ПРОБЛЕМИ ПРИ СТРЕЛБА С ПНЕВМАТИЧНО ОРЪЖИЕ. ВЛИЯЕЩИ ФАКТОРИ И РЕШЕНИЕТО ИМ.

angelmr

Редовен Потребител
SK написа:
Нещата сякаш се проясняват, но аз понеже не познавам участниците - някой наема ли се да помоли колега с PCP да направи такъв тест и да пише дали се наблюдава същото явление.
Ако при тях няма такова нещо, значи естеството на "пружинния" изстрел си е такова.

При ПЦП се забелязва почти само отклонение във вертикала. Поне притестовете които съм правил.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Не е деривация, а девиация!!!
И това е най-простото обяснение за случващото се при различните видове чашки.
Въпросната девиация се получава дори и с един и същ вид чашки. Може да се провери при стрелба на различни дистанции и при някои атмосферни условия и прецизна пушка се виждат много ясно.
 

ilian

Потребител
Ами при мен има отклонение и по вертикала,което е нормално по леки чашки по високо по вертикала,да ама при някои модели чашки има отклонение и в ляво-дясно и то доста.Абе стреляите с жсб и няма грижи ;),много ме накефи един коментар на админа за чашките които са ползвали на състезанието на скоро, само жсб и един не разбрал с фтт ;) :p
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
soundmax написа:
Кой ти каза че не е деривация и къде го прочете ?

Хем си прав, хем не си!
Аз съм го срещал като термин само като девиация, но проверявайки в Уики и двете думи се използват именно за едно и също във военното дело и са свързани с траектория на проектила/снаряда.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Е аз не си спомням в книгите по балистика да съм го срещал като девиация на всякъде си е деривация за уики няма да коментирам че и в други речници такива глупости относно военното дело са описани че не е истина, ако искаш ми имай доверие но те уверявам че е по правилно деривация мога да те залея с показни примери ;)
 

dilom08

Редовен Потребител
Да си кажа и аз. Преди да си направя хубава фаска и при мен имаше хоризонтално изместване при моя бам50. след новата фаска всичко отива на едно място. разбира се леките чашки отиват по-нагоре от тежките, но на ляво и на дясно нема изместване.
 
A

Anonymous

Гост
Фаската...
Не знам...
Това е спортна пушка със заводска фаска.
Даже за да се опази /а можe би по технологични причини/ нарезната част на цевта е по-къса от общата дължина - тоест нарезната част е навътре с 7-8 мм от дулния срез.
По-горе angelmr се беше включил, та да го питам - при твоя Haenel 312 такова явление наблюдавал ли си?
 

angelmr

Редовен Потребител
Със пъртвия не съм стрелял на големи дистанции. Със сегашния също, а и той е складов образец, който не е още разработен така че той не е критерий. Но със валтера и със фаенербау-то съм наблюдавал много лек ефект на хоризонтално изместване когато използвам два различни модела чашки. Но става дума за максимум един-два калибъра разлика в стп на 25 метра, което както знаеш че съвсем малко над границата на субективната грешка (но е забележима). Естествено става дума за чашки със близка балистика, а не при сравнение на мачови тухлички със далекобойните jsb-та.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Аз лично тази събота ако е хубаво времето ще покажа снимков материал от стрелбите но ако е лошо групите няма да са добри и трудно ще се разбере изместването ще стрелям с JSB 1,03 и 0,93 г. както и с FTT и RWS само това май имам налично ако си ископая и други чашки и с тях ще стрелям.

SK голяма част от форума се готви за състезание (националната среща ) и заминават още от днес за враца затова и тези дни ще има много слаба активност във форума и не е ясно колко човека ще имат възможност да се включат в експеримента който за мен е ясно какво ще покаже с мойта пушка (и с двете даже) ;)
 
A

Anonymous

Гост
Ако, както предполагам, основната причина е деривацията, то това е в резултат най-вече от разликата в геометрията на GH/GM и TS-10.
TS-10 е най-дълга и съответно беше най-отклонена.
Аз всъщност не писах, че бях стрелял и с музейните вече чашки на ВМЗ-Сопот - те пък бидейки най-леки и най-меки се раздуваха почти до цилиндър и се групираха 14 см вляво и 5 см. нагоре.
Но да видим и ако някой направи експериментите какво ще се получи.
 

angelmr

Редовен Потребител
SK написа:
angelmr написа:
... а не при сравнение на мачови тухлички със далекобойните jsb-та.

Ше направиш ли експеримент?
... ако молбата не е неуместна...

В смисъл какъв експеримент да направя? Със мачови чашки ли? На големи дистанции няма смисъл, губи им се групирането. А на малки не мога защото нямам налични два модела хубави мачови чашки. Купувам само от един вид.
Бих могъл да направя сравнение между мачови и облоглави, но най-рано в неделя а и напоследък доста съм позагубил форма.
Между другото ако ще правя такова сравнение, то ще изключи деривацията от уравнението понеже съм си намерил 10 метров коридор без вятър.
 

njatanasow

Редовен Потребител
@SK Незнам ,теоритичното обяснение дали ще ти помогне,но аз ще си кажа какво се получава при мен в 4,5 и 5,5 .
Когато стрелям с един и същи вид чашки и по някаква причина променям скоростта на горе,групата се мести на горе и на ляво(към 11 ч.)Когато чашките са по леки а скоростта е същата с която съм стрелял на център с по тежки бягат на горе и дясно (към 1 ч.)
Когато плавно пада скоростта падат по диагонал към центъра до достигане на скоростта при която съм прострелял на център.Това ми се случва с чашки на един произведител JSB на пример.
Не съм търсил причината защото едва ли някой я знае ,а и с какво ли ще помогне.За мен варианта е да се стреля с един вид чашки ,по възможност най качествените на пазара и много стрелба ;)
 
A

Anonymous

Гост
Бих могъл да направя сравнение между мачови и облоглави...
[/quote]

Да.
 
A

Anonymous

Гост
njatanasow написа:
Когато стрелям с един и същи вид чашки и по някаква причина променям скоростта на горе,групата се мести на горе и на ляво(към 11 ч.)

И при мен така - леките чашки на ВМЗ-на 11 часа...
 
A

Anonymous

Гост
njatanasow написа:
Когато стрелям с един и същи вид чашки и по някаква причина променям скоростта на горе,групата се мести на горе и на ляво(към 11 ч.)Когато чашките са по леки а скоростта е същата с която съм стрелял на център с по тежки бягат на горе и дясно (към 1 ч.)
Когато плавно пада скоростта падат по диагонал към центъра до достигане на скоростта при която съм прострелял на център.Това ми се случва с чашки на един произведител JSB на пример.
Не съм търсил причината защото едва ли някой я знае ,а и с какво ли ще помогне.За мен варианта е да се стреля с един вид чашки ,по възможност най качествените на пазара и много стрелба ;)
Мисля, че причината е известна. Когато си настроиш оптиката, ти я настройваш според попаденията с определен модел чашки. Поради различната големина, форма, маса и т.н., различните чашки излизат от цевта в различен период от време след задействането на спусъка, което пък определя различните попадения заради вибрацията на цевта. Някой във форума беше писал за някакви "тежести" които се слагат на определено място на цевта и от регулирането на позицията на тежестта се свиваше или отваряше групата на попаденията - имаше и приложени снимки. Предполагам, че тези тежести също се "прострелват" при смяна на мунициите.
 
A

Anonymous

Гост
Все пак най-вероятно са кръстосани оси.
Вижте как се движи проектила на забавените кадри
http://www.youtube.com/watch?v=UmK6rM36H1s
Мислено ако продължим траекторията тя ще продължи към 1 часа.
Тоест при различни разстояния до целта, попадението ще е наляво или надясно от вертикалата.
Същото се получава и при промяна на траекторията без да се мести мишената – тоест при стрелба с проектили с различни скорости.
Следователно осите на мерника и на цевта не са успуредни, а кръстосани.
Ако осите са успуредни проектилът трябва да се движи успуредно на вертикалната ос.
Ако намеря подходящо видео ще сложа линка, но и така мисля че е ясно.
 
A

Anonymous

Гост
Да се включа и аз в дискусията с малко данни.
При търсенето на най-подходящите чашки за Cometa 400 Premier, калибър 5,5 мм, използвах 4-и вида чашки. Всички останали условия бяха еднакви, а именно:
- разстояние до мишената - около 20 м;
- позиция за стрелба - прав, без опора;
- мерни прибори - механични;
- брой изстреляни чашки по една мишена - 10 бр;

Групираността на попаденията спрямо центъра на мишената беше:
- чашки Fiel Target Diabolo (сръбски) - във вертикалната ос на мишената, на около 10 см под центъра (най-добра група);
- чашки Gamo Match - в хоризонталната ос, отместени на около 3 см вляво;
- чашки Gamo Magnum - във вертикалната ос на мишената, на около 5 см под центъра
- чашки Norica Thor - малко над хоризонталната ос, отместени на около 2 см вдясно.

Не съм пробвал с JSB или FTT, защото не съм виждал от тях.
 

ilian

Потребител
Пробвай с рвс Суперфийлд,и няма да имаш проблеми за разрешаване при срелбата ;).Сега сериозно,моята Комета ги харесва най много,на 25м групи от порядъка на 15-20мм са даста често явление ;),естествено от упора и с оптика :).Май последните два поста са за темата с чашките ???
 
Нагоре