -16тки.
Повярвай майсторлъка не е по-малък от това ти да стреляш на 50м

И понеже ме и пита защо съм застъпник на 16ката.
За това че я възприемам за спортна въздушна пушка!
С вдигането на мощноста /въпреки, че пак са въздушни/ аз ги възприемам като ловни.
Ако исках ловна пушка отдавна да я имам!
 
Нагоре